Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
"Όταν γίνεται παραπομπή στο παρόν άρθρο". Δεν συντρέχουν προϋποθέσεις για το παρόν άρθρο, αν η ακύρωση γίνεται πάνω από 14 μέρες πριν την πτήση, οπότε και η εταιρία δεν έχει καμμία υποχρέωση πέραν από την επιστροφή των χρημάτων στο ακέραιο στον επιβάτη για όλο το εισιτήριο.
Άρθρο 5
Ματαίωση
1. Σε περίπτωση µαταίωσης µιας πτήσης, οι επιβάτες δικαιού-νται:
α) βοήθεια από τον πραγµατικό αεροµεταφορέα σύµφωνα µε το άρθρο 8

γ) αποζηµίωση από τον πραγµατικό αεροµεταφορέα σύµφωνα µε το άρθρο 7, εκτός αν: i) έχουν πληροφορηθεί τη µαταίωση δύο εβδοµάδες τουλάχι- στον πριν από την προγραµµατισµένη ώρα αναχώρησης

Αποζημίωση νομίζω δεν δικαιούσαι επειδή στο έχουν πει πάνω από 14 μέρες.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η airtickets με πληροφόρησε πως η αεροπορική απέρριψε το αίτημά μου για μεταφορά στην πτήση της 1ης Μαϊου επειδή η συγκεκριμένη πτήση εξυπηρετείται από την Air Serbia και δεν επιτρέπεται η μεταφορά επιβατών σ' αυτήν (έτσι ακριβώς το γράφουν στο μέιλ που μου έστειλαν). To ίδιο ισχύει και για την πτήση της 2ας Μαϊου. Οπότε η μόνη εναλλακτική που μου προτείνεται είναι να πετάξω στις 30/4. :( Το μόνο που μου μένει είναι να μιλήσω η ίδια με την aegean.
Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η airtickets με πληροφόρησε πως η αεροπορική απέρριψε το αίτημά μου για μεταφορά στην πτήση της 1ης Μαϊου επειδή η συγκεκριμένη πτήση εξυπηρετείται από την Air Serbia και δεν επιτρέπεται η μεταφορά επιβατών σ' αυτήν (έτσι ακριβώς το γράφουν στο μέιλ που μου έστειλαν). To ίδιο ισχύει και για την πτήση της 2ας Μαϊου. Οπότε η μόνη εναλλακτική που μου προτείνεται είναι να πετάξω στις 30/4. :( Το μόνο που μου μένει είναι να μιλήσω η ίδια με την aegean.
Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Στειλτους μία τον κανονισμό με τα άρθρα καο ρωτά τους αν λέει πουθενά με ποιά εταιρεία επιτρέπεται και ποιά όχι να δεις τι θα σου απαντήσουν.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στειλτους μία τον κανονισμό με τα άρθρα καο ρωτά τους αν λέει πουθενά με ποιά εταιρεία επιτρέπεται και ποιά όχι να δεις τι θα σου απαντήσουν.
Πού μπορώ να βρω τον κανονισμό; Μίλησα με υπάλληλο της aegean και μου είπε κατηγορηματικά πως δεν μπορούν να με βάλουν σε πτήση άλλης εταιρίας παρά μόνο σε πτήση που εκτελείται από δικά τους αεροσκάφη, παρόλο που επικαλέστηκα το συγκεκριμένο άρθρο του κανονισμού. Σκέφτομαι μήπως αυτό συμβαίνει επειδή η Σερβία δεν είναι χώρα της ΕΕ ή δεν παίζει ρόλο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στειλτους μία τον κανονισμό με τα άρθρα καο ρωτά τους αν λέει πουθενά με ποιά εταιρεία επιτρέπεται και ποιά όχι να δεις τι θα σου απαντήσουν.
Ο κανονισμός είναι ασαφής για το τι είναι συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς, και γι αυτό το σχετικό εδάφιο όλες οι εταιρίες πρακτικά το εφαρμόζουν όπως θέλουν. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να επιχειρήσει να βρει το δίκιο του στο διαστήριο...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ο κανονισμός είναι ασαφής για το τι είναι συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς, και γι αυτό το σχετικό εδάφιο όλες οι εταιρίες πρακτικά το εφαρμόζουν όπως θέλουν. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να επιχειρήσει να βρει το δίκιο του στο διαστήριο...
Καλά πριν φτάσουμε στο δικαστήριο ας δούμε τι λέει το άρθρο.
Αναφέρει λοιπόν τη '' β) τη µεταφορά του µε την ενωρίτερη δυνατή πτήση, υπό συγκρίσι-µες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό, ή γ) τη µεταφορά του, υπό συγκρίσιµες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό εφόσον υπάρχει άλλη ηµέρα που τον εξυπηρετεί εφόσον υπάρχει διαθεσιµότητα θέσεων''

Αυτή τη στιγμή η Aegean πουλάει μέσω του συστήματος πτήσεων θέσεις για την 01/05 με την Air Serbia, υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις λοιπόν την ημέρα που εξυπηρετεί τον καταναλωτή και όχι την εταιρεία.
Την επιβάτη λοιπόν δεν τη βολεύει άλλη μέρα, νωρίτερη δυνατή πτήση με διαθεσιμότητα θέσεων είναι η ίδια ημέρα την οποία την πουλάει η Aegean στο site της.

Δεν χρειάζονται δικαστήρια, επιμονή,πίστη και πάνω απ' όλα ευγένεια:)

http://eur-lex.europa.eu/resource.h...a7-8bf4-b0f60600c1d6.0003.02/DOC_1&format=PDF @emouli αυτός είναι ο κανονισμός.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@jimp σε ευχαριστώ πολύ, πολύ, πολύ! Όλα αυτά που γράφεις τα είπα στην υπάλληλο της aegean και ήμουν ευγενέστατη, όμως αυτή δεν μου άφησε περιθώρια. Ήταν κάθετη, ή θα πετάξω στις 30/4 ή θα πάρω τα χρήματά μου πίσω. Κι εγώ πιστεύω πως το "συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς" μπορεί να ερμηνευτεί κατά το δοκούν. :(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά πριν φτάσουμε στο δικαστήριο ας δούμε τι λέει το άρθρο.
Αναφέρει λοιπόν τη '' β) τη µεταφορά του µε την ενωρίτερη δυνατή πτήση, υπό συγκρίσι-µες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό, ή γ) τη µεταφορά του, υπό συγκρίσιµες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό εφόσον υπάρχει άλλη ηµέρα που τον εξυπηρετεί εφόσον υπάρχει διαθεσιµότητα θέσεων''

Αυτή τη στιγμή η Aegean πουλάει μέσω του συστήματος πτήσεων θέσεις για την 01/05 με την Air Serbia, υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις λοιπόν την ημέρα που εξυπηρετεί τον καταναλωτή και όχι την εταιρεία.
Την επιβάτη λοιπόν δεν τη βολεύει άλλη μέρα, νωρίτερη δυνατή πτήση με διαθεσιμότητα θέσεων είναι η ίδια ημέρα την οποία την πουλάει η Aegean στο site της.

Δεν χρειάζονται δικαστήρια, επιμονή,πίστη και πάνω απ' όλα ευγένεια:)

http://eur-lex.europa.eu/resource.h...a7-8bf4-b0f60600c1d6.0003.02/DOC_1&format=PDF @emouli αυτός είναι ο κανονισμός.
Ποιός λέει ότι οι συνθήκες μεταφοράς με την Air Serbia έιναι συγκρίσιμες; Εσύ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ποιός λέει ότι οι συνθήκες μεταφοράς με την Air Serbia έιναι συγκρίσιμες; Εσύ;
Ποιες είναι οι συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς; Ας πούμε να έχεις κλείσει bussiness και να σε βάλουν πάλι στην ίδια θέση, φαντάζομαι. Να έχεις βαλίτσα και να σου κλείσουν με βαλίτσα; Εσύ ποιες πιστεύεις πως είναι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιες είναι οι συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς; Ας πούμε να έχεις κλείσει bussiness και να σε βάλουν πάλι στην ίδια θέση, φαντάζομαι. Να έχεις βαλίτσα και να σου κλείσουν με βαλίτσα; Εσύ ποιες πιστεύεις πως είναι;
Όποιες θέλει η Aegean έιναι. Τόσο απλά. (Δεν έχει σημασία η πραγματικότητα. Είναι απλώς το νομικό τους πάτημα για να αρνηθούν)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp σε ευχαριστώ πολύ, πολύ, πολύ! Όλα αυτά που γράφεις τα είπα στην υπάλληλο της aegean και ήμουν ευγενέστατη, όμως αυτή δεν μου άφησε περιθώρια. Ήταν κάθετη, ή θα πετάξω στις 30/4 ή θα πάρω τα χρήματά μου πίσω. Κι εγώ πιστεύω πως το "συγκρίσιμες συνθήκες μεταφοράς" μπορεί να ερμηνευτεί κατά το δοκούν. :(
Μη τα λες μόνο στείλτα και γραπτώς, μίλα τους και στα social, σε όλα, δυστυχώς μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όποιες θέλει η Aegean έιναι. Τόσο απλά.
Μα συζήτηση κάνουμε από την πλευρά του επιβάτη, ας προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι μπορεί να εννοεί η εταιρεία και ο κανονισμός.
Επίσης για την πουλάει θέσεις της Air Serbia από το site της προφανώς και ικανοποιεί τις ιδιαίτερες συνθήκες συνθήκες μεταφοράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom