Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημέρα,συγγενείς μου πήγαν με γκρουπ κ βρέθηκαν στην επιστροφή χωρίς εισιτήρια για επιστροφή.... Κ χωρίς τσεκ ιν... Οι άνθρωποι δεν ήξεραν αγγλικά κ πέρασαν απίστευτη ταλαιπωρία.... Έδωσαν 3000 ευρώ σχεδόν... κ στην ουσία τους παράτησαν χωρίς εισητηρία επιστροφής....κ χωρίς να ξέρουν αγγλικά σε μακρινό προορισμό... Δικαιούνται αποζημίωση; Θέλω να το ψάξω... Γιατί πραγματικά είναι κρίμα να δίνεις τόσα χρήματα κ να σε έχουν παρατημένο... Κ ήταν ξ ηλικιωμένοι άνθρωποι....
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Το πρακτορείο είναι πιστοποιημένο;΄Εχει τις προβλεπόμενες άδειες;Που έγινε το περιστατικό;Με ποιά εταιρεία θα γυρνούσαν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To πρακτορείο τι ισχυρίζεται; Ότι τους άφησε η αεροπορική εταιρεια; Εισιτήρια δεν είχαν; Ήταν εντός ΕΕ; Λείπουν βασικές πληροφορίες.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αίγυπτο ήταν... Κ δεν είχαν εισητηρία τα είχε το πρακτορείο.... Φαντάστηκαν θα τα είχε ο ξεναγός.... Βρέθηκαν χωρίς να έχουν τίποτα στην πτήση της επιστροφής... Γι αυτό δεν πας με πρακτορείο;να τα έχουν αυτοί όλα έτοιμα;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Απλά, για να καταλάβουμε, χωρίς να αναφέρεις όνομα πρακτορείου, πήγαν με κάποιο από τα γνωστά που διατηρούν ιστοσελίδες με δημοσιευμένα τα ταξίδια τους, ή βρήκαν κάποιο π.χ. συνοικιακό ή κάποιο πρόσωπο που μεσολάβησε για το ταξίδι; Εννοείται ότι αν ήταν επίσημο πρακτορείο δικαιούνται αποζημίωση, βασικά έπρεπε ήδη να βρίσκονται στα γραφεία του με δημοσιογράφους και αστυνομία, κάτι δεν μου κολλά.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Αν θες γραψε μας πιο λεπτομερώς τι έγινε, όπως τα γραφεις δεν βγαζουν νόημα.

Εγω κατάλαβα ότι:
Πήγαν γνωστοί σου στην Αίγυπτο με πρακτορείο υπήρχε συνοδός; ή απλα τους ετοίμασαν το ταξιδι απο Ελλάδα και τους είπανε: πηγαίνετε!, κατα την επιστροφή, διαπίστωσαν ότι δεν εχουν στα χέρια τους τα εισητήρια της επιστροφής και σε συνδυασμό ότι δεν μιλούσαν αγγλικά για να συννενοηθούν, ταλαιπωρηθηκαν μέχρι να βγάλουν άκρη. Τελικά, πως βγηκε άκρη;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ναι... Πολύ γνωστό .. όχι κ από τα τοπ αλλά από τα αρκετά γνωστά.... Κ γω θεωρώ ότι θέλουν καταγγελία... Αλλιώς τους έκλεινα κ εγώ εισητηρία.... Ειδικά άτομα τέτοιας ηλικίας χωρίς να ξέρουν αγγλικά.....
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Όχι... Εκεί είχαν άνθρωπο...οδηγό...αρχηγό...δεν ξέρω...πάντως εκεί τους πήγαιναν κανονικα.. όταν φτάσανε στο αεροδρόμιο δεν είχαν τίποτα για επιστροφή.. ακριβώς δεν τα ξέρω γιατί λείπω κ εγώ.... Τελικά έβγαλαν άκρη με δυσκολία αλλά παραλίγο να χάσουν την πτήση.... Το θέμα είναι το τι πέρασαν σε ξένο αεροδρόμιο χωρίς να ξέρουν αγγλικά... Τελικά επικοινώνησαν άλλοι Έλληνες που ήξεραν αγγλικά κ τους τα έστειλαν... Τέτοιας ηλικίας άτομα δεν μπορούν όμως να χρησιμοποιήσουν ούτε το ίντερνετ... Ούτε να συνεννοηθούν σε αγγλικά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι εισιτήρια να έχουν; Ηλεκτρονικά είναι τα εισιτήρια εδώ και δεκαετίες. Εμφανίζεσαι στο γκισέ, λές τον προορισμό σου και σε βρίσκουν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Τι εισιτήρια να έχουν; Ηλεκτρονικά είναι τα εισιτήρια εδώ και δεκαετίες. Εμφανίζεσαι στο γκισέ, λές τον προορισμό σου και σε βρίσκουν.
Τότε δεν θα γνώριζαν αραβικά... Τι να πω... Εγώ πάντως όταν κλείνω τα έχω στα email μου κ τα εκτυπώνω .. αυτοί δεν τα είχαν... Αυτό είναι το θέμα ... Κ θεωρώ ότι το λάθος είναι του πρακτορείου...τους άφησε εκτεθειμένους....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα,συγγενείς μου πήγαν με γκρουπ κ βρέθηκαν στην επιστροφή χωρίς εισιτήρια για επιστροφή.... Κ χωρίς τσεκ ιν... Οι άνθρωποι δεν ήξεραν αγγλικά κ πέρασαν απίστευτη ταλαιπωρία.... Έδωσαν 3000 ευρώ σχεδόν... κ στην ουσία τους παράτησαν χωρίς εισητηρία επιστροφής....κ χωρίς να ξέρουν αγγλικά σε μακρινό προορισμό... Δικαιούνται αποζημίωση; Θέλω να το ψάξω... Γιατί πραγματικά είναι κρίμα να δίνεις τόσα χρήματα κ να σε έχουν παρατημένο... Κ ήταν ξ ηλικιωμένοι άνθρωποι....
Τότε δεν θα γνώριζαν αραβικά... Τι να πω... Εγώ πάντως όταν κλείνω τα έχω στα email μου κ τα εκτυπώνω .. αυτοί δεν τα είχαν... Αυτό είναι το θέμα ... Κ θεωρώ ότι το λάθος είναι του πρακτορείου...τους άφησε εκτεθειμένους....
Καλά θα ήταν να ήξερες ακριβώς τι έγινε....?πριν πούμε ότι τους άφησαν εκτεθειμένους..

Πάγια τακτική των πρακτορείων (εφ όσον όπως λές πρόκειται για οργανωμένο ταξίδι με ΣΥΝΟΔΟ ΑΡΧΗΓΟ υψηλού κόστους και όχι απλά με έκδοση εισιτηρίων και ελεύθερο πρόγραμμα...)
είναι κατ αρχάς ήδη με το καλημέρα. στη συνάντηση στο αεροδρόμιο.. να δίνουν αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής που στην πρώτη πρώτη σελίδα έχει αναλυτικά τις μέρες και ώρες και ανταποκρίσεις των πτήσεων...ΚΑΙ τα τηλέφωνα επικοινωνίας του συνοδού αρχηγού.
Τα εισιτήρια σαφώς είναι ηλεκτρονικά και απλά οι ταξιδιώτες καλούνται τόσο στην αναχώρηση όσο και στην επιστροφή απλά να δώσουν το διαβατήριο στο γκισέ για να πάρουν τις κάρτες επιβίβασης.
Η διαφορά είναι ότι στην αναχώρηση κατά ΚΑΝΟΝΑ στο αεροδρόμιο είναι παρών ο συνοδός αρχηγός η άτομο του πρακτορείου που βοηθάει -τσεκάρει ονοματα και ενημερώνει που θα πανε σε ποιό γκισέ κλπ

ΕΝΩ στην επιστροφή ΑΝ τα μελη του γκρούπ δεν επιστρέφουν όλοι μαζί...υπάρχει περίπτωση κάποια άτομα που φεύγουν νωρίτερα από άλλους (που συνεχίζουν το ταξίδι και αλλού )να πάνε ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΟ ΑΛΛΑ σ αυτήν την περίπτωση κατ αρχάς ο συνοδός ήδη έχει ρυθμίσει το ΠΩΣ θα πάνε στο αεροδρόμιο ..βανάκι πουλμαν κλπ και αφετέρου εξηγεί πολύ καλά που θα πάνε ..ποιάς αεροπορικής εταιρείας το γκισέ κλπ για να δώσουν το όνομα και να πάρουν τις κάρτες.

για το οποιοδήποτε πρόβλημα ..απευθύνεσαι τηλεφωνικά στον αρχηγό και στο λύνει

και φυσικά τα εισιτήρια έχουν κλεισθεί μετ επιστροφής,και ΗΔΗ οπως ειπα στην αρχή ο κάθε ένας ειναι ενημερωμένος για τις μέρες και τις ώρες απο την αρχη του ταξιδιού
το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι να έγινε λάθος στην ημερομην επιστροφής ??
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ok, ευχαριστω βρε παιδιά.... Θα ρωτήσω γιατί κ γω είμαι διακοπές κ από το τηλ μιλάω μαζί τους... Να ΣτΕ καλά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.754
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom