Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Χρήστο ευχαριστώ πολύ.
Το suleymaniye hamam φαίνεται πολύ καλο, έχει πολή σαφή ιστοσελίδα με ερωτοπαντήσεις, δυστυχώς όμως δέχονται μόνο οικογένειες και ζευγάρια, εμείς θα είμαστε 3 γυναίκες, οπότε δεν μας δέχονται λογικά. Εκτός αν πούμε ότι είμαστε ζευγάρι:D
Για δες και αυτό...

inili Hamam - skdar

http://www.hammamguide.com/?p=28

http://myturkeytravelogue.blogspot.com/2010/02/cinili-hamam-in-uskudar.html
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πιο must κι απ τα must είναι η το υδραγωγείο.yerebatan sarnici αυτό μην το χάσεις με τίποτε!!
Συμφωνώ οτι είναι απο τα πιο must να δεί κάποιος στην Πόλη ( baba διαβάζεις ??δεν γράφω μόνο must )

Aπλά ενα σχόλιο για την δεξαμενή .
Είναι όντως απο τα πιο ωραία πράγματα που εχω δεί στα ταξίδια που έχω κάνει ,αλλά θεωρώ εντελώς κακογουστιά και άσχετο με τον χώρο 2 πράγματα .
Το πρώτο είναι ο φωτογράφος που έναντι αμοιβής σας φωτογραφίζει ντυμένους γιουσουφάκια με θέα την δεξαμενή .
Το δέυτερο είναι η έντελώς πρόχειρη κατασκευή -καντίνα που εκτελεί χρέη καφέ εντός του χώρου .
Η Κοκογουστιά σε όλο της το μεγαλείο
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Για το cinili hamam στο uskudar έχω γράψει κι εγώ στο παρελθόν 2-3 φορές. Πηγαίνω αρκετά συχνά επειδή με βολεύει το μέρος, αλλά για όσους κινούνται στην ευρωπαϊκή πλευρά, πρέπει να επισημάνω ότι το uskudar είναι στην ασιατική ακτή και το συγκεκριμένο χαμάμ βρίσκεται αρκετά ψηλά, δηλαδή θέλει αρκετό περπάτημα από το λιμανάκι του Uskudar μέχρι εκεί. Πάντως είναι πάμφθηνο, αλλά μην περιμένετε πολυτέλειες τύπου, cemberlitas, calagoglu κλπ. Είναι όμως ιστορικό (17ου αιώνα νομίζω), κάνουν μασάζ, κεσέ κλπ και έχει μόνο ντόπιους (σπανίως βλέπεις και κανέναν τουρίστα)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Συμφωνώ οτι είναι απο τα πιο must να δεί κάποιος στην Πόλη ( baba διαβάζεις ??δεν γράφω μόνο must )
εννοείται.... Οι ιστορίες σου και τα σχόλιά σου αποτελούν ... "Βίβλο" :bleh: για μένα!

Aπλά ενα σχόλιο για την δεξαμενή .
Είναι όντως απο τα πιο ωραία πράγματα που εχω δεί στα ταξίδια που έχω κάνει ,αλλά θεωρώ εντελώς κακογουστιά και άσχετο με τον χώρο 2 πράγματα .
Το πρώτο είναι ο φωτογράφος που έναντι αμοιβής σας φωτογραφίζει ντυμένους γιουσουφάκια με θέα την δεξαμενή .
Το δέυτερο είναι η έντελώς πρόχειρη κατασκευή -καντίνα που εκτελεί χρέη καφέ εντός του χώρου .
Η Κοκογουστιά σε όλο της το μεγαλείο
Σχόλιο 1: Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις ταξιδέψει στην Ασία! :haha:
Σχόλιο 2: Προσωπικά, και τα δύο με άφησαν παγερά αδιάφορο (για την ακρίβεια, τώρα που τα ανέφερες, θυμήθηκα αμυδρά ότι υπήρχε κάτι τέτοιο εκεί). Δεν πήγα γι αυτά εκεί, στην άκρη ήταν, δεν ήταν στο δρόμο μου, δεν τα πρόσεξα. ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ οτι είναι απο τα πιο must να δεί κάποιος στην Πόλη ( baba διαβάζεις ??δεν γράφω μόνο must )

Aπλά ενα σχόλιο για την δεξαμενή .
Είναι όντως απο τα πιο ωραία πράγματα που εχω δεί στα ταξίδια που έχω κάνει ,αλλά θεωρώ εντελώς κακογουστιά και άσχετο με τον χώρο 2 πράγματα .
Το πρώτο είναι ο φωτογράφος που έναντι αμοιβής σας φωτογραφίζει ντυμένους γιουσουφάκια με θέα την δεξαμενή .
Το δέυτερο είναι η έντελώς πρόχειρη κατασκευή -καντίνα που εκτελεί χρέη καφέ εντός του χώρου .
Η Κοκογουστιά σε όλο της το μεγαλείο
Μήπως αυτά που λες υπήρχαν τότε και δεν υπήρχαν όταν πήγα;;
Η μπορεί και να υπήρχαν και ΟΥΤΕ που τα πρόσεξα γιατί με συνεπήρε τόσο μα τόσο πολύ το όλο θέαμα της δεξαμενής.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η ώρα έφθασε, σε 3 ώρες πετάμε, ξυπνήσαμε κουνιστοί πάλι σήμερα στην Κρήτη, ένας ωραιότατος μεγάλος σεισμός πριν λίγο!!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια,τα λέμε σε 5 ημέρες.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά, επέστρεψα από την Πόλη.
Δυστυχώς πέσαμε σε πολύ κακό καιρό, χιόνι πολύ και θερμοκρασίες -5, οπότε οι μετακινήσεις μας γίνονταν με δυσκολία, ειδικά για μας από Κρήτη που δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες θερμοκρασίες, και αν έχεις και κάποιον στην παρέα που δεν αντέχει καθόλου το κρύο, καταλαβαίνετε...
Τέλος πάντων, να το πω? Θα το πω...Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα, αλλά πιστεύω ότι ήταν λόγω του καιρού που δεν μπορέσαμε να την χαρούμε.
Κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι να ξαναπάω, καλοκαιράκι, για να μπορέσω να την γυρίσω.
Η Πόλη ήταν πεντακάθαρη, σκουπιδάκι δεν υπήρχε κάτω, πολύ έντονο το τουρκικο στοιχείο, με σημαίες παντού, και πολύ λίγα Αγγλικά, ακόμη και στο αεροδρόμιο, Τούρκικα μας μιλούσαν. Δεν ξέρω αν ξέρουν και δεν τα μιλούν, πάντως μου έκανε εντύπωση.
Το ξενοδοχείο υπέροχο, άψογη εξυπηρέτηση.
Για τη Αγία Σοφία ,τι να πω, δέος και συγκίνηση μόλις μπαίνεις μέσα.
Σκέφτομαι ότι και μόνο που την είδα, αξιζε το ταξίδι μου.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
και μόνο που είδες την Αγία Σοφία σίγουρα άξιζε το ταξίδι σου.πάντως όπως θα διαπίστωσες η Κωσταντινούπολη είναι κοντά, είναι φθηνή και βρίσκεις και φθηνά εισητήρια οπότε εύκολα μπορείς να ξαναπάς
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
heraklion said:
Καλημέρα παιδιά, επέστρεψα από την Πόλη.
Δυστυχώς πέσαμε σε πολύ κακό καιρό, χιόνι πολύ και θερμοκρασίες -5, οπότε οι μετακινήσεις μας γίνονταν με δυσκολία, ειδικά για μας από Κρήτη που δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες θερμοκρασίες, και αν έχεις και κάποιον στην παρέα που δεν αντέχει καθόλου το κρύο, καταλαβαίνετε...
Τέλος πάντων, να το πω? Θα το πω...Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα, αλλά πιστεύω ότι ήταν λόγω του καιρού που δεν μπορέσαμε να την χαρούμε.
Κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι να ξαναπάω, καλοκαιράκι, για να μπορέσω να την γυρίσω.
Η Πόλη ήταν πεντακάθαρη, σκουπιδάκι δεν υπήρχε κάτω, πολύ έντονο το τουρκικο στοιχείο, με σημαίες παντού, και πολύ λίγα Αγγλικά, ακόμη και στο αεροδρόμιο, Τούρκικα μας μιλούσαν. Δεν ξέρω αν ξέρουν και δεν τα μιλούν, πάντως μου έκανε εντύπωση.
Το ξενοδοχείο υπέροχο, άψογη εξυπηρέτηση.
Για τη Αγία Σοφία ,τι να πω, δέος και συγκίνηση μόλις μπαίνεις μέσα.
Σκέφτομαι ότι και μόνο που την είδα, αξιζε το ταξίδι μου.
Μάλλον πηγές λάθος εποχή με "λάθος" παρέα και αδικεις την Πόλη.
Στην Τουρκία πηγές , τι έπρεπε να μιλάνε ;;
Υπερβαλεις πάντως στο θέμα γλώσσα !!!
Μόνο η Αγία Σοφια σου άρεσε , τίποτα άλλο δεν σου έμεινε ;;
Γράψε μας τελικά που εμεινες, αν φαγατε κάπου καλα ,αν η Πόλη ηταν χιονισμένη και ανέβασε και καμία φωτο

Τελικά πρέπει ν ξαναπας με καλοκαίρια να δεις μια άλλη Πόλη .
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μα το είπα από την αρχή ότι θέλω να ξαναπάω μήπως και αλλάξω γνώμη.
Χρήστο, πήγα και κάπου αλλού νομίζεις για να μου μείνει κάτι?
Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί (δεν ξετρελάθηκα), Πύργο Γαλατά, Αιγυπτιακή αγορά και αγορά Μπαχαρικών και βόλτα στην Τακσίμ και στην Ιστικλάλ.
Στην ουσία δεν είδα τίποτα...
Τώρα για την γλώσσα, δεν είχα απαίτηση να γνωρίζουν ελληνικά αλλά ούτε και εγώ να ξέρω Τούρκικα, αλλά είναι δυνατόν στο αεροδρόμιο να σου μιλάνε Τούρκικα?Ίσως να μου τύχανε εμένα, τι να πω...
Για το ξενοδοχείο τώρα, μείναμε στο Elite Word, 5 λεπτά από την Τακσίμ, σε ήσυχο δρόμο, πολυ ευγενικοι, όπως και οι περισσότεροι Τούρκοι, καθαρό, καταπληκτικό δωμάτιο, ωραίο εστιατόριο, γενικά απο το ξενοδοχείο έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Φαγητό τώρα, το ένα βράδυ φάγαμε στο ξενοδοχείο, μετά στο Achi Baba σε έναν κάθετο δρόμο της Ιστικλάλ, αρκετά καλό φαγητό, με βιτρίνες που επιλέγεις τι να φας, πολύ υπομονετικοί οι υπάλληλοι, το φαγητό καλο΄, δεν ξετρελάθηκα, αλλά καλό.
Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι, θα ψάξω τις κάρτες τους και θα τα γράψω.
Δοκίμασα και μπακλαβά, δεν μου έρεσε καθόλου, με αυτό που ξετρελάθηκα ήταν το εκμέκ κανταίφι, καταπληκτικό.
Α! Θυμήθηκα κι αλλο εστιατόριο, δίπλα στο ξενοδοχείο, πολύ καλό,Faros kebap.
Δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες, τώρα θα το ψάξω και ελπίζω να τα καταφέρω:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom