Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Έκανα τσεκ ιν για Αμβούργο και ήμουν σε διαφορετική θέση με το φίλο μου ενώ στο παρελθόν δεν είχαμε τέτοια θέματα. Έδωσα 5 λίρες και άλλαξα τη θέση του ενός. :(
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ταξιδεψαμε με τον καλο μου ΠΣΚ προς και απο Θεσσαλονικη, εκανα check-in και στις δυο πτησεις μολις ανοιξε και μας εβαλε χωριστα και σε μεσαιες θεσεις.
Σκασιλα μου, δεν τους χαριζω ουτε ενα ευρω για πτηση 40 λεπτων :icon_evil: :twisted:
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γενικά πρέπει να έχουν αλλάξει διάφορα στην πολιτική της εταιρείας. Καταρχήν επιβεβαιώνω κι εγώ ότι τόσο για πτήση αναχώρησης όσο και επιστροφής (από/προς Βαρσοβία) μας έβαλαν με το φίλο μου τον ένα στην Ανατολή και τον άλλο στη...Δύση κι έτσι πληρώσαμε επιπλέον χρήματα για να είμαστε μαζί...
Δεύτερον, έγιναν πολύ πιο αυστηροί με τις αποσκευές. Αν και φυσικά ανέκαθεν ίσχυε η πολιτική σχετικά με το μέγεθος των αποσκευών, κατά το παρελθόν δεν είχα κανένα θέμα με τις χειραποσκευές, παρόλο που κάποιες φορές ήταν μεγαλύτερες του επιτρεπτού μεγέθους. Τώρα πλήρωσα 50 Ευρώ πρόστιμο επειδή η χειραποσκευή ξεπερνούσε κατά μερικά εκατοστά σε ύψος το επιτρεπτό μέγεθος (χωρούσε μια χαρά στην ειδική θήκη που μετρούν τις αποσκευές αλλά ήταν πιο ψηλή από το κανονικό). Πέρα από το ότι κατά το ηλεκτρονικό checkin σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις 5 Ευρώ επιπλέον για να δώσεις και τη χειραποσκευή.
Άλλη φορά στο κόστος του εισιτηρίου θα τα συνυπολογίζω όλα αυτά, συν το αεροδρόμιο που προσγειώνεται (πχ το Modlin της Βαρσοβίας είναι 45 km εκτός πόλης ενώ το Chopin μόλις 7 και αρκεί να πάρεις αστική συγκοινωνία με 1 Ευρώ σε αντίθεση με τα 10 Ευρώ το άτομο που δώσαμε) γιατί αν είναι το "φθηνό" εισιτήριο να μας κοστίζει ο κούκος αηδόνι να λείπει το βύσσινο... :bash:
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Γενικά πρέπει να έχουν αλλάξει διάφορα στην πολιτική της εταιρείας. Καταρχήν επιβεβαιώνω κι εγώ ότι τόσο για πτήση αναχώρησης όσο και επιστροφής (από/προς Βαρσοβία) μας έβαλαν με το φίλο μου τον ένα στην Ανατολή και τον άλλο στη...Δύση κι έτσι πληρώσαμε επιπλέον χρήματα για να είμαστε μαζί...
Δεύτερον, έγιναν πολύ πιο αυστηροί με τις αποσκευές. Αν και φυσικά ανέκαθεν ίσχυε η πολιτική σχετικά με το μέγεθος των αποσκευών, κατά το παρελθόν δεν είχα κανένα θέμα με τις χειραποσκευές, παρόλο που κάποιες φορές ήταν μεγαλύτερες του επιτρεπτού μεγέθους. Τώρα πλήρωσα 50 Ευρώ πρόστιμο επειδή η χειραποσκευή ξεπερνούσε κατά μερικά εκατοστά σε ύψος το επιτρεπτό μέγεθος (χωρούσε μια χαρά στην ειδική θήκη που μετρούν τις αποσκευές αλλά ήταν πιο ψηλή από το κανονικό). Πέρα από το ότι κατά το ηλεκτρονικό checkin σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις 5 Ευρώ επιπλέον για να δώσεις και τη χειραποσκευή.
Άλλη φορά στο κόστος του εισιτηρίου θα τα συνυπολογίζω όλα αυτά, συν το αεροδρόμιο που προσγειώνεται (πχ το Modlin της Βαρσοβίας είναι 45 km εκτός πόλης ενώ το Chopin μόλις 7 και αρκεί να πάρεις αστική συγκοινωνία με 1 Ευρώ σε αντίθεση με τα 10 Ευρώ το άτομο που δώσαμε) γιατί αν είναι το "φθηνό" εισιτήριο να μας κοστίζει ο κούκος αηδόνι να λείπει το βύσσινο... :bash:
Αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα και πρεπει παντα να τα υπολογιζεις στο low cost. Αυτο με ελεγχο εξαρταται απο αεροδρομιο. Ελλαδα δε μου εχει τυχει ποτε ελεγχος στο βαρος η στο μεγεθος. Εσενα εδω σε σταματησαν η βαρσοβια;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Ταξιδεψαμε με τον καλο μου ΠΣΚ προς και απο Θεσσαλονικη, εκανα check-in και στις δυο πτησεις μολις ανοιξε και μας εβαλε χωριστα και σε μεσαιες θεσεις.
Σκασιλα μου, δεν τους χαριζω ουτε ενα ευρω για πτηση 40 λεπτων :icon_evil: :twisted:
Σήμερα έκανα check in και μ'έβαλε στην μεσαία θέση.(Β)
Ελπίζω να είμαι ανάμεσα σε δύο κουκλάρες και υπόσχομαι να αγοράζω θέση
από δω και μπρος. :haha::haha::haha:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σήμερα έκανα check in και μ'έβαλε στην μεσαία θέση.(Β)
Ελπίζω να είμαι ανάμεσα σε δύο κουκλάρες και υπόσχομαι να αγοράζω θέση
από δω και μπρος. :haha::haha::haha:
Καλό ταξίδι.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εδώ με σταμάτησαν. Στη Βαρσοβία παραλίγο να έχω θέμα με το βάρος κατά την παράδοση της βαλίτσας αλλά έβγαλα κάποια πράγματα και τα τοποθέτησα στη χειραποσκευή.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
τεινω να πιστεψω οτι το προστιμο των 50 ευρω ειναι μυθος,χωρις να αμφισβητω οσους ετυχε να πληρωσουν ή να βγααλουν ρουχα,ειτε εδω στο φορουμ ειτε γνωστοι μου που μου ειπαν οτι τους εχει τυχει

Προσωπικα δεν μου ετυχε,ουτε καν να δω ελεγχο με την Ραιναιρ
θυμαμαι το Πασχα για Ρωμη που γινοτανε πανικος,περνανε δωρεαν τις μεγαλες βαλιτσες,
κατι παρομοιο ειχε συμβει στο Βροτσλαβ,οπου κολουσαν ενα free pass στις μεγαλες βαλιτσες
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τεινω να πιστεψω οτι το προστιμο των 50 ευρω ειναι μυθος,χωρις να αμφισβητω οσους ετυχε να πληρωσουν ή να βγααλουν ρουχα,ειτε εδω στο φορουμ ειτε γνωστοι μου που μου ειπαν οτι τους εχει τυχει

Προσωπικα δεν μου ετυχε,ουτε καν να δω ελεγχο με την Ραιναιρ
θυμαμαι το Πασχα για Ρωμη που γινοτανε πανικος,περνανε δωρεαν τις μεγαλες βαλιτσες,
κατι παρομοιο ειχε συμβει στο Βροτσλαβ,οπου κολουσαν ενα free pass στις μεγαλες βαλιτσες
Έχω την εντύπωση ότι μάλλον άλλαξε προς το αυστηρότερο η πολιτική της εταιρείας εδώ και 1-2 μήνες. Διότι η αλήθεια είναι ότι μου είχε έρθει και ξεχωριστό e-mail για να προσέξω το μέγεθος των αποσκευών και αναγραφόταν και πάνω στις κάρτες επιβίβασης, κάτι τέτοιο δε θυμάμαι στο παρελθόν. Κι εγώ έχω περάσει κατά το παρελθόν ξεκάθαρα πολύ μεγαλύτερες βαλίτσες χωρίς πρόβλημα...
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πράγματι βγάζει οπου να ναι τον καθένα.. Εντός Ελλάδος κατα το check in δεν ζητάει ταυτότητα;
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Υπαρχει ενα κολπο να παρακολουθεις πως διανεμει τις δωρεαν θεσεις.
Πηγαινεις στην αγορα και βλεπεις πως κλεινουν τα κενα.Λενε οτι αρχιζει απο την σειρα 12 και 15 και το γεμιζει προς τα πανω και κατω αντιστοιχα.Περιμενε να φυγουν οι θεσεις που μπορει να σε χωσει και κανε τοτε τσεκ ιν.Χειροτερα δεν μπορει να τυχει, μπορει να πετυχεις διπλανες θεσεις.Εγω ετσι θα κανω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom