Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, έχετε δίκιο, αν χρειαστώ, παίρνω από το δρόμο ταξί, απλά αγχώθηκα επειδή έμαθα τον καιρό, θα έχει -2, χιόνι και βροχή, αλλά εντάξει τι θα πάθω, θα λιώσω??
Πριγκηπονήσια λέτε να πάω ή είναι λίγες οι μέρες μου, μην φάω 1 ημέρα εκεί...
με -2 και βροχη δε νομιζω να ειναι ευχαριστη η βολτα στα πριγκηπονησια
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, έχετε δίκιο, αν χρειαστώ, παίρνω από το δρόμο ταξί, απλά αγχώθηκα επειδή έμαθα τον καιρό, θα έχει -2, χιόνι και βροχή, αλλά εντάξει τι θα πάθω, θα λιώσω??
Πριγκηπονήσια λέτε να πάω ή είναι λίγες οι μέρες μου, μην φάω 1 ημέρα εκεί...

Για πρώτη φορά στην Πόλη καλύτερα να μείνεις στα εντός πόλης,
με χιόνι και -2 δεν νομίζω οτι έχει καποιο νόημα να πάτε Adalar .
Ιδανική εποχή για τα νησάκια είναι απο Μάιο μεχρι Οκτώβρη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί αφορισμοί? Όλα χρειάζονται. Και περπάτημα (πάααααρα πολύ), και ΜΜΜ, και, γιατί όχι, και ταξί (άλλωστε εφόσον θες να γίνεις ένα με τους ντόπιους, και οι ντόπιοι έτσι συμπεριφέρονται, κάποτε παίρνουν ΚΑΙ ταξί - και οι ταρίφες στην Πόλη είναι εμπειρία).

Αλλά και οι συνθήκες κυκλοφορίας στους δρόμους της πόλης, με την αναζήτηση εκείνης της μαγικής παράκαμψης, είναι κι αυτή εμπειρία καθημερινότητας για τους ντόπιους που που πρέπει να τη ζήσεις... Κανένα MMM δε σκέφτεται πιο δρόμο να πάρει ή τι παράκαμψη να κάνει.
Κανενα θεμα αφορισμου.
Απλα απο θεμα ''ανακατεματος'' με τον κοσμο,ολοι μαζι,ενας χαμος απο κοσμο,περπατημα,αλλαγη απο τραμ σε σε μετρο κτλ,οπως το προτιμω εγω.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Επανακάμπτει τελευταία, αλλά τεράστιο μάστ δεν έχει ξαναγίνει ακόμα.
Πάντως αυτή την εποχή το τζαμί είναι καλυμμένο με σκαλωσιές, δεν αξίζει.

Πάντως οι πατατούλες οι γεμιστές αξίζουν 100%
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κανενα θεμα αφορισμου.
Απλα απο θεμα ''ανακατεματος'' με τον κοσμο,ολοι μαζι,ενας χαμος απο κοσμο,περπατημα,αλλαγη απο τραμ σε σε μετρο κτλ,οπως το προτιμω εγω.
Αν δεν σου αρέσει το ''ανακάτεμα'' τότε δεν επιλέγεις να πάς σε μια πόλη 15+ εκατ κατοίκων :roll:
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά στο ορτακιοι στον κεντρικο πεζοδρομο προτεινω για φαγητο το ortakoy manti evi. Oι θείες πισω από την κουζινα κανουν λίγα αλλα πολύ νοστιμα πιάτα. Δοκιμασε manti : ραβιόλια , etli yaprak sarma : απίστευτα ντολμαδάκια και cig borek. Αν και σε τουριστικό σημεί, στον πεζόδρομο του ορτακιοι που καταλήγει στην παραλία, ήταν ευχάριστη έκπληξη. Και πολύ οικονομικό. Για το κρύο μιας και επέστρεψα την πέμπτη πάρε ισοθερμικα σκουφια γάντια και μην ανησυχείς. Πριγκηπόνησα προτείνω να μην πας μιας και οι μέρες είναι λίγες. Δεν θα τα ευχαριστηθείς γιατί θέλουν περπάτημα και το κρύο είναι πιο έντονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom