Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Συμφωνώ και γω να ρίξεις μια ματιά στα πρακτορεία για μεμονωμένους, που σου δίνουν εισιτηρια και διαμονή.
Για ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.multitravel.gr/prague-paraskevi.html
http://www.gotoczech.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Itemid=15

Οταν χρειαστείς μπορώ να σου στείλω (email) πληροφορίες που είχα συγκεντρώσει από διάφορα sites -φορουμς (αξιοθέατα, φαγητό, καφέ, ιστορία κλπ)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν δε βρεις μόνη σου εισιτήρια με συμφέρουσα τιμή, μπορείς να κλείσεις πακέτο με κάποιο πρακτορείο (για 3ημερο Αγίου Πνεύματος σίγουρα θα υπάρχουν πολλά για Πράγα) και να μην ακολουθήσεις καθόλου το πρόγραμμά τους και να κινηθείς αυτόνομα. Τους βλέπεις στο πήγαινε μέχρι το ξενοδοχείο και στο έλα λίγο πριν την αναχώρηση.

Φυσικά ενημερώνεις τον αρχηγό ότι δε θα τους ακολουθήσεις για να μη σε ψάχνει.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν ο προορισμός είναι πολύ τουριστικός και οι τιμές λόγω ζήτησης φυσικά ακριβές, συνήθως συμφέρει να αγοράσεις κανονικά κάποιο πακέτο πρακτορείου και να το μετατρέψεις σε ανεξάρτητο.

Κάτι παρόμοιο είχαμε κάνει σχετικά πρόσφατα για Κωνσταντινούπολη, αλλά και πριν δώδεκα χρόνια για Πράγα (προ internet) και μας ήρθε αρκετά οικονομικά, χωρίς να φάμε στη μάπα και την ταλαιπωρία του γκρουπ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα Χριστουγεννα που πηγαμε Πραγα και κοιτουσα στα πρακτορεια ,οι τιμες (στο ενδιαμεσο βεβαια Χριστουγεννων Πρωτοχρονιας )δεν ηταν τοσο τρελες.Για παραδειγμα εβρισκες και με 450 +ημιδιατροφη.Επειδη η Πραγα πουλαει παρα πολυ στην Ελλαδα και υπαρχει μεγαλη προσφορα πιστευω οτι μπορεις να βρεις και με πρακτορειο.Ε πομενως αν δεν βρεις κατι ανεξαρτητο ..δες το με ατομικο πακετο κλεισμενο απο πρακτορειο δηλ. αεροπορικα +hotel.
Δεν ειναι Παταγωνια για παραδειγμα ,ωστε να εχεις περιορισμενες επιλογες.
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!! Ψάχνω να πάω μια εκδρομή τον Αυγουστο με τον αρραβωνιαστικο μου και βρηκα σε ενα πρακτορειο το ιταλικο πανοραμα, 7 ημερες με 399 ευρω το ατομο. Θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει παει με το συγκεκριμενο πρακτορειο αυτη ή καποια αλλη εκδρομη για να μου πει τις εντυπωσεις του, αν ηταν ετσι οπως τα ελεγαν και τα σχετικα. δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω δημοσια το ονομα του πρακτορειου γι αυτο περιμενω να μου πειτε που αν επιτρεπετε να το γραψω.
Σας ευχαριστω πάρα πολύ, και αν εχετε στα υποψιν καμια καλη εκδρομουλα ενημερωστε με... :p
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
καμια απαντηση?? το ταξιδιωτικο γραφειο ειναι το zorbas travel...λοιπον? καποιος να γνωριζει?:p
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
To ταξίδι είναι στο τρέξιμο, κοινώς θα γνωρίσεις τη μαγεία και τον μακραίωνο ιστορικό χαρακτήρα των αυτοκινητόδρομων της Ιταλίας, όπως και των Autogrill, που θα σταματάτε για καφέ.
Το πρακτορείο δεν το γνωρίζω, αλλά το πρόγραμμα του είναι φασόν και κοινό σε 1000 άλλα πρακτορεία στην Ελλάδα.

1. Ξενοδοχείο Ρώμης. Αναφέρει γενικά περιοχή, αλλά όχι σε ποια περιοχή. Συνήθως καταλήγεις 50 χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ή στην καλύτερη στην Όστια.
2. Ξενάγηση Ρώμης. Πρόκειται για περιήγηση χωρίς μνημεία ( τα οποία καλείσαι να πληρώσεις 20 ευρώ ανά άτομο έξτρα).
3. Το ίδιο ισχύει για τη Φλωρεντία. Είναι ελάχιστες οι 2-3 το πολύ ώρες σε τέτοια πόλη. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 μέρες για να καλύψεις τα μνημεία και τα μουσεία της Φλωρεντίας.
4. Βενετία, διαμονή στο Μέστρε ( όλοι εκεί πάνε), μακρυά από το κέντρο.
5. Επίσκεψη σε εργαστήριο Μουράνο, κοινώς πληρώνεις διπλάσια ποσά για να βγάζει μίζα ο αρχηγός και ο οδηγός.
6. Βενετία - Μπολόνια - Ανκόνα περνάς έξω από τη Μπολόνια χωρίς στάση.
7. 4κλινες εσωτερικές καμπίνες. Ο τάφος του Ινδού. Για δίκλινη εξωτερική θα πληρώσεις έξτρα.
8. Φαγητό μόνο τις βραδιές που μένετε σε ξενοδοχεία. Δηλαδή 4 διανυκτερεύσεις.
Αν νομίζεις λοιπόν ότι 4 βραδιές σε μια χώρα που δεν γυρίζεται ούτε σε 2 χρόνια, είναι αρκετές, τότε πήγαινε.

Ερώτηση που έχω κάνει και σε άλλο ποστ πριν μερικές βδομάδες:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 70???
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
To ταξίδι είναι στο τρέξιμο, κοινώς θα γνωρίσεις τη μαγεία και τον μακραίωνο ιστορικό χαρακτήρα των αυτοκινητόδρομων της Ιταλίας, όπως και των Autogrill, που θα σταματάτε για καφέ.
Το πρακτορείο δεν το γνωρίζω, αλλά το πρόγραμμα του είναι φασόν και κοινό σε 1000 άλλα πρακτορεία στην Ελλάδα.

1. Ξενοδοχείο Ρώμης. Αναφέρει γενικά περιοχή, αλλά όχι σε ποια περιοχή. Συνήθως καταλήγεις 50 χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ή στην καλύτερη στην Όστια.
2. Ξενάγηση Ρώμης. Πρόκειται για περιήγηση χωρίς μνημεία ( τα οποία καλείσαι να πληρώσεις 20 ευρώ ανά άτομο έξτρα).
3. Το ίδιο ισχύει για τη Φλωρεντία. Είναι ελάχιστες οι 2-3 το πολύ ώρες σε τέτοια πόλη. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 μέρες για να καλύψεις τα μνημεία και τα μουσεία της Φλωρεντίας.
4. Βενετία, διαμονή στο Μέστρε ( όλοι εκεί πάνε), μακρυά από το κέντρο.
5. Επίσκεψη σε εργαστήριο Μουράνο, κοινώς πληρώνεις διπλάσια ποσά για να βγάζει μίζα ο αρχηγός και ο οδηγός.
6. Βενετία - Μπολόνια - Ανκόνα περνάς έξω από τη Μπολόνια χωρίς στάση.
7. 4κλινες εσωτερικές καμπίνες. Ο τάφος του Ινδού. Για δίκλινη εξωτερική θα πληρώσεις έξτρα.
8. Φαγητό μόνο τις βραδιές που μένετε σε ξενοδοχεία. Δηλαδή 4 διανυκτερεύσεις.
Αν νομίζεις λοιπόν ότι 4 βραδιές σε μια χώρα που δεν γυρίζεται ούτε σε 2 χρόνια, είναι αρκετές, τότε πήγαινε.

Ερώτηση που έχω κάνει και σε άλλο ποστ πριν μερικές βδομάδες:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 70???
σε ευχαριστω που απαντησες και ναι το προγραμμα ειναι αυτο που ειπες.
δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να δωσω πανω απο 500 ευρω στο ατομο συνεπως πρεπει να συμβιβαστω, το ξενοδοχειο ειναι στο κεντρο της πολης μου ειπαν. και φυσικα σε 4 μερες δεν προλαβαινεις να δεις πολλα πραγματα αλλα τι εναλακτικη υπαρχει?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Να πας μόνο Ρώμη και να την απολαύσεις.
Εδώ μέσα θα βρεις άπειρες πληροφορίες για το πως θα πας και θα μείνεις φτηνά.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλυτερα να διαλεξεις μια πολη, 2 το πολυ και να κλεισεις ειτε μονη σου ειτε μεσω πρακτορειου αυτα που ονομαζουν μεμονωμενα ταξιδια ή κατι τετοιο. Το ολα σε ενα (πανοραμα ιταλιας, υπερπανοραμα στεμνιτσας κλπ) που προσφερουν τα περισσοτερα πρακτορεια ειναι για αδαεις. Το πιθανοτερο δε επιλεγοντας ενα τετοιο προγραμμα θα ειναι να ξοδεψεις αρκετα περισσοτερα απο οσα υπολογιζεις.
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
σας ευχαριστω και τους δυο! επειδη ομως θελουμε να παμε με γκρουπ και οχι μονοι μας να ψαξω τουλαχιστον για εκδρομη αλλα να ειναι σε ενα μερος και οχι πολλά μαζι...
στην ευρωπη για τον μηνα αυγουστο που μου προτεινετε να παμε?
εχω παω μολις μια φορα εξωτερικο με γκρουπ στη σλοβενια
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εχεις απειρες επιλογες αναλογα με τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις και τα γουστα σου. Την Κωνσταντινουπολη τη σκεφτηκες?
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
για να ειμαι ειλικρινης δεν ειχε καν περασει απο το μυαλο μου! αν και ειχε παει η ξαδερφη μου περυσι με γκρουπ και ηταν απ οτι ειπε πολυ ωραια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom