Ερώτηση για Ελαφονήσι (Διαμονή - Πρόσβαση και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση :) )

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
H ροζ αμμος στη παραλια ειναι σκονη απο σπασμενα κοχυλια, ροζ αμμο επισης θα δεις και στη λιμνοθαλασσα του μπαλου
Και στις δυο παραλιες υπαρχει ταμπελα αναρτημενη που γραφει ''Απαγορευεται η συλλογη κοχυλιων ''

και οι περισσότεροι την βλέπουν σαν καθαρά διακοσμητική ε? πάντως εάν δω κάτι τέτοιο θα κάνω θέμα... απαράδεκτο
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@rethimno
Είναι πολύ ιδιαίτερη και ενδεχομένως να "αναπλάθεται" η ροζ άμμος.
Αλλά εμένα με εκνευρίζει πολύ αυτή η ασέβεια προς το περιβάλλον και προς τους άλλους! Ειδικά στην Χρυσή που πήγα προ 10ημέρου και έχει γίνει μια απέραντη τουαλέτα (με το συμπάθειο κιόλας) από τους δεκάδες κατασκηνωτές! Η αγάπη προς τη φύση δεν εκδηλώνεται με την κατασκήνωση στα προστατευμένα μέρη, αλλά με την σύνεση να μην ξεδιπλώνεις όλο το χαρτί τουαλέτας και μετά αυτό να κάνει βόλτες στο κατά τα άλλα πανέμορφο νησί. Για να μην μιλήσω για πλαστικά μπουκάλια και καφέδες... Παρόμοια κατάσταση και στην Πρέβελη δυστυχώς..

είναι τόσο απλό και το κάνουμε τόσο περίπλοκο..πάντα μαζεύουμε τα σκουπίδια μας...πάντα!!!! αν ο καθένας μας το σκεφτόταν έτσι οι παραλίες μας θα ήταν πεντακάθαρες! αυτό δείχνει ότι αρχικά σέβεσαι τον εαυτό σου και κατά δεύτερον ότι σέβεσαι και τους υπόλοιπους
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φιλη μου το να παω σε παραλια και να δω τις εικονες που περιγραφεις ειλικρινα ειναι οτι χειροτερο μπορει να μου τυχει.....
Και ακομα χειροτερα οταν ειμαι καπου σε διακοπες και δεν εχω την ευκαιρία να παω δευτερη φορα...οποτε σε καταλαβαινω απολυτα
Αυτη την εποχη σε ολες τις παραλιες γινονται βραδυνα μπιτσ- παρτυ , και κανενας δεν νοιαζετε για το τι αφηνει πισω του
Φταίμε εμεις που αδιαφορουμε φταίει η αρμοδεια αρχη που δεν παιρνει τα καταλληλα μετρα,φταίει η παιδεία μας.......γιατι στο Ελαφονησι ηταν ολα διαφορετικα....ποιος ''νοιαζεται'' για τετοιες εικονες....
όταν λες διαφορετικα΄να υποθέσω ότι εννοείς πεντακάθαρα ε?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
όταν λες διαφορετικα΄να υποθέσω ότι εννοείς πεντακάθαρα ε?
πεντακάθαρα και ελάχιστος κόσμος. ήταν 14 αυγούστου, τρεις όλες-όλες οι παρέες. διανυκτέρευση πάνω στην άμμο. οδηγούσες και μέσα στην πατημένη..άμμο για να φτάσεις. από κόλλημα, άλλο τίποτα...
Δεν μπορούμε να πούμε όχι στο τουριστικό προιόν που μόνο αυτό μας έμεινε. όμως έπρεπε νάρθει αυτό για να μάθουμε τις ομορφιές του τόπου μας.
όλα τα ξενοδοχεία της Κρήτης κάνουν στους τουρίστες ημερήσιες εκδρομές εκεί. γι αυτό σου είπα το μυστικό: στις 0700-1000 και μετά 1900-2200 με τ αστέρια μπανάκι σπέσιαλ,
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
πεντακάθαρα και ελάχιστος κόσμος. ήταν 14 αυγούστου, τρεις όλες-όλες οι παρέες. διανυκτέρευση πάνω στην άμμο. οδηγούσες και μέσα στην πατημένη..άμμο για να φτάσεις. από κόλλημα, άλλο τίποτα...
Δεν μπορούμε να πούμε όχι στο τουριστικό προιόν που μόνο αυτό μας έμεινε. όμως έπρεπε νάρθει αυτό για να μάθουμε τις ομορφιές του τόπου μας.
όλα τα ξενοδοχεία της Κρήτης κάνουν στους τουρίστες ημερήσιες εκδρομές εκεί. γι αυτό σου είπα το μυστικό: στις 0700-1000 και μετά 1900-2200 με τ αστέρια μπανάκι σπέσιαλ,

αυτά είναι! μάλλον ...ήταν! αλλά δεν πρέπει να παραπονιέμαι γιατί εάν η παραλία δεν είχε γίνει πασίγνωστη δεν θα την μάθαινα ποτέ! :)

σχετικά με το 7-10..το έχω λάβει σοβαρά υπόψη μου, σου λέω θα ξεκινήσουμε 6 το πρωί....μη σου πω να προσπαθήσουμε και νωρίτερα! :)
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
@StellaNW
δυστυχώς απογοητεύομαι από την παιδεία και τη συμπεριφορά μας. Για να έχουμε καθαρά αμάξια, πρέπει να πετάμε τα σκουπίδια μας απ' έξω.... Ευτυχώς στο Ελαφονήσι, στο κομμάτι που περπάτησα ήταν πεντακάθαρα, στα ανατολικά όπου κατασκηνώνουν δεν μπορώ να έχω γνώμη. Ο εκνευρισμός που έβγαλα ήταν από άλλες περιοχές, όπου κάτω από το χαλάκι βλέπει κανείς την ασέβεια που μας χαρακτηρίζει.
Τέλος πάντων, σου εύχομαι να έχεις καλές διακοπές, να απολαύσετε τα υπέροχα τοπία των χανίων, να δοκιμάσετε την καταπληκτική κουζίνα, να χαλαρώσετε και να ξεκουραστείτε. Και να απολαύσετε το ηλιοβασίλεμα στα Φαλάσαρνα και τις ιδιαίτερες διαδρομές, πάντα με προσεκτική οδήγηση και με κράνος/ ζώνη. Δυστυχώς στην Κρήτη οδηγούμε απαίσια....Πολλή προσοχή λοιπόν και καλές διακοπές!!!
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευτυχώς στο Ελαφονήσι, στο κομμάτι που περπάτησα ήταν πεντακάθαρα, στα ανατολικά όπου κατασκηνώνουν δεν μπορώ να έχω γνώμη.
πολύ χαίρομαι που το ακούω!!!!!:clap:

Και να απολαύσετε το ηλιοβασίλεμα στα Φαλάσαρνα
έχω δει φωτό με αυτό το ηλιοβασίλεμα...πρέπει να ειναι φανταστικό...κάπου διάβασα ότι είναι και καλύτερο από της Σαντορίνης!

πάντα με προσεκτική οδήγηση και με κράνος/ ζώνη. Δυστυχώς στην Κρήτη οδηγούμε απαίσια....Πολλή προσοχή λοιπόν και καλές διακοπές
Οδήγηση στην Κρήτη...εδώ μπορώ να γράψω ολόκληρο βιβλίο αλλά θα είμαι εκτός θέματος..εγώ είμαι γνώστης μιας και ο πατέρας μου είναι βέρος Ηρακλειώτης.....δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που έφερα τον σύζηγο στην Κρήτη και οδήγησε ...δεν ήξερε πως να αντιδράσει στους δρόμους :D:D:D να γελάσεις; να τσαντιστείς; να κλάψεις; ανάμεικτα συναισθήματα! για μένα απλά πρέπει να έχεις απλά το κληρονομικό χάρισμα να προβλέπεις τι θα κάνει ο μπροστινός σου ή πολύ φαντασία :D:D:D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
έτσι είναι. κάθε μέρα σχεδόν έχουμε νεκρούς. φέτος μέχρι τώρα έχουμε μεγάλο αριθμό θυμάτων
 

Stella NW

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
έτσι είναι. κάθε μέρα σχεδόν έχουμε νεκρούς. φέτος μέχρι τώρα έχουμε μεγάλο αριθμό θυμάτων

αυτό ειναι το άσχημο...αυτοί που χάνονται...

για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα...έχετε δει κάτι φανάρια που έχουν εγκαταστήσει (σίγουρα στο Ηράκλειο - δεν έχω προσέξει στους άλλους νομούς) με κάτι τεράστεια φώτα; πολύ μεγαλύτερα από της Αθήνας...ε ένα ολόκληρο καλοκαίρι έκανα πλάκα στο σόι ότι και μεγαλύτερα φανάρια σας έβαλαν για να τα βλέπετε...και πάλι δεν τα βλέπετε...:D:bleh::D
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σε 10 μέρες από σήμερα, θα βρίσκομαι στα Χανιά..δεν είχα πάει ποτέ εκεί, αλλά τώρα δεν θα μου ξεφύγει..thanks soudiane, αν όχι την πρώτη, σίγουρα τη δεύτερη μέρα θα κολυμπάω εκεί..:D:D:D
καλές βουτιές, και να μας πεις πως είναι και πως θα την βρούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.630
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom