Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν στη φωτογραφία διαβατηρίου έχεις λίγο μαλί και φτάσεις εκεί κοντοκουρεμένος μπορεί να υπάρξει πρόβλημα; Έχω ακούσει ότι δίνουν μεγάλη έμφαση στη φωτογραφία.
Πάρε καλού κακού και μια περούκα που να φέρνει στο προηγούμενο look
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Για επίσκεψη Κωνσταντινούπολη 48 ώρες,στο αεροδρόμιο το διαβατήριο το σφραγίζουνε;
Χρειάζεται βίζα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα;

Είδα ένα βίντεο στο Youtube που ένας κατέβηκε από πτήση από Βέλγιο και πέρασε από ένα γκισέ που έγραφε passport control visa.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Για επίσκεψη Κωνσταντινούπολη 48 ώρες,στο αεροδρόμιο το διαβατήριο το σφραγίζουνε;
Χρειάζεται βίζα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα;

Είδα ένα βίντεο στο Youtube που ένας κατέβηκε από πτήση από Βέλγιο και πέρασε από ένα γκισέ που έγραφε passport control visa.
Δεν χρειάζεται βίζα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Για επίσκεψη Κωνσταντινούπολη 48 ώρες,στο αεροδρόμιο το διαβατήριο το σφραγίζουνε;
Χρειάζεται βίζα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα;

Είδα ένα βίντεο στο Youtube που ένας κατέβηκε από πτήση από Βέλγιο και πέρασε από ένα γκισέ που έγραφε passport control visa.
Για επίσκεψη γενικά στην Τουρκία μέχρι τρεις μήνες δε χρειάζεται βίζα, βασικά δε χρειάζεται καν διαβατήριο, αρκεί η αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για επίσκεψη Κωνσταντινούπολη 48 ώρες,στο αεροδρόμιο το διαβατήριο το σφραγίζουνε;
Χρειάζεται βίζα για τόσο λίγο χρονικό διάστημα;

Είδα ένα βίντεο στο Youtube που ένας κατέβηκε από πτήση από Βέλγιο και πέρασε από ένα γκισέ που έγραφε passport control visa.
Το διαβατήριο στο σφραγίζουν. Από passport control περνούν όλοι. Ανάλογα με το διαβατήριο που έχεις μπορεί να χρειάζεσαι ή να μην χρειάζεσαι βίζα. Τα periss;otera διαβατήρια των χωρών της Ε.Ε. δεν χρειάζονται βίζα αλλά τα διαβατήρια της Κυπριακής Δημοκρατίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Κροατίας, της Ιρλανδίας, της Μάλτας, της Ολλανδίας, της Πολωνίας, της Πορτογαλίας και της Ισπανίας θέλουν e-visa.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Με ταυτότητα που έχει εκδοθεί το 2006 (λόγω 15ετίας έχει λήξει), νομίζω ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το διαβατήριο. Αναγκαστικά πρέπει να βγάλω νέα ταυτότητα (παλαιού τύπου προς το παρόν) και αργότερα ξανά νέου τύπου (εκείνη που θα μοιάζει με πιστωτική)?
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Με ταυτότητα που έχει εκδοθεί το 2006 (λόγω 15ετίας έχει λήξει), νομίζω ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το διαβατήριο. Αναγκαστικά πρέπει να βγάλω νέα ταυτότητα (παλαιού τύπου προς το παρόν) και αργότερα ξανά νέου τύπου (εκείνη που θα μοιάζει με πιστωτική)?
Μπορείς. Εγώ που ρώτησα στο Τμήμα Διαβατηρίων (και η δικια μου ήταν του 2006) μου είπαν ότι αν είναι σε καλή κατάσταση τη δέχονται.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πριν ένα χρόνο ανανέωσα το διαβατήριό μου με ταυτότητα που είχε εκδοθεί το 1999. Δεν μου είπαν τίποτα... την άλλαξα σε μεταγενέστερο χρόνο.
Έχω καταλάβει ότι έχει σχέση με την περιοχή που εκδίδεται το διαβατήριο, κάποιοι είναι λιγότερο αυστηροί με τις ημερομηνίες έκδοσης του ΑΔΤ.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Με ταυτότητα που έχει εκδοθεί το 2006 (λόγω 15ετίας έχει λήξει), νομίζω ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το διαβατήριο. Αναγκαστικά πρέπει να βγάλω νέα ταυτότητα (παλαιού τύπου προς το παρόν) και αργότερα ξανά νέου τύπου (εκείνη που θα μοιάζει με πιστωτική)?
Και η συζυγος εβγαλε διαβατηριο με "ληγμενη" ταυτοτητα, χωρις θεμα.

Εν τω μεταξυ με ΦΕΚ που βγηκε προσφατα η ληξη των ταυτοτητων οριστηκε στα 10 ετη αντι 15 ετη. Δεν ειμαι βεβαιος αν αυτο ισχυει και στις ηδη εκδοθεισες ταυτοτητες ή σε οσες εκδοθουν μετα το νεο ΦΕΚ.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Και η συζυγος εβγαλε διαβατηριο με "ληγμενη" ταυτοτητα, χωρις θεμα.

Εν τω μεταξυ με ΦΕΚ που βγηκε προσφατα η ληξη των ταυτοτητων οριστηκε στα 10 ετη αντι 15 ετη. Δεν ειμαι βεβαιος αν αυτο ισχυει και στις ηδη εκδοθεισες ταυτοτητες ή σε οσες εκδοθουν μετα το νεο ΦΕΚ.
μαλλον ειναι για τις νεες-νεες , που δεν υπαρχουν ακομη... βλεπουμε στο μελλον...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Με ταυτότητα που έχει εκδοθεί το 2006 (λόγω 15ετίας έχει λήξει), νομίζω ότι δεν μπορώ να ανανεώσω το διαβατήριο. Αναγκαστικά πρέπει να βγάλω νέα ταυτότητα (παλαιού τύπου προς το παρόν) και αργότερα ξανά νέου τύπου (εκείνη που θα μοιάζει με πιστωτική)?
Το καλοκαίρι έβγαλα διαβατήριο με ταυτότητα 2006.Λίγο γκρίνια αρχικά που ξεπεράσθηκε γρήγορα.
 

Revolver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα σας! Εγινε...μ@κ@κία απο συγγενικό πρόσωπο και το διαβατήριο κατέληξε, εν αγνοία, στο τζάκι και πλέον μισοκαμμένο, προφανώς άχρηστο. Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση? Δεν μιλάμε για απώλεια, το έχουμε στο σπίτι (απλά είναι φλαμπέ :p). Το θέμα είναι ότι υπάρχει ταξίδι εκτός Ευρώπης στο πρόγραμμα σε λιγότερο από 1 μήνα. Απλά πάω και βγάζω νέο? Γιατί σε περίπτωση απώλειας λέει ότι θέλει 45 ημέρες για νέο κλπ. Δεν λέει όμως τι προβλέπεται σε περίπτωση καταστροφής. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom