Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
^το εκανα με τον δευτερο τροπο, χωρις να εχω κωδικους taxisnet. απλα δεν υπηρχε καπου η επιλογη να το πληρωσω αμεσως μεσω χρεωστικης καρτας. Τωρα??? πρεπει να παω στα ελτα να πληρωσω?
Ίσως επειδη μπήκες χωρίς κωδικούς taxisnet δε σου έβγαλε την επιλογή πληρωμής μέσω κάρτας. Έγω μέσω taxisnet πληρώνω άμεσα τα παράβολα μέ χρεωστική.
Στο κείμενο που σου έστειλα λέει ξεκαθαρα πάντως :
Η πληρωμή του ηλεκτρονικού παραβόλου μπορεί να πραγματοποιείται με χρήση του μοναδικού ψηφιακού «κωδικού παραβόλου» στις τράπεζες και στα ΕΛΤΑ.

Όταν είχα αγοράσει παράβολο με χρήση κωδικών taxisnet υπήρχε στη σελίδα της ΓΓΠΣ επιλογή πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική και το παράβολο ήταν άμεσα διαθέσιμο (δηλαδή μπορούσες να πας την ίδια μέρα και να καταθέσεις τα δικαιολογητικά στο τμήμα διαβατηρίων και το παράβολο φαινόταν πληρωμένο και ενεργό).
Όντως ισχύει κ το αναφέρει ξεκάθαρα:
Μέσω της Ιστοσελίδας της ΓΓΠΣ με χρήση πιστωτικής/προπληρωμένης/χρεωστικής κάρτας Ελληνικών Τραπεζών, το παράβολο θα είναι άμεσα διαθέσιμο για υποβολή στην εκάστοτε υπηρεσία (Γραφείο Διαβατηρίων).
 
Last edited by a moderator:

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
γεια σας και παλι παιδια!!! ερωτηση απο τον φιλο μου, ο οποιος θα βγαλει και αυτος διαβατηριο!
ειχε εκδοσει στο παρελθον (το 2005 για την ακριβεια) οντας ανηλικος τοτε! τωρα που εχει ληξει πληρωνει το ιδιο παραβολο των 84.40Ε , οπως αυτο της αρχικης εκδοσης?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εννοείται ότι θα πληρώσει 84,40 ευρώ. Κάπως πρέπει να πάρουν σύνταξη και οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ερωτηση ΣΟΣ γιατι ειμαι στα προθυρα εγκεφαλικου!πριν 3ωρες κλεψαν το πορτοφολι του καλου μου οπου ειχε και ταυτοτητα μαζι..παρασκευη πεταμε για θεσ/νικη..η αιγαιου μας ειπε οτι μονο ταυτοτητα ή διαβατηριο δεχονται(εστω διπλωμα οδηγησης αλλα κλαπηκε και αυτο)και οχι βεβαιωση απο αστυνομια που να λεει οτι εχει εκδωθει νεα απλα δε την παρελαβε ακομα..η απορια μου ειναι αν εχει εκδοσει κανεις προσφατα ταυτοτητα και αν οντως βγαινει επιτοπου οπως μας ειπαν στο τμημα ή απλως επιτοπου μου δινουν μια βεβαιωση και οχι την πλαστικη?ενδεχετε στη περιπτωση που δεν παρει τη ταυτοτητα ως τοτε να πεισω αεροπορικη να επιβιβαστει με την βεβαιωση?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ερωτηση ΣΟΣ γιατι ειμαι στα προθυρα εγκεφαλικου!πριν 3ωρες κλεψαν το πορτοφολι του καλου μου οπου ειχε και ταυτοτητα μαζι..παρασκευη πεταμε για θεσ/νικη..η αιγαιου μας ειπε οτι μονο ταυτοτητα ή διαβατηριο δεχονται(εστω διπλωμα οδηγησης αλλα κλαπηκε και αυτο)και καμια βεβαιωση απο αστυνομια..η απορια μου ειναι αν εχει εκδοσει κανεις προσφατα ταυτοτητα και αν οντως βγαινει επιτοπου οπως μας ειπαν στο τμημα ή απλως επιτοπου μου δινουν μια βεβαιωση και οχι την πλαστικη?ενδεχετε στη περιπτωση που δεν παρει τη ταυτοτητα ως τοτε να πεισω αεροπορικη να επιβιβαστει με την βεβαιωση?
Η ταυτότητα εκδίδεται άμεσα ανάλογα με τις ουρές,τον κοσμο και το διαθέσιμο προσωπικο (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια).
Οδηγίες εδώ http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Η ταυτότητα εκδίδεται άμεσα ανάλογα με τις ουρές,τον κοσμο και το διαθέσιμο προσωπικο (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια).
Μακαρι να ναι ετσι,απλα επειδη πριν 2 μηνες και η μητερα του εχασε το πορτοφολι της και δηλωσε απωλεια,την πηρε σε μια βδομαδα!το ιδιο και η δικια μου πριν μερικα χρονια!τι να πω μακαρι να μαστε τυχεροι,σ ευχαριστω για την απαντηση!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μακαρι να ναι ετσι,απλα επειδη πριν 2 μηνες και η μητερα του εχασε το πορτοφολι της και δηλωσε απωλεια,την πηρε σε μια βδομαδα!το ιδιο και η δικια μου πριν μερικα χρονια!τι να πω μακαρι να μαστε τυχεροι,σ ευχαριστω για την απαντηση!
Να δηλωσει κλοπη, οχι απωλεια. Εχει διαφορα.. η ταυτότητα κανονικα βγαινει την ιδια μερα. Να πειτε οτι πετατε την Παρασκευή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Να δηλωσει κλοπη, οχι απωλεια. Εχει διαφορα.. η ταυτότητα κανονικα βγαινει την ιδια μερα. Να πειτε οτι πετατε την Παρασκευή.
Το ξερω!στο ενα πληρωνεις παραβολο ενω στο αλλο οχι..και εμεις για κλοπη πηγαμε να δηλωσουμε και μας ειπαν να περιμενουμε ως αυριο και να δηλωσουμε μετα απωλεια και οχι κλοπη για να βγει πιο γρηγορα...οπως και οτι πεταμε παρασκευη που ειπα,δε ειδα να ιδρωσε το αυτακι τους...:(
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Το ξερω!στο ενα πληρωνεις παραβολο ενω στο αλλο οχι..και εμεις για κλοπη πηγαμε να δηλωσουμε και μας ειπαν να περιμενουμε ως αυριο και να δηλωσουμε μετα απωλεια και οχι κλοπη για να βγει πιο γρηγορα...οπως και οτι πεταμε παρασκευη που ειπα,δε ειδα να ιδρωσε το αυτακι τους...:(
Πήγαινε στο αστυνομικό τμήμα και ευγενικά εξήγησε το πρόβλημα και το άγχος σου . Θα βρεθεί κάποιος που θα σε εξυπηρετήσει όσο και αν αρχικά κάνουν τόυς δύσκολους.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Την επομένη που λήστεψαν το σπίτι μου και πήραν και το πορτοφόλι μου, πήγα στο αστυνομικπο τμήμα της περιοχής μου, δήλωσα το περιστατικό και έβγαλα ταυτότητα μέσα σε λίγα λεπτά. Αυτό πριν 3 χρόνια. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δικοί σου άνθρωποι σε αντίστοιχες περιπτώσεις είχαν την καινούρια ταυτότητα μετά από μια βδομάδα. Άκρη βγάλατε τελικά? Εννοείται το πρωί να πάει στο τμήμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Την επομένη που λήστεψαν το σπίτι μου και πήραν και το πορτοφόλι μου, πήγα στο αστυνομικπο τμήμα της περιοχής μου, δήλωσα το περιστατικό και έβγαλα ταυτότητα μέσα σε λίγα λεπτά. Αυτό πριν 3 χρόνια. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δικοί σου άνθρωποι σε αντίστοιχες περιπτώσεις είχαν την καινούρια ταυτότητα μετά από μια βδομάδα. Άκρη βγάλατε τελικά? Εννοείται το πρωί να πάει στο τμήμα.
Πραγματικα δε ξερω αληθεια τα χω φουλ χαμενα..αυριο θα παμε για δηλωση κλοπης διοτι μας ειπαν να περιμενουμε μια μερα μπας και βρεθει και μετα να το δηλωσουμε..και απο την επομενη εργασιμη η ταυτοτητα!εμπλεκονται 2 αστ,τμηματα,διοτι του το πηραν μεσα στο λεωφορειο στη περιοχη καισαριανης και αυτος μενει νικαια οποτε καλα ξεμπερδεματα!στη περιπτωση που δε την παρει σε πλαστικη μορφη αλλα σε εγγραφη σα βεβαιωση με φωτογραφια πανω και το νεο αριθμο ταυτοτητας,δεν εχει δικαιωμα να πεταξει??αφου ουσιαστικα ταυτοπροσωπια γινετε...

Πήγαινε στο αστυνομικό τμήμα και ευγενικά εξήγησε το πρόβλημα και το άγχος σου . Θα βρεθεί κάποιος που θα σε εξυπηρετήσει όσο και αν αρχικά κάνουν τόυς δύσκολους.
Ααχ για να δουμε!ευελπιστω να πεσα σε ανθρωπο που απλα "βαριοταν" και ετσι αγχωθηκα παραπανω!ας ελπισουμε οτι αυριο θα βγαλουμε καποια ακρηo_O
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Νομίζω δε δίνεται πια προσωρινό χαρτί. Σου δίνουν ταυτότητα κατευθείαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom