Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Τι σχεση εχει ο ενδεχομενος συνοριακος ελεγχος? Στην Ιταλια δεν γινεται ποτε. Γινεται δε γινεται εισαι στη χωρα με ληγμενο εγγραφο που δεν αναγνωριζεται για ταυτοπροσωπια πχ. Αν γινει οτιδηποτε..
Mη το λες σε μένα. Εγώ ταξιδεύω πάντα με διαβατήριο ακόμα και εντός ΕΕ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mη το λες σε μένα. Εγώ ταξιδεύω πάντα με διαβατήριο ακόμα και εντός ΕΕ.
Ειπα ως γενικο κανονα να μην ασχολουμαστε με αν γινονται ελεγχοι η οχι αλλα με το να εχουμε το νομιμο εγγραφο. Κ ταυτοτητα φτανει στη Σενγκεν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι θα ανεστειλε την Σέγκεν η Ιταλία στα σύνορα με την Σλοβενία.
Ισχύει;
edit
θα ισχύει για 10 ημέρες απο 21/10 Λογικά έληξε.
Λογικα που? Μελονι εδω..προς το παρον εχει ατυπη παραταση. Για ελεγχο της μεταναστευσης γινεται. Αλλη μια γελοιοτητα. Μιλαμε για 57 συνοριακα φυλακια…και πλατεια απο κοινου που τη χωρισαν με πλαστικα οδοφραγματα. Γελοιοτητα και θλιψη μαζι.
Νταξ…την piazza Transalpina την εξαιρεσαν. Μη ζησουμε παλι τα ιδια..
IMG_4465.jpeg
 
Last edited:

THALIAL

Member
Μηνύματα
298
Likes
870
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:

στα διαβατήρια αναγράφεται ο αριθμός της ταυτότητας;

Δεν χρειάστηκε να βγάλω μέχρι σήμερα, αλλά θα χρειαστώ προσεχώς διαβατήριο για ταξίδι εκτός ΕΕ.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:

στα διαβατήρια αναγράφεται ο αριθμός της ταυτότητας;

Δεν χρειάστηκε να βγάλω μέχρι σήμερα, αλλά θα χρειαστώ προσεχώς διαβατήριο για ταξίδι εκτός ΕΕ.
Όχι δεν αναγράφεται.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:

στα διαβατήρια αναγράφεται ο αριθμός της ταυτότητας;

Δεν χρειάστηκε να βγάλω μέχρι σήμερα, αλλά θα χρειαστώ προσεχώς διαβατήριο για ταξίδι εκτός ΕΕ.
Κάνε έναν έλεγχο αν η χώρα που θέλεις να επισκεφθείς δέχεται ταυτότητα. Πχ Τουρκία, δυτικά Βαλκάνια, Γεωργία δέχονται για τους έλληνες και την ταυτότητα.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει το εξής..έχω ταυτότητα που τον Φεβρουάριο του 2024 γίνεται 15 ετών, έχω κλείσει εισητηρία για εξωτερικο για τον Μάρτιο του 2024 .. ωστόσο σε ένα μήνα έχω ραντεβού για να βγάλω νεου τύπου ταυτότητα..θα μπορώ να αλλάξω τον αριθμό ταυτότητας στην κράτηση που έχω κάνει στα εισητηρία; γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια χρέωση για την αλλαγή;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.344
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει το εξής..έχω ταυτότητα που τον Φεβρουάριο του 2024 γίνεται 15 ετών, έχω κλείσει εισητηρία για εξωτερικο για τον Μάρτιο του 2024 .. ωστόσο σε ένα μήνα έχω ραντεβού για να βγάλω νεου τύπου ταυτότητα..θα μπορώ να αλλάξω τον αριθμό ταυτότητας στην κράτηση που έχω κάνει στα εισητηρία; γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια χρέωση για την αλλαγή;
Για ποιά αεροπορική μιλάμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.226
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom