Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να περασεις καλα!!!Καλο ταξιδ!
Να πας και Πυργο Γαλατα για ωραια θεα της Πολης.Επισης στο Ορτακιοι ..τεραστιο μαστ ..πολυ ωραιο σημειο!!!
Τωρα για το ταξι..το βρισκω μεγαλη υπερβολη..μην αγχωνεσαι ...και το τραμ εξυπηρετει και στο Σουλταναχμετ θα πας και σε πολλα μερη με τα ποδαρακια σου.
Ωστοσο δε χανεις τιποτα να ρωτησεις ενα ταξιτζη επιτοπου και να κανεις το παζαρεμα σου.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλημέρα παιδιά, οι μέρες πλησιάζουν, την Παρασκευή φεύγουμε, ξενοδοχείο τελικά βρήκαμε, είναι το Elite Word,ελπίζω να είναι καλό.
Απ'οτι διάβασα λοιπόν, τα μαστ είναι:Αγία Σοφία, Τοπ Καπί,Μπλέ Τζαμί, Πατριαρχείο,Ντολμαμπαχτσέ, βόλτα στο Βόσπορο,Αγορά.Ξεχνάω κάτι?
Φτάνουμε 09:00 το πρωί, την πρώτη μέρα λέω να πάμε αγορά και βόλτα στο Βόσπορο και την επομένη στα υπόλοιπα.
Θα είμαστε και Κυριακή, λέω να πάω στην λειτουργία στο Φανάρι.
Επιστρέφουμε Τρίτη πρωί, οπότε έχω 4 ημέρες γεμάτες.
Επίσης σκέφτηκα να κλείσω ταξί να το έχω όλη την ημέρα να με γυρίζει, αλλά οι τιμές που βρίσκω σε κάποιες εταιρίες είναι απαγορευτικές,δηλαδή μου ζητάνε 480 ευρώ για τις 4 ημέρες.Είναι βέβαια με πολυτελή αυτοκίνητα, αλλά εγώ θέω ένα απλό ταξί, αλλά δεν μπορώ να βρω στο ιντερνετ,έχετε καμμιά ιδέα?Ή να βρω απο την Πόλη κάποιο ταξί και να τον ρωτήσω τι τιμή μου δίνει και επίσης ποιά τιμή λέτε ότι είναι καλή γι αυτό που ζητάω?
Ευχαριστώ φίλοι μου

Και μόνο με την σκέψη να μείνεις !!!!!!!!!!!!!
Τι το θες κούκλα μου το πριβέ ταξί ,για να πάς που στην Αγιά Σοφιά και στο Μπλέ Τζαμί ????


Με τράμ - μετρό - φθηνά ταξί και 2 πόδια μην έχεις καμία απολύτως αμφιβολία οτι θα ταλαιπωρηθείς .
Η Πόλη θέλει περπάτημα πολύ για να την δείς να την νοιώσεις ,να την μυρίσεις να την γευτείς .

Εχουν γραφτεί δεκάδες προτάσεις και ιστορίες για Πόλη
διάβασε τα και βγάλε ενα δικό σας πρόγραμμα συμφωνα με τα γούστα και τις αντοχές σας ........;)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
οπως αναφερθηκε με τραμ και ποδια πας παντου στα βασικα αξιο8εατα....ασε που το ταξι με τοση κινηση που εχει η πολη θα πηγαινεις πολυ αργα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το ταξί στην Πόλη δεν είναι ακριβό όπως στην Ελλάδα. Λίγες φορές θα το χρειαστείς και δε νομίζω να υπάρχει διαδρομή που θα πληρώσεις πάνω από 10 ευρώ -εκτός κι αν θες να περάσεις από τη γέφυρα απέναντι στην Ασιατική πλευρά (αλλά, γιατί να το κάνεις τη στιγμή που το καραβάκι σε πάει και σε φέρνει με 3-4 ευρώ?)
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Να δεις το παλάτι Ντολμαμπαχτσέ στην περιοχή Μπεσίκτας και Οικουμενικο Πατριαρχείο στο Φανάρι.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επισης στο Ορτακιοι ..τεραστιο μαστ ..πολυ ωραιο σημειο!!!
Λυπάμαι αλλά το Ορτάκιοι έχει πάψει να είναι μαστ - και μάλιστα τεράστιο -εδώ και δυο δεκαετίες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Μην παρει ουτε ταξι,ουτε αυτοκινητο.

Περπατημα και μμμ.

Στα ταξιδια για εμενα αυτα ειναι που μετρανε.
Να γινεις ενα με τον κοσμο σε μια αλλη χωρα,να δεις πως συμπεριφερονται,την κουλτουρα τους.Ετσι θεωρω οτι τη βιωνεις την εκδρομη.

Τωρα ο καθενας εχει και τα γουστα του!!
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, έχετε δίκιο, αν χρειαστώ, παίρνω από το δρόμο ταξί, απλά αγχώθηκα επειδή έμαθα τον καιρό, θα έχει -2, χιόνι και βροχή, αλλά εντάξει τι θα πάθω, θα λιώσω??
Πριγκηπονήσια λέτε να πάω ή είναι λίγες οι μέρες μου, μην φάω 1 ημέρα εκεί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λυπάμαι αλλά το Ορτάκιοι έχει πάψει να είναι μαστ - και μάλιστα τεράστιο -εδώ και δυο δεκαετίες.
Επανακάμπτει τελευταία, αλλά τεράστιο μάστ δεν έχει ξαναγίνει ακόμα.
Πάντως αυτή την εποχή το τζαμί είναι καλυμμένο με σκαλωσιές, δεν αξίζει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μην παρει ουτε ταξι,ουτε αυτοκινητο.

Περπατημα και μμμ.

Στα ταξιδια για εμενα αυτα ειναι που μετρανε.
Να γινεις ενα με τον κοσμο σε μια αλλη χωρα,να δεις πως συμπεριφερονται,την κουλτουρα τους.Ετσι θεωρω οτι τη βιωνεις την εκδρομη.

Τωρα ο καθενας εχει και τα γουστα του!!
Γιατί αφορισμοί? Όλα χρειάζονται. Και περπάτημα (πάααααρα πολύ), και ΜΜΜ, και, γιατί όχι, και ταξί (άλλωστε εφόσον θες να γίνεις ένα με τους ντόπιους, και οι ντόπιοι έτσι συμπεριφέρονται, κάποτε παίρνουν ΚΑΙ ταξί - και οι ταρίφες στην Πόλη είναι εμπειρία).

Αλλά και οι συνθήκες κυκλοφορίας στους δρόμους της πόλης, με την αναζήτηση εκείνης της μαγικής παράκαμψης, είναι κι αυτή εμπειρία καθημερινότητας για τους ντόπιους που που πρέπει να τη ζήσεις... Κανένα MMM δε σκέφτεται πιο δρόμο να πάρει ή τι παράκαμψη να κάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.677
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom