Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
οι ταυτοτητες που εχουμε ειναι ιδιες με αυτες που ειχαν οι παπουδες μας.οταν περνας ελεγχο το διαβατηριο ζητανε εμενα δεν μου εχουν ζητησει ταυτοτητα
Ε όχι και ίδιες ακριβώς, ήταν γραμμένες στα αγγλικά των παππούδων;
Επίσης Κύπρο ταξιδεύεις και με ταυτότητα οπότε δε χρειάζεται να έχεις υποχρεωτικά διαβατήριο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Ε όχι και ίδιες ακριβώς, ήταν γραμμένες στα αγγλικά των παππούδων;
Επιπλεον στις μισες και βαλε οι διαγωνιες διαγραμμισεις γραφουν αντι Εληνικη Δημοκρατια, Βασιλειον της Ελλαδος! :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζει καποιος αν η Κύπρος είναι στην συνθηκη Σένγκεν; Σε κάποια sites στο internet γράφει ότι είναι ενώ σε άλλα αναφέρει οτι θα ενταχθεί στο μελλον.


Από οτι εχω καταλαβει ανήκει στην Ε.Ε αλλά όχι σε αυτή την συνθήκη και έτσι λύθηκε μαλλον και η απορία μου στο γιατί ενω μπορούμε να ταξιδέψουμε με ταυτότητα μας καταγράφουν σε υπολογιστή κάθε φορά τα στοιχεία μας και αργουμε τόσο πολύ ενώ σε άλλες χώρες της Ε.Ε με το που πρωσγειωνόμαστε δεν μας ελέγχει κανένας
Η Κύπρος παρότι έχει υπογράψει τη συνθήκη, εξαιρείται προς το παρόν από την εφαρμογή της στα σύνορά της λόγω του γνωστού θέματος που έχει με τους Τουρκοκύπριους.

Όταν ταξιδεύεις ανάμεσα σε χώρες Σέγκεν ΔΕΝ υπόκεισαι σε συνοριακούς ελέγχους (δηλαδή, πλην προσωρινών εξαιρέσεων, δεν έλεγχονται τα έγγραφά σου από αστυνομικές αρχές των χωρών αναχώρησης και προορισμού). Στην Κύπρο, που δεν ανήκει στη ζώνη Σέγκεν, περνάς από τέτοιο έλεγχο, μολονότι συχνά είναι υποτυπώδης για τους Έλληνες. Ως χώρα της ΕΕ, μπορείς να περάσεις από τον έλεγχο αυτό και με ταυτότητα.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Ε όχι και ίδιες ακριβώς, ήταν γραμμένες στα αγγλικά των παππούδων;
Επίσης Κύπρο ταξιδεύεις και με ταυτότητα οπότε δε χρειάζεται να έχεις υποχρεωτικά διαβατήριο.
εγω εχω το διαβατηριο δεν μου χουν ζητησει ταυτοτητα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εγω εχω το διαβατηριο δεν μου χουν ζητησει ταυτοτητα
Ωραία. Κι άλλοι δεν έχουν διαβατήριο οπότε ταξιδεύουν με την ταυτότητα, εκεί που μπορούν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε χρειάζεται να τρομοκρατείται ο κόσμος και να αρχίσει να πληρώνει άσκοπα κατοστάευρα για διαβατήρια. Μια χαρά ταυτότητες μπορούμε να χρησιμοποιούμε και για χώρες εκτός Σένγκεν που έχουν κάνει τις σχετικές συμφωνίες με την ΕΕ απλά θα πρέπει να πηγαίνουμε λίγο νωρίτερα στο αεροδρόμιο.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
κυπρο και κατεχομενα ελευθερα με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες μην βγαινετε και λετε ανακριβιες και αλβανια τουρκια σκοπια σερβια βοσνια μαυροβουνιο κροατια σλοβενια σλοβακια μονο στην ουγγαρια κοιτουσαν λιγο περιεργα ενεκα ασχετος ο συνοριακος αλλα κανενα προβλημα
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Δε χρειάζεται να τρομοκρατείται ο κόσμος και να αρχίσει να πληρώνει άσκοπα κατοστάευρα για διαβατήρια. Μια χαρά ταυτότητες μπορούμε να χρησιμοποιούμε και για χώρες εκτός Σένγκεν που έχουν κάνει τις σχετικές συμφωνίες με την ΕΕ απλά θα πρέπει να πηγαίνουμε λίγο νωρίτερα στο αεροδρόμιο.
eisai siγουρος οτι ταξιδευεις σε εκτως Σενγκεν χωρες μονο με την ταυτοτητα??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κυπρο και κατεχομενα ελευθερα με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες μην βγαινετε και λετε ανακριβιες και αλβανια τουρκια σκοπια σερβια βοσνια μαυροβουνιο κροατια σλοβενια σλοβακια μονο στην ουγγαρια κοιτουσαν λιγο περιεργα ενεκα ασχετος ο συνοριακος αλλα κανενα προβλημα
Ποιός θεωρείς ότι λέει ανακρίβειες; Από τα σημερινά posts, ανακρίβειες μόνο εσύ έχεις γράψει. Δεν ήταν άσχετος ο συνοριακός, απλά καχύποπτος με τις Ελληνικές ταυτότητες που πλαστογραφούνται για πλάκα. Περνούσες εξωτερικά σύνορα της ΕΕ εκείνη την ώρα.
Σλοβακία πάλι, εχω απορία ποιός σου ζήτησε να δείξεις κάτι, καθώς εκτός από ένα κομμάτι συνόρων με την Ουκρανία, από όλες τις άλλες πλευρές συνορεύει μόνο με χώρες της Σέγκεν και ως εκ τούτου δεν έχει καν συνοριακούς ελέγχους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
eisai siγουρος οτι ταξιδευεις σε εκτως Σενγκεν χωρες μονο με την ταυτοτητα??
Σε κάποιες εκτός Σέγκεν (κατά κανόνα Ευρωπαϊκές), ναι, ταξιδεύεις μόνο με την ταυτότητα. Αφού δεν ξέρεις, τι πετάγεσαι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom