Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν αρκεί μόνο να είναι στην Ε.Ε. αλλά να έχει υπογραψει και την συνθήκη σένγκεν. Και μία τέτοια χώρα είναι η Μεγάλη Βρετανία η οποία δεν έχει υπογράψει. Παρόλα αυτά όμως, από ότι έχω ακούσει, δέχονται τις νέες ταυτότητες.
Ας μου το επιβεβαιώσει παντως κάποιος γιατί πρόκειται να πάω σε λίγες μέρες για πρώτη φορά και το διαβατήριό μου έχει λήξει
αν δεν εισαι ενστολη μπορεις με τη νεου τυπου ταυτοτητα να μεταβεις λονδινο.
εχω παει αρκετες φορες. δεν εχεις κανενα προβλημα.

μονο με νεου τυπου???σιγουρο ειναι αυτο??
ναι σιγουρο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν αρκεί μόνο να είναι στην Ε.Ε. αλλά να έχει υπογραψει και την συνθήκη σένγκεν. Και μία τέτοια χώρα είναι η Μεγάλη Βρετανία η οποία δεν έχει υπογράψει. Παρόλα αυτά όμως, από ότι έχω ακούσει, δέχονται τις νέες ταυτότητες.
Ας μου το επιβεβαιώσει παντως κάποιος γιατί πρόκειται να πάω σε λίγες μέρες για πρώτη φορά και το διαβατήριό μου έχει λήξει
Δεν έχει να κάνει η Σέγκεν. Είναι κάτι διαφορετικό. Η σέγκεν καλύπτει την ανυπαρξία ελέγχων και διατυπώσεων στα σύνορα μεταξύ χωρών. (δηλ. το γεγονός ότι δεν υπάρχουν συνοριακοί σταθμοί και έλεγχοι διαβατηρίων π.χ. μεταξύ Ιταλίας και Γαλλίας). Δεν έχει να κάνει με το ποιός επιτρέπέται να περάσει αυτά τα σύνορα, για το οποίο ισχύουν άλλοι κανονισμοί και αποφάσεις. Οι Κροάτες π.χ., μπορούν να μπαινοβγαίνουν χωρίς διαβατήριο σε 3 χώρες της Σέγκεν, αλλά χρειάζονται διαβατήριο για τις υπόλοιπες, παρότι στα σύνορα δε γίνεται έλεγχος (αν τους ελέγξει αστυνομικός, θα απελαθούν).
Σε όλες τις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης, είτε είναι στη Σέγκεν, είτε δεν είναι, με βάση υποχρεωτική κοινοτική οδηγία, οι πολίτες χωρών της Ευρωπαικής ένωσης μπορούν να μετακινούνται χωρίς διαβατήρια, μόνο με τις ταυτότητες τους, που έχουν εκδοθεί από οποιδήποτε κράτος μέλλος. Ειδικά για τις περιπτώσεις της Ελλάδας και της Βουλγαρίας, όπου δεν χρησιμοποιείται το Λατινικό Αλφάβητο, κάποιες χώρες απαιτούν οι ταυτότητες να αναγράφουν κάποια στοιχεία και σ' αυτό. Στις παραπάνω χώρες, με δική τους πρωτοβουλία, έχουν προστεθεί επίσης και η Ελβετία και η Νορβηγία.
Το Ηνωμένο Βασίλειο ανήκει στην κατηγορία αυτή, ως μέλος της ΕΕ.

Βέβαια, σε κάθε περίπτωση, δε μπορεί κανείς να απαιτεί από τον κάθε ξενοδόχο, φύλακα, τραπεζίτη κλπ σε μια χώρα να ξέρει τι είναι αυτό το μπλέ πλαστικοποιημένο χαρτάκι και πως πρέπει να το αντιμετωπίσει. Αν μπορείς να εκδόσεις διαβατήριο, do it.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Στις παραπάνω χώρες, με δική τους πρωτοβουλία, έχουν προστεθεί επίσης και η Ελβετία και η Νορβηγία.
Απλα ξεχασες να αναφερεις την Ισλανδια και το Λιχτενσταιν, στις οποιες δεν απαιτειται υποχρεωτικα διαβατηριο, αλλα καινουργια αστυνομικη ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.

Επισης, θελω να προσθεσω οτι στα αεροδρομια του Ηνωμενου Βασιλειου, ενδεχεται οι υπαλληλοι στον ελεγχο των προσωπικων σας στοιχειων να φωναζουν "ετοιμαστε ολοι τα διαβατηρια σας σας παρακαλω". Μη παθετε σοκ αν εχετε ταυτοτητα και οχι διαβατηριο. Απλα ζητουν διαβατηριο, γιατι με τη ταυτοτητα περνουν αναλυτικα τα στοιχεια σας και τους ειναι πιο χρονοβορο.
 
Last edited by a moderator:

tkon

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΣΙΑ
καλή χρονιά σε όλους,

Σε λίγες μέρες θα ήθελα να ταξιδέψω οδικώς στην Κωνσταντινούπολη με Ι.Χ. ξέρει κανείς αν μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου, έχει λατινικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Καλησπέρα...Όπως έχω αναφέρει σε λίγες μέρες πάω Πράγα-Βιέννη..Έχω νέου τύπου ταυτότητα και όχι διαβατήριο..Επειδή από Πράγα για Βιέννη θα πάω με λεωφορείο ,γίνεται κανένας έλεγχος στα σύνορα?Αν ναι,υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη ταυτότητα? Τέλος ,θέλω να αναφέρω ότι η ταυτότηα μου στις γωνίες είναι λίγο φθαρμένη.Πειράζει?Και αν ναι,διορθώνεται ή πρέπει να βγάλω άλλη?Ευχαριστώ!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπέρα...Όπως έχω αναφέρει σε λίγες μέρες πάω Πράγα-Βιέννη..Έχω νέου τύπου ταυτότητα και όχι διαβατήριο..Επειδή από Πράγα για Βιέννη θα πάω με λεωφορείο ,γίνεται κανένας έλεγχος στα σύνορα?Αν ναι,υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη ταυτότητα? Τέλος ,θέλω να αναφέρω ότι η ταυτότηα μου στις γωνίες είναι λίγο φθαρμένη.Πειράζει?Και αν ναι,διορθώνεται ή πρέπει να βγάλω άλλη?Ευχαριστώ!!!!!!


αγχώνεσαι υπερβολικά χωρίς λόγο
απο την στιγμη που έχεις νέου τύπου ταυτότητα είτε είναι φθαρμένη στις γωνίες είτε όχι πρόβλημα κανένα
στο σύνορα δεν υπάρχει πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο στοιχείων εκτος αν λέγεσαι Παλαιοκώστας η Χριστοφοράκος που είναι της μόδας τελευταία :D:D
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
...
στο σύνορα δεν υπάρχει πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο στοιχείων εκτος αν λέγεσαι Παλαιοκώστας η Χριστοφοράκος που είναι της μόδας τελευταία :D:D
πολύ καλό!:p
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ πάντως κουβαλάω μαζί μου και την ταυτότητα και το διαβατήριο γιατι αν χάσεις το ένα να έχεις το άλλο το οποίο το έχεις αφήσει στο ξεν/χείο.. θα γυρίσεις πατρίδα και θα ξαναβγάλεις αν έχεις μόνο ένα όμως άντε καθάρισε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom