Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η 15ετία δεν ισχύει, τουλάχιστον σε εμένα.Την έβγαλα το 2003,χειρόγραφη και με λατινικούς χαρακτήρες και εκδωσα διαβατήριο το 2019.Αλλά της συζύγου που έλεγε τόπος γέννησης "Ν.Λιοσια" της είπαν να αλλάξει πρώτα ταυτότητα.
Νομίζω ότι σταδιακά γίνονται πιο αυστηροί στην 15ετία.
Μπα, ακριβώς το αντίθετο: Παλαιότερα ήταν απόλυτα τυπικοί. Γνωρίζω μόνο πολύ πρόσφατες περιπτώσεις που δεν τους υποχρέωσαν σε αλλαγή ταυτότητας, δεν ξέρω αν βοήθησε σε αυτό και ο κορονοϊός.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δηλαδή λέτε οτι δεν δέχονταν τη δική μου που ήταν κάτω της 10ετίας και μηχανογραφημένη, αλλά είχε το τυπογραφικό "λάθος" που ανάφερα και δέχονται τις χειρόγραφες;;; Αν ναι, τότε το παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν με το ελλαδάρα.....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Μπα, ακριβώς το αντίθετο: Παλαιότερα ήταν απόλυτα τυπικοί. Γνωρίζω μόνο πολύ πρόσφατες περιπτώσεις που δεν τους υποχρέωσαν σε αλλαγή ταυτότητας, δεν ξέρω αν βοήθησε σε αυτό και ο κορονοϊός.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία.Τρείς γνωστούς όμως τους έστειλαν για ταυτότητα(λόγω 15ετίας πάντα).Τον ένα επι covid. Ολοι στην Αθήνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δηλαδή;Ισχύει κατά περίπτωση και ανάλογα που θα πέσεις;
Οχι, απλα ειναι ιδεα σου οτι "σταδιακα γινονται πιο αυστηροι" και δεν το στηριζεις καπου πχ στον ταδε νομο μου ζητανε εμενα να ειναι προσφατη. Απλα νομιζεις οτι καποια στιγμη θα γινουν αυστηροι. Ενω απλα λογω κοβιντ ειναι πιο αργοι.

Δεν θελω να αναφερω λεπτομερειες, αλλα την τελευταια φορα μου προτειναν να μη δηλωσω συγκεκριμενο εγγραφο γιατι "ασε μωρε, μην μπλεκεις τωρα". Αθηνα παντα. Καμια αυστηροτητα.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Οπότε είναι παλαιού τύπου, που είχε εκδωθεί από Νομαρχία. Δεν θα έχεις λοιπόν πρόβλημα.
Μακάρι!! Ελπίζω να βγει άμεσα γιατί σκέφτομαι κάτι σε Νοεμβριο!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Οχι, απλα ειναι ιδεα σου οτι "σταδιακα γινονται πιο αυστηροι" και δεν το στηριζεις καπου πχ στον ταδε νομο μου ζητανε εμενα να ειναι προσφατη. Απλα νομιζεις οτι καποια στιγμη θα γινουν αυστηροι. Ενω απλα λογω κοβιντ ειναι πιο αργοι.

Δεν θελω να αναφερω λεπτομερειες, αλλα την τελευταια φορα μου προτειναν να μη δηλωσω συγκεκριμενο εγγραφο γιατι "ασε μωρε, μην μπλεκεις τωρα". Αθηνα παντα. Καμια αυστηροτητα.
΄Εγραψα ήδη ότι ξέρω τρείς περιπτώσεις που τους έστειλαν για ταυτότητα επειδή είχε λήξει πριν 1-2 χρόνια.Σε τι άλλο να το στηρίξω όταν ξεκάθαρα γράφουν ότι οι ταυτότητες αντικαθίστανται μετά τα 15 χρόνια;Τώρα αν αυτό δεν εφαρμόζεται πάντοτε είναι άλλο θέμα.΄Οποιος έχει χρόνο για χάσιμο κάνει μια βόλτα από τα διαβατήρια και δοκιμάζει τι θα γίνει.Διαφορετικά πηγαίνει με την σωστή ταυτότητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
΄Εγραψα ήδη ότι ξέρω τρείς περιπτώσεις που τους έστειλαν για ταυτότητα επειδή είχε λήξει πριν 1-2 χρόνια.Σε τι άλλο να το στηρίξω όταν ξεκάθαρα γράφουν ότι οι ταυτότητες αντικαθίστανται μετά τα 15 χρόνια;Τώρα αν αυτό δεν εφαρμόζεται πάντοτε είναι άλλο θέμα.΄Οποιος έχει χρόνο για χάσιμο κάνει μια βόλτα από τα διαβατήρια και δοκιμάζει τι θα γίνει.Διαφορετικά πηγαίνει με την σωστή ταυτότητα.
Κατι τετοια κουλα τα ζηταμε εγγραφως, οχι προφορικα. Ο νομος δεν εφαρμοζεται "σιγα σιγα" αν ειναι νομος. Αλλιως ειναι αυθαιρετη ερμηνεια. Μπορουν να επιληφθουν οι ανωτεροι τους αν ζητησουν οι πολιτες εγγραφως την οδηγια.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Αν το διαβατήριο που λες ότι είχες σαν παιδί είναι μετά το 2007 (νέου τύπου) και δεν το προσκομίσεις, δεν πρόκειται να σου βγάλουν νέο διαβατήριο πριν περάσουν δυο-τρεις μήνες...
Τελικά το βρήκα σε ένα συρτάρι. Βγήκε το 2004 και έληξε το 2009!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Κατι τετοια κουλα τα ζηταμε εγγραφως, οχι προφορικα. Ο νομος δεν εφαρμοζεται "σιγα σιγα" αν ειναι νομος. Αλλιως ειναι αυθαιρετη ερμηνεια. Μπορουν να επιληφθουν οι ανωτεροι τους αν ζητησουν οι πολιτες εγγραφως την οδηγια.
Δηλαδή λες ότι δεν υπάρχει νόμος ότι οι ταυτότητες λήγουν σε 15 χρόνια;Και ότι αυθαίρετα ζητούν την αλλαγή τους;

Edit:Πρόχειρα βρήκα έναν νόμο του 2007 που λέει για ισχύ 15 χρόνια.Το ίδιο αναφέρει και το site της αστυνομίας.Δεν ισχύουν αυτά;΄Εχουν αλλάξει;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δηλαδή λες ότι δεν υπάρχει νόμος ότι οι ταυτότητες λήγουν σε 15 χρόνια;Και ότι αυθαίρετα ζητούν την αλλαγή τους;
Αν το ζηταει μονο καποιο γραφειο στην Αθηνα και οχι τα αλλα οπως αναφερουν τα μελη, ειναι αυθαιρετη ερμηνεια του νομου. Ειδικα αν το ειπαν προφορικα και δεν το λεει η εγκυκλιος.
Πολυ συνηθισμενο στη Δημοσια Διοικηση.

Στο σαιτ της Δνσης Διαβατηριων δεν αναφερεται.
Επρεπε οι γνωστοι σου να ζητησουν την εγκυκλιο για την εκδοση διαβατηριου. Ειμαι βεβαιη οτι την ειχαν στην υπηρεσια.

Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Αν το ζηταει μονο καποιο γραφειο στην Αθηνα και οχι τα αλλα οπως αναφερουν τα μελη, ειναι αυθαιρετη ερμηνεια του νομου. Ειδικα αν το ειπαν προφορικα και δεν το λεει η εγκυκλιος.
Πολυ συνηθισμενο στη Δημοσια Διοικηση.

Στο σαιτ της Δνσης Διαβατηριων δεν αναφερεται.
Επρεπε οι γνωστοι σου να ζητησουν την εγκυκλιο για την εκδοση διαβατηριου. Ειμαι βεβαιη οτι την ειχαν στην υπηρεσια.

Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
Δεν νομίζω να είναι μόνο κάποιο γραφείο καθώς και άλλα μέλη έγραψαν παραπάνω ότι τους ζήτησαν καινούρια ταυτότητα λόγω 15ετίας.Και ο νόμος για τις ταυτότητες υπάρχει από το 2007.Δεν θα κάνουμε γκάλοπ να δούμε πόσα γραφεία το ζητάνε και πόσα όχι και μετά να ζητάμε εγκυκλίους για την αλλαγή ταυτότητας που γίνεται εύκολα και άμεσα.΄Οποιος έχει χρόνο για ξόδεμα το παλεύει έτσι.΄Οποιος δεν έχει βγάζει ταυτότητα πριν να παει στα διαβατήρια.Τα είπαμε και ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.Τέλος γιατί το παρατραβήξαμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ελληνική Αστυνομία - Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;
1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom