Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα ηθελα να μοιραστω μια πολυ δυσαρεστη εμπερια με την Aegean. Ειχα κλεισει 2 εισιτηρια Χανια-Αθηνα-Μιλανο και για λογους οικογενειακους χρειαζεται να ταξιδεψω νωριτερα απο Χανια για Αθηνα και να πεταξω μονο στο σκελος Αθηνα-Μιλανο τη μερα και ωρα που ειχα βγαλει τα εισιτηρια. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης της εταιριας μου ειπαν οτι αν δεν πεταξω στο σκελος Χανια-Αθηνα χανω και το σκελος Αθηνα-Μιλανο λογω της εταιρικης πολιτικης και υπαρχουν 2 λυσεις. Ειτε να ακυρωσω τελειως τα αρχικα εισιτηρια Χανια-Αθηνα-Μιλανο και να επανεκδωσω εισιτηρια Αθηνα-Μιλανο ειτε να κανω και τα 2 σκελη των πτησεων. Να σημειωθει οτι η επανεκδοση απο το τηλεφωνικο τους κεντρο ηταν 25% ακριβοτερη απο οσο τα εβρισκα στο skyscanner. Εξοχως μη εξυπηρετικη η εταιρια που θελει να βραβευεται ως Best regional airline!!!!
Ουσιαστικά σε σπρώχνουν να πετάξεις Χανιά-Αθήνα(νωρίτερα) και μετά Αθήνα-Χανιά-Αθήνα-Μιλάνο (κλείνοντας δηλαδή ένα ακόμη Χανιά-Αθήνα-Χανιά), και στα χανιά να βγείς και να ξαναμπεις στο ίδιο αεροπλάνο (με web-check in χωρίς βαλίτσες γίνεται εύκολα, ειδικά το χειμώνα).
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Ουσιαστικά σε σπρώχνουν να πετάξεις Χανιά-Αθήνα(νωρίτερα) και μετά Αθήνα-Χανιά-Αθήνα-Μιλάνο (κλείνοντας δηλαδή ένα ακόμη Χανιά-Αθήνα-Χανιά), και στα χανιά να βγείς και να ξαναμπεις στο ίδιο αεροπλάνο (με web-check in χωρίς βαλίτσες γίνεται εύκολα, ειδικά το χειμώνα).
αν δεν ειχα τις βαλιτσες θα το κανα...αλλα...εξτρα λεφτα στο τσαμπα...:(
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού
Λοιπόν ας πουμε μερικές οδηγίες από τα τόσα που έχουμε πάθει με τις αεροπορικές.
1) Κλείσε τις διαδρομές η τη παρέα σου μεμονωμένα. Έτσι μπορείς να μεταβάλεις κάποιο τμήμα χωρίς να επηρεάζεις τα άλλα...(Αν συμφέρει)
2) Σώσε τα τσεκαρισμένα εισητήρια και offline στο τηλέφωνο.
Ποτέ δεν ξέρεις αν έχουν ιντερνετ στο αεροδρόμιο η πιάνει η κινητή σου
3) Non Show στο τελευταίο σκέλος. Αν το κάνεις στην αρχή απλά τά χασες όλα.
4) Κλείσε βαλίτσα στο τέλος (μερικές ώρες πριν τη πτήση) και μόνο στη κατεύθυνση που σε ενδιαφέρει.
5) Χρησιμοποίηση εύκαμπτη (σακβουαγιάζ) για αυτή που θα πάει στο αμπάρι για να τη φέρεις διπλωμένη στην επιστροφή.
6) Σου χάσανε βαλίτσα; Ελάχιστη αποζημίωση 1000€. Αν έχασες ρούχα μπορείς να αγοράσεις νέα - με απόδειξη - και να αποζημιωθείς και από τη κάρτα σου (Visa-master). Σου τη σπάσανε τη βαλίτσα; Μην αφήνεις μόνο μια παλιoβαλίτσα που σου δίνει η #Aegean. Διεκδίκησε αυτά που μπορείς
7) Ασφάλισε το ταξίδι σου. Ιδίως για τα πολύπλοκα και ακριβά. Εδώ στην Ελλάδα δεν έχω βρει κάποια καλή εταιρεία...
8) Καθυστέρηση >2 ώρες. Πρέπει να σε αποζημιώσουν.
9) Κάνε ψάξιμο σε ασφαλές περιβάλλον ( browser) κοιτάνε τα cookies και σου ανεβάζουν τις τιμές αν ψάχνεις κάτι 2-3 φορές...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τα μηνύματα που είχαν μέσα εκφράσεις πεζοδρομίου ήταν αντίθετα στους κανονισμούς και αφαιρέθηκαν. Μαζί με αυτά έπρεπε να φύγουν και τα υπόλοιπα μηνύματα, τα οποία είχαν μέσα χρήσιμες παρατηρήσεις, αλλά ήταν κομμάτι του ίδιου διαλόγου, απολογούμαι γι'αυτό στους συγγραφείς.

Συνεχίζουμε on topic :)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια με την aegean για του χρόνου τα Χριστούγεννα Αθήνα Βιέννη/ Πράγα Αθήνα για τετραμελή οικογένεια. Περίοδος 20-12 με 27-12. Ξέροντας ότι τέτοια περίοδο δεν βγάζει ποτέ προσφορές, πότε να τα κλείσω ώστε να πετύχω την καλύτερη τιμή; Μόλις βγουν στο σάιτ της Aegean, από αλλού, αργότερα; Περιμένω προτάσεις. Ευχαριστώ πολύ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια με την aegean για του χρόνου τα Χριστούγεννα Αθήνα Βιέννη/ Πράγα Αθήνα για τετραμελή οικογένεια. Περίοδος 20-12 με 27-12. Ξέροντας ότι τέτοια περίοδο δεν βγάζει ποτέ προσφορές, πότε να τα κλείσω ώστε να πετύχω την καλύτερη τιμή; Μόλις βγουν στο σάιτ της Aegean, από αλλού, αργότερα; Περιμένω προτάσεις. Ευχαριστώ πολύ.

Ειναι δυσκολη περιοδο λογω Χριστουγεννων για να βρεις καλες τιμες, εαν βρεις κατι οικονομικο να το κλεισεις. Υπαρχει ενα application για το κινητο που λεγεται Hopper, βαζεις τις ημερομηνιες που θελεις για συγκεκριμενο ταξιδι, κανει υπολογισμους και σου στελνει ειδοποιηση για την καλυτερη περιοδο που πρεπει να κλεισεις τα εισιτηρια.

Δες το, το εχω χρησιμοποιησει για δυσκολους προορισμους.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η aegean κατόπιν αλλαγής προγράμματος προχώρησε στην κατάργηση της πτήσης Α3 977 από το Βελιγράδι για Αθήνα για την 1 Μαϊου του '18. Εγω είχα βγάλει εισιτήριο για τη συγκεκριμένη πτήση από την airtickets, η οποία με ειδοποίησε πριν λίγο με μέιλ και μου γράφει πως η αεροπορική μού δίνει την εναλλακτική να πετάξω στις 30/4, πράγμα που δεν με εξυπηρετεί. Τους τηλεφώνησα και αρνήθηκα σθεναρά. Εντωμεταξύ στο σάιτ της aegean δίνει διαθέσιμο δρομολόγιο για την 1/5 με αριθμό πτήσης Α31103 με την Air Serbia. Βλέποντάς το αυτό ζήτησα από την airtickets να πιέσει την aegean ώστε να με βάλει σ' αυτήν την πτήση. Ξέρετε αν είναι υποχρεωμένη η αεροπορική να ικανοποιήσει το αίτημά μου από τη στιγμή που είναι αποκλειστικά δική της υπατιότητα αυτή η αλλαγή; Τι δικαιούμαστε σ' αυτήν την περίπτωση πέρα από την ακύρωση εισιτηρίου με επιστροφή χρημάτων;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Η aegean κατόπιν αλλαγής προγράμματος προχώρησε στην κατάργηση της πτήσης Α3 977 από το Βελιγράδι για Αθήνα για την 1 Μαϊου του '18. Εγω είχα βγάλει εισιτήριο για τη συγκεκριμένη πτήση από την airtickets, η οποία με ειδοποίησε πριν λίγο με μέιλ και μου γράφει πως η αεροπορική μού δίνει την εναλλακτική να πετάξω στις 30/4, πράγμα που δεν με εξυπηρετεί. Τους τηλεφώνησα και αρνήθηκα σθεναρά. Εντωμεταξύ στο σάιτ της aegean δίνει διαθέσιμο δρομολόγιο για την 1/5 με αριθμό πτήσης Α31103 με την Air Serbia. Βλέποντάς το αυτό ζήτησα από την airtickets να πιέσει την aegean ώστε να με βάλει σ' αυτήν την πτήση. Ξέρετε αν είναι υποχρεωμένη η αεροπορική να ικανοποιήσει το αίτημά μου από τη στιγμή που είναι αποκλειστικά δική της υπατιότητα αυτή η αλλαγή; Τι δικαιούμαστε σ' αυτήν την περίπτωση πέρα από την ακύρωση εισιτηρίου με επιστροφή χρημάτων;
Άρθρο 8
Άρθρο 8 ∆ικαίωµα επιστροφής χρηµάτων ή µεταφοράς µε άλλη πτήση
1. Όταν γίνεται παραποµπήστο παρόν άρθρο, παρέχεται στον επιβάτη η δυνατότητα να επιλέξει:

α) — την εντός επτά ηµερών επιστροφή, µε τους τρόπους που αναφέρονται στο άρθρο 7 παράγραφος 3, του πλήρους αντιτίµου του εισιτηρίου του, στην τιµήπου το αγόρασε, για το µέρος ήτα µέρη του ταξιδιού που δεν πραγµατο- ποιήθηκαν και για το µέρος ή τα µέρη του ταξιδιού που ήδη πραγµατοποιήθηκαν, εφόσον η πτήση δεν εξυπηρετεί πλέον κανένα σκοπό σε σχέση µε το αρχικό ταξιδιωτικό του σχέδιο, καθώς επίσης, αν συντρέχει η περίπτωση

— πτήση επιστροφής στο αρχικό σηµείο αναχώρησής του το νωρίτερο δυνατό

β) τη µεταφορά του µε την ενωρίτερη δυνατήπτήση, υπό συγκρίσιµες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό, ή
γ) τη µεταφορά του, υπό συγκρίσιµες συνθήκες µεταφοράς, στον τελικό του προορισµό άλλη ηµέρα που τον εξυπηρετεί εφόσον υπάρχει διαθεσιµότητα θέσεων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ποιο είναι λοιπόν το πόρισμα; Υποχρεούται η Α3 να τη στείλει με πτήση της JU;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Η aegean κατόπιν αλλαγής προγράμματος προχώρησε στην κατάργηση της πτήσης Α3 977 από το Βελιγράδι για Αθήνα για την 1 Μαϊου του '18. Εγω είχα βγάλει εισιτήριο για τη συγκεκριμένη πτήση από την airtickets, η οποία με ειδοποίησε πριν λίγο με μέιλ και μου γράφει πως η αεροπορική μού δίνει την εναλλακτική να πετάξω στις 30/4, πράγμα που δεν με εξυπηρετεί. Τους τηλεφώνησα και αρνήθηκα σθεναρά. Εντωμεταξύ στο σάιτ της aegean δίνει διαθέσιμο δρομολόγιο για την 1/5 με αριθμό πτήσης Α31103 με την Air Serbia. Βλέποντάς το αυτό ζήτησα από την airtickets να πιέσει την aegean ώστε να με βάλει σ' αυτήν την πτήση. Ξέρετε αν είναι υποχρεωμένη η αεροπορική να ικανοποιήσει το αίτημά μου από τη στιγμή που είναι αποκλειστικά δική της υπατιότητα αυτή η αλλαγή; Τι δικαιούμαστε σ' αυτήν την περίπτωση πέρα από την ακύρωση εισιτηρίου με επιστροφή χρημάτων;
Θα τηλεφωνουσα στη Aegean για κατι τετοιο. Οτι και να λεμε εμεις εδω..
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
H A3 ομως θα σου πει οτι τη συμφερει, οχι οτι συμφερει, δικαιουται και βολευει τον επιβατη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Άρθρο 8
Άρθρο 8 ∆ικαίωµα επιστροφής χρηµάτων ή µεταφοράς µε άλλη πτήση
1. Όταν γίνεται παραποµπήστο παρόν άρθρο
"Όταν γίνεται παραπομπή στο παρόν άρθρο". Δεν συντρέχουν προϋποθέσεις για το παρόν άρθρο, αν η ακύρωση γίνεται πάνω από 14 μέρες πριν την πτήση, οπότε και η εταιρία δεν έχει καμμία υποχρέωση πέραν από την επιστροφή των χρημάτων στο ακέραιο στον επιβάτη για όλο το εισιτήριο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom