Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Με ταυτότητα στα λατινικά (χειρόγραφη βέβαια, 17 χρόνια από την έκδοσή της) και διαφορα στη φωτογραφία λόγω ηλικίας (στη φωτογραφία να είμαι 14 και τώρα 33) θα υπάρξει θέμα εντός Σέγκεν; Στην αστυνομία μου είπαν ότι δεν θα υπαρξει θέμα καθότι οι ελληνικές ταυτότητες δε λήγουν.
Δεν θα υπάρξει κανένα θέμα, μην ανησυχείς, έτσι κι αλλιώς δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης. Πέρα από τα ταξίδια, με την μη ανανεωμένη ταυτότητα στη δεκαπενταετία μπορείς να ψηφίζεις, να την χρησιμοποιείς για κάθε είδους συναλλαγές με το δημόσιο, τις τράπεζες, ιδιωτικούς φορείς κλπ., να παρουσιάζεσαι στις αστυνομικές/δικαστικές/εισαγγελικές αρχές, να παντρευτείς, κ.ο.κ. Μόνο για έκδοση ή ανανέωση διαβατηρίου θα υποχρεωθείς σε ανανέωσή της.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
αυτο το να εχει ισχυ 5χρ το διαβατηριο.ποσα ταξιδια θα κανεις και αντε παλι ενα 150θα φυγει.ας το κανουν 10ετια.και η δικια μου που εχει ταιλανδεζικο και αυτο 5χρ ισχυ.και αυτο οτι δεν πρεπει να λυγει 6 μηνες πριν δεν μπορεις να ταξιδεψεις.μπορεις να το ανανεωσεις ενα χρονο πριν τη ληξη.τωρα εμενα ληγη το επομενο καλοκαιρι εγω οταν θα φυγω θα γυρησω 5 με 4 μηνες πριν τη ληξη.για να μην εχω θεμα θα το ανανεωσω απο αυτο το καλοκαιρι.αλλα η νεα πενταετεια θα ισχυ απο αυτο το καλοκαιρι η θα ισχυ απο την ημερομηνια που θα εληγε?αν το ανανεωσω το 10
9 θα ισχυ εως 2024 η 25
 

Doraptr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους! Σε 1 μήνα πάω Λονδίνο για 5 μέρες. Μπορώ να ταξιδέψω με την αστυνομική μου ταυτότητα ή χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο;
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα στο forum.

Έχω κλεισει για μια βδομάδα στο Κίεβο και θα θελα να ρωτήσω τι ισχέι για την είσοδο στη χώρα. Διάβασα πως πλέον δεν είναι απαραίτητη η βίζα, αλλά απαιείται να έχει κανείς βιομετρικό διαβατήριο. Δηλαδή, θα πρέπει να αντικαταστίσω το υπάρχον διαβατήριο που έχω κι ας μην έχει λήξει ακόμα με βιομετρικό; Ποιο είναι το κόστος σε αυτή την περίπτωση;

ευχαριστώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα στο forum.

Έχω κλεισει για μια βδομάδα στο Κίεβο και θα θελα να ρωτήσω τι ισχέι για την είσοδο στη χώρα. Διάβασα πως πλέον δεν είναι απαραίτητη η βίζα, αλλά απαιείται να έχει κανείς βιομετρικό διαβατήριο. Δηλαδή, θα πρέπει να αντικαταστίσω το υπάρχον διαβατήριο που έχω κι ας μην έχει λήξει ακόμα με βιομετρικό; Ποιο είναι το κόστος σε αυτή την περίπτωση;

ευχαριστώ.
Όλα τα (κανονικά) Ελληνικά διαβατήρια που είναι σε ισχύ, είναι και βιομετρικά.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Όλα τα (κανονικά) Ελληνικά διαβατήρια που είναι σε ισχύ, είναι και βιομετρικά.
Δηλαδή δεν θα πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή; Το δικό μου διαβατήριο το έβγαλα το 2015 και θα είναι μέχρι του χρόνου σε ίσχύ. Συγγνώμη που ρωτάω ξανα, αλλά τώρα συνάντησα για πρώτη φορά τον όρο "βιομετρικά" και νόμιζα πως είναι διαβατήρια καινούριου τύπου, με τα οποία πρέπει να αντικαταστήσουμε τα παλιά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δηλαδή δεν θα πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή; Το δικό μου διαβατήριο το έβγαλα το 2015 και θα είναι μέχρι του χρόνου σε ίσχύ. Συγγνώμη που ρωτάω ξανα, αλλά τώρα συνάντησα για πρώτη φορά τον όρο "βιομετρικά" και νόμιζα πως είναι διαβατήρια καινούριου τύπου, με τα οποία πρέπει να αντικαταστήσουμε τα παλιά.
Ήταν νέου τύπου πριν καμμιά δεκαριά χρόνια. Εδώ και πολλά χρόνια, και τα τελευταία μη βιομετρικά έχουν λήξει.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Ήταν νέου τύπου πριν καμμιά δεκαριά χρόνια. Εδώ και πολλά χρόνια, και τα τελευταία μη βιομετρικά έχουν λήξει.
Ωραία! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Anastasia4

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα! 25η Μαρτίου για 1 εβδομάδα θα πάω Λονδίνο 3 μέρες και τις υπόλοιπες Μαδρίτη (στην επιστροφή για Θεσσαλονίκη θα κάνω μια μικρή στάση Βιέννη). Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο θέμα που η ταυτότητα μου γράφει Θεσ/νίκη και όχι Θεσσαλονίκη;; Πρέπει να βγάλω καινούργια ταυτότητα;
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom