Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
οταν προλαβεις στο παρα πεντε τη συνδεδεμενη πτηση σου επειδη οι "αρχες" της χωρας εκεινης προσπαθουν να βρουν την ημερομηνια ληξης του ταξιδιωτικου σου εγγραφου (ελληνικη ταυτοτητα) ενω δεν ειναι καν πενταετιας, πας βγαζεις διαβατηριο και ησυχαζεις.
αν πιστευεις οτι οι "αρχες" θα στεναχωρηθουν επειδη θα χασεις την πτηση σου και θα βιαστουν στον ελεγχο πας με ταυτοτητα περαν της 15ετιας.
το σασπενς δινει νοημα στη ζωη :p:cool:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
και το ξανασυζητάμε άλλη μια φορά γιατί δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε πραγματικές εμπειρίες.
δεν έχουμε παρακολουθήσει όλοι μας αυτές τις συζητήσεις στο φόρουμ (εξού και οι επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις για το ίδιο θέμα)
επίσης το τι οδηγίες δίνει η αστυνομία από μια μη ασφαλή ιστοσελίδα θέλει πολύ συζήτηση.
Δεν το είπα για να "στην πω", αλλά για να δώσω μια εικόνα κάνοντας αναφορά σε περιστατικά που έχουν συμβεί και συζητηθεί εδώ.
Το αν είναι ή όχι ασφαλής η ιστοσελίδα και γιατί, είναι άλλο θέμα. Ότι είναι επίσημη η οδηγία περί 15ετιας, είναι.
 
D

Delmem38110

Guest
οταν προλαβεις στο παρα πεντε τη συνδεδεμενη πτηση σου επειδη οι "αρχες" της χωρας εκεινης προσπαθουν να βρουν την ημερομηνια ληξης του ταξιδιωτικου σου εγγραφου (ελληνικη ταυτοτητα) ενω δεν ειναι καν πενταετιας, πας βγαζεις διαβατηριο και ησυχαζεις.
αν πιστευεις οτι οι "αρχες" θα στεναχωρηθουν επειδη θα χασεις την πτηση σου και θα βιαστουν στον ελεγχο πας με ταυτοτητα περαν της 15ετιας.
το σασπενς δινει νοημα στη ζωη :p:cool:
Έχεις δει εσύ πολλές αρχές στην ΕΕ στις χώρες Σένγκεν να κάνουν έλεγχο ταυτότητας;
η να σε σταματούν γιατί η ταυτότητα σου ειναι παλιά.
μόνο στην Βρετανία παλιά. Αλλα επρεπε να είσαι μαζόχας να στηθείς στις ουρές εφόσον μπορουσεσ Να περνάς όπως περνάς και τώρα με το διαβατήριο σου.
μου εχει τύχει βέβαια να πάω και με ληγμένο διαβατήριο σε συνδυασμό με ταυτότητα και πέρασα σε Δεύτερα.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
Έχεις δει εσύ πολλές αρχές στην ΕΕ στις χώρες Σένγκεν να κάνουν έλεγχο ταυτότητας;
η να σε σταματούν γιατί η ταυτότητα σου ειναι παλιά.
μόνο στην Βρετανία παλιά. Αλλα επρεπε να είσαι μαζόχας να στηθείς στις ουρές εφόσον μπορουσεσ Να περνάς όπως περνάς και τώρα με το διαβατήριο σου.
μου εχει τύχει βέβαια να πάω και με ληγμένο διαβατήριο σε συνδυασμό με ταυτότητα και πέρασα σε Δεύτερα.
και στο λονδινο πριν 3 χρονια (ηταν ακομα στην σενγκεν) και στη ρωμη-fumicino πριν καμμια δεκαρια χρονια οπου εγινε και το περιστατικο που αναφερω (αν δεν ηταν μια παρεα ελληνων φοιτητων που σπουδαζαν ιταλια και καταφεραν και επεισαν τους ανενδοτους ελεγκτες ακομα εκει θα ημασταν).
γιαυτο πλεον διαβατηριο για σιγουρια.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.466
Ταξίδι-Όνειρο
???
Στην ΕΕ υπάρχουν χώρες που είναι εκτός Σένγκεν(Κύπρος, Ρουμανία...) οπότε σε περίπτωση που στο μηχάνημα δεν περάσει το διαβατήριο, θα χρειαστεί να περάσετε από το γκισέ, οπότε να έχετε κ ταυτότητα μαζί σας γιατί αλλιώς σας βλέπω να χάνεται την πτήση
 
D

Delmem38110

Guest
και στο λονδινο πριν 3 χρονια (ηταν ακομα στην σενγκεν) και στη ρωμη-fumicino πριν καμμια δεκαρια χρονια οπου εγινε και το περιστατικο που αναφερω (αν δεν ηταν μια παρεα ελληνων φοιτητων που σπουδαζαν ιταλια και καταφεραν και επεισαν τους ανενδοτους ελεγκτες ακομα εκει θα ημασταν).
γιαυτο πλεον διαβατηριο για σιγουρια.
οι φοιτητές έπεισαν τους ανένδοτους ελεγκτές;;;;
αφού ήταν ανένδοτοι πως τους έπεισαν; επηρεάστηκαν δηλαδή οι ανένδοτοι και είπαν να κλείσουν ένα μάτι και να μην δουν αν οι ταυτότητες είναι αυθεντικές η όχι για χάρη των Ελλήνων φοιτητών.
ανέκδοτους θα τους ονομάσουμε...
ξέρεις έχουν πρότυπα αυθεντικότητας Και οδηγίες που πρέπει να κοιτάξουν και δεν κάνουν κάτι στην τύχη.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
οι φοιτητές έπεισαν τους ανένδοτους ελεγκτές;;;;
αφού ήταν ανένδοτοι πως τους έπεισαν; επηρεάστηκαν δηλαδή οι ανένδοτοι και είπαν να κλείσουν ένα μάτι και να μην δουν αν οι ταυτότητες είναι αυθεντικές η όχι για χάρη των Ελλήνων φοιτητών.
ανέκδοτους θα τους ονομάσουμε...
ξέρεις έχουν πρότυπα αυθεντικότητας Και οδηγίες που πρέπει να κοιτάξουν και δεν κάνουν κάτι στην τύχη.
οι φοιτητες εξηγησαν στους υπαλληλους στα ιταλικα (τα οποια δεν κατεχω, και τα αγγλικα δεν τα κατειχαν αυτοι) οτι δεν γραφεται ημερομηνια ληξης στις ελληνικες ταυτοτητες, και επισης οτι χειρογραφη ταυτοτητα δεν ειναι κατι ασυνηθιστο στην ελλαδα (δεν θα υποχρεωσουμε κοτζαμ αστυνομο να μαθει γραφομηχανη),τελικα προλαβαμε στο τσακ την επιβιβαση.δεν ξερω αν ηταν η πρωτη μερα του υπαλληλου στον ελεγχο, αν μας εκανε καψωνι, ή ειχε νευρα με τη γυναικα και εψαχνε καπου να ξεσπασει. το περιστατικο το αναφερω για να το εχουν στην ακρη του μυαλου τους οι συμφορουμιτες για το τι μπορει να συμβει, δεκαδες αλλες φορες η ιδια ταυτοτητα εγινε δεκτη, μια να κατσει η στραβη φτανει.
Υ.Γ. πιστευω να καταλαβαινεις οτι εσυ προσωπικα ειτε πιστευεις το περιστατικο ειτε το ειρωνευεσαι, δεν μου καιγεται καρφακι... κανε οτι γουσταρεις ....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.101
και στο λονδινο πριν 3 χρονια (ηταν ακομα στην σενγκεν) και στη ρωμη-fumicino πριν καμμια δεκαρια χρονια οπου εγινε και το περιστατικο που αναφερω (αν δεν ηταν μια παρεα ελληνων φοιτητων που σπουδαζαν ιταλια και καταφεραν και επεισαν τους ανενδοτους ελεγκτες ακομα εκει θα ημασταν).
γιαυτο πλεον διαβατηριο για σιγουρια.

Το κανουν για να σπανε πλακα με οσους εχουν χειρογραφη.
Φυσικα κα δεν θα σας αφηναν απ εξω. Ηθελαν μονο να γελοιοποιησουν αυτον που φερει τοσο αρχαιο χειρογραφο ταξιδιωτικο εγγραφο.
Νεα ταυτοτητα και ολα οκ, δεν χρειαζεται διαβατηριο στην Ευρωπη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Έχεις δει εσύ πολλές αρχές στην ΕΕ στις χώρες Σένγκεν να κάνουν έλεγχο ταυτότητας;
η να σε σταματούν γιατί η ταυτότητα σου ειναι παλιά.
μόνο στην Βρετανία παλιά. Αλλα επρεπε να είσαι μαζόχας να στηθείς στις ουρές εφόσον μπορουσεσ Να περνάς όπως περνάς και τώρα με το διαβατήριο σου.
μου εχει τύχει βέβαια να πάω και με ληγμένο διαβατήριο σε συνδυασμό με ταυτότητα και πέρασα σε Δεύτερα.
Ναι!ταυτοτητα(τ'αγοριου) ελληνικη εκδοθησα 6μηνες πριν το ταξιδι και επειδη η Ελλαδιτσα δεν εχει λεφτα για να σου κανει μια καλη πλαστικοποιηση στη ταυτοτητα σου και φαινετε σα πλαστη,εου δημιουργει ωραιοτατο προβλημα στην εισοδο Ρουμανιας και Βουλγαριας...ειδικα Βουλγαρια φωναξαν μεχρι και μπατσο και μας καθυστερησαν 15λεπτα μεχρι να αποφασισουν οτι η ταυτοτητα δεν ειναι πλαστη αλλα οριτζιναλ και μας εκαναν συσταση για διαβατηριο!!!!επισης ταυτοτητα δικια μου απο το 2006 2 φορες που πηγα Βρετανια μου δημιουργησε προβλημα(την κοιταζαν λες και τους ειχα παει κωλοχαρτο)και μου καναν συσταση την αλλη φορα με διαβατηριο αλλιως no entry!!!α και προσφατα παλι Αυστρια(τον Οκτωβρη που μας περασε),περασα με την δικια μου ταυτοτητα στα μπαμ και τ αγορι μου εφαγε 10λεπτα ιστορια για το οτι η ταυτοτητα του ειναι πλαστη και τον εψαξε στο συστημα(κοινο της αστυνομιας;)ετσι ωστε να δει οτι ο αριθμος ταυτοτητας που εβλεπε ηταν αυτος που αντιστοιχουσε στο ονομα του!!!κοινως μεχρι να βγει η νεου τυπου ταυτοτητα μονο διαβατηριο!!!
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι!ταυτοτητα(τ'αγοριου) ελληνικη εκδοθησα 6μηνες πριν το ταξιδι και επειδη η Ελλαδιτσα δεν εχει λεφτα για να σου κανει μια καλη πλαστικοποιηση στη ταυτοτητα σου και φαινετε σα πλαστη,εου δημιουργει ωραιοτατο προβλημα στην εισοδο Ρουμανιας και Βουλγαριας...ειδικα Βουλγαρια φωναξαν μεχρι και μπατσο και μας καθυστερησαν 15λεπτα μεχρι να αποφασισουν οτι η ταυτοτητα δεν ειναι πλαστη αλλα οριτζιναλ και μας εκαναν συσταση για διαβατηριο!!!!επισης ταυτοτητα δικια μου απο το 2006 2 φορες που πηγα Βρετανια μου δημιουργησε προβλημα(την κοιταζαν λες και τους ειχα παει κωλοχαρτο)και μου καναν συσταση την αλλη φορα με διαβατηριο αλλιως no entry!!!α και προσφατα παλι Αυστρια(τον Οκτωβρη που μας περασε),περασα με την δικια μου ταυτοτητα στα μπαμ και τ αγορι μου εφαγε 10λεπτα ιστορια για το οτι η ταυτοτητα του ειναι πλαστη και τον εψαξε στο συστημα(κοινο της αστυνομιας;)ετσι ωστε να δει οτι ο αριθμος ταυτοτητας που εβλεπε ηταν αυτος που αντιστοιχουσε στο ονομα του!!!κοινως μεχρι να βγει η νεου τυπου ταυτοτητα μονο διαβατηριο!!!
Ειναι στην κρίση του κάθε ελεγκτή να κάνει έλεγχο στα ταξιδιωτικά έγγραφα. Και Να δει ότι ειναι αυθεντικά.
αλλα κωλοτούμπες να κάνουν πρέπει να τα δεχτούν γιατί είναι οδηγία της ΕΕ.
εχουν φόρμες για το πως πρέπει να είναι μια ελληνική ταυτότητα. μπορεί να συμβεί και με το διαβατήριο. Ταυτότητα όπου επιτρέπετε.
 
Last edited by a moderator:

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
το θεμα ειναι τι να κανω? να πάρω το ρισκο να ταξιδέψω ? καινουρια δεν μου βγαζουν μονο αν πω οτι την εχασα με το ανάλογο ρίσκο να μου δωσουν κατι προσωρινο το οποιο είναι χειρότερο ,
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ειναι στην κρίση του κάθε ελεγκτή να κάνει έλεγχο στα ταξιδιοτικα έγγραφα. Και Να δει ότι ειναι αυθεντικά.
αλλα κωλοτούμπες να κάνουν πρέπει να τα δεχτούν γιατί είναι οδηγία της ΕΕ.
εχουν φόρμες για το πως πρέπει να είναι μια ελληνική ταυτότητα. μπορεί να συμβεί και με το διαβατήριο. Ταυτότητα όπου επιτρέπετε.
Το δεχομαι αλλα απο το 2016 και μετα οποτε ταξιδευουμε εγω με ταυτοτητα με χειρογραφους χαρακτηρες περναω αστραπη και το boyfriend καθυστερει παντα ενα 10λεπτο (ενω η ταυτοτητα ειναι με γραμματα υπολογιστη)μεχρι να τον ξεψαχνισουν!οποτε προτιμω να εχουμε πλεον παντου διαβατηριο και ησυχο το κεφαλι μου!και δυστυχως ή ευτυχως βλεπω σχεδον παντα οσες πτησεις εχω παρει απο Αθηνα για οπουδηποτε για εξωτερικο,σχεδον ολοι να κρατανε διαβατηρια,παρα ταυτοτητες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom