Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μημπως το καλλιτερο κιουνεφ το εφαγες στο δρομο που ειναι προέκταση της Αγυπτιακης?? δλδ δες φωτο....παντως νομιζω και γω οτι ειναι το καλλιτερο τους γλυκο..ενας λογος που γυριζω στη Πόλη
Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι μάλλον φάγαμε στο ίδιο μαγαζι. Αν θυμάμαι καλά ήταν όπως μπαίνεις στη Αγορά από το Εμίνονου (από το δρομάκι δίπλα από το μαγαζί με τα κοκορέτσια) μετά από 50-100 μέτρα. Όσο διεστραμμένο και αν ακούγεται ο συνδυασμός του λιωμένου τυριού με σιρόπι δίνει ένα τέτοια γευστική πανδαισία.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευχαριστώ όλους για την αμεσότατη ανταπόκριση σας. Για το θέμα Ταξίμ -Ιστικλάλ το φοβάμαι κι εγώ (αυτός ήταν και ο λόγος που ο άντρας μου το σκεφτόταν το ταξίδι ). Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι γενικώς τα βράδια , πρέπει να αποφύγουμε εκείνη την περιοχή.
-το ξενοδοχείο είναι το beyazit και το κλείσαμε μέσω πρακτορείου (με πρακτορείο θα πάμε αλλά επειδή είμαστε πολλοί θα είμαστε μόνοι στο λεωφορείο) Η εκδρομή θα βγεί 165 το άτομο.
- τα παιδιά είναι από 8-11 χρονων.
Αν βρηκα σωστα το ξενοδοχείο σας Grand BeyazidHotel ειστε απέναντι απο το Μεγαλο παζαρι..οποτε κατεβαίνετε τον κεντρικο για να βρειτε την Αγια Σοφια κλπ... ναι μονο βραδυ ειναι Απαγορευτική η Ταξιμ...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι μάλλον φάγαμε στο ίδιο μαγαζι. Αν θυμάμαι καλά ήταν όπως μπαίνεις στη Αγορά από το Εμίνονου δίπλα στο μαγαζί με τα κοκορέτσια μετά από 50-100 μέτρα. Όσο διεστραμμένο και αν ακούγεται ο συνδυασμός του λιωμένου τυριού με σιρόπι (μεταξύ άλλων) δίνει ένα τέτοια γευστική πανδαισία.
Τελειοοοοοοοοοοοοοο...τρεχουν τα σαλια μου...αυτο που λεω εγω ειναι 100 μετρα δεξια απο την ειδοδο της Αιγυπτιακής..οπως και ναχει..αντε να παμε ξανα για ενα κιουνεφεεε!!:clap:
 

popitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Τελειοοοοοοοοοοοοοο...τρεχουν τα σαλια μου...αυτο που λεω εγω ειναι 100 μετρα δεξια απο την ειδοδο της Αιγυπτιακής..οπως και ναχει..αντε να παμε ξανα για ενα κιουνεφεεε!!:clap:
Βρε παιδιά τι είναι το κιουνεφέ , τι τυρί έχει μέσα ? είναι τόσο καλό? δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Με προβληματίσατε τώρα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Βρε παιδιά τι είναι το κιουνεφέ , τι τυρί έχει μέσα ? είναι τόσο καλό? δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Με προβληματίσατε τώρα!
κανταιφι με τυρι σαν χαλουμι? να πω?..ουδετερο στη γευση παντως με σιροπακι και φυστικι αιγινης κολαση...νερο ΑΥΣΤΗΡΑ εμφιαλωμενο!.. Μυδια εχω φαει και γω αλλα οχι στη γεφυρα του Γαλατα αστα στο επομενο ταξιδι θα σου πω που.. :)
 

Attachments

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αν βρηκα σωστα το ξενοδοχείο σας Grand BeyazidHotel ειστε απέναντι απο το Μεγαλο παζαρι..οποτε κατεβαίνετε τον κεντρικο για να βρειτε την Αγια Σοφια κλπ... ναι μονο βραδυ ειναι Απαγορευτική η Ταξιμ...
ομως μετα το Πατριαρχείο μην χασετε την επισκεψη στο Εγιουπ δεν ειναι μεσα στα τουριστικα τιπς και ειναι τοσο ομορφα για μια βολτα...και για φαγητο!
 

Attachments

popitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
κανταιφι με τυρι σαν χαλουμι? να πω?..ουδετερο στη γευση παντως με σιροπακι και φυστικι αιγινης κολαση...νερο ΑΥΣΤΗΡΑ εμφιαλωμενο!.. Μυδια εχω φαει και γω αλλα οχι στη γεφυρα του Γαλατα αστα στο επομενο ταξιδι θα σου πω που.. :)
Δηλαδή και για τα δόντια μας στο ξενοδοχείο εμφιαλωμένο?
Οσο για το κιουνεφέ θα το δοκιμάσω ,δεν γίνεται !
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δηλαδή και για τα δόντια μας στο ξενοδοχείο εμφιαλωμένο?
Οσο για το κιουνεφέ θα το δοκιμάσω ,δεν γίνεται !
για τα παιδια σιγουρα..αλλωστε θα παρετε μια εξαδα απο μαγαζακι με διαφορα τροφιμα μονο 3 ΤΛ δλδ ενα ευρώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το σιγουρο που πρεπει να σου γραψω και αυτο που ΔΕΝ πρεπει να κανετε με "ΤΙΠΟΤΑ" ειναι να βρεθείτε 25 ατομα Σαββατο βραδυ στη πλατεια Ταξιμ και να περασετε την Ιστικλαλ .θα εχει σιγουρα φασαρίες...οπως και οι χθεσινες!..εμεις ειχαμε παει πριν 15 μερες και εγεινε χαμος στα καλα καθουμενα , ομως ξερω τα κατατόπια και γρηγορα "απεδρασα" απο το κεντρο των γεγονότων ...εφαγα κατι ξώφαλτσα δακρυγόνα
1 μερα: δεν θα προλάβετε να κανετε τον Βόσπορο..οποτε αφηστε πραγματα στο ξενοδοχειο βρείτε τον δρομο που περναει το μετρο πηγαίνετε μια βολτα εως το μεγάλο παζαρι προς τα πανω περπατώντας (κλεινει 8 το βραδυ) καμμια ωριτσα θα την περασετε εκει μεσα ( μην ψωνίσετε ή αν θελετε κατι καντε παζαρια και θα το παρετε στο 1/3 τις αρχικης τιμης) Βγητε ξανα στο πανω σημειο του Παζαριου ( γιατι αν το διασχίσετε θα περασετε μεσα απο την αγορα που ψωνιζουν οι ντοπιοι καμμια δεκαριά φορες μεγαλύτερη απο ολο το Μοναστηρακι και για πρωτη φορα και βραδι θα ειναι χαοτικό ) και μετα κατεβείτε ολο το δρομο τον κεντρικο που περναει το τραμ και σταματηστε Αγια Σοφια και Μπλε τζαμι για βραδινες φωτογραφίες...εντομεταξυ θα εχετε περασει αρκετα μαγαζια με φαγητο αν θελει καποιος να παρει κατι στο χερι ή να καθησει για φαγητο...συνεχίστε να κινηστε παραλληλα με το Μετρο θα περασετε απο Σιρκεσι και θα σας φτασει στη γεφυρα του Γαλατα και την πλατεια Εμινονου....Στο δρομο παλι θα βρειτε μαγαζια για καφε γλυκό τσαι!!

2η μερα.... μια χαρα το προγραμμα
και για βραδυ αν εχετε στο μυαλο σας να πατε Ταξιμ Ιστικλαλ
μια και ειναι Παρασκευη και ειναι η μερα που βγαινουν ολοι οι ντοπιοι Επιχειρήστε να πατε απογευμα στη Πλατεια Ταξιμ Ιστικλαλ Πυργο Γαλατα νωρις το βραδυ θελεις 3-4 ωρες...αν Δειτε αστυνομικους με αξαρτησεις και κλουβες δξια -αριστερα στη Ιστικλαλ ..καντε την με ελαφρα πηδηματακια...ή τελος παντων να εχετε το νουσας να ειστε ολοι μαζι και αν ακουσετε φωνες και σφυριχτες μπητε στο πρωτο μαγαζι που θα βρητε...( δεν ειμαι υπερβολικη καθολου!!!)

3η ΜΕΡΑ Ταξιμ Ιστικλαλ Γαλατας μια χαρα... το aquarioum ειναι μακρια στη Φλωρια δεν ξερω αν θα το προλλάβετε... Το βραδυ απαγορευετε η Ιστικλαλ!!! δια ροπαλου!

4η μερα καλο το πρωινό σας μετα ζητήστε να σας παει το πουλμαν στο Εγιουπ.. 5-6 χιλ απο το Πατριαρχείο ειναι ενα ομορφο "προάστιο" να πω... εχει μια μεγαλη πλατεια κ ενα μεγαλο πεζοδρομο μπορειτε να φατε εκει για μεσημερι και να ανεβείτε και στο ΠΙΕΡ-ΛΟΤΥ με τα ποδια ή το τελεφερικ 3ΤΛ και να πιειτε ενα καφεδακι και να θαυμασετε την θεα του Κερατειου
Παντως οτι και να κανετε Σαββατο βραδυ μην βρεθειτε στη Ιστικλαλ αν σας άγχωσα να σας πω οτι τα επεισόδια γινονται μονο Ταξιμ-Ιστικλαλ και μονο βραδυ..στη περιοχη που θα μεινετε ειναι Ασφαλέστατα!!! καλο ταξιδι !
ΥΓ διαβασα ξανα τι εγραψα εχασα λιγο τις μερε του ταξιδιου σας τελος παντων προσαρμόστε εσεις της πληροφοριες μου στις μερες σας!
Όπου γράφεις "μετρό" πρέπει να βάλουν "τραμ" :rolleyes-80:
 

popitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Βρε μπας και πρέπει να το ακυρώσουμε ? μόλις είδα στην τηλεόραση ότι σήμερα γίνονταν διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις κατά του Ερντογάν και μάλιστα στην Κωνστανινούπολη που έδειχνε ήταν μέρα ...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Όπου γράφεις "μετρό" πρέπει να βάλουν "τραμ" :rolleyes-80:
ναι μωρε εκεινο τελος παντων το υπέργειο τραινο ..θα καταλαβουν οι ανθρωπο δεν ειναι δα και μαθηματικα... :bleh:

Βρε μπας και πρέπει να το ακυρώσουμε ? μόλις είδα στην τηλεόραση ότι σήμερα γίνονταν διαδηλώσεις σε πολλές πόλεις κατά του Ερντογάν και μάλιστα στην Κωνστανινούπολη που έδειχνε ήταν μέρα ...
Οχι !! Η κωσταντινουπολη ειναι μια πολυ τουριστική πολη και προστατευουν πολύ τον Τουριστα...οτι γινει θα γινει ΜΟΝΟ στη Ταξιμ και Ιστικλαλ ουτε καν στον Πυργο του Γαλατα...στη μερια που ειστε εσεις και χωρις ΤV ουτε που θα παρετε χαμπαρι...να πατε..θα ειστε και τυχεροι γιατι η λυρα θα εχει πεσει παλι εναντι του ευρώ..:haha:

Μερα γινονται στο kadikoy απο την αλλη Ασιατικη μερια που εχει πολλα Πανεπιστήμια..
 
Last edited by a moderator:

popitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Μερα γινονται στο kadikoy απο την αλλη Ασιατικη μερια που εχει πολλα Πανεπιστήμια..
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μακάρι να μην συμβεί τίποτα. Το πολύ -πολύ να μη τα δούμε όλα και να αφήσουμε κάποια για μια επόμενη φορά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.759
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom