Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Θα χρειάζεσαι συχνά να αποδεικνύεις την ταυτότητά σου εκεί, σε τράπεζες, δήμους κλπ. Οι περισσότεροι υπάλληλοι δε θα έχουν ξακαναδέί Ελληνική ταυτότητα και θα έχεις μανούρα μέχρι να σε εξυπηρετήσουν (και οι πιο ψαγμένοι θα σε περνάνε από σαράντα κόσκινα γιατί η Ελληνική ταυτότητα πλαστογραφείται εύκολα). Στο τελος θα γίνεται η δουλειά σου, αλλά γιατί να ταλαιπωρείσαι; Βγάλε ένα διαβατήριο.
Γεια σου. Το Σάββατο θα το έχω :)
 

Thinker

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή μέσα στην εβδομάδα θα πάω να αλλάξω την ταυτότητα μου και αρχές του μήνα πρέπει να πάω ένα ταξίδι στην Κύπρο με το προσωρινό δελτίο ταυτότητας μπορώ να ταξιδέψω;

Ευχαριστώ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή μέσα στην εβδομάδα θα πάω να αλλάξω την ταυτότητα μου και αρχές του μήνα πρέπει να πάω ένα ταξίδι στην Κύπρο με το προσωρινό δελτίο ταυτότητας μπορώ να ταξιδέψω;

Ευχαριστώ
Η ταυτοτητα βγαινει επιτοπου δε παιρνεις κανενα προσωρινο εγγραφο,ωστοσο αν συμβει αυτο ειναι στη ευχερεια της αεροπορικης σου..η ετζιαν πχ μας ειχε πει οτι δε το δεχετε..
 

PANDORA P

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τυχόν εμπειρίες σχετικά με την απώλεια του διαβατηρίου και έκδοση καινούργιου.
Έκανα χθές μόλις δήλωση απώλειας στα Χανιά όπου και διαμένω, απ' όπου και είχα εκδόσει το διαβατήριό μου.
Μου είπαν για το τρίμηνο που χρειάζεται να περιμένω και απογοητεύτηκα καθώς σχεδίαζα να ταξιδέψω τέλος του Μάρτη.
Αφού τους εξήγησα και παρακάλεσα, μου είπαν να επιχειρήσω μετά από 45 ημέρες χωρίσ όμως να είναι σίγουρο οτι θα έχω θετικό αποτέλεσμα.
'Εχετε ανάλογη εμπειρία?
Αν ναι τι κάνατε?

Ευχαριστώ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είχε τύχει παρόμοιο περιστατικό σε συγγενή μου, που θα ταξίδευε για επαγγελματικούς λόγους εξωτερικό. Αν θυμάμαι καλά, και σε αυτόν είχαν πει για το τρίμηνο, αλλά επειδή το ταξίδι είχε κανονιστεί τους έπεισε και το πήρε εκεί λίγο πάνω από το μήνα που λες κι εσύ. Αυτό ήταν πριν τον κορονοϊό, οπότε δεν ξέρω αν τώρα καθυστερήσει λόγω των συνθηκών...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τυχόν εμπειρίες σχετικά με την απώλεια του διαβατηρίου και έκδοση καινούργιου.
Έκανα χθές μόλις δήλωση απώλειας στα Χανιά όπου και διαμένω, απ' όπου και είχα εκδόσει το διαβατήριό μου.
Μου είπαν για το τρίμηνο που χρειάζεται να περιμένω και απογοητεύτηκα καθώς σχεδίαζα να ταξιδέψω τέλος του Μάρτη.
Αφού τους εξήγησα και παρακάλεσα, μου είπαν να επιχειρήσω μετά από 45 ημέρες χωρίσ όμως να είναι σίγουρο οτι θα έχω θετικό αποτέλεσμα.
'Εχετε ανάλογη εμπειρία?
Αν ναι τι κάνατε?

Ευχαριστώ
Σημαντικό ρόλο στον χρόνο έκδοσης νέου παίζει ο τρόπος απώλειας ή κλοπής.
Αν και το βλέπω δύσκολο να το έχεις στα χέρια σου μέχρι τέλος Μάρτη, διάβασε τον παρακάτω σύνδεσμο και προσπάθησε πάλι σε 15-20 μέρες.
Κλοπή ή Απώλεια Διαβατηρίου - Συχνές Ερωτήσεις
 

PANDORA P

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Είχε τύχει παρόμοιο περιστατικό σε συγγενή μου, που θα ταξίδευε για επαγγελματικούς λόγους εξωτερικό. Αν θυμάμαι καλά, και σε αυτόν είχαν πει για το τρίμηνο, αλλά επειδή το ταξίδι είχε κανονιστεί τους έπεισε και το πήρε εκεί λίγο πάνω από το μήνα που λες κι εσύ. Αυτό ήταν πριν τον κορονοϊό, οπότε δεν ξέρω αν τώρα καθυστερήσει λόγω των συνθηκών...
Ευχαριστώ!

Σημαντικό ρόλο στον χρόνο έκδοσης νέου παίζει ο τρόπος απώλειας ή κλοπής.
Αν και το βλέπω δύσκολο να το έχεις στα χέρια σου μέχρι τέλος Μάρτη, διάβασε τον παρακάτω σύνδεσμο και προσπάθησε πάλι σε 15-20 μέρες.
Κλοπή ή Απώλεια Διαβατηρίου - Συχνές Ερωτήσεις
Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μάλιστα.
Σκας 100€ για έκδοση ή ανανέωση για ένα διαβατήριο που έχει ισχύ 4,5 μόλις έτη, περιμένεις και τρεις μήνες αν το χρειάζεσαι.
Φοβερά πράγματα!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μάλιστα.
Σκας 100€ για έκδοση ή ανανέωση για ένα διαβατήριο που έχει ισχύ 4,5 μόλις έτη, περιμένεις και τρεις μήνες αν το χρειάζεσαι.
Φοβερά πράγματα!
Μόνο σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής καθυστερεί. Για ανανέωση ή έκδοση δεν υπερβαίνει (τουλάχιστον προ covid) τις 10-15 μέρες. Εγώ πρόπερσυ που έκανα ανανέωση το πήρα σε 6 εργάσιμες!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μόνο σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής καθυστερεί. Για ανανέωση ή έκδοση δεν υπερβαίνει (τουλάχιστον προ covid) τις 10-15 μέρες. Εγώ πρόπερσυ που έκανα ανανέωση το πήρα σε 6 εργάσιμες!
Ισχύει το ίδιο αν το παλιό σου διαβατήριο έχει λήξει πολλά χρόνια;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ισχύει το ίδιο αν το παλιό σου διαβατήριο έχει λήξει πολλά χρόνια;
Ναι το ίδιο αρκεί να έχεις το παλιό να το παραδώσεις στην κατάθεση. Για Αθήνα τουλάχιστον που είμαι πήγα στο αρμόδιο γραφείο διαβατηρίων της περιοχής που υπάγομαι με τις φωτογραφίες το παράβολο και το παλιό διαβατήριο , τα κατέθεσα Τετάρτη πρωί και Δευτέρα μεσημέρι το παρέλαβα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ναι το ίδιο αρκεί να έχεις το παλιό να το παραδώσεις στην κατάθεση. Για Αθήνα τουλάχιστον που είμαι πήγα στο αρμόδιο γραφείο διαβατηρίων της περιοχής που υπάγομαι με τις φωτογραφίες το παράβολο και το παλιό διαβατήριο , τα κατέθεσα Τετάρτη πρωί και Δευτέρα μεσημέρι το παρέλαβα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom