Ερωτησεις για Ρωμη

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ΥΓ:Ας μου απαντησει καποιος γιατι Σαββατο βραδυ κατα τη 1 αλλα και πιο αργα ολη η ρωμη ηταν αδεια?περπατησαμε απο την πιατσα ντε σπανια μεχρι την φοντανα ντι τρεβι κ απο κει στο τερμινι κ ζητημα να ειδαμε 10 ατομα να περπατανε.
Kαι πολλούς είδατε... ποιός σου είπε εσένα ότι οι Ρωμαίοι διασκεδάζουν στo Τερμινι και στη φοντάνα ντι τρέβι... τράβα μια βολτίτσα μέχρι το Τεστάτσιο και μετά πες μου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μολις γυρισα απο Ρωμη!:DΗταν τελεια, τελεια,τελεια! Αποφασισα να γραψω για καποια πραγματα που λιγο με μπερδεψαν στο φορουμ κ για μερικα που δεν βγηκαν ετσι οπως τα ειχαμε πει εδω.
1.Αρχικα με το που φτανω ρωμη,ανοιγω το μπλοκακι με τισ σημειωσεις μου κ βλεπω οτι οι επιλογες ειναι η να παρω ταξι (σιγα μην εδινα 45 ευρω), να παρω το τρενο οπου στο φορουμ ειχα δει οτι το εισιτηριο εχει καπου 14 ευρω η να παρω ενα shuttle buss οπου στο φορουμ μου ειχαν πει οτι εχει το πρωτο ατομο 25 ευρω κ συν 6 για το επομενο.Ομως εκει ειδα την πονηρια των Ιταλων.Ενω στον χωρο που περναμε τισ βαλιτσεσ υπηρχε μια μεγαλη αφισα οπου ελεγε "shuttle bus 8 euro" με το που βγαινουμε απο το αεροδρομιο με σταματαει ενας Ιταλοσ κ μου δειχνει ενα χαρτακι που ελεγε shuttle bus αλλα το ατομο ειχε 16 ευρω το πρωτο ατομο!Ομως ηταν μινι μπασ κ οχι το κανονικο σατλ μπασ!Ρωταω εναν εκει του αεροδρομιου κ μου δειχνει το οριτζιναλ οπου ηταν πουλμαν;) Παραλιγο να την πατησουμε κ να παμε σε αυτο με τα 16!Μια χαρα ηταν η διαδρομη κ μασ αφησε τερμινι!
2. Σαββατο βραδυ κ θελουμε να βγουμε για ποτο, να χορεψουμε λιγο. Ειχα δει κ στον οδηγο αλλα κ στο φορουμ οτι ενα απο τα καλυτερα ειναι το GILDA.Παμε κ εμεις...Τι να πω..το μαγαζι μου θυμισε κατι ντισκο απο κατι ταινιες του σταθη ψαλτη.δεν μου αρεσε καθολου.και ενω ηταν σαββατο βραδυ ζητημα αν 8α ειμασταν 40 με 50 ατομα μεσα στο μαγαζι, οι οποιοι κατι ντυσιματα αθλια.η μουσικη δε τελειως εμπορικη. κ πληρωσαμε και 20 ευρω εισοδο. Φυγαμε πολυ απογοητευμενοι. Το μονο που μου αρεσε για βραδυ ηταν το BAR DEL FICO στην piazza Navona αλλα κ για πιο νωρις το cafe de la pace.Ωραιος κοσμος κ ωραια μουσικη.
Αυτα μεχρι στιγμης:D

3.Ας μου απαντησει καποιος γιατι Σαββατο βραδυ κατα τη 1 αλλα και πιο αργα ολη η ρωμη ηταν αδεια?περπατησαμε απο την πιατσα ντε σπανια μεχρι την φοντανα ντι τρεβι κ απο κει στο τερμινι κ ζητημα να ειδαμε 10 ατομα να περπατανε.
1. για τη μεταφορά έχουμε γράψει σελίδες επί σελίδων κ γράφουμε συνέχεια γιατί αλλάζουν τα πραγματα κ οι τιμές. το ταξί πάντως είναι σταθερό τα τελευταία χρόνια στα 40Ε, πολύ συμφέρουσα τιμή για όποιον θέλει άνεση κ για μεγαλες παρέες >2 άτομα. δεν υπάρχει "κανονικό" shuttle κ μη κανονικό. υπάρχει αυτό που συνεργάζεται με το αεροδρόμιο κ προωθείται στο σαιτ κ όλα τα υπόλοιπα. όποιος θέλει κανει ένα δικό του shuttle με την τιμή που θέλει ελεύθερη αγορά είναι. την τριτοκοσμική κατάσταση με το μονοπώλιο κτελ, οασα κλπ ξεχάστε την.
2. φυσικά δεν μπορώ να σε πείσω για την Gilda. απλά γουστα ειναι αυτά. έχουν ειπωθεί πολλά κ για τη νυχτερινη ζωή εκεί, ο καθένας κανει την αναζητηση του κ επιλέγει.
3. απλά η νυχτερινή ζωή της Ρώμης δεν βρίσκεται εκεί.
Να σου απαντησω εγω ή μαλλον ο φιλος μου ο Christiano (Ρωμαιος που ζει τα τελευταια 5 χρονια στο Λονδινο): " Η Ρωμη απο νυχτερινη ζωη εχει μαυρα μεσανυχτα. Μπροστα στο Λονδινο ειναι ενα χωριο, πολυ πολυ πισω".
Αυτην την απαντηση μου ειχε δωσει σε αναλογη δικη μου ερωτηση...
κι εμένα ο φίλος μου ο Εγκιλ που είχε πάει σε ένα χωριό έξω από τη Φρανκφούρτη, μου ειπε τυφλα ναχει η Αθηνα μπροστα στη νυχτερινη ζωη που εχει εδω. περί γουστου κ ορεξεως ...οτι κ να ειπωθει ειναι περιττο.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ΥΓ:Ας μου απαντησει καποιος γιατι Σαββατο βραδυ κατα τη 1 αλλα και πιο αργα ολη η ρωμη ηταν αδεια?περπατησαμε απο την πιατσα ντε σπανια μεχρι την φοντανα ντι τρεβι κ απο κει στο τερμινι κ ζητημα να ειδαμε 10 ατομα να περπατανε.
γιατι στην Ρωμη ειναι ωραια να βγαινεις εξω και την ημερα
και γιατι οι κατοικοι της Ρωμης ξερουν να περναν καλα ολη την μερα, δεν χρειαζετε να παει 1 τα μεσανυχτα για να διασκεδασουν!
και γιατι εκει ειναι ολοι ερωτευμενοι, μετα τις 1 δεν πανε στα μπαρ για ποτα και ξενυχτια!! για αυτο και για αυτο ....viva roma!! :clap::clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γιατι στην Ρωμη ειναι ωραια να βγαινεις εξω και την ημερα
και γιατι οι κατοικοι της Ρωμης ξερουν να περναν καλα ολη την μερα, δεν χρειαζετε να παει 1 τα μεσανυχτα για να διασκεδασουν!
και γιατι εκει ειναι ολοι ερωτευμενοι, μετα τις 1 δεν πανε στα μπαρ για ποτα και ξενυχτια!! για αυτο και για αυτο ....viva roma!! :clap::clap:
αρα οι ρωμαιοι δε κυκλοφορουν αργα γιατι ειναι ολοι ερωτευμενοι..... :haha::haha::haha::haha:
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν υπάρχουν εισιτήρια με έκπτωση ( φοιτητικά ) για τις μετακινήσεις με λεωφορεία/τραίνο/μετρό κτλ στη Ρώμη,γιατί στο διαδίκτυο δεν είδα ν'αναφέρουν κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ!
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Καλημέρα σε όλους!!

πετάμε από Ρώμη για Αθήνα στις 7:30 τπ πρωί...Βλέπω ότι το 1ο τρένο για το αεροδρόμιο είναι 5:52 και φτάνει αεροδρόμιο 6:23...
Είναι ρίσκο να πάρω τρένο, θα προλάβω ή να προτιμήσω ταξί και ας πληρώσω 40 ??

Ευχαριστώ!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλους!!

πετάμε από Ρώμη για Αθήνα στις 7:30 τπ πρωί...Βλέπω ότι το 1ο τρένο για το αεροδρόμιο είναι 5:52 και φτάνει αεροδρόμιο 6:23...
Είναι ρίσκο να πάρω τρένο, θα προλάβω ή να προτιμήσω ταξί και ας πληρώσω 40 ??

Ευχαριστώ!
Για να είσαι σίγουρη και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ταξί!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.679
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Καλημέρα σε όλους!!

πετάμε από Ρώμη για Αθήνα στις 7:30 τπ πρωί...Βλέπω ότι το 1ο τρένο για το αεροδρόμιο είναι 5:52 και φτάνει αεροδρόμιο 6:23...
Είναι ρίσκο να πάρω τρένο, θα προλάβω ή να προτιμήσω ταξί και ας πληρώσω 40 ??

Ευχαριστώ!
Έχεις κάνει ηλεκτρονικό τσεκ-ιν;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια χαρα προλαβαινεις. Μια ωρα+ πριν σου φτανει. Εκεινο που δεν γνωριζω ειναι η αξιοπιστια του τραινου... το ταξι τωρα θα σε απαλλαξει απο την ταλαιπωρια, διαλεγεις και παιρνεις.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.679
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Με boarding pass στο χέρι και χωρίς αποσκευές να παραδώσεις είσαι μια χαρά ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν καταλαβαινω, γιατι δεν προλαβαινει αμα δεν εχει κανει check in;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν υπάρχουν εισιτήρια με έκπτωση ( φοιτητικά ) για τις μετακινήσεις με λεωφορεία/τραίνο/μετρό κτλ στη Ρώμη,γιατί στο διαδίκτυο δεν είδα ν'αναφέρουν κάτι σχετικό.
Ευχαριστώ!
εισιτήρια φοιτητικά υπάρχουν. μαλλον ομως δεν αφορούν εσένα, εκτός αν σπουδάζεις εκεί.
Είναι ρίσκο να πάρω τρένο, θα προλάβω
θα προλάβεις άνετα.
Εκεινο που δεν γνωριζω ειναι η αξιοπιστια του τραινου...
τότε γιατι μιλάς?:bleh:
η αξιοπιστία του είναι πολύ πολύ μεγαλύτερη από αυτή της εταιρείας που πετάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom