Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που είμαι αναγκασμένος να κουβαλάω ταυτότητα ακόμη και σε προορισμούς που είναι παντελώς άχρηστη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους.
Θα πάμε Ρουμανία οδικώς,υπάρχει πρόβλημα που δεν έχουμε διαβατήριο αλλα ταυτότητα?
Πέρυσι στην Βουλγαρία δεν συνάντησα κάποιο.
Κανένα πρόβλημα. Καλά να περάσετε.
 

Sofia x.

Member
Μηνύματα
20
Likes
6

Faidra Skreta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2011. Είμαι γεννημένη το 1999...ξέρω ότι ισχύουν για 15 έτη αλλά είδα ότι πλέον υπάρχει ΦΕΚ που βγήκε πριν 2 μήνες που λέει ότι όσοι έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος ηλικίας, θα έχουν ταυτότητες με ισχύ 10 ετών...

Το Δεκέμβριο ταξίδεψα για Γερμανία χωρίς κανένα θέμα(βέβαια τότε δεν υπήρχε αυτή η αλλαγή)...υπάρχει κανείς που να ταξιδέψε τώρα αυτό το μήνα και να ήταν στην ίδια κατάσταση με μένα; Ταξιδεύω για Μάλτα την άλλη εβδομάδα και είδα ένα άρθρο τυχαία για την ισχύ των 10 ετών και αγχώθηκα..γιατί αν ισχύει δεν με πιάνει

Πήρα σε αρκετά αστυνομικά τμήματα και μίλησα με τμήματα ταυτοτήτων, όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ για σιγουριά, αν κάποιος είχε την ίδια εμπειρία..

Σόρρυ για το σεντόνι 😭
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Καλησπέρα. Η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2011. Είμαι γεννημένη το 1999...ξέρω ότι ισχύουν για 15 έτη αλλά είδα ότι πλέον υπάρχει ΦΕΚ που βγήκε πριν 2 μήνες που λέει ότι όσοι έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος ηλικίας, θα έχουν ταυτότητες με ισχύ 10 ετών...

Το Δεκέμβριο ταξίδεψα για Γερμανία χωρίς κανένα θέμα(βέβαια τότε δεν υπήρχε αυτή η αλλαγή)...υπάρχει κανείς που να ταξιδέψε τώρα αυτό το μήνα και να ήταν στην ίδια κατάσταση με μένα; Ταξιδεύω για Μάλτα την άλλη εβδομάδα και είδα ένα άρθρο τυχαία για την ισχύ των 10 ετών και αγχώθηκα..γιατί αν ισχύει δεν με πιάνει

Πήρα σε αρκετά αστυνομικά τμήματα και μίλησα με τμήματα ταυτοτήτων, όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ για σιγουριά, αν κάποιος είχε την ίδια εμπειρία..

Σόρρυ για το σεντόνι 😭
Ταξιδεψα περυσι σε βουδαπεστη και Τσεχία με ταυτοτητα χειρογραφη με λατινικα ανω των 15 ετων δεν μου ειπε καποιος κατι , στα αεροδρόμια ετσι κ αλλιως μονο ο υπάλληλος της αεροπορικης το βλεπει
 

Faidra Skreta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξιδεψα περυσι σε βουδαπεστη και Τσεχία με ταυτοτητα χειρογραφη με λατινικα ανω των 15 ετων δεν μου ειπε καποιος κατι , στα αεροδρόμια ετσι κ αλλιως μονο ο υπάλληλος της αεροπορικης το βλεπει


Μακάρι.. ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου 😁😁
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πήρα σε αρκετά αστυνομικά τμήματα και μίλησα με τμήματα ταυτοτήτων, όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ για σιγουριά, αν κάποιος είχε την ίδια εμπειρία..
Πήγες που πήγες, δεν έβγαζες και μια καινούρια ταυτότητα να είσαι ήσυχη και μέσα στα χρονικά περιθώρια; Την ίδια μέρα εκδίδεται έτσι κι αλλιώς.
Λογικά και δε θα χεις πρόβλημα, εκτός από κανέναν περίεργο αστυνομικό σε μερικές χώρες (όχι στη Μάλτα) αλλά νομίζω ότι είναι προτιμότερο να χεις καινούρια.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικα παντως και για να το ξέρετε, οι νόμοθετικές μεταρρυθμίσεις δεν ισχύουν αναδρομικά, εκτός κι αν είναι προς όφελος του πολίτη ή αν το αναφερει ρητά το ίδιο το νομοθέτημα. Ταυτότητες εκδοθέισες προ της ψηφίσεως της τροπολογίας ισχύουν κανονικά, το αναφέρει εξάλλου και το ίδιο το ΦΕΚ στην παραγραφο 8 του άρθρου 1:
8. Το άρθρο 9 της ίδιας ως άνω απόφασης(της κυα σχετικα με την έκδοση ταυτοτήτων νέου τύπου), αντικαθίσταται ως εξής:
«Άρθρο 9
Αντικατάσταση Δελτίων Ταυτότητας Παλαιού τύπου
Μέχρι την αντικατάστασή τους, τα δελτία ταυτότητας παλαιού τύπου θεωρούνται ισχυρά».
 

Travelgrth

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα σας! Ταξιδεύω Γεωργία.
Έχει ταξιδέψει κάποιος τον τελευταιο μήνα με αεροπλάνο στο εξωτερικό, με ταυτότητα που είναι πριν του 2012 και ειχε κάποιο προβλημα;
Το ρωτάω αυτό γιατι πολύ πρόσφατα (τέλη Φλεβάρη), δημοσιευθηκε ΦΕΚ στο οποίο γράφει οτι πλεον οι ταυτότητες άνω των 10 ετων δεν θα ισχυουν.
Οπότε, ας απαντησουν αν μπορουν όσοι ταξιδεψαν πολυ πρόσφατα και εχουν ταυτότητα που βγήκε πριν το 2012, αν ειχαν κάποιο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Λες γι αυτο... https://www.dikaiologitika.gr/images/2023/02/ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.pdf που στη παραγραφο 8 του Αρθρου 1 λεει αυτό : Το άρθρο 9 της ίδιας ως άνω απόφασης, αντικαθίσταται ως εξής: «Άρθρο 9 Αντικατάσταση Δελτίων Ταυτότητας Παλαιού τύπου Μέχρι την αντικατάστασή τους, τα δελτία ταυτότητας παλαιού τύπου θεωρούνται ισχυρά».

το ΦΕΚ αυτο ειναι τροποποιει αντιστοιχο του 2018 σχετικά με την εκδοση νεων ταυτοτητων η οποια θα γινει οπως αναφερει συμφωνα με το αρθρο 13...
 

mariana.hi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Καλησπέρα σας! Ταξιδεύω Γεωργία.
Έχει ταξιδέψει κάποιος τον τελευταιο μήνα με αεροπλάνο στο εξωτερικό, με ταυτότητα που είναι πριν του 2012 και ειχε κάποιο προβλημα;
Το ρωτάω αυτό γιατι πολύ πρόσφατα (τέλη Φλεβάρη), δημοσιευθηκε ΦΕΚ στο οποίο γράφει οτι πλεον οι ταυτότητες άνω των 10 ετων δεν θα ισχυουν.
Οπότε, ας απαντησουν αν μπορουν όσοι ταξιδεψαν πολυ πρόσφατα και εχουν ταυτότητα που βγήκε πριν το 2012, αν ειχαν κάποιο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ!
Ταξίδεψα πρόσφατα 29/3 έως 3/4 Κέρκυρα Μπέργκαμο / Μπέργκαμο Λισαβώνα και επιστροφή.Με ελληνική ταυτότητα έκδοσης 2006 .... Κανένα προβλήματα πουθενά.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Καλησπέρα σας! Ταξιδεύω Γεωργία.
Έχει ταξιδέψει κάποιος τον τελευταιο μήνα με αεροπλάνο στο εξωτερικό, με ταυτότητα που είναι πριν του 2012 και ειχε κάποιο προβλημα;
Το ρωτάω αυτό γιατι πολύ πρόσφατα (τέλη Φλεβάρη), δημοσιευθηκε ΦΕΚ στο οποίο γράφει οτι πλεον οι ταυτότητες άνω των 10 ετων δεν θα ισχυουν.
Οπότε, ας απαντησουν αν μπορουν όσοι ταξιδεψαν πολυ πρόσφατα και εχουν ταυτότητα που βγήκε πριν το 2012, αν ειχαν κάποιο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ!
αυτο για τα 10 χρονια, που γραφει το ΦΕΚ ειναι για τις νεες ταυτοτητες με μεγεθος πιστωτικης που ΘΑ βγουν...
προς το παρον , ισχυει το παλιο καθεστως, που ληγουν σε 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης...
Ναι, ελεγχουν τις ημερομηνιες εκδοσης πολλες φορες, μου εχει τυχει στην Σερβια και πολλες φορες δεν σε αφηνουν να βγεις απο Ελλαδα... αναλογα , που θα πεσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom