Ιταλία Ερώτηση Σικελία, Κατάνια

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Ισως καταφέρω να τους πείσω να πάμε Ταορμίνα αφου είναι μόνο μισή ωρα από κει.
Μετά τα λόγια ενθουσιασμού σου το εψαξα λίγο και είδα οτι αξίζει μια επίσκεψη έστω και μιας μέρας.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβολή Samion!!!:)
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω νέο. Τελικά η ίδια η κατάνια αξίζει για διαμονή? Είναι σε καλό σημείο, στη μέση, αν θες να πας Συρακούσες και Ταορμίνα και φυσικά έχει το αεροδρόμιο για να μην μας φάνε οι αποστάσεις. Ο σύζυγός μου όμως, κάπως δεν τη θέλει... αλλά εγώ νομίζω ότι είναι βολική.
Το Παλέρμο βέβαια που επίσης θέλουμε να επισκεφτούμε, είναι μακριά για ημερήσια. Μάλλον θέλει κι εκεί 1 διαμονή.
Θα το εκτιμούσα να μου λέγατε απόψεις πάνω σε αυτο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω νέο. Τελικά η ίδια η κατάνια αξίζει για διαμονή? Είναι σε καλό σημείο, στη μέση, αν θες να πας Συρακούσες και Ταορμίνα και φυσικά έχει το αεροδρόμιο για να μην μας φάνε οι αποστάσεις. Ο σύζυγός μου όμως, κάπως δεν τη θέλει... αλλά εγώ νομίζω ότι είναι βολική.
Το Παλέρμο βέβαια που επίσης θέλουμε να επισκεφτούμε, είναι μακριά για ημερήσια. Μάλλον θέλει κι εκεί 1 διαμονή.
Θα το εκτιμούσα να μου λέγατε απόψεις πάνω σε αυτο.
δεν λες βεβαια τι θελεις κ τι θα κανετε. ενα 3ημερο στη Σικελια?7ημερο? θελετε να δειτε αρχαιολογικους χωρους? σε καθε περιπτωση και για πρωτη επισκεψη στη Σικελία προτεινω Παλερμο και παλι Παλερμο. πρωτα πας εκει κ μετα στα υπολοιπα.
Κατανια ειναι μια μεγαλη πόλη. πολυ μεγαλη για ελληνικά δεδομενα με την κινηση και τα λοιπα που αυτο συνεπαγεται. καλα ειναι παντως. για ολιγοημερη διαμονη ομως όχι. μεινετε προς Ταορμινα μερια.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δεν θα επελεγα σε καμια περιπτωση να μεινω στην Κατανια την οποία απο το συντομο περασμα μου σε αυτη εχω στο μυαλο μου σαν μια 'μαυρη" πολη με τεραστια μουντζουρωμενα απο τη σκονη κτιρια..δεν μου αρεσε και δεν θα σπαταλουσα ουτε μια ημερα διαμονης εκει απο τη στιγμη που Συρακουσες και Ταορμινα βρισκονται σε κοντινη αποσταση και το οδικο δικτυο αψογο..
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
λοιπόν samion, λέμε για 5 συνολικα διανυκτερεύσεις στη Σικελία. Σίγουρα αρχ. χώρους αλλά κυρίως μας αρέσει η βόλτα (και η φωτογραφία) στις πόλεις με αυτόν τον "αέρα". ο σύζυγος από το λίγο που ξέρει τα μέρη (πέρασμα με το ναυτικό) λέει τα ίδια με σένα και με erminathess. όχι κατάνια λοιπόν. καλύτερα να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις σε Παλέρμο και Ταορμίνα.
Να υποθέσω ότι τρένα και λεωφορεία μεταξύ αυτών των πόλεων είναι συχνά?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
λοιπόν samion, λέμε για 5 συνολικα διανυκτερεύσεις στη Σικελία. Σίγουρα αρχ. χώρους αλλά κυρίως μας αρέσει η βόλτα (και η φωτογραφία) στις πόλεις με αυτόν τον "αέρα". ο σύζυγος από το λίγο που ξέρει τα μέρη (πέρασμα με το ναυτικό) λέει τα ίδια με σένα και με erminathess. όχι κατάνια λοιπόν. καλύτερα να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις σε Παλέρμο και Ταορμίνα.
Να υποθέσω ότι τρένα και λεωφορεία μεταξύ αυτών των πόλεων είναι συχνά?
ναι συχνα ειναι, αλλα σιγουρα ειναι μακρια και υπαρχει η σχετικη ταλαιπωρια. παρτε ΙΧ, θα δειτε πολλα περισσοτερα και με περισσοτερες επιλογες διαμονης. Η Ταορμινα ειναι τσουχτερη στη διαμονη..για τοσο λιγο θα εμενα Παλερμο τις 3 πρωτες και 2 Ταορμινα ή οικονομικοτερα στα πέριξ. Παλερμο-Κατανια απο autostrada ειναι παιχνιδι 2ωρο. εκτός απο τη σταση στη μεση της διαδρομης στο εξαιρετικο outlet που βγαζει πορτοφολι και ρολοι εκτος προγραμματος..
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Η Ταορμινα ειναι τσουχτερη στη διαμονη..για τοσο λιγο θα εμενα Παλερμο τις 3 πρωτες και 2 Ταορμινα ή οικονομικοτερα στα πέριξ. Παλερμο-Κατανια απο autostrada ειναι παιχνιδι 2ωρο. εκτός απο τη σταση στη μεση της διαδρομης στο εξαιρετικο outlet που βγαζει πορτοφολι και ρολοι εκτος προγραμματος..
Μήπως θυμάσαι το όνομα του outlet, μήπως και με βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί την ερχομενη εβδομαδα;
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
καλησπερα, αφου τα κλεισαμε ολα,
επανερχομαι για να ρωτησω σχετικα με τις παραλιες και τις θαλασσες της σικελιας. αξιζει να παμε για μπανιο? ρωτω γιατι καποιος (οχι απο εδω!) οταν εμαθε οτι θα παω σικελια, απαξιωσε ολη τη σικελια ("σιγα το μερος μωρε...πολυ τουριστικο, δεν πας λετσε καλυτερα?") και κυριως τη θαλασσα ("τι την θες? πηγαινε σ'ενα κυκλαδυτικο νησακι να ευχαριστηθεις"!).
οχι οτι ειναι πρωτος στοχος μου να κανω μπανιο στη σικελια, αλλά σκεφτομαι και γιατι οχι! αλλά αν καποιος εχει εμπειρια, θα ηθελα να ξερω για να μην μπαινω στον κοπο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
καλησπερα, αφου τα κλεισαμε ολα,
επανερχομαι για να ρωτησω σχετικα με τις παραλιες και τις θαλασσες της σικελιας. αξιζει να παμε για μπανιο? ρωτω γιατι καποιος (οχι απο εδω!) οταν εμαθε οτι θα παω σικελια, απαξιωσε ολη τη σικελια ("σιγα το μερος μωρε...πολυ τουριστικο, δεν πας λετσε καλυτερα?") και κυριως τη θαλασσα ("τι την θες? πηγαινε σ'ενα κυκλαδυτικο νησακι να ευχαριστηθεις"!).
οχι οτι ειναι πρωτος στοχος μου να κανω μπανιο στη σικελια, αλλά σκεφτομαι και γιατι οχι! αλλά αν καποιος εχει εμπειρια, θα ηθελα να ξερω για να μην μπαινω στον κοπο.
Καλησπερα,

Προσωπικα εχω κανει στην Fontane Bianche στην Siracusa και ηταν μια χαρα.:bleh:

ΥΓ: δεν λεω καλες παραλιες εχουμε στα νησια μας στην ελλαδα, αλλα καποια στιγμη ειναι καλο να σταματησει αυτη η καραμελα σαν την Ελλαδα σε ομορφια πουθενα..κυριως απο ανθρωπους που δεν εχουν ταξιδεψει ποτε στο εξωτερικο.:icon_evil:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα, αφου τα κλεισαμε ολα,
επανερχομαι για να ρωτησω σχετικα με τις παραλιες και τις θαλασσες της σικελιας. αξιζει να παμε για μπανιο? ρωτω γιατι καποιος (οχι απο εδω!) οταν εμαθε οτι θα παω σικελια, απαξιωσε ολη τη σικελια ("σιγα το μερος μωρε...πολυ τουριστικο, δεν πας λετσε καλυτερα?") και κυριως τη θαλασσα ("τι την θες? πηγαινε σ'ενα κυκλαδυτικο νησακι να ευχαριστηθεις"!).
οχι οτι ειναι πρωτος στοχος μου να κανω μπανιο στη σικελια, αλλά σκεφτομαι και γιατι οχι! αλλά αν καποιος εχει εμπειρια, θα ηθελα να ξερω για να μην μπαινω στον κοπο.
ο Ελλην...ελεος. η θαλασσα ειναι ωραια. οχι τοσο ωραια οπως στην Ανω Κωλοπετεινιτσα, ομως εκατομμυρια κουτοφραγκοι πανε για μπανιο. Αναμεσα τους κι εγω.
ο " καποιος" κατι θα ξερει. κατι θα εχει παρει το αυτι του. εσεις παρτε μαγιο, καλη διαθεση και ωτοασπιδες για αλλους "καποιους".
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
XAXAXA σωστος ο samion !!!!


Φυσικα και να πάρετε εγω μπορει να μην εχω πάει αλλα σιγα μην ακους τους κάποιους , ειναι και πολυ που επειδη δεν θα πάνε διακοπές τα λένε και έτσι ξερεις....
Εσεις να πάτε και για μπάνιο και να περάσετε καλά !!!
Και εμας μας λέγανε τα χειρότερα για την βαρκελώνη πριν 2χρονια Ιουλιο που ήμασταν ,στην barceloneta ομως μετα απο πολλα χλμ παραλίας με τα ποδήλατα που κάναμε διπλα στην θάλασσα... ε βουτήξαμε.... αν και δεν το είχαμε να κάνουμε απαραίτητα μπάνιο έτυχε ομως και ηταν και μια χαρα τελικα....!!! (ποσο μαλλον σικελια....)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom