Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Αν είναι έτσι μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξω την χειρόγραφη που έχω τώρα! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τότε που την αλλαξα είχα επιστροφή φόρου και πήγα στην εθνική, στήθηκα στην ουρά 2 ώρες και όταν ήρθε η σειρά μου δε με πλήρωσαν επειδή είχε αλλάξει η ταυτότητα μου.. και ακολούθησε πολυ
γραφειοκρατία.. και ουρές στην εφορία..
΄Ετσι είναι.΄Εχουν αλλάξει τα πράγματα.Και ο ΕΦΚΑ ενημερώνεται αυτόματα από την αστυνομία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ναι παλαιότερα ήταν μεγάλος μπελάς.Τώρα η ενημέρωση της εφορίας γίνεται αυτόματα από την αστυνομία.Και μετά μπορείς να ενημερώσεις τις τράπεζες μέσω taxisnet ηλεκτρονικά.
Η επικαιροποιηση στις τραπεζες γινεται με web banking πλεον.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Διευκρίνηση

Ο συγκεκριμενος δεν ανεφερε προγραμμα σε αλλη χωρα, παρα μονο αυτην που επισκεφτηκε που μπορει να ηθελε να ξαναπαει. Ουτε ΗΒ φυσικα ουτε καμια αλλη. Ουτε οτι θα κλεισει μηνες πριν.
Ολα τα αλλα ισως ισχυουν για καποιον αλλον γιατι οι απαντησεις ηταν "γενικες για ΗΒ " η "προκαταβολικους αποκλεισμους". Δηλαδη ασχετες.
Απο που και ως που είναι άσχετο το πόστ αυτό..

Υποψη όμως ότι για ΗΒ απο 1/10 απαιτειται διαβατηριο που θα ειναι βέβαια σε ισχύ καθ' όλη τη διαρκεια της παραμονής.. Δηλαδη σημερα και μέχρι 30/9 πας με ταυτότητα ... γι αυτό be careful..
ούτε με το τόπικ είναι άσχετο ούτε ακόμα και με αυτό που ρωτησε το παιδί

Θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι ακομα?Ειχα αγχος με την ταυτοτητα αν μπορω να μπω και να βγω γιατι στην φωτο ειμαι μικροτερος αρκετα.Βεβαια ειχα ρωτησει Το αστυνομικο τμημα και μου ειχαν πει αφου ειναι με Λατινικους Χαραχτηρες και δεν εχουν περασει 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης θα εισαι οκ.Τελικα ημουν ΟΚ απλα καθυστερησα μεχρι να μου δωσουν ενα χαρτακι σαν αδεια παραμονης οτι θα μεινω 4 μερες και γενικα καθυστερησα και στο πηγαινε και στο γυρνα λιγο με το να την κοιτανε 2 ωρες ( που λεει ο λογος) .Τι μπορω να κανω ρε παιδια να ειμαι πιο ανετα? Να βγαλω ελληνικο διαβατηριο ? Θα παω να ρωτησω τι χρειαζεται να βγαλω να ησυχασω!!
που με αφορμή απλά αυτό έγραψα, όχι ακριβώς απάντηση, αλλά κάτι που πιθανόν μερικοί να μη γνωρίζουν που ακόμα και στον@Alkis_93 άρεσε.. και για ποια Τουρκία μιλάς;; σε αυτό το τόπικ δεν ανέφερε κάτι.. τα πήρες όλα αμπάριζα και γράφεις ότι νάναι..
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
339
Likes
1.755
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω διαβατήριο. Είχα ένα όταν ήμουν 10-11 χρόνων φυσικά έληξε και δεν ξέρω καν που είναι. Πάω απλά κάνω τα χαρτιά για νέο διαβατήριο και αν ναι ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω διαβατήριο. Είχα ένα όταν ήμουν 10-11 χρόνων φυσικά έληξε και δεν ξέρω καν που είναι. Πάω απλά κάνω τα χαρτιά για νέο διαβατήριο και αν ναι ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο?
Καλύτερα κάνε και μια ερώτηση στο αστυνομικό τμήμα ή στο ΚΕΠ για να μάθεις που πρέπει να πας για να το βγάλεις, είναι ανάλογα του που είσαι δημότης. Επίσης δε ξέρω τι γίνεται με την εξυπηρέτηση και πως εν καιρώ πανδημίας. Τσέκαρε το.
Σίγουρα θα πρέπει να πας με χαρτιά έτοιμα, φωτογραφίες, αλλά και το αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου μέσω taxis.
Φυσιολογικά το πολύ σε μια βδομάδα το έχεις.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Alex Loco Μην ξεχάσεις πριν πας στα ΚΕΠ και στο Αστυνομικό Τμήμα να κλείσεις ραντεβού ... Εγώ που είχα χρόνια να ανανεώσω το διαβατήριό μου και πήγα φέτος να βγάλω καινούριο , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ και τράβηξα μεγάλη ταλαιπωρία ...

Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου και ταυτότητα νέου τύπου , ειδάλλως αν δεν έχεις ταυτότητα νέου τύπου με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες τυπωμένους να πας να βγάλεις , γιατί διαφορετικά δεν σου βγάζουν διαβατήριο ...
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω διαβατήριο. Είχα ένα όταν ήμουν 10-11 χρόνων φυσικά έληξε και δεν ξέρω καν που είναι. Πάω απλά κάνω τα χαρτιά για νέο διαβατήριο και αν ναι ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο?
Αν το διαβατήριο που λες ότι είχες σαν παιδί είναι μετά το 2007 (νέου τύπου) και δεν το προσκομίσεις, δεν πρόκειται να σου βγάλουν νέο διαβατήριο πριν περάσουν δυο-τρεις μήνες...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλύτερα κάνε και μια ερώτηση στο αστυνομικό τμήμα ή στο ΚΕΠ για να μάθεις που πρέπει να πας για να το βγάλεις, είναι ανάλογα του που είσαι δημότης. Επίσης δε ξέρω τι γίνεται με την εξυπηρέτηση και πως εν καιρώ πανδημίας. Τσέκαρε το.
Σίγουρα θα πρέπει να πας με χαρτιά έτοιμα, φωτογραφίες, αλλά και το αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου μέσω taxis.
Φυσιολογικά το πολύ σε μια βδομάδα το έχεις.
Πρέπει σιγά σιγά να ανανεωσω κιεγω το διαβατηριο μου... Νομιζω δεν παιζει ρολο που είσαι δημότης... Εχω βγάλει διαβατήριο σε 3 διαφορετικούς δήμους ως τωρα.. Αν αλλαξε κατι να το εχω ατο νου μου..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πρέπει σιγά σιγά να ανανεωσω κιεγω το διαβατηριο μου... Νομιζω δεν παιζει ρολο που είσαι δημότης... Εχω βγάλει διαβατήριο σε 3 διαφορετικούς δήμους ως τωρα.. Αν αλλαξε κατι να το εχω ατο νου μου..
Στην έκδοση διαβατηρίου παίζει ρόλο η διεύθυνση κατοικίας και όχι που είσαι δημότης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
@Alex Loco Μην ξεχάσεις πριν πας στα ΚΕΠ και στο Αστυνομικό Τμήμα να κλείσεις ραντεβού ... Εγώ που είχα χρόνια να ανανεώσω το διαβατήριό μου και πήγα φέτος να βγάλω καινούριο , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ και τράβηξα μεγάλη ταλαιπωρία ...

Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου και ταυτότητα νέου τύπου , ειδάλλως αν δεν έχεις ταυτότητα νέου τύπου με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες τυπωμένους να πας να βγάλεις , γιατί διαφορετικά δεν σου βγάζουν διαβατήριο ...
Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
Ισχύει και επιτέλους η Ελλάδα έπαψε να είναι σε κάτι Ελλαδάρα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Οντως τωρα????γιατι τετοια διακριση στη ταυτοτητα???δηλαδη αν εγω θελω να βγαλω διαβατηριο για να μην αλλαξω τη ταυτοτητα τη χειρογραφη δε μπορω???ελλαδαρα!
Όχι σου ζητούν νέα ταυτότητα για διαβατήριο. Κι αν έχει περάσει 15ετία από την έκδοση της ταυτότητας, σου λένε να βγάλεις πρώτα νέα ταυτότητα και μετά διαβατήριο. Ξέρω πάνω από 3 ανθρώπους που αν δεν άλλαζαν ταυτότητα, δεν τους έβγαζαν διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom