Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
Εμβολιαστικό κέντρο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για ανανέωση ή έκδοση δεν υπερβαίνει (τουλάχιστον προ covid) τις 10-15 μέρες.
Και πάλι είναι παράλογη και η αναμονή και η χρέωση φυσικά, που ναι ίδια για την αρχική έκδοση αλλά και την επανέκδοση.
Όσο για τη παραλαβή, στην Αθήνα ναι μπορεί να κάνει εβδομάδα. Στη δική μου περίπτωση στη Θεσσαλονίκη έκανε κοντά στο μήνα και χρειάστηκε να πάω 2 φορές στην άλλη άκρη της πόλης, ενώ υπάρχουν αντίστοιχες αρχές έκδοσης πολύ κοντύτερα στο δήμο κατοικίας μου. Δε ξέρω ποια λογική υπάρχει σε όλο αυτό, ειδικά στο τελευταίο...

Thalassaki

Member
Επόμενο Ταξίδι
........
Και πάλι είναι παράλογη και η αναμονή και η χρέωση φυσικά, που ναι ίδια για την αρχική έκδοση αλλά και την επανέκδοση.
Όσο για τη παραλαβή, στην Αθήνα ναι μπορεί να κάνει εβδομάδα. Στη δική μου περίπτωση στη Θεσσαλονίκη έκανε κοντά στο μήνα και χρειάστηκε να πάω 2 φορές στην άλλη άκρη της πόλης, ενώ υπάρχουν αντίστοιχες αρχές έκδοσης πολύ κοντύτερα στο δήμο κατοικίας μου. Δε ξέρω ποια λογική υπάρχει σε όλο αυτό, ειδικά στο τελευταίο...
Για την χρέωση θα συμφωνήσω, αλλά ο χρόνος που χρειάζεται μια ανανέωση είναι ο ίδιος εφόσον στην ουσία παραλαμβάνεις νέο έγγραφο που λογικά κάνει τον ίδιο χρόνο να ελεγχθεί, καταγραφεί, εκτυπωθεί και να περάσει από όσα γραφεία χρειάζεται πριν φτάσει προς επίδοση.

Σίγουρα στην Αθήνα ίσως είναι πιο γρήγορη η διαδικασία για τους δυστυχώς "ευνόητους" λόγους αλλά πάντα μπορείς να συμβουλεύεσαι τον επίσημο ιστότοπο όπου και μπορείς ανά πάσα στιγμή να ενημερωθείς για κάθε απορία σου και να κάνεις online αναζήτηση της πορείας της αίτησής σου χωρίς να χρειαστεί να τρέχεις αυτοπροσώπως ή να ξεροσταλιάζεις στα τηλέφωνα.
Εγώ προσωπικά τσέκαρα δυο φορές τη μέρα και Δευτέρα πρωί που φάνηκε πως είναι έτοιμο τους τηλεφώνησα και μου είπαν πως θα έχει φτάσει με courier μετά τις 3 το μεσημέρι όπου και το παρέλαβα.

Γραφεία Διαβατηρίων στην Ελλάδα - Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.515
Μέλη
36.026
Νεότερο μέλος
DimiPapa