Ερώτηση για Ελαφονήσι (Διαμονή - Πρόσβαση και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση :) )

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μπα.......λιγοτερο ειναι δεν ειναι τοσο πολυ.μολις ρωτησα και μια φιλη που μενει εκει και ειπε οτι ειναι λιγοτερο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Και εγω προτεινω το χωριο Καλυβιανη , γιατι ειναι ησυχο και με οικονομικα καταλυματα
Αποφυγε τη Παλιαοχωρα,ειναι πολυ τουριστικη, εκτος και αν σου εχει λείψει η Αθηνα σε φαση πορειας στο κεντρο
Μπορεις να πας και στο Σφηναρι ενα ψαροχωρι κοντα στο Ελαφονησι
Επιβαλεται μια σταση στη Μηλια Welcome to Milia Cretan Settlement ειναι στο δρομο σου
Στη Καλυβιανη θα βρεις καλο φαγητο στην ομονυμη ταβερνα, και στη ταβερνα Γκραμβουσα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
σου στέλνω με pm το τλφ του ξεν/χείου στα Φαλάσαρνα που μένω όταν πηγαίνω
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και εγω προτεινω το χωριο Καλυβιανη , γιατι ειναι ησυχο και με οικονομικα καταλυματα
Αποφυγε τη Παλιαοχωρα,ειναι πολυ τουριστικη, εκτος και αν σου εχει λείψει η Αθηνα σε φαση πορειας στο κεντρο
Μπορεις να πας και στο Σφηναρι ενα ψαροχωρι κοντα στο Ελαφονησι
Επιβαλεται μια σταση στη Μηλια Welcome to Milia Cretan Settlement ειναι στο δρομο σου
Στη Καλυβιανη θα βρεις καλο φαγητο στην ομονυμη ταβερνα, και στη ταβερνα Γκραμβουσα
ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξω και για Καλυβιανή! Είναι πολύ μακριά από την Φαλάσαρνα?
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σου στέλνω με pm το τλφ του ξεν/χείου στα Φαλάσαρνα που μένω όταν πηγαίνω
σ'ευχαριστώ πολύ! πήρα τηλ αλλά δυστυχώς δεν ύπάρχει δωμάτιο! :(

συνεχίζω την αναζήτηση! :D
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λοιπόν...βρήκα δωμάτιο στο "..." στα Φαλάσαρνα! Εάν έχει κάποιος κάποια γνώμη θα μπορούσε να μου το στείλει με pm? ευχαριστώ πολύ (για μία ακόμη φορά)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Θεωρώ οτι ειναι αξιοπρεπέστατο!
δεν έχω μείνει αλλα έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές..δές την τιμή και πράξε ανάλογα.
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θεωρώ οτι ειναι αξιοπρεπέστατο!
δεν έχω μείνει αλλα έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές..δές την τιμή και πράξε ανάλογα.
η τιμή είναι πολύ καλή! :clap:
σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε!!!

είστε καταπληκτικοί!

rethimno την Καλυβιανή δεν πρόλαβα να την ψάξω από θέμα διαμονής γιατί βρήκα αυτό! Θα την έχω όμως στα υπόψην για μελλοντικές εξορμήσεις ;)

Έχω μία ερώτηση όσον αφορά τη Μηλιά...τι ώρα είναι ανοιχτά για φαγητό; όλη την ημέρα; είναι κοντά από εκεί που θα μείνουμε; το είδα και στο net και αξίζει πιστεύω να πάμε.

Στο Ελαφονήσι, τι να πάρουμε μαζί μας; να υποθέσω ότι δεν θα έχει ομπρέλες για σκιά και ξαπλώστρες...επιτρέπεται να στήσουμε εμείς εκεί;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
rethimno την Καλυβιανή δεν πρόλαβα να την ψάξω από θέμα διαμονής γιατί βρήκα αυτό! Θα την έχω όμως στα υπόψην για μελλοντικές εξορμήσεις ;)

Έχω μία ερώτηση όσον αφορά τη Μηλιά...τι ώρα είναι ανοιχτά για φαγητό; όλη την ημέρα; είναι κοντά από εκεί που θα μείνουμε; το είδα και στο net και αξίζει πιστεύω να πάμε.

Στο Ελαφονήσι, τι να πάρουμε μαζί μας; να υποθέσω ότι δεν θα έχει ομπρέλες για σκιά και ξαπλώστρες...επιτρέπεται να στήσουμε εμείς εκεί;
Δεν κλεινει το εστιατορειο στη Μηλια γιατι λειτουργει και σαν καφε.....μπορειτε να κανετε τη βολτα σας, το φαγητο το βρηκα πολυ καλο, δες εξτρα φωτο στην ενοτητα Κρητη- Χανια που εχουν βαλει τα μελη
Δεν ξερω ακριβως την αποσταση απο το ξενοδοχειο σου θα σου πουν απο εκει.
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν κλεινει το εστιατορειο στη Μηλια γιατι λειτουργει και σαν καφε.....μπορειτε να κανετε τη βολτα σας, το φαγητο το βρηκα πολυ καλο, δες εξτρα φωτο στην ενοτητα Κρητη- Χανια που εχουν βαλει τα μελη
Δεν ξερω ακριβως την αποσταση απο το ξενοδοχειο σου θα σου πουν απο εκει.
ωραία! :D εντυπωσιάστηκα με όσα διάβασα για τη Μηλιά!

υγ. όσον αφορά τα του φαγητού αυτό το "Κουνέλι με μυζήθρα στο φούρνο" δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου από την ώρα που το διάβασα!
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στο Ελαφονήσι, τι να πάρουμε μαζί μας; να υποθέσω ότι δεν θα έχει ομπρέλες για σκιά και ξαπλώστρες...επιτρέπεται να στήσουμε εμείς εκεί;

Τώρα μάλιστα....θα χάσεις πάσα ιδέα...η άμμος χάνεται από από το πλαστικό...Και όλες οι φυλές του Ισραήλ, εκτός βέβαια πριν τις 10 ή μετά τις 7
Γι αυτό θα πάρετε τις δικές σας θα περπατήσετε μέχρι το νησί να βρείτε την ηρεμία σας.

στην επιστροφή από Χρυσοσκαλίτισσα πάρε το δρόμο για το Έλος (καστανόδενδρα, καταράχτης και ταβέρνες στο χωριό), μετά η Μηλιά αν έχετε 4χ4 εκτός και στρώσανε το δρόμο. Κατόπιν θα δειτε τη σπηλιά δίπλα στο δρόμο οδηγώντας προς Τοπόλια, θα μπήτε στο τούνελ και το φαράγγι των Τοπολίων. Στα Τοπόλια αγοράσεις γλυκό κανελόψωμο από το μοναδικό φούρνο. κατόπιν Καλουδιανά και Κίσσαμος. Είναι μια απολαυστική διαδρομή που γίνεται και αντίστροφα.

Φαλάσαρνα- Μηλιά είναι 75 λεπτά, αλλά μέχρι την πινακίδα στην άσφαλτο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ωραία! :D εντυπωσιάστηκα με όσα διάβασα για τη Μηλιά!

υγ. όσον αφορά τα του φαγητού αυτό το "Κουνέλι με μυζήθρα στο φούρνο" δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου από την ώρα που το διάβασα!
Για δοκιμασε αρνι σε σφολιατα με μελι στο εστιατορειο ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ στη Καλυβιανη και τα λεμε.....:bleh:
Kissamos Hotels - Οινομαγειρείο Γραμβούσα στην Καλυβιανή

Η διαδρομη που σου εγραψε ο Σουδιανος πραγματικα αξιζει
Απο τη διασταυρωση για να φτασεις στη Μηλια ειναι γυρω στα 2,5 χιλ χωματοδρομος αλλα σε καλη κατασταση
Δεν ξερω αν εχει αλλάξει κατι τελευταια...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom