Ερώτηση για Ελαφονήσι (Διαμονή - Πρόσβαση και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση :) )

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για δοκιμασε αρνι σε σφολιατα με μελι στο εστιατορειο ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ στη Καλυβιανη και τα λεμε.....:bleh:

se λίγες ώρες θα δεις εμείς τι θα τρώμε:clap::clap:[/quote
Αντωνη μη με τζιγκλιζεις εμενα. επειδη δεν μπορω να ερθω....ας οψονται οι αιτιοι.......

Περιμενουμε φωτο....εχω παει στο Παρασυρη και ξερω τη κουζινα του.....για ασχετη με εχεις ???? για σας τρεχω .....:clap::clap:
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μας βλέπω να φεύγουμε 5 το πρωί να προλάβουμε τον χαμό από τον πολύ κόσμο στο Ελαφονήσι! :D

το αμάξι υπενθυμίζω είναι χαμηλό :) δεν είναι για πολλά πολλά!!!
(μήπως να νοικιάζαμε ένα 4x4 για τις 2 μέρες; δεν ξέρω τι παίζει και από τιμές, θα μπω να κοιτάξω)

Ανακεφαλαίωση για Ελαφονήσι: Ξεκινάμε νωρίς, παίρνουμε μαζί ομπρέλα και πετσετούλες για την αμμουδιά, πεζοπορία στο νησί, και μετά σφακιανό μπουρέκι στην τελευταία ταβέρνα αριστερά όπως πάμε στην πλαζ!

Μετά το Ελαφονήσι: Check in στο ξενοδοχείο στα Φαλάσαρνα, ίσως μία βόλτα και μετά ύπνο και ξεκούραση. Επόμενη μέρα βουτιές στην παραλία της Φαλάσαρνας, φαγητό (το που θα εξαρτηθεί από τα κουράγια μας - η Καλυβιανή πόση ώρα είναι από τον Πλάτανο?) και χαλάρωση....(δεν ξέρω μήπως πάρουμε το πρωί το καραβάκι για Μπάλο, Γαμβρούσα και το απόγευμα παραλία Φαλάσαρνας - εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας)

και την επόμενη check -out, επίσκεψη στην Χρυσοσκαλίτισα, Τοπόλια (γλυκο κανελόψωμο) και αναχώρηση για τη βάση μας!

Να είμαστε καλά και πρώτα ο Θεός φυσικά!
Δεν μου αρέσει να προγραμματίζω γενικά - απλά θέλω να έχουμε ένα πλάνο!

Πως σας φαίνεται?
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν έχω μπερδέψει τις περιοχές και έχω γράψει πολλά πέρα δώθε δύσκολα πείτε μου

πχ ίσως την Χρυσοσκαλίτισα να πρέπει να την δούμε καθώς φεύγουμε από το Ελαφονήσι για να μην έχουμε πολλά πισωγυρίσματα ...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν έχω μπερδέψει τις περιοχές και έχω γράψει πολλά πέρα δώθε δύσκολα πείτε μου

πχ ίσως την Χρυσοσκαλίτισα να πρέπει να την δούμε καθώς φεύγουμε από το Ελαφονήσι για να μην έχουμε πολλά πισωγυρίσματα ...
Τρόμαξα έτσι που το έγραψες..
την μονή να την δείτε πηγαίνοντας ή φεύγοντας..
οταν αφήσετε πίσω σας το ελαφονήσι τέλος ! δεν ξαναπατε εκεί..
Η ιδέα για το καραβάκι ειναι πολύ καλή.έχω παει μια φορά στον μπάλο αλλα κολυμπησα σε στάση που έκανε πρίν.δεν μου αρέσουν τα ρηχά και ζεστά νερά.
δείτε το αυτο θα σας πάρει κανένα 6ωρο όμως.

κάτι άλλο.στον πλάτανο πρίν τα φαλάσαρνα ειναι το εργοστάσιο με τα καλύτερα παξιμάδια κρίθινα και άλλα του τσατσαρωνάκη γνωστά ως το "μάννα" φορτώστε αλύπητα να τρώτε ντάκους με ντομάτα και μυζήθρα..η καλύτερη διατροφή..
Εδώ τα φορτηγά φορτώνουν τόννους και πανε μέχρι την αμερική εσείς θα το χάσετε??
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τρόμαξα έτσι που το έγραψες..
την μονή να την δείτε πηγαίνοντας ή φεύγοντας..
οταν αφήσετε πίσω σας το ελαφονήσι τέλος ! δεν ξαναπατε εκεί..
Η ιδέα για το καραβάκι ειναι πολύ καλή.έχω παει μια φορά στον μπάλο αλλα κολυμπησα σε στάση που έκανε πρίν.δεν μου αρέσουν τα ρηχά και ζεστά νερά.
δείτε το αυτο θα σας πάρει κανένα 6ωρο όμως.
χα χα χα - όλη η περιοχή είναι ένας αχταρμάς στο μυαλό μου και μετά από μια δύσκολη μέρα στο γραφείο δεν βλέπω να το ξεμπερδεύω :)

Λοιπόν - δεν ξαναπάμε Ελαφονήσι .... την Μονή την βλέπουμε μόνο στο πήγαινε προς Ελαφονήσι ή στο έλα προς το ξενοδοχείο ... σωστά?

η βόλτα με το καραβάκι θα εξαρτηθεί καθαρά από το πως θα μας ξημερώσει η επόμενη μέρα - εάν είμαστε κομμάτια από το ταξίδι...βλέπω να αράζω Φαλάσαρνα και να μη κάνω ρούπι :D

ευχαριστώ πολύ renata
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κάτι άλλο.στον πλάτανο πρίν τα φαλάσαρνα ειναι το εργοστάσιο με τα καλύτερα παξιμάδια κρίθινα και άλλα του τσατσαρωνάκη γνωστά ως το "μάννα" φορτώστε αλύπητα να τρώτε ντάκους με ντομάτα και μυζήθρα..η καλύτερη διατροφή..
Εδώ τα φορτηγά φορτώνουν τόννους και πανε μέχρι την αμερική εσείς θα το χάσετε??
είναι τα ίδια που βρίσκουμε και στο σούπερ μάρκετ;

λατρεύω τον ντάκο και εγώ και ο άντρας μου - έχει καθιερωθεί ως βραδινό τσιμπολόγημα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
είναι τα ίδια που βρίσκουμε και στο σούπερ μάρκετ;

λατρεύω τον ντάκο και εγώ και ο άντρας μου - έχει καθιερωθεί ως βραδινό τσιμπολόγημα!
αυτα ειναι και άλλα πολλα..έχει πλουτίσει πολύ την συλλογή του.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
χα χα χα - όλη η περιοχή είναι ένας αχταρμάς στο μυαλό μου και μετά από μια δύσκολη μέρα στο γραφείο δεν βλέπω να το ξεμπερδεύω :)



η βόλτα με το καραβάκι θα εξαρτηθεί καθαρά από το πως θα μας ξημερώσει η επόμενη μέρα - εάν είμαστε κομμάτια από το ταξίδι...βλέπω να αράζω Φαλάσαρνα και να μη κάνω ρούπι :D

μην μπερδεύεστε με Μπάλους για δυο μέρες μόνο.

δείτε και τα αρχαία στα Φαλάσαρνα, κάντε μπάνιο στη θάλασσα μαγεία της Αγ. Παρασκευής, φαγητό στην ταβέρνα πάνω απο το εκκλησάκι, δώσε και χαιρετίσματα στο Μιχάλη. Θα σου πω με PM, πότε πας; μετά τις 10/8;;
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
χα χα χα - όλη η περιοχή είναι ένας αχταρμάς στο μυαλό μου και μετά από μια δύσκολη μέρα στο γραφείο δεν βλέπω να το ξεμπερδεύω :)



η βόλτα με το καραβάκι θα εξαρτηθεί καθαρά από το πως θα μας ξημερώσει η επόμενη μέρα - εάν είμαστε κομμάτια από το ταξίδι...βλέπω να αράζω Φαλάσαρνα και να μη κάνω ρούπι :D

μην μπερδεύεστε με Μπάλους για δυο μέρες μόνο.

δείτε και τα αρχαία στα Φαλάσαρνα, κάντε μπάνιο στη θάλασσα μαγεία της Αγ. Παρασκευής, φαγητό στην ταβέρνα πάνω απο το εκκλησάκι, δώσε και χαιρετίσματα στο Μιχάλη. Θα σου πω με PM, πότε πας; μετά τις 10/8;;
ερώτηση....η θάλασσα της Αγ. Παρασκευής που είναι ;

Θυμάσαι το όνομα της ταβέρνας πάνω από το εκκλησάκι να μου το στείλεις με pm?

και ναι, μετά τις 10 Αυγούστου θα κατέβουμε :D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ερώτηση....η θάλασσα της Αγ. Παρασκευής που είναι ;

Θυμάσαι το όνομα της ταβέρνας πάνω από το εκκλησάκι να μου το στείλεις με pm?

και ναι, μετά τις 10 Αυγούστου θα κατέβουμε :D
η τελευταία στην αγ. Παρασκευή κοντά στα αρχαία. ρώτα θα σου πουν.

η ταβέρνα είναι μία δεν έχει άλλη. νομίζω "πανόραμα".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom