Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω θέσεις σε εισητήριο που έχω κλείσει ;
Τι εννοώ... Έχω διαλέξει standard θέση και θέλω να επιλέξω upfront. Μου δίνει επιλογή να διαλέξω μια άλλη θέση standard αλλά όχι κάποιας άλλης κατηγορίας πχ upfrond extra legroom κτλ
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Παιδιά καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω θέσεις σε εισητήριο που έχω κλείσει ;
Τι εννοώ... Έχω διαλέξει standard θέση και θέλω να επιλέξω upfront. Μου δίνει επιλογή να διαλέξω μια άλλη θέση standard αλλά όχι κάποιας άλλης κατηγορίας πχ upfrond extra legroom κτλ
Eρώτηση επειδή δε μου έχει τύχει ποτέ. Η aegean δε σε αφήνει μετά την έκδοση του εισιτηρίου να αγοράσεις θέση με χρέωση; Βλέπω σε κράτηση μου ότι μου βγάζει να επιλέξω μόνο από τις δωρεάν και όλες οι άλλες που είναι με χρέωση λεει διαθέσιμες μόνο κατά το check in.
Φανταζόμουν για αγορά θα με άφηνε οποιαδήποτε στιγμή.
αυτό ακριβώς έχω σχολιάσει από πάνω, δε γίνεται Online τουλάχιστον. Λέει μόνο όταν ανοίξει το check in εμάς ανοίγει τη Πέμπτη οπότε θα ενημερώσω αν γίνεται online.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Παιδιά καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω θέσεις σε εισητήριο που έχω κλείσει ;
Τι εννοώ... Έχω διαλέξει standard θέση και θέλω να επιλέξω upfront. Μου δίνει επιλογή να διαλέξω μια άλλη θέση standard αλλά όχι κάποιας άλλης κατηγορίας πχ upfrond extra legroom κτλ
αυτό ακριβώς έχω σχολιάσει από πάνω, δε γίνεται Online τουλάχιστον. Λέει μόνο όταν ανοίξει το check in εμάς ανοίγει τη Πέμπτη οπότε θα ενημερώσω αν γίνεται online.
Γίνεται Online και πριν το check-in.

  1. Μπαίνεις στο app της Aegean στην ενότητα "τα ταξίδια μου"
  2. επιλέγεις το ταξίδι που σε ενδιαφέρει
  3. πατάς στο πρόσθετες υπηρεσίες "προσθήκη θέσης". Εκεί μπορείς να αγοράσεις όποια θέση θέλεις.
IMG_8864.PNG
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Γίνεται Online και πριν το check-in.

  1. Μπαίνεις στο app της Aegean στην ενότητα "τα ταξίδια μου"
  2. επιλέγεις το ταξίδι που σε ενδιαφέρει
  3. πατάς στο πρόσθετες υπηρεσίες "προσθήκη θέσης". Εκεί μπορείς να αγοράσεις όποια θέση θέλεις.
Αυτό το έχουμε κάνει άπειρες φορές καο απο το app και από pc. Όπως ανέφερα και πάνω οι επιπλέον θέσεις για αγορά αναγράφει ότι είναι διαθέσιμες μόνο κατά το check in. Οπότε σε φίλο που έχει flexi διαλέγει μόνο τις standard ενώ εμένα έχει και τις upfront τσάμπα. Δυνατότητα αγοράς δε βγάζει.
 

Attachments

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Βασικά όταν έκανα την αγορά διάλεξα θέση μόνο για το πήγαινε. Στην επιστροφή δεν είχα διαλέξει. Όταν λοιπόν πήγα για τροποποίηση αργότερα, για τις upfront μπορούσα να διαλέξω κανονικά για την επιστροφή όχι όμως και για την πτήση που πήγαινα και είχα επιλέξει ήδη τις standard
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
58
Likes
96
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα ταξίδι, μιας και δεν θέλω να κάνω κάτι πολύ σύνηθες.

Έχω από την Premium Aegean κάρτα ένα δωρεάν εισιτήριο για τον συνοδό μου και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω σε αυτό το ταξίδι. Το θέμα είναι το ένα άτομο θέλει να χρησιμοποιήσει μόνο το "πήγαινε" του σκέλους (αν ταξίδευε μόνο του θα έκλεινε χωρίς επιστροφή). Μία λύση θα ήταν απλά να μην επιβιβαστεί στην επιστροφή, κάτι που δεν θα το προτιμούσα.

Είναι η καλύτερη λύση να κλείσω κανονικά τα εισιτήρια με επιστροφή με τον ναύλο που επιτρέπει αλλαγή εισιτηρίου και να μεταφέρω το εισιτήριο του ενός για κάποια άλλη ημερομηνία (μετά από μήνες). Σε αφήνει να το κάνεις αυτό η Aegean, ή οι αλλαγές σε μία κράτηση είναι για όλα τα άτομα;

Υπάρχει ίσως κάποια καλύτερη λύση;
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα ταξίδι, μιας και δεν θέλω να κάνω κάτι πολύ σύνηθες.

Έχω από την Premium Aegean κάρτα ένα δωρεάν εισιτήριο για τον συνοδό μου και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω σε αυτό το ταξίδι. Το θέμα είναι το ένα άτομο θέλει να χρησιμοποιήσει μόνο το "πήγαινε" του σκέλους (αν ταξίδευε μόνο του θα έκλεινε χωρίς επιστροφή). Μία λύση θα ήταν απλά να μην επιβιβαστεί στην επιστροφή, κάτι που δεν θα το προτιμούσα.

Είναι η καλύτερη λύση να κλείσω κανονικά τα εισιτήρια με επιστροφή με τον ναύλο που επιτρέπει αλλαγή εισιτηρίου και να μεταφέρω το εισιτήριο του ενός για κάποια άλλη ημερομηνία (μετά από μήνες). Σε αφήνει να το κάνεις αυτό η Aegean, ή οι αλλαγές σε μία κράτηση είναι για όλα τα άτομα;

Υπάρχει ίσως κάποια καλύτερη λύση;
Και γιατί απλά αφού ταξιδέψει τη μία διαδρομή δε καλείς να ακυρώσεις τηλεφωνίκα το εισιτήριο της επιστροφής τους ενός και πιθανόν να πάρεις και κάποια επιστροφή πίσω (ανάλογα το κόστος τους αρχικού εισιτηρίου). Μπορείς φυσικά και να αλλάξεις την επιστροφή του ενός μόνο ατόμου χωρίς έξτρα χρέωση και online
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Το πιο απλό δεν είναι να βγάλεις εισιτήριο one way για εσένα και τον συνοδό;
Κατόπιν εκδίδεις ένα δικό σου επιστροφής και χρησιμοποιείς και κανένα κουπόνι για έκπτωση αν σου έχει μείνει!
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου : υπάρχει τρόπος να δει κάποιος το ιστορικό όλων των πτήσεων που έχει πραγματοποιήσει; Με αντίστοιχες εταιρίες (π.χ. ryanair) ξέρω πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Μια ερώτηση παιδιά εαν γνωρίζει κάποιος.... Έχω κλείσει 2 εισητηρία ενηλίκων και ενός παιδιού, αλλά το παιδί μάλλον δεν θα ταξιδέψει τελικά. Υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσουμε το ταξίδι οι 2 ενήλικες?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μια ερώτηση παιδιά εαν γνωρίζει κάποιος.... Έχω κλείσει 2 εισητηρία ενηλίκων και ενός παιδιού, αλλά το παιδί μάλλον δεν θα ταξιδέψει τελικά. Υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσουμε το ταξίδι οι 2 ενήλικες?
Κανενα πρόβλημα, μπορείς μάλιστα να ακυρώσεις το εισιτήριο του παιδιού και να πάρεις και τίποτα πίσω.
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Καλημέρα μόλις έστειλαν από aegean ότι κέρδισα 10.000 μίλια. Βέβαια είναι σε έναν λογαριασμό που δεν αντιστοιχεί σε δικό μου miles and bonus. Είχε κάποιος άλλος παρόμοια κρούση; παίρνω τηλ αλλά... Η αναμονή στον Θεό..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom