Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
Εγώ πάντως αυτό που γνωρίζω είναι ότι απαιτείται ταυτότητα νέου τύπου για την οποία δεν έχει παρέλθει δεκαπενταετία από την έκδοση της. Κώλυμα για χειρόγραφους αντί εκτυπωμένους χαρακτήρες πρώτη φορά διαβάζω (δεν αναφέρομαι σε προξενικές αρχές που τους προβληματίζουν οι χειρόγραφοι χαρακτήρες, στην Ελληνική Αστυνομία αναφέρομαι και στη Διεύθυνση Διαβατηρίων, που γνωρίζει πολύ καλά ότι ορισμένα Τμήματα Ασφαλείας δεν είχαν την δυνατότητα να εκδώσουν εκτυπωμένη ταυτότητα).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.020
Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
Μαλλον δεν καταλαβες τι διαβασες. Το προβλημα δεν ειπαν οτι ηταν χειρογραφη. Ηταν οτι η παλιου τυπου δεν εχει λατινικους χαρακτηρες. Πολυ παλιου τυπου δηλαδη.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
339
Likes
1.755
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
@Alex Loco Μην ξεχάσεις πριν πας στα ΚΕΠ και στο Αστυνομικό Τμήμα να κλείσεις ραντεβού ... Εγώ που είχα χρόνια να ανανεώσω το διαβατήριό μου και πήγα φέτος να βγάλω καινούριο , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ και τράβηξα μεγάλη ταλαιπωρία ...

Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου και ταυτότητα νέου τύπου , ειδάλλως αν δεν έχεις ταυτότητα νέου τύπου με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες τυπωμένους να πας να βγάλεις , γιατί διαφορετικά δεν σου βγάζουν διαβατήριο ...
Ταυτότητα νέου τύπου έχω. Τώρα για το ραντεβού ισχύει πλέον ΚΕΠ αστυνομίες και λοιπά θέλει ραντεβού. Να είσαι καλά !!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάντως αυτό που γνωρίζω είναι ότι απαιτείται ταυτότητα νέου τύπου για την οποία δεν έχει παρέλθει δεκαπενταετία από την έκδοση της. Κώλυμα για χειρόγραφους αντί εκτυπωμένους χαρακτήρες πρώτη φορά διαβάζω (δεν αναφέρομαι σε προξενικές αρχές που τους προβληματίζουν οι χειρόγραφοι χαρακτήρες, στην Ελληνική Αστυνομία αναφέρομαι και στη Διεύθυνση Διαβατηρίων, που γνωρίζει πολύ καλά ότι ορισμένα Τμήματα Ασφαλείας δεν είχαν την δυνατότητα να εκδώσουν εκτυπωμένη ταυτότητα).
Πριν 4,5 χρόνια που έβγαλα το τελευταίο μου διαβατήριο δεν μπορούσα να βγάλω νέο γιατί στην ταυτότητα μου (που ήταν μηχανογραφημένη και νέα σχετικά) η πόλη Θεσσαλονίκη αναγράφονταν ως "Θεσ/νίκη".....και έβγαλα νέα ταυτότητα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Η 15ετία ισχύει.Το αν η ταυτότητα είναι εκτυπωμένη ή χειρόγραφη δεν ισχύει.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
339
Likes
1.755
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλύτερα κάνε και μια ερώτηση στο αστυνομικό τμήμα ή στο ΚΕΠ για να μάθεις που πρέπει να πας για να το βγάλεις, είναι ανάλογα του που είσαι δημότης. Επίσης δε ξέρω τι γίνεται με την εξυπηρέτηση και πως εν καιρώ πανδημίας. Τσέκαρε το.
Σίγουρα θα πρέπει να πας με χαρτιά έτοιμα, φωτογραφίες, αλλά και το αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου μέσω taxis.
Φυσιολογικά το πολύ σε μια βδομάδα το έχεις.
Ευχαριστώ ψηλέ μου ☺
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
339
Likes
1.755
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Αν το διαβατήριο που λες ότι είχες σαν παιδί είναι μετά το 2007 (νέου τύπου) και δεν το προσκομίσεις, δεν πρόκειται να σου βγάλουν νέο διαβατήριο πριν περάσουν δυο-τρεις μήνες...
Είχα πάει Ουγγαρία το 2004 με αυτό το διαβατήριο! Δεν έχω ιδέα και αν υπάρχει κάπου μέσα στο σπίτι
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Η 15ετία δεν ισχύει, τουλάχιστον σε εμένα.Την έβγαλα το 2003,χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες και εκδωσα διαβατήριο το 2019.Αλλά της συζύγου που έλεγε τόπος γέννησης "Ν.Λιοσια" της είπαν να αλλάξει πρώτα ταυτότητα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Είχα πάει Ουγγαρία το 2004 με αυτό το διαβατήριο! Δεν έχω ιδέα και αν υπάρχει κάπου μέσα στο σπίτι
Οπότε είναι παλαιού τύπου, που είχε εκδωθεί από Νομαρχία. Δεν θα έχεις λοιπόν πρόβλημα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Η 15ετία δεν ισχύει, τουλάχιστον σε εμένα.Την έβγαλα το 2003,χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες και εκδωσα διαβατήριο το 2019.Αλλά της συζύγου που έλεγε τόπος γέννησης "Ν.Λιοσια" της είπαν να αλλάξει πρώτα ταυτότητα.
Νομίζω ότι σταδιακά γίνονται πιο αυστηροί στην 15ετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.494
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom