Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Η ταυτότητα ισχύει μέχρι την αντικατάστασή της. Τα υπόλοιπα είναι πνίξιμο σε μια κουταλιά νερό: η ΔΟΥ ενημερώνεται αυτόματα, οι τράπεζες με ηλεκτρονική επικαιροποίηση από το gov.gr.
Εσύ σε ποια έγγραφα αναφέρεσαι που αλλάζουν;
Λογαριασμούς. ΔΕΗ, νερό, κινητό, σταθερό κ τις τράπεζες είχα στο μυαλό μου...

Αύριο θα πάρω κ στις αντίστοιχες πρεσβείες τηλ για να μήν κάνω άδικα τίς διαδικασίες. Πιο πολύ ρώτησα μήπως τυχόν είχε τύχει κάτι σέ κάποιον πρόσφατα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Λογαριασμούς. ΔΕΗ, νερό, κινητό, σταθερό κ τις τράπεζες είχα στο μυαλό μου...

Αύριο θα πάρω κ στις αντίστοιχες πρεσβείες τηλ για να μήν κάνω άδικα τίς διαδικασίες. Πιο πολύ ρώτησα μήπως τυχόν είχε τύχει κάτι σέ κάποιον πρόσφατα...
Γίνονται και ηλεκτρονικά....
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
συγγνώμη, μπορει να ειναι κάργα χαζό, αλλά όταν διαβάζουμε ότι αν η α χώρα δεί (κατα την εισοδο εκει) στο διαβατήριό σου σφραγίδα μιας χώρας β με την οποίαν ειναι σε φάση ψυχρού (έως και θερμού) πολέμου (πχ Aρμενία Αζερμπαϊτζάν), μπορεί τότε να σου αρνηθεί την εισοδο...

... Αυτό ισχύει προφανως με συγκεκριμένο διαβατηριο, νο;

Εννοώ πως αν υπάρχει σφραγιδα Ερεβαν το 2019 και επισκεφθείς (ας πούμε) το 2024 το Μπακού, ο αζέρος τελώνης δεν βλεπει την αρμένικη σφραγιδα διότι εν τω μεταξύ έχεις εκδώσει άλλο διαβατήριο.

Και μπαίνεις χαλαρά, ανευ προβληματος. Δεν υπάρχει (έστω φανερά) καποια βαση δεδομένων που να δειχνει (στους ελέγχους) οτι ο α εχει επισκεφθεί το τάδε μέρος (το οποίο δεν αποδεικνύεται απο το διαβατήριο) κατά το παρελθόν...;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
συγγνώμη, μπορει να ειναι κάργα χαζό, αλλά όταν διαβάζουμε ότι αν η α χώρα δεί (κατα την εισοδο εκει) στο διαβατήριό σου σφραγίδα μιας χώρας β με την οποίαν ειναι σε φάση ψυχρού (έως και θερμού) πολέμου (πχ Aρμενία Αζερμπαϊτζάν), μπορεί τότε να σου αρνηθεί την εισοδο...

... Αυτό ισχύει προφανως με συγκεκριμένο διαβατηριο, νο;

Εννοώ πως αν υπάρχει σφραγιδα Ερεβαν το 2019 και επισκεφθείς (ας πούμε) το 2024 το Μπακού, ο αζέρος τελώνης δεν βλεπει την αρμένικη σφραγιδα διότι εν τω μεταξύ έχεις εκδώσει άλλο διαβατήριο.

Και μπαίνεις χαλαρά, ανευ προβληματος. Δεν υπάρχει (έστω φανερά) καποια βαση δεδομένων που να δειχνει (στους ελέγχους) οτι ο α εχει επισκεφθεί το τάδε μέρος (το οποίο δεν αποδεικνύεται απο το διαβατήριο) κατά το παρελθόν...;
Αν υπάρχει τέτοιο πράγμα(μια χώρα να βλέπει την βάση δεδομένων άλλης χώρας) δεν θα ήταν ούτε ανακοινώσιμο ούτε θα το ξέραμε εμείς εδώ.....Πιθανότατα να υπάρχει δυνατότητα από κάποιες "μεγάλες" χώρες....
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Αν υπάρχει τέτοιο πράγμα(μια χώρα να βλέπει την βάση δεδομένων άλλης χώρας) δεν θα ήταν ούτε ανακοινώσιμο ούτε θα το ξέραμε εμείς εδώ.....Πιθανότατα να υπάρχει δυνατότητα από κάποιες "μεγάλες" χώρες....
ναί, προφανώς, έχεις δίκιο.

Οπότε το τσουλαω και ό,τι κάτσει ξερωγώ.

Απλά μου κανει λιγο κουλό το σκηνικό ο ισραηλινός φύλαξ να βλέπει στο διαβατήριο περυσινή τεχερανένια σφραγὶδα και να σου λεει τον μπούλο αρμ αλλά η περίπτωση να μπαινόβγαινες στου Χομεϊνί τά μέρη μέχρι προ 6ετίας, κάαααθε χρόνο και για 30 μέρες π.χ. , σε βγάζει καθαρό και εισέρχεσαι στο TLV ανευ προβληματου και καλωσορίσατε, αράξτε και τσιμπήσατε ενα φοντάν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
ναί, προφανώς, έχεις δίκιο.

Οπότε το τσουλαω και ό,τι κάτσει ξερωγώ.

Απλά μου κανει λιγο κουλό το σκηνικό ο ισραηλινός φύλαξ να βλέπει στο διαβατήριο περυσινή τεχερανένια σφραγὶδα και να σου λεει τον μπούλο αρμ αλλά η περίπτωση να μπαινόβγαινες στου Χομεϊνί τά μέρη μέχρι προ 6ετίας, κάαααθε χρόνο και για 30 μέρες π.χ. , σε βγάζει καθαρό και εισέρχεσαι στο TLV ανευ προβληματου και καλωσορίσατε, αράξτε και τσιμπήσατε ενα φοντάν.
΄Ισως δεν παίρνουν "φοντανάκι" όλοι οι εισερχόμενοι με καθαρά διαβατήρια αλλά με ιστορικό επισκέψεων...Υποθέσεις βέβαια κάνουμε τι βάσεις δεδομένων έχουν και ποιά άλλα κριτήρια(αλγοριθμούς ; ) χρησιμοποιούν....
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Γίνονται και ηλεκτρονικά....
Καλημέρα. Μίλησα λίγο πριν με πρεσβεία Μαυροβουνίου. Θέλουν ταυτότητα τό πολύ 10ετων σύμφωνα με το νόμο μου είπε. Οπότε είμαστε για καινούργιες.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.466
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλημέρα. Μίλησα λίγο πριν με πρεσβεία Μαυροβουνίου. Θέλουν ταυτότητα τό πολύ 10ετων σύμφωνα με το νόμο μου είπε. Οπότε είμαστε για καινούργιες.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων!
Ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα στα δυτικά Βαλκάνια.Ετοιμάσου για ερωτήσεις τύπου , no passport ? Why ?
Ελπίζω να έχεις εύκολο όνομα 😂😂
 
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Kαλησπέρα, επικοινώνησα με την πρεσβεία της Ρώμης, η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τα 15 χρόνια. Και έκατσα στα αυγά μου γιατί είμαι στα 12 χρόνια. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kαλησπέρα, επικοινώνησα με την πρεσβεία της Ρώμης, η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τα 15 χρόνια. Και έκατσα στα αυγά μου γιατί είμαι στα 12 χρόνια. :)
Το καταλαβαίνετε ότι μια πρεσβεία της Ελλάδας είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αναρμόδια για να σας πει το παραμικρό για της απαιτήσεις κάποιας άλλης χώρας, ανεξάρτητα από το που βρίσκεται;

Τι μόδα είναι αυτή να τηλεφωνείτε στις πρεσβείες της Ελλάδας στο εξωτερικό για ταξιδιωτικές πληροφορίες...
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
πουθενα σε ολη την ευρωπη και ειδικα στα βαλκανια αλβανιες μαυροβουνια τουρκιες βοσνιες πουθενα ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα με ταυτοτητες λατινικων χαρακτηρων απο τις πρωτες που βγηκαν τις κοιτουσαν περιεργα αλλα μεχρι εκει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom