Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα...Όπως έχω αναφέρει σε λίγες μέρες πάω Πράγα-Βιέννη..Έχω νέου τύπου ταυτότητα και όχι διαβατήριο..Επειδή από Πράγα για Βιέννη θα πάω με λεωφορείο ,γίνεται κανένας έλεγχος στα σύνορα?Αν ναι,υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη ταυτότητα? Τέλος ,θέλω να αναφέρω ότι η ταυτότηα μου στις γωνίες είναι λίγο φθαρμένη.Πειράζει?Και αν ναι,διορθώνεται ή πρέπει να βγάλω άλλη?Ευχαριστώ!!!!!!
Δεν γίνεται απολύτως τίποτα. Το λεοφωρείο περνάει χωρίς να σταματήσει καν (είναι Σέγκεν).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εγώ πάντως κουβαλάω μαζί μου και την ταυτότητα και το διαβατήριο γιατι αν χάσεις το ένα να έχεις το άλλο το οποίο το έχεις αφήσει στο ξεν/χείο.. θα γυρίσεις πατρίδα και θα ξαναβγάλεις αν έχεις μόνο ένα όμως άντε καθάρισε..
ναι..λευτέρη..το ίδιο κάνω και εγώ...το διαβατηριο πάντα μαζί μου και η ταυτότητα κλειδωμένη στην βαλίτσα στο ξενοδοχείο....ετσι εισαι σίγουρος οτι σε περίπτωση κλοπης η αφηρημάδας ...θα γυρίσεις στην πατρίδα ...
 

woebrain

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια ξερετε αν μπορω καπου να βρω λιστα με τις χωρες στις οποιες μπορω να παω μονο με την καινουρια ταυτοτητα; Ετοιμαζομαι για interrail (για 1 μηνα) και σκεφτομαι αρκετα μερη αλλα δε ξερω σε ποια μπορω να παω, ειδικα για μερη οπως Τσεχια, Ρουμανια, Σλοβακια, Σλοβενια, Ουγγαρια, Βαλκανια γενικα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια ξερετε αν μπορω καπου να βρω λιστα με τις χωρες στις οποιες μπορω να παω μονο με την καινουρια ταυτοτητα; Ετοιμαζομαι για interrail (για 1 μηνα) και σκεφτομαι αρκετα μερη αλλα δε ξερω σε ποια μπορω να παω, ειδικα για μερη οπως Τσεχια, Ρουμανια, Σλοβακια, Σλοβενια, Ουγγαρια, Βαλκανια γενικα
Ευρωπαϊκή Ένωση (27 χώρες: Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Αυστρία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο, Σλοβενία, Κύπρος (*), Μάλτα, Εσθονία, Λεττονία, Λιθουανία, Πολωνία, Ουγγαρία, Τσεχία, Σλοβακία, Ρουμανία, Βουλγαρία) και ακόμα σε Ελβετία, Νορβηγία, Ισλανδία, Ανδόρα, Σαν Μαρίνο, Βατικανό, Μονακό, Λιχτενστάιν, Τουρκία και Σκόπια.
Δεν είμαι σίγουρος για Κροατία, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Σερβία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μολδαβία, Ουκρανία, Γεωργία, Αρμενία και Αζερμπαιτζάν, ενώ Λευκορωσία και Ρωσία (με εξαίρεση την περιοχή του Καλίνιγκραντ) απαιτούν διαβατήριο και visa.

*: Ειδική εξαίρεση για λόγους Κυπριακού...

Αν μια ταυτότητα δεν αναγράφει το όνομα και με Λατινικούς χαρακτήρες, κάποιες χώρες μπορεί να μην τη δέχονται.

ΕΝΤΟΝΗ ΣΥΣΤΑΣΗ: Η Ταυτότητα/Διαβατήριο ΔΕΝ είναι μόνο για τα σύνορα. Χρειάζεται σε πολλές ακόμα καταστάσεις - από το checkin σε ένα ξενοδοχείο, σε ένα τυχόν έλεγχο από αστυνομικό, σε ένα νοσοκομείο ή μια τράπεζα κλπ. Δε μπορεί να περιμένεις ο καθένας να ξέρει να διαβάσει ένα μπλέ χαρτάκι που δεν έχει ξαναδεί. Αν σχεδιάζεις ταξίδι για περισσότερο από 2-3 μέρες, πρέπει κατά τη γνώμη μου οπωσδήποτε να εκδόσεις και διαβατήριο.
 

woebrain

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μωρε προσπαθω να γλυτωσω την διαδικασια του διαβατηριου, τη θεωρω τρεξιμο, η διαδικασια ποσο καιρο θελει;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μωρε προσπαθω να γλυτωσω την διαδικασια του διαβατηριου, τη θεωρω τρεξιμο, η διαδικασια ποσο καιρο θελει;

αναλυτικα δες εδώ http://www.passport.gov.gr/
απο εμπειρία περίπου 3-4 εργάσιμες μέρες για την παραλαβή απο την ημέρα κατάθεσης
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μωρε προσπαθω να γλυτωσω την διαδικασια του διαβατηριου, τη θεωρω τρεξιμο, η διαδικασια ποσο καιρο θελει;
Αν υπάρχει κάποιο τρέξιμο που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις, είναι αυτό. Όταν το έβγαλα εγώ (αρχές 2007, τότε που μόλις είχαν πάψει να ισχύουν τα διαβατήρια που είχαν εκδοθεί από τις νομαρχίες), η διαδικασία ήταν απολύτως πολιτισμένη (καμμία σύγκριση με τις ταυτότητες) και έπαιρνε 1 εβδομάδα.

Στο κάτω κάτω, το διαβατήριο θα σου μείνει και για επόμενα ταξίδια...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν είμαι σίγουρος για Κροατία, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Σερβία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μολδαβία, Ουκρανία, Γεωργία, Αρμενία και Αζερμπαιτζάν, ενώ Λευκορωσία και Ρωσία (με εξαίρεση την περιοχή του Καλίνιγκραντ) απαιτούν διαβατήριο και visa.
Η Αλβανία δεν δέχεται ταυτότητα, μόνο με διαβατήριο.
 

voula.evi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεία σας!!
ελπίζω να γράφω στη σωστή κατηγορία!
ετοιμαζομαί να ταξιδέψω..και θέλω να μαθώ αν το διαβατηριό μου ειναι εγκυρο..έμαθα ότι απο τον ιουλίο του 09 αλαξε η νομοθεσια και προστεθηκαν
και τα δακτυλικά αποτυπωματα..
εγω το διαβατηριο το έβγαλα τον ιανουαριο του 09 αλλά δεν θυμαμαι
να μου ζητηθηκέ κατι τετοιο...
για αυτο δεν ξέρω αν ισχυέι ακομα..και φεύγω σε 3 μέρεςςςςςςς
οποιοσ μπορει να δωσει πληροφορίες....
ευχαριστω πολύ!!:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δες την ημερομηνία λήξεως του διαβατηρίου σου.
Αν ειναι τα καινούρια μετά την νεα ταυτότητα, ειναι εντάξει.αν ταξιδεψεις σε χώρα μακρυνή,πρέπει να το ξέρεις ήδη οτι η λήξη του πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 μήνες πρίν απο την μέρα αναχώρησής σου..
Καλό σου ταξίδι..
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Βρε κοριτσάκι μου, εγω από τον 06/2007 που έχω βγάλει το διαβατήριο μου,δεν είχα πρόβλημα!

Το χρησιμοποίησα για αεροπορικό εισιτήριο επίσης τώρα τελευταία (στο 2010) και επίσης δεν είχα πρόβλημα (για χώρα που απαιτείται διαβατήριο και όχι νέα αστυνομική ταυτότητα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.068
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom