Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Travelgrth

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα ναι μπορείς με ταυτότητα!
Για ταξίδια ενηλίκων στις χώρες Αλβανία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Γεωργία, Μαυροβούνιο, ΠΓΔΜ, Σερβία (εκτός Κοσσυφοπεδίου) και Τουρκία αρκεί η ταυτότητα, αλλά μόνο νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες) .
 

Travelgrth

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω στο πεδίο που λήγει η ταυτότητα έβαλα 14 χρόνια μπροστά και όχι 15 λέτε να έχω πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Καλησπέρα ναι μπορείς με ταυτότητα!
Για ταξίδια ενηλίκων στις χώρες Αλβανία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Γεωργία, Μαυροβούνιο, ΠΓΔΜ, Σερβία (εκτός Κοσσυφοπεδίου) και Τουρκία αρκεί η ταυτότητα, αλλά μόνο νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες) .
Και ανηλικων ανω των 12 με ταυτοτητα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Κατά αρχάς θα έπρεπε να μας πεις που το έβαλες. Υποθέτουμε σε κάποια αεροπορική. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 

Xrhraki

Member
Μηνύματα
33
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία, Ελβετία, Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Rovaniemi & Norway..
Καλημέρα!
Εγώ ταξίδεψα 14/04 με 19/04 για Βιέννη με ταυτότητα του 2010. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Λοιπόν, μπαίνοντας Κοπενχάγη δεν έγινε κανένας έλεγχος, περάσαμε αέρα. Φεύγοντας όμως, στη πτήση της Aegean που έφτασε, ελέγχθηκαν ΟΛΟΙ οι επιβάτες, ένας ένας, ακόμη και αυτοί με δανέζικα διαβατήρια. Όσοι δε είχαν ταυτότητες ελέγχθηκαν εξονυχιστικά, μάλιστα σε 2 περιπτώσεις με παλιές ταυτότητες τους την είπαν ότι πρέπει να τις αλλάξουν με νέες (21 χρονών ταυτότητα σε μία περίπτωση). Στο τέλος ξέμεινε και μία κοπελίτσα, αραβικής καταγωγής, η οποία μπήκε με ταυτότητα και δε νομίζω να ξεμπέρδεψε όπως έκοψα την κατάσταση.
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Καλησπέρα
1 Ιουλίου ξεκινάμε για ένα 20ημερο σε Β. Μακεδονία, Σερβια, Βοσνία, Κροατία, Μαυροβούνιο, Αλβανία

Η ταυτότητα μου έχει εκδοθεί το 2007. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα; Γιατί όταν ρώτησα σχετικά εκεί που έβγαλα τά διαβατήρια για τά παιδιά μου είπε ο αστυνομικός ότι ως 15 ετών παλαιότητα ταυτότητας δεν υπάρχει σίγουρα θέμα, αλλά για τά 17 χρόνια που έχει βγει η δικιά μου δεν είναι σιγουρος..

Έχει ακούσει κάποιος να έχει πρόβλημα με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες σέ αυτές τίς χώρες;;

Ευχαριστώ πολύ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γιατί να το ρισκάρεις και δεν βγάζεις καινούργια.
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Λόγω της φασαρίας κ τής αλλαγής σέ ένα σωρό έγγραφα μετά...
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Λόγω της φασαρίας κ τής αλλαγής σέ ένα σωρό έγγραφα μετά...
Η ταυτότητα ισχύει μέχρι την αντικατάστασή της. Τα υπόλοιπα είναι πνίξιμο σε μια κουταλιά νερό: η ΔΟΥ ενημερώνεται αυτόματα, οι τράπεζες με ηλεκτρονική επικαιροποίηση από το gov.gr.
Εσύ σε ποια έγγραφα αναφέρεσαι που αλλάζουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.308
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom