Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
.θα μπορώ να αλλάξω τον αριθμό ταυτότητας στην κράτηση που έχω κάνει στα εισητηρία; γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια χρέωση για την αλλαγή;
Δε χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στον αριθμό ταυτότητας που δήλωσες στην κράτηση, μιας και δε παίζει κανένα ρόλο. Θα δώσεις κατά τον έλεγχο πριν την είσοδο σου στο αεροσκάφος την καινούρια ταυτότητα που θα χεις στα χέρια σου και όλα καλά. Δεν έχει καμιά σημασία τι δηλώνεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Γιατί στη Ryamair έβαλες πουθενά ταυτότητα στην κράτηση σου; Νομίζω μόνο στο check in βάζουμε τον αριθμό ταυτότητας.
Όχι δεν έχω βάλει στην κράτηση μου αριθμό ταυτότητας, αλλά είναι δηλωμένος ο αριθμός ταυτότητας στον λογαριασμό μου στο site της ryanair στην κατηγορία ταξιδιωτικά έγγραφα...

Δε χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στον αριθμό ταυτότητας που δήλωσες στην κράτηση, μιας και δε παίζει κανένα ρόλο. Θα δώσεις κατά τον έλεγχο πριν την είσοδο σου στο αεροσκάφος την καινούρια ταυτότητα που θα χεις στα χέρια σου και όλα καλά. Δεν έχει καμιά σημασία τι δηλώνεις.
Αν δεν παίζει κανένα ρόλο όμως γτ δηλώνεις αριθμό ταυτότητας στο λογαριασμό σου στη σελίδα της ryanair? Για να κάνω λογαριασμό στο σάιτ της ryanair έπρεπε να δηλώσω στην κατηγορία ταξιδιωτικά έγγραφα αν ταξιδεύω με ταυτότητα ή διαβατήριο και να συμπληρώσω τον αριθμό ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Αν δεν παίζει κανένα ρόλο όμως γτ δηλώνεις αριθμό ταυτότητας στο λογαριασμό σου στη σελίδα της ryanair? Για να κάνω λογαριασμό στο σάιτ της ryanair έπρεπε να δηλώσω στην κατηγορία ταξιδιωτικά έγγραφα αν ταξιδεύω με ταυτότητα ή διαβατήριο και να συμπληρώσω τον αριθμό ...
Ο αριθμός για να αλλάξει έχει χρέωση;Το έψαξες;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.317
Αλλάζεις τον αριθμό οπότε θέλεις. Από τον λογαριασμό σου. ΔΩΡΕΑΝ.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-03, 12.53.14.png
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν δεν παίζει κανένα ρόλο όμως γτ δηλώνεις αριθμό ταυτότητας στο λογαριασμό σου στη σελίδα της ryanair? Για να κάνω λογαριασμό στο σάιτ της ryanair έπρεπε να δηλώσω στην κατηγορία ταξιδιωτικά έγγραφα αν ταξιδεύω με ταυτότητα ή διαβατήριο και να συμπληρώσω τον αριθμό ...
Υποτίθεται για ευκολία στις διαδικασίες και στην είσοδο στο αεροσκάφος που -έτσι κι αλλιώς- ζητούν έγγραφο ταυτοποίησης. Αν εσύ στο ενδιάμεσο αλλάξεις γιατί π.χ. το έχασες, δε δίνεις αναφορά στη Ryanair.
Για παράδειγμα, έγω έχω δηλωμένη την ταυτότητα μου και κάθε φορά πετάω με διαβατήριο, τι θα μου πουν, «όχι εμείς θέλουμε την ταυτότητα γιατί αυτήν έχετε δηλώσει στο site μας»;

Δεν ειναι τρελλοι. Εχει καποια σημασια. Μπορει να βρεθει καποιος προ εκπληξεως αν δηλωνει οτι ναναι. Δηλωστε παντα το σωστο εγγραφο.
https://help.ryanair.com/hc/en-mt/a...in-I-am-being-asked-to-verify-my-booking-Why-
Δεν είπα ότι είναι τρελοί ή ότι πρέπει να δηλώσει κάποιος ότι να ναι, συγκεκριμένα απάντησα όπως και πιο πάνω. Μπορεί να μη προλάβει να ανανεώσει στο site τους το νέο έγγραφο, τι θα κάνουν, θα του αρνηθούν την επιβίβαση;
Το link που παραθέτεις είναι για τη διαδικασία του verification μέσω τρίτου πρακτορείου, όχι κάτι πάνω σε αυτό. Στο μενού «manage my booking» βέβαια έχει πεδίο για να αλλάξει κάποιος τα στοιχεία ταυτοποίησης του δωρεάν, επειδή ρωτήθηκε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είπα ότι είναι τρελοί ή ότι πρέπει να δηλώσει κάποιος ότι να ναι, συγκεκριμένα απάντησα όπως και πιο πάνω. Μπορεί να μη προλάβει να ανανεώσει στο site τους το νέο έγγραφο, τι θα κάνουν, θα του αρνηθούν την επιβίβαση;
Ειπες οτι δεν εχει καμμια σημασια, κατι ανακριβες που οδηγει τον αναγνωστη σε λανθασμενα συμπερασματα. Πολλοι κλεινουν μεσω ιντερνετικων πρακτορειων οπως κιβι κλπ γι αυτο προσοχη γιατι εχει σημασια τι δηλωνεις φυσικα. Στο σαιτ τους το εγγραφο ενημερωνεται πανευκολα και το τι θα κανει η εταιρεια σε λαθος η παραπλανητικη δηλωση δεν ξερω ουτε θελω προσωπικα να μαθω. Οποιος εχει εμπειρια ας την πει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειπες οτι δεν εχει καμμια σημασια, κατι ανακριβες που οδηγει τον αναγνωστη σε λανθασμενα συμπερασματα
Κι εξήγησα το γιατί, μη παίζεις με τις λέξεις, δεν ειναι ούτε τράπεζα, ούτε εφορία η Ryan για να πρέπει να ενημερώσουμε τον αριθμό ταυτότητας όταν αλλάξουμε έγγραφο.
Πολλοι κλεινουν μεσω ιντερνετικων πρακτορειων οπως κιβι κλπ γι αυτο προσοχη γιατι εχει σημασια τι δηλωνεις φυσικα.
Σαφώς και μιλάμε μόνο για Ryan, οχι για πρακτορεία και μεσάζοντες που εκεί έχει σημασία.
ο τι θα κανει η εταιρεια σε λαθος η παραπλανητικη δηλωση δεν ξερω ουτε θελω προσωπικα να μαθω. Οποιος εχει εμπειρια ας την πει.
Κανείς δε προτρέπει κανέναν να κάνει παραπλανητική δήλωση. Το τι ακριβώς γίνεται το εξήγησα πιο πάνω. Έχω δηλωμένο έγγραφο ταυτότητας, ταξιδεύω με διαβατήριο. Που το πρόβλημα; Πουθενά.
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος η ταυτότητα μου είναι του 2008 με λατινικούς χαρακτήρες μέχρι τώρα ταξιδευα κανονικά Ευρώπη με αυτή απλά κάτι άκουσα ότι πλέον δεν μπορείς αν έχει περάσει 15ετια ισχύει κάτι τέτοιο??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom