Ερωτησεις για Ρωμη

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Kabamarou επισκέφτηκα την Ρώμη περύσι σαν αύριο. Από το Fiumicino πήρα το τραίνο που είναι μέσα στο αεροδρόμιο και σε μισή ώρα με 8 euro ήμουν Termini και από εκεί έχει ότι λεωφορείο θες για ότι προορισμό. Αν έχεις low budjet σου το συνιστώ. Γενικά στο Trastevere (εκεί έμενα) αν έχεις χρόνο βρίσκεις τα πάντα.. για όλες τις ώρες και για όλα τα γούστα. ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Kabamarou επισκέφτηκα την Ρώμη περύσι σαν αύριο. Από το Fiumicino πήρα το τραίνο που είναι μέσα στο αεροδρόμιο και σε μισή ώρα με 8 euro ήμουν Termini και από εκεί έχει ότι λεωφορείο θες για ότι προορισμό. Αν έχεις low budjet σου το συνιστώ. Γενικά στο Trastevere (εκεί έμενα) αν έχεις χρόνο βρίσκεις τα πάντα.. για όλες τις ώρες και για όλα τα γούστα. ;)
Εχει παει κ ξερει...
Το κοστος του τραινου δεν το θυμασαι καλα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
χεχε. Άσε που δεν προσγειώνεται το αεροπλάνο μας στο Fiumicino αλλά στο ciampino και γενικά μας ενδιαφέρει πιο πολύ η επιστροφή προς το αεροδρόμιο το βράδυ που δεν έχει λεωφορείο αλλά αν μας εξηγηθούν έτσι οι ταξιτζήδες θα περπατήσουμε μέχρι termini(γιατί μετά τις 12 λογικά δεν θα βρίσκουμε και μαγαζί για να αγοράσουμε εισιτήρια για βραδινό λεωφορείο) και θα πάρουμε το πρώτο λεωφορείο για αεροδρόμιο στις 4:30.

Ευχαριστώ για την προθυμία πάντως
 

grammen2479

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
Θα πάω Ρώμη για 5 μέρες. Πολλά σχόλιά σας με βοήθησαν πολύ. Όμως θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α) την Roma Pass σήμερα την είδα στο αντίστοιχο site της 28€ για 48 ώρες & 1 δωρεάν επίσκεψη σε μουσεία/ αρχαιολογικούς χώρους και 36.00€ για 3 μέρες & 2 δωρεάν επισκέψεις, ποιά με συμφέρει να αγοράσω από τις δύο?
Σε παλιότερη απάντηση διάβασα ότι δεν ισχύει για το Βατικανό.. πού μπορώ να χρησιμοποιήσω τις δωρεάν επισκέψεις μου?
β) Ο χρόνος φαντάζομαι είναι αρκετός να κάνω και ένα ημερήσιο ταξιδάκι εκτός Ρώμης με τρένο ίσως? Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
γ) Έχω κλείσει στο ξενοδοχείο CASA LA SALLE κοντά στον σταθμό Cornelia του μετρό. Έχει μείνει κανείς εκεί?
Ευχαριστώ πολύ!! :)
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
α) την Roma Pass σήμερα την είδα στο αντίστοιχο site της 28€ για 48 ώρες & 1 δωρεάν επίσκεψη σε μουσεία/ αρχαιολογικούς χώρους και 36.00€ για 3 μέρες & 2 δωρεάν επισκέψεις, ποιά με συμφέρει να αγοράσω από τις δύο?
Σε παλιότερη απάντηση διάβασα ότι δεν ισχύει για το Βατικανό.. πού μπορώ να χρησιμοποιήσω τις δωρεάν επισκέψεις μου?
γ) Έχω κλείσει στο ξενοδοχείο CASA LA SALLE κοντά στον σταθμό Cornelia του μετρό.
Κατ'αρχην καλως ηρθες στην παρεα μας:)....Γενικα μπορω να σου πω,οτι για να δεις ποια σε συμφερει,πρεπει να κανεις ενα προγραμμα τι σε ενδιαφερει να δεις και μετα να δεις ποια σε καλυπτει....Γενικα,η διημερη,σε στριμωχνει πολυ....
Το ξενοδοχειο ειναι μακρυα απο το ιστορικο κεντρο.Εχει βεβαια μετρο κοντα,αλλα αν θελεις να γυρνας μεσα στην μερα η αργα το βραδυ,ξοδευεις χρονο και χρημα.Δεν βρηκες κατι ποιο κοντα;
Εδω,θα βρεις ιστοριες για ταξιδια που εγραψαν τα μελη για την Ρωμη...http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
και εδω θα βρεις πληροφοριες...http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=21
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για 3 ημερες δεν πηρα καμια καρτα, εκανα με τα ποδια 10λεπτα απο το ξενοδοχειο μεχρι τον πιο κοντινο σταθμο μετρο και απο εκει πηγαινα οπου ηθελα. Μετα απο εκει ειχε περπατημα. Ολα ηταν σε μια σειρα. Για παραδειγμα, μια μερα σταματησαμε στην σταση για το μουσειο του Βατικανο (Ottoviano) και απο εκει μετα με τα ποδια στο μουσειο, στον Αγ.Πετρο, στο καστρο Sant Angelo, piazza Navona, Πανθεον, Καπιτολειο, Κολοσαιο.
Την επομενη ειχε σταση στη piazza di popolo και φαντασου μια γραμμη εως το termini.
Βεβαια εγω ειχα μονο 3 ημερες και αυτες σκαρτες, καποια πραγματα εγιναν πιο γρηγορα απο οτι θα ηθελα. Καποια απο αυτα απλα περασα απο εξω και εβγαλα μερικες φωτογραφιες. Δεν μπορουμε να τα δουμε με μια φορα σε λιγες μερες ολα.
Αυτο που εκανα εγω, για να αποφασισω τι θα ηθελα να δω, ειναι να πεταξω οτι οδηγους και χαρτες ειχα, αχρηστα. Μετα διαβασα 4-5 ιστοριες απο εδω, απο ανθρωπους που καναν παρομοιο ταξιδι πριν απο εμενα.
Μολις αποφασισεις τι θες να δεις κοιτα εαν μπορεις να τα βαλεις σε μια σειρα. Ειναι πιο ενδιαφερον να περπατησεις μεσα στην πολη, παρα να χασεις τον χρονο σου στις στασεις περιμενωντας το λεωφορειο. Υποψην η Ιταλια μου φανηκε χωρα με επιπεδο μπαχαλου οπως και εδω, εχουν τρεις γραμμες μετρο μονο. Δεν ειναι σαν την Αγγλια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα σας,

Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο θεμα αλλα νομιζω οτι σχετιζεται.

Θα βρισκομα Ρωμη το 5ημερο 20/11 - 24/11 και θελω να σας παραθεσω καποιες αποριες μου.

1) Αρχικα φτανω (βαση του τι λεει το σαιτ της Ryanair) στις 07:50 τοπικη ωρα Ιταλιας στο Ciampino και εχω κλεισει εισιτηριο με terravision στις 8:35 για termini. Ενω στην επιστροφη πεταω 18:15 (η επιβιβαση κλεινει μιση ωρα νωριτερα) και εχω κλεισει εισιτηριο επιστροφης ξανα με terravision στις 16:30(γιατι το αμεσως προηγουμενο ηταν στις 15:00 και θα εχανα πολυ ωρα) απο termini. Η απορια μου ειναι αν θα ειμαι ενταξει με τις ωρες που εκλεισα το λεωφορειο και κυριως με την ωρα της επιστροφης. Εχω διαβασει οτι η διαδρομη ειναι περιπου 40-45 λεπτα αλλα ρωταω και καποιον βασει εμπειριας. (Να σημειωσω οτι θα εχω μονο χειραποσκευες) Επισης με τις κρατησεις που εχω κανει εχω σιγουρη θεση ή μπορει να μου πουν οτι γεμισε και να παω με το επομενο?? (Γιατι πανω στο εισιτηριο λεει οτι αν χασω το λεωφορειο παιρνω οποιοδηποτε αλλο μεσα στη μερα)

2)Για τον καιρο στη Ρωμη εσεις ποιο σαιτ συμβουλευεστε?? Για να δω αν θα βρεχει. Βρηκα μερικα αλλα δεν ξερω ποιο απο αυτα ειναι εγκυρο.

3)Παλι βασει εμπειριας προηγουμενων χρονων και παλι για τον καιρο. Αυτη την περιοδο θα εχει κρυο? Δηλαδη θα χρειαστω σκουφι, κασκολ ή κατι τετοιο ή με ενα μπουφαν ειμαι οκ?

4)Κατι εχω διαβασει για βαρκαδα στη villa Borghese περα απο το γνωστο ποδηλατο. Θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστισε και ποση ωρα ηταν και αν αξιζει σαν εμπειρια. Εκτος αν καταλαβα λαθος και εγραφε για βαρκαδα στον Τιβερη.

5) Επισης ποση ωρα θελει περιπου να γυρισεις το καστρο του Αγιου Αγγελου. Ελεγα να το συνδιασω μετα απο μουσεια Βατικανου και Αγιο Πετρο (θα παω στις 09:00 και εχω υπολογισει ενα 6ωρο) αλλα δεν ξερω αν με παιρνει χρονικα και αν αξιζει να μπω.

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων ειτε μου απαντησουν ειτε οχι.
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Γιατι πανω στο εισιτηριο λεει οτι αν χασω το λεωφορειο παιρνω οποιοδηποτε αλλο μεσα στη μερα
Απάντησες μόνος σου
http://www.accuweather.com/el/it/rome/213490/weather-forecast/213490
Φυσικά πέραν των 2 ημερών δεν είναι ασφαλής η πρόβλεψη πουθενά στο κόσμο
Αυτη την περιοδο θα εχει κρυο?
Η Ρώμη έχει παρόμοιο καιρό με τη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες τον Νοέμβριο 6-16C και αρκετή υγρασία
Κατι εχω διαβασει για βαρκαδα στη villa Borghese περα απο το γνωστο ποδηλατο. Θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστισε και ποση ωρα ηταν και αν αξιζει σαν εμπειρια.
3€ το άτομο για 20 λεπτά. Δεν αξίζει (προσωπική άποψη)
Επισης ποση ωρα θελει περιπου να γυρισεις το καστρο του Αγιου Αγγελου.
2 ώρες είναι υπέρ αρκετές, αξίζει μια επίσκεψη.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου! Λεω οποτε μετα το Βατικανο κατα τις 15:00 δηλαδη να παω εκει μιας και ενα διωρο ειναι επαρκες!! Τη βαρκαδα την ρωτησα πιο πολυ για την κοπελα μου!

Σε ευχαριστω και για το σαιτ, κανα δυο μερες πριν φτασω θα μπω να τσεκαρω. Αλλα για να μου λες γα τετοιες θερμοκρασιες ενα κασκολ και ενα σκουφι μαλλον θα χρειαστει!

Απάντησες μόνος σου
Για τη μερα που θα φτασω δεν με καιει τοσο γιατι και να χασω το λεωφορειο θα παρω οντως το επομενο. Το ερωτημα που εκανα και που με καει περισσοτερο ειναι

1. Αν εχω στανταρ θεση στην επιστροφη με την terravision στις 16:30 που εχω κλεισει, γιατι αν παω και μου πουν οτι δεν εχουμε θεσεις (ενω εχω κλεισει εισιτηριο) χανω το αεροπλανο και
2. Αν φυγω στις 16:30 που εχω κλεισει, ειμαι οκ για το αεροδρομιο?? Εχω μονο χειραποσκευη αλλα η επιβιβαση σταματαει 17:45 (απο τη στιγμη που η πτηση ειναι 18:15). Ειμαι safe δηλαδη?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν φυγω στις 16:30 που εχω κλεισει, ειμαι οκ για το αεροδρομιο?? Εχω μονο χειραποσκευη αλλα η επιβιβαση σταματαει 17:45 (απο τη στιγμη που η πτηση ειναι 18:15). Ειμαι safe δηλαδη?
Με την terravision δεν είσαι σίγουρος αν πραγματοποιηθεί το δρομολόγιο. Είναι λίγο οριακό τώρα να φυγεις 16:30 περισσότερο λόγο κίνησης. Το 15:00 είναι ασφαλές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom