Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
τελικα , δεν ξαναβγαζω διαβατηριο, αν δεν ταξιδευω σε χωρα , που δεν δεχονται ταυτοτητα... ανανεωσα το διαβατηριο πριν καιρο και μου κοστισε γυρω στο 100σταρικο... το εκανα επειδη ειχε ληξει η ταυτοτητα...
πηγε σημερα η γυναικα μου και εβγαλε ταυτοτητα (οχι νεου τυπου...) και τις κοστησε 0,50 ευρ συν 10 ευρ φωτογραφιες...
η διαδικασια , απλουστατη, στα Καμινια στον Πειραια την εβγαλε, πηγε το πρωι και τις εδωσαν νουμερο...(αυτο δεν το εχουν ακομη διορθωσει...) δινουν 15 νουμερα την ημερα... ο σκοπος στη πορτα ηξερε να δωσει πληροφοριες λεπτομερως για την εκδοση (οτι δεν χρειαζεται παραβολο και μαρτυρας ,αν εχει ληξει, φτανει να ειναι σε καλη κατασταση η παλια ταυτοτητα...),
την ετοιμασαν επι τοπου σε ενα 15λεπτο και την εχει για ταξιδια,για αλλα 15 χρονια...
σε μερικους μηνες που ληγει το διαβατηριο , θα βγαλω ταυτοτητα με μισο ευρω ... τελος...:)
Μονο κ μονο που δε μπαινω πλεον στη διαδικασια να περιμενω 30 ωρες στην ουρα για να μου τσεκαρουν την ταυτοτητα και να την στραβοκοιτανε,αξιζει καθε ευρω του διαβατηριου!!!!πλεον ταυτοτητα μονο για Ελλαδα....οταν θα πεσεις σε στραβο υπαλληλο εξω(και ειναι μπολικοι) και σε καθυστερησει κανα μισαωρακι ή οσο θελησει,οταν θα σου παρουν την ταυτοτητα και θα σου φερουν αστυνομο γιατι τους φαινετε πλαστη,τοτε θα αναθεωρησεις τελειως την αποψη σου!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ταξιδευω 20 χρονια με ταυτοτητα και ποτε δεν εφεραν υπαλληλο να τσεκαρει αν ειναι πλαστη. Μια φορα μονο στα Γαλλικα συνορα μου ζητησαν να βγω απο το αυτοκινητο να δουν απο κοντα αν ταιριαζει η φατσα μου με τη φωτογραφια, γιατι ηταν πολυ παλια.
Πηρε 3 λεπτα.
Εχω εξοικονομησει 400 ευρω με κοστος 3 λεπτα να ανοιξω την πορτα του αυτοκινητου και να την ξανακλεισω.
Δεν αξιζουν 400 ευρω τα 3 λεπτα στα 20 χρονια για την περιπτωση μου και συστηνω να φαγωθουν στα μπουζουκια τα 400.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Προσωπικά εκτός από το Ηνωμένο Βασίλειο, όπου λίγο ξύνιζαν όταν έβλεπαν ταυτότητα, αλλά τελικά με περνούσαν σε 2 αντί σε 1 λεπτό, πουθενά δε συνάντησα πρόβλημα. Τώρα ούτως ή άλλως δεν υφίσταται αυτο το θέμα, αφού η ταυτότητα δεν είναι δεκτή στο ΗΒ και χρειάζεσαι διαβατήριο.

Τουρκία έχω πάει δεκάδες φορές, ποτέ κανένα πρόβλημα, το ίδιο και εδώ γύρω στα Βαλκάνια. Στις χώρες Schengen ούτως ή άλλως δεν γίνεται διαχωρισμός διαβατηρίων-ταυτότητας, δεν υπάρχει τυπικός συνοριακός έλεγχος.

Θεωρώ ότι αν δεν πας σε χώρα που χρειάζεται διαβατήριο είναι χαμένα λεφτά.
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Στο αεροδρόμιο της Σόφιας μου έχει τύχει να δημιουργούν θέματα με καθυστερήσεις, σχολαστικούς ελέγχους της ταυτότητα με φακό, ζητάνε και άλλα έγγραφα δίπλωμα, κάρτες κλπ για ταυτοπροσωπία, ρωτάνε γιατί πετάς από Σόφια και άλλα χαζά.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Στο αεροδρόμιο της Σόφιας μου έχει τύχει να δημιουργούν θέματα με καθυστερήσεις, σχολαστικούς ελέγχους της ταυτότητα με φακό, ζητάνε και άλλα έγγραφα δίπλωμα, κάρτες κλπ για ταυτοπροσωπία, ρωτάνε γιατί πετάς από Σόφια και άλλα χαζά.
εχω δει και εγω στο Βελιγραδι να ελεγχουν τις ταυτοτητες με φακο στο ματι , αυτον που εχουν οι ρολογαδες...αλλα τιποτα σπουδαιο, καθολου καθυστερηση...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Ταξιδευω 20 χρονια με ταυτοτητα και ποτε δεν εφεραν υπαλληλο να τσεκαρει αν ειναι πλαστη. Μια φορα μονο στα Γαλλικα συνορα μου ζητησαν να βγω απο το αυτοκινητο να δουν απο κοντα αν ταιριαζει η φατσα μου με τη φωτογραφια, γιατι ηταν πολυ παλια.
Πηρε 3 λεπτα.
Εχω εξοικονομησει 400 ευρω με κοστος 3 λεπτα να ανοιξω την πορτα του αυτοκινητου και να την ξανακλεισω.
Δεν αξιζουν 400 ευρω τα 3 λεπτα στα 20 χρονια για την περιπτωση μου και συστηνω να φαγωθουν στα μπουζουκια τα 400.
μου ετυχε , πριν ενα χρονο στο Βενιζελος, να περασω με διαβατηριο, απο το αυτοματο μηχανημα και κατοπιν να με φωναξει ο αστυνομικος και να μου ζηταει και ταυτοτητα... του εδειξα την ληγμενη , που ετυχε να εχω μαζι μου, κατι ελεγξε και αφου καθυστερησα γυρω στο μισαωρο με αφησε να φυγω...
η γυναικα μου , με ταυτοτητα, ειχε περασει τον ελεγχο - αστραπη και φυσικα , μου εκανε "πλακα"...
οποτε ειναι "μη σου τυχει..."
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προσωπικά αντιμετώπισα πρόβλημα και στη Σερβία και στη Ρουμανια με την ταυτοτητα, που δεν ήταν και καμια παλιά, τεσσάρων ετών ταυτότητα ήταν. Μου ζητησαν και δευτερο έγγραφο ταυτοποιησης (δίπλωμα/τραπεζική κάρτα) καθυστερωντας με χαρακτηριστικά. Επισης στην Κροατία συνέβαινε το ιδιο σε όσους δεν είχαν διαβατηριο.
Τελος μπαίνοντας στην Αυστρια υπήρχε εξτρα έλεγχος σε κάθε επιβατη που έμπαινε με ταυτοτητα, προφανώς για λογους πλαστογράφησης.
Δεν εχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν την είσοδο, μπορουν ομως να σου κανουν τη ζωή λιγο πιο δυσκολη. Είναι που θα πέσεις...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.349
Likes
4.996
Το διαβατήριο είναι μονόδρομος για όσους από εμάς ταξιδεύουμε εκτός Ευρώπης.
Περιττό για όλους τους υπόλοιπους.
Δεν τίθεται θέμα εξοικονόμησης χρημάτων. Αν βγεις εκτός Ευρώπης το χρειάζεσαι. Θα πληρώσει όσο και να κοστίζει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Προσωπικά αντιμετώπισα πρόβλημα και στη Σερβία και στη Ρουμανια με την ταυτοτητα, που δεν ήταν και καμια παλιά, τεσσάρων ετών ταυτότητα ήταν. Μου ζητησαν και δευτερο έγγραφο ταυτοποιησης (δίπλωμα/τραπεζική κάρτα) καθυστερωντας με χαρακτηριστικά. Επισης στην Κροατία συνέβαινε το ιδιο σε όσους δεν είχαν διαβατηριο.
Τελος μπαίνοντας στην Αυστρια υπήρχε εξτρα έλεγχος σε κάθε επιβατη που έμπαινε με ταυτοτητα, προφανώς για λογους πλαστογράφησης.
Δεν εχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν την είσοδο, μπορουν ομως να σου κανουν τη ζωή λιγο πιο δυσκολη. Είναι που θα πέσεις...
Πες τα χρυσοστομε και βαλε μεσα και την Βουλγαρια γιατι μας περνανε για τρελους..αρνηση εισοδου δε σου κανουνε αλλα μεχρι να σ αφησουν να περασεις τον ελεγχο σου κανουν τα νευρα τσαταλια!και ολα αυτα με ταυτοτητα 2 χρονων και ουτε...ας μου λειπει το βυσσινο ειδικα τωρα που το διαβατηριο ειναι 10ετιας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγώ παντως έχω καμμιά 10ετία να χρησιμοποιήσω ταυτότητα. Παντού με διαβατήριο, ακόμα και στις εκλογές πάω μ'αυτό. Μόνο για την έκδοση διαβατηρίου την έχω χρησιμοποιήσει...
 

Sofia x.

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους.
Θα πάμε Ρουμανία οδικώς,υπάρχει πρόβλημα που δεν έχουμε διαβατήριο αλλα ταυτότητα?
Πέρυσι στην Βουλγαρία δεν συνάντησα κάποιο.

Επίσης αν είναι κάποιος/κάποια τώρα ρουμανια μπορεί να μου πει αν έχει χιόνια?
Γιατί θα ερθουμε με δικό μας όχημα και προβληματιζομαι λίγο,βέβαια θα πάρουμε μαζι κ αλυσίδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom