Ταϊλάνδη Ερωτησεις για Ταιλανδη

Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Η μπανάνα που ανέφερα πήγαινε με τα προϊόντα μαϊμού που κυκλοφορούν σωρηδόν στις αγορές της Ασίας. Η δική σου μπανάνα που μου προσφέρεις και κρύα τι είναι? Για διαφώτισέ μας....

Το ότι η φίλη μας νομίζει ότι αγοράζει αυθεντικά προϊόντα, ενώ είναι καρα-μαϊμού, δεν είναι γνώμη κανενός, είναι η σκληρή πραγματικότητα. Αν η ίδια δεν το καταλαβαίνει, δε με απασχολεί. Με απασχολεί όμως και άλλοι συνταξιδιώτες, νέοι και άπειροι, να πέσουν στην ίδια παγίδα επειδή μία κοπελίτσα δε πήρε μυρωδιά τι της πούλησαν....αυτό με απασχολεί σε πληροφορώ και πολύ. Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να δίνονται πληροφορίες ανεύθυνες (και να τις βαπτίζεις αόριστα ως "γνώμη"), να παραμείνεις ευχαριστημένος. Εγώ, συγγνώμη, αλλά λειτουργώ διαφορετικά.

Και επειδή είχες ήδη αρπαχτεί όταν σε προέτρεψα να μελετήσεις κάποια πράγματα μόνος σου για το ταξίδι σας, ας το κλείσουμε εδώ.

Ας το κλείσουμε εδώ να τελειώνει η ιστορία... Γίναμε κουραστικοί σε όλους

Εγώ προσωπικά πήρα από μαγαζί Timberland παπούτσια με 50 Ευρώ στο Samui και άλλα παπούτσια από μαγαζιά Puma, Nike κλπ.
Για μένα είναι αυθεντικά κατά την κρίση μου. Αυτό είπαμε και αυτή είναι η γνώμη μας και δεν είναι ανεύθυνες πληροφορίες. Εσύ πίστευε ότι θες δεν με απασχολεί καθόλου απλά να αφήνεις τον άλλο να πιστέψει αυτό που θέλει και όχι να του επιβάλλεις την γνώμη σου.
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
Καλησπέρα και πάλι,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για συνάλλαγμα..
Σε ένα post αναφέρονται τα παρακάτω :
"
Οσο αφορα Ταυλανδη,εκανα και τις 2 φορες που πηγα συναλλαγμα στο αεροδρομιο suvarnabhumi-bkk-και ειχε λιγο καλυτερο rate απ οτι στα πανταχου παρων ανταλλακτηρια.
"
&
"
Προτεινω ανταλλακτηρια.Τσεκαρεις το καλυτερο rate.Οταν ειχα παει συνηθως συνεφερε η TMB BANK που βρισκεις παντου κιοσκια.
"
Αυτά για bangkok.. Σωστά?

Στο koh samui που είναι προτιμότερο να κάνουμε συνάλλαγμα?

Επίσης ΑΤΜ υπάρχουν για να κάνουμε ανάληψη χρημάτων.. Όλες οι κάρτες οι οποίες αναγράφουν worldwide μπορούν να χρησιμοποιηθούν.. ε?

Σας ευχαριστώ και πάλι :)
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Οντως αυτο ειναι μια ερωτηση που θα ηθελα και εγω να κανω ...

Ok με τις credit cards (mastercard & Visa)

με debit cards η cash cards γινετε δουλεια απο ΑΤΜ`s ?? (electron visa , maestro etc)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αχ,αχ.. το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές ήδη και όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στο φόρουμ, κάντε κανένα search βρε παιδιά!! :)

Καλύτερα συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο; Μύθος, διάβασε εδώ.
Καλύτερα ανταλλακτήριο ή τράπεζα; 99.9% τράπεζα, διάβασε εδώ
Αλλαγή μετρητών ή ανάληψη από ATM; 99% ATM σε κατάστημα τράπεζας, διάβασε το απόπανω
Ok αλλά την κάρτα ποιας τράπεζας συμφέρει να χρησιμοποιήσω; Εθνοcash, διάβασε εδώ
Και πόσο να περιμένω να με χρεώσουν; 2-5ευρώ, ανάλογα το ποσό, διάβασε εδώ

Κάντε κλικ στα "διαβάστε εδώ" για να πάτε κατευθείαν στο σωστό μήνυμα αλλά μην παραλείψετε να διαβάσετε και τα άλλα μηνύματα των topics γιατί σε πολλά η κουβέντα συνεχίζετε. Αν δεν καλυφτείτε από αυτά, ρωτήστε ξανά εδώ. :)
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Αχ,αχ.. το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές ήδη και όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στο φόρουμ, κάντε κανένα search βρε παιδιά!! :)

Καλύτερα συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο; Μύθος, διάβασε εδώ.
Καλύτερα ανταλλακτήριο ή τράπεζα; 99.9% τράπεζα, διάβασε εδώ
Αλλαγή μετρητών ή ανάληψη από ATM; 99% ATM σε κατάστημα τράπεζας, διάβασε το απόπανω
Ok αλλά την κάρτα ποιας τράπεζας συμφέρει να χρησιμοποιήσω; Εθνοcash, διάβασε εδώ
Και πόσο να περιμένω να με χρεώσουν; 2-5ευρώ, ανάλογα το ποσό, διάβασε εδώ

Κάντε κλικ στα "διαβάστε εδώ" για να πάτε κατευθείαν στο σωστό μήνυμα αλλά μην παραλείψετε να διαβάσετε και τα άλλα μηνύματα των topics γιατί σε πολλά η κουβέντα συνεχίζετε. Αν δεν καλυφτείτε από αυτά, ρωτήστε ξανά εδώ. :)
Ευχαριστούμε φίλε mpiftex !!;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
να ρωτήσω κάτι ψιλούλι ακόμη τους ειδικούς???:roll:

για ταϋλάνδη χρειάζομαι κάποιον μετατροπέα πρίζας για φόρτιση κινητών, κάμερας κ.λπ.???

επίσης, αν κάποιος ξέρει, χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο και για ντουμπάι...:cool:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
για ταυλανδη δεν χρειαζεσαι μετατροπεα ....

Για Ντουμπαι δεν γνωριζω

καλα να περασεις ,,,

Τελικα που θα πας; Σαμουι ή Πουκετ ;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
tnx κικη! :)

σαμουι και πανγκαν εχω κλεισει για μια βδομαδούλα... (ειμαι λιγο flexible στις κρατησεις, αλλα μαλλον θα μεινω παραπάνω στο πανγκάν οπως με κόβω)

και πουκε έχω κλείσει ένα συντομότατο πέρασμα για 2 μερες... παιζει ομως και να το ακυρωσω.. βλέπω εκεί πως θα πάει και κινούμαι αναλογα ;)
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ολα τα ξενοδοχεια εχουν τις πριζες που εχουμε και εμεις εδω.Εμεις περσυ δεν αντιμετωπισαμε προβλημα στο Σαμουι.Το ιδιο ισχυει και στο Ντουμπαι...Καλο ταξιδι και καλα να περασεις!Ευχομαι να γυρισεις με τις καλυτερες εντυπωσεις!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
tnx :)

σχετικά με τις αναλήψεις, διάβασα το πολύ αναλυτικό ποστ του mpiftex... το θέμα είναι ότι δεν έχω εθνο-cash, έχω κάρτα ανάληψης μικρότερης τράπεζας (probank) και πιστωτική eurobank... συμφέρει η ανάληψη με κάποια από αυτές (δεν ξέρω καν αν μπορώ με την πρώτη) ή από ανταλλακτήριο εκεί?
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
tnx :)

σχετικά με τις αναλήψεις, διάβασα το πολύ αναλυτικό ποστ του mpiftex... το θέμα είναι ότι δεν έχω εθνο-cash, έχω κάρτα ανάληψης μικρότερης τράπεζας (probank) και πιστωτική eurobank... συμφέρει η ανάληψη με κάποια από αυτές (δεν ξέρω καν αν μπορώ με την πρώτη) ή από ανταλλακτήριο εκεί?
Το σίγουρο είναι (κατά τα λεγόμενα του mpiftex) ότι συμφέρουν οι λίγες και μεγάλες αναλήψεις,οπότε όταν κάνεις πάρε μπόλικα!!:haha:
Εμείς θα πάρουμε απο Ελλάδα ώστε άν χρειαστεί να κάνουμε ανάληψη να είναι μόνο μία φορά,άντε δυο. Για την probank καλύτερα να ρωτήσεις την τράπεζά σου,αυτοί θα ξέρουν με ποιούς συνεργάζεται.Καλό ταξίδι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.139
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom