Ιταλία Ερωτήσεις για Μιλάνο και Βενετία

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σ' ευχαριστώ πολύ!Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τον αριθμό του βαπορέττο;Γιατί αλλόυ έχω δει ότι κάνει 45 λεπτά. Μήπως είναι κάποιο που πάει απευθείας;
Για να πας από Άγιο Μάρκο στο σταθμό θα πάρεις το 1 που διασχίζει το Grand Canal. Όντως κάνει περίπου 30-40 λεπτά. Η διαδρομή είναι μια από τις καλύτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες της Ευρώπης.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σ' ευχαριστώ πολύ!Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τον αριθμό του βαπορέττο;Γιατί αλλόυ έχω δει ότι κάνει 45 λεπτά. Μήπως είναι κάποιο που πάει απευθείας;
Αυτό που πήραμε εμείς εκανε περίπου 20 λεπτα. Δεν θυμάμαι καθόλου τον αριθμό αλλά μπορείς να ρωτήσεις εκεί, εκτός και αν ξέρει καποιος αλλος συμφορουμίτης να σου πει.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτό που πήραμε εμείς εκανε περίπου 20 λεπτα. Δεν θυμάμαι καθόλου τον αριθμό αλλά μπορείς να ρωτήσεις εκεί, εκτός και αν ξέρει καποιος αλλος συμφορουμίτης να σου πει.
Λοιπόν, τώρα που το λες πρέπει να έχεις δίκιο. Έχει ακόμα ένα, ΙΣΩΣ το 82 (από μνήμης στο λέω, εννοείται ρώτησε εκεί) το οποίο δεν κάνει τόσες στάσεις επί του Grand Canal και είναι στο τέταρτο-εικοσάλεπτο.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!!
Καμιά καλή πρόταση για φαγητό, καφέ κλπ;;;Κάτι όχι τουριστικό, στα σοκάκια;
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Ναι τα έχω δει κι αυτά. Τα έχω ξεσκονίσει!!!Χαχαχα!!!Απλά έλεγα μήπως υπάρχουν κι άλλες γνώμες. Ευχαριστώ πάντως!!!
 

dshmarina

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κατω Χωρες
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Καλησπερα σε ολους
θα παμε 5 μερες Μιλανο-Βενετια και παρ ολο που εχω διαβασει τις ιστοριες και τις πληροφοριες της ιστοσελιδας που ητααν εξαιρετικα κατατοπιστικες και χρησιμες θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω τα παρακατω

α.Μηπως γινεται να εξηγησει καποιος αναλυτικα τη διαφορα αναμεσα στα εισητηρια του τραινου διοτι απο την ιστοσελιδα αν δε ξερεις Ιταλικα ειναι δυσκολο να καταλαβεις και οι πληροφοριες εδω ειναι διασπαρτες σε διαφορες συζητησεις (πχ. τι ειναι το mini ?)

β. στο Duomo στο Milano πληρωνεις εισητηριο για να μπεις η αυτο που αναφερουν σε πολλες ιστοριες οτι διαλεγεις ν ανεβεις με τα σκαλια η το ανσασερ αναφερεται στον τρουλο και στη θεα απο εκει?

γ.Απο την πλατεια του Αγ Μαρκου στη Γεφυρα του Ριαλτο πηγαινεις με τα ποδια η χρειαζεσαι καραβακι?

δ.Απο την σταθμο των τραινων στη Βενετια μεχρι την πλατεια του Αγιου Μαρκου πηγαινεις και με τα ποδια η μονο με καραβακι?

ε.Πως θα παω στην πινακοθηκη στη Βενετια (Academia) και στην παλια ορθοδοξη εκκλησια με αφαιτηρια την πλατεια του Αγ.Μαρκου?

Τελος θα ηθελα να ρωτησω η περιοχη του σταθμου στο Μιλανο ειναι ασφαλης?Περσι που ημουν Ρωμη δε μπορω να πω οτι η περιοχη του σταθμου μου φανηκε ασφαλης αλλα δεν εμενα εκει.

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην κουρασα
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες! Θα σου απαντήσουν σύντομα και πιο ειδικοί, αλλά για την ώρα σε όσα γνωρίζω:
1. Από Άγιο Μάρκο σε Ριάλτο και σε σταθμό τρένων πηγαίνεις και με τα πόδια. Γενικώς το μόνο που δεν είναι προσβάσιμο με τα πόδια είναι η Giudecca και τα πιο μακρινά νησιά (Lido, Burano, Murano κλπ). Ριάλτο-Σ.Μάρκο υπολόγισε χοντρικά 15 λέπτα, Σ.Μάρκο-τρένα περιπου 30 λεπτά. ΑΛΛΑ επειδή Βενετία είναι, και πιθανότατα θα χαθείς, υπολογισε και το χρόνο που θα περιπλανάσαι ενδιάμεσα :)
2. Για Academia δες εδω ing_come_arrivare (δε μπορω να στο εξηγήσω καλα με τα πόδια, καλυτερα πάρε βαπορέτο και κατέβα στάση Ακαντέμια)

3. Στο Μιλάνο έχω μείνει στο σταθμό Cadorna σε αυτό το ξενοδοχείο (Location - King - Mokinba Hotels Hotel, Milan) και ήταν πολύ ασφαλής η περιοχή. Και το τέρμινι ασφαλές είναι στη Ρώμη, αλλά επειδή καταλαβαίνω τι εννοείς, στο Μιλάνο δε σου έβγαζε την ίδια αίσθηση επαγρύπνησης. Μιλάω πάντα για Cadorna που είναι σχεδόν κέντρο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
α.Μηπως γινεται να εξηγησει καποιος αναλυτικα τη διαφορα αναμεσα στα εισητηρια του τραινου διοτι απο την ιστοσελιδα αν δε ξερεις Ιταλικα ειναι δυσκολο να καταλαβεις και οι πληροφοριες εδω ειναι διασπαρτες σε διαφορες συζητησεις (πχ. τι ειναι το mini ?)
Η ιστοσελίδα της trenitalia, έχει και αγγλικά. Οι πληροφορίες για το Mini Fare αναφέρονται εδώ:
Trenitalia - Domestic Fares

Σχετικά με το Mini Fare, παραθέτω τρία παλαιότερα μηνύματά μου για να μην ξαναγράφω τα ίδια:

http://www.travelstories.gr/285043-post7.html
http://www.travelstories.gr/276353-post22.html
http://www.travelstories.gr/361818-post10.html
http://www.travelstories.gr/361818-post10.html
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
στο μιλανο ειχα μεινει στον σιδ.σταθμο centrale και η περιοχη ηταν ιδιαιτερα καλη με πολλα ξενοδοχεια και κοντα στο κεντρο..γενικα δεν προκειται να συναντησεις κατι περιεργο ειναι ηρεμη πολη.
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
α.Μηπως γινεται να εξηγησει καποιος αναλυτικα τη διαφορα αναμεσα στα εισητηρια του τραινου διοτι απο την ιστοσελιδα αν δε ξερεις Ιταλικα ειναι δυσκολο να καταλαβεις και οι πληροφοριες εδω ειναι διασπαρτες σε διαφορες συζητησεις (πχ. τι ειναι το mini ?)

β. στο Duomo στο Milano πληρωνεις εισητηριο για να μπεις η αυτο που αναφερουν σε πολλες ιστοριες οτι διαλεγεις ν ανεβεις με τα σκαλια η το ανσασερ αναφερεται στον τρουλο και στη θεα απο εκει?
α. Περσυ που ηθελα να κανω την ιδια διαδρομη εψαχνα τα εισητηρια μεσω ιντερνετ και εβρισκα εξαιρετικες τιμες, αλλα επειδη η παρεα μου το φοβηθηκε να τα κλεισουμε την πατησαμε κι οταν φτασαμε και πηγαμε να τα κλεισουμε απο κει τα πηραμε στη διπλασια τιμη, ασε που γινοταν χαμος και παραλιγο να μην βρουμε καν για τη μερα που θελαμε.

β. στην εκκλησια η εισοδος ειναι δωρεαν και για να ανεβεις στην οροφη με τις σκαλες η τιμη ειναι στα 6 ευρω ενω με το ασανσερ ειναι στα 10 ευρω.. Εγω παντως θα σου προτεινα το ασανσερ γιατι με τις σκαλες ειναι ξεθεωμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.073
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom