Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για ανανέωση ή έκδοση δεν υπερβαίνει (τουλάχιστον προ covid) τις 10-15 μέρες.
Και πάλι είναι παράλογη και η αναμονή και η χρέωση φυσικά, που ναι ίδια για την αρχική έκδοση αλλά και την επανέκδοση.
Όσο για τη παραλαβή, στην Αθήνα ναι μπορεί να κάνει εβδομάδα. Στη δική μου περίπτωση στη Θεσσαλονίκη έκανε κοντά στο μήνα και χρειάστηκε να πάω 2 φορές στην άλλη άκρη της πόλης, ενώ υπάρχουν αντίστοιχες αρχές έκδοσης πολύ κοντύτερα στο δήμο κατοικίας μου. Δε ξέρω ποια λογική υπάρχει σε όλο αυτό, ειδικά στο τελευταίο...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Και πάλι είναι παράλογη και η αναμονή και η χρέωση φυσικά, που ναι ίδια για την αρχική έκδοση αλλά και την επανέκδοση.
Όσο για τη παραλαβή, στην Αθήνα ναι μπορεί να κάνει εβδομάδα. Στη δική μου περίπτωση στη Θεσσαλονίκη έκανε κοντά στο μήνα και χρειάστηκε να πάω 2 φορές στην άλλη άκρη της πόλης, ενώ υπάρχουν αντίστοιχες αρχές έκδοσης πολύ κοντύτερα στο δήμο κατοικίας μου. Δε ξέρω ποια λογική υπάρχει σε όλο αυτό, ειδικά στο τελευταίο...
Για την χρέωση θα συμφωνήσω, αλλά ο χρόνος που χρειάζεται μια ανανέωση είναι ο ίδιος εφόσον στην ουσία παραλαμβάνεις νέο έγγραφο που λογικά κάνει τον ίδιο χρόνο να ελεγχθεί, καταγραφεί, εκτυπωθεί και να περάσει από όσα γραφεία χρειάζεται πριν φτάσει προς επίδοση.

Σίγουρα στην Αθήνα ίσως είναι πιο γρήγορη η διαδικασία για τους δυστυχώς "ευνόητους" λόγους αλλά πάντα μπορείς να συμβουλεύεσαι τον επίσημο ιστότοπο όπου και μπορείς ανά πάσα στιγμή να ενημερωθείς για κάθε απορία σου και να κάνεις online αναζήτηση της πορείας της αίτησής σου χωρίς να χρειαστεί να τρέχεις αυτοπροσώπως ή να ξεροσταλιάζεις στα τηλέφωνα.
Εγώ προσωπικά τσέκαρα δυο φορές τη μέρα και Δευτέρα πρωί που φάνηκε πως είναι έτοιμο τους τηλεφώνησα και μου είπαν πως θα έχει φτάσει με courier μετά τις 3 το μεσημέρι όπου και το παρέλαβα.

Γραφεία Διαβατηρίων στην Ελλάδα - Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γεια σας! ελπιζω να ειστε ολοι καλα με ολα αυτα που συμβαινουν, εχω να μπω πολυ καιρο, προς το παρον δεν εχω την διαθεση για ταξιδιδιωτικα. τεσπα στο θεμα μου!
εκανα αιτηση για ανανεωση την τεταρτη, το ειχα ξεχασει δυστυχως! οταν το ειχα βγαλει πριν 5 χρονια μου ειχαν πει 5 εργασιμες μερες και τωρα λεει δεν εχουν ιδεα, προφανως τρομαξα.
στην αναζητηση πορειας αιτηματος επιτελους σημερα μου εβγαλε στατους (εως σημερα ηταν δεν βρεθηκε αιτημα): αιτημα ολοκληρωθηκε και απεσταλη. ξερουμε τι σημαινει αυτο; εχει βγαλει κανενας προσφατα διαβατηριο να μας πει ποσο θελει.

αν ησυχασει το κεφαλακι μου με το διαβατηριο θα μπω να σας γραψω και τα πλανα και να διαβασω σιγα σιγα και τα δικα σας
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
3 εργάσιμες θέλει κανονικά, δεν ξέρω τωρα τον Αυγουστο με τυχόν άδειες, ισως θέλει 1-2 μέρες παραπάνω.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Thanks, οκ εχω τρεις φουλ εβδομαδες, απλα ειμαι αγχωδης ανθρωπος κ λογω αυγουστου, κοβιντ κ της απαντησης της αστυνομικου αγχωθηκα
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Μου είχε πει γνωστός μου ότι αν η ταυτότητα έχει εκδοθεί πριν από 15 χρόνια ή παραπάνω, δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο... Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Μου είχε πει γνωστός μου ότι αν η ταυτότητα έχει εκδοθεί πριν από 15 χρόνια ή παραπάνω, δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο... Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
εμενα μου εβγαλαν χωρις καποιο θεμα,με ταυτοτητα 18.
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι ακομα?Ειχα αγχος με την ταυτοτητα αν μπορω να μπω και να βγω γιατι στην φωτο ειμαι μικροτερος αρκετα.Βεβαια ειχα ρωτησει Το αστυνομικο τμημα και μου ειχαν πει αφου ειναι με Λατινικους Χαραχτηρες και δεν εχουν περασει 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης θα εισαι οκ.Τελικα ημουν ΟΚ απλα καθυστερησα μεχρι να μου δωσουν ενα χαρτακι σαν αδεια παραμονης οτι θα μεινω 4 μερες και γενικα καθυστερησα και στο πηγαινε και στο γυρνα λιγο με το να την κοιτανε 2 ωρες ( που λεει ο λογος) .Τι μπορω να κανω ρε παιδια να ειμαι πιο ανετα? Να βγαλω ελληνικο διαβατηριο ? Θα παω να ρωτησω τι χρειαζεται να βγαλω να ησυχασω!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι ακομα?Ειχα αγχος με την ταυτοτητα αν μπορω να μπω και να βγω γιατι στην φωτο ειμαι μικροτερος αρκετα.Βεβαια ειχα ρωτησει Το αστυνομικο τμημα και μου ειχαν πει αφου ειναι με Λατινικους Χαραχτηρες και δεν εχουν περασει 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης θα εισαι οκ.Τελικα ημουν ΟΚ απλα καθυστερησα μεχρι να μου δωσουν ενα χαρτακι σαν αδεια παραμονης οτι θα μεινω 4 μερες και γενικα καθυστερησα και στο πηγαινε και στο γυρνα λιγο με το να την κοιτανε 2 ωρες ( που λεει ο λογος) .Τι μπορω να κανω ρε παιδια να ειμαι πιο ανετα? Να βγαλω ελληνικο διαβατηριο ? Θα παω να ρωτησω τι χρειαζεται να βγαλω να ησυχασω!!
Έχει κόστος το διαβατήριο αλλά δίνει μια επιπλέον ασφάλεια και ευελιξία.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Και έχει και 5 χρόνια διάρκεια άρα μπορείς να το πεις και μακροπρόθεσμη επένδυση σχετικά με ταξίδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom