Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η απάντηση δεν είναι αβίαστα «ναι», εξαρτάται τον προορισμό! Μην συμβεί κάποιο έκτακτο γεγονός και ξεμείνεις εξωτερικό, ειδικά σε μακρινό προορισμό (δες π.χ. παλαιότερα έκρηξη ηφαιστείου στην Ισλανδία), όπου απλά θα ακυρωθεί η πτήση, χωρίς να έχει καμία υποχρέωση η εταιρεία να σε επιστρέψει στον αρχικό προορισμό... Και θα πληρώσεις και τα μαλλιοκέφαλά σου για να βρεις συμβατή πτήση, ίσως μετά από ημέρες...
Εξάλλου, στις μετ' επιστροφής πτήσεις, σε περίπτωση που δεν μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το σκέλος της μετάβασης, φροντίζεις να το ακυρώσεις πριν την πτήση πληρώνοντας το τέλος ακύρωσης (που συνήθως υπερκαλύπτεται από την επιστροφή του φόρου αεροδρομίου), και χρησιμοποιείς κανονικά το σκέλος της επιστροφής. Αυτά στην Aegean (φαντάζομαι και σε πολλές άλλες, εξαρτάται από τους όρους του ναύλου και της αεροπορικής).
Το ναι πήγαινε ακριβώς στην φράση που παράθεσα. Δεν καταλαβαίνω την πρώτη σου παράγραφο. Γιατί να ξεμείνω, αφού θα έχω εισιτήριο. Οι συμβουλές της δεύτερης παραγράφου είναι περιττές αν έχεις δυο διαφορετικά εισιτήρια και βγαίνεις και κερδισμένος.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Χαζό σου φαίνεται εσένα που δεν έχεις αεροπορική με έξοδα, μισθούς και συντηρήσεις αεροσκαφών. Αν είχες όμως θα ήθελες τα αεροπλάνα σου να γυρνάνε στη βάση τους γεμάτα και όχι άδεια επειδή οι επιβάτες κλείσανε μόνο εισιτήρια απλής μετάβασης.
Μα θα κλείσεις και επιστροφή απλά με ξεχωριστή κράτηση.Δεν κατάλαβες τι εννοούσα.Χαζό χαρακτήρισα το γεγονός οτι σου απαγορεύουν να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο της επιστροφής εφόσον δεν χρησιμοποίησες της μετάβασης...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μα και η wizz air εχει πολυ τσουχτερο πρστιμο για no show (80 ευρω ανα πτηση) . Δεν εχεις διαβασει τους ορους για καμια εταιρεια μου φαινεται. Αν προτιμας να πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα για no show και να μη σε ψαξει και κανεις στο αεροδρομιο αν αργησεις, οκ ειναι κι αυτη.
Η κοπέλα δεν πλήρωσε ουτε ένα ευρώ παραπάνω στην wizzair επειδή δεν κατάφερε να πετάξει και προφανώς ούτε πήρε πίσω τα λεφτά της πτήσης που έχασε.Εμφανίστηκε κανονικά στο αεροδρόμιο ωστόσο δεν της επέτρεπαν να πετάξει καθώς είχε ξεχάσει την ταυτότητα της αλλά είχε άλλα έγγραφα πχ δίπλωμα οδήγησης για την ταυτοπροσωπία.Μιλήσαμε στο αεροδρόμιο με αστυνομίες κτλπ και μάθαμε πως ήταν καθαρά θέμα αεροπορικής.Πετούσαμε από Καβάλα και ήμασταν μακρυά από τον τόπο κατοικίας μας οπότε ήταν αδύνατο να την φέρει κάποιος και είχαμε ελάχιστο χρόνο ώστε να προλάβει να βγάλει καινούργια στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα της περιοχής.Ηθικό δίδαγμα παιδιά 10απλό τσεκάρισμα για ταυτότητες χαχαχ.Μετά όταν ήρθε η ώρα εγώ και η υπόλοιπη παρέα μου να περάσουμε την πύλη φώναξαν απλά το όνομα της φίλης μου και μιας ακόμα επιβάτιδος που δεν είχαν εμφανιστεί αλλά είχαν κάνει κανονικά τσεκ ιν και η υπάλληλος μας θυμόταν από πριν και της είπαμε οτι δεν καταφέρει να πετάξει η φίλη μας καθώς δεν βρήκε λύση με την ταυτότητα.Εκεί ήταν το σημείο που ρωτήσαμε εαν μπορεί να χρησιμοποιήσει το εισιτήριο επιστροφής και μας απάντησε καταφατικά.Η φίλη μου από τότε δεν έχει πληρώσει ούτε ευρώ παραπάνω στην wizz που δεν εμφανίστηκε και ούτε μου ήρθε κάποιο email επειδή εγώ είχα κάνει την κράτηση,σχετικά με το πρόβλημα.Δεν ξέρω εαν ισχύει τέτοιος νόμος πάντως δεν στέκει γιατί ακόμα και να μην εμφανιστείς το έχεις πληρώσει το εισιτήριο δηλαδή τα παίρνει τα λεφτά η αεροπορική βρέξει χιονίσει και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσεις 80 ευρώ εφόσον δεν επηρεάζει κάτι ή και γιατί να μην χρησιμοποιήσεις την επιστροφή εφόσον το έχεις πληρώσει κ αυτό και κατάφερες να φτάσεις στον προορισμό με χψ τρόπο.Ευτυχώς η φίλη μου την γλίτωσε φθηνά και βρήκε εισιτήριο 70 ευρώ για την επόμενη μέρα της τελευταίας στιγμής (ειλικρινά απόρισα με την τιμή περιμένα να είναι πάνω απο 300+)με aegean από Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη μέσω Αθήνας 3 μέρα Χριστουγέννων και ήρθε και μας βρήκε και εμείς πληρώσαμε ένα σκασμό λεφτά στην γουιζ για Χριστουγεννιάτικο ταξίδι που κλείσαμε αρχικά για Θεσσαλονίκη,μας άλλαξαν τον αεροδρόμιο τότε που γινόντουσαν έργα στο Μακεδονία και έφυγαν αεροπορικές προσωρινά για Καβάλα,πήγαμε και Καβάλα με δικά μας έξοδα,τουλάχιστον στην επιστροφή είχε δωρεάν λεωφορεία για Θεσσαλονίκη..Γενικά ήταν από τα πιο επεισοδιακά ταξίδια αλλά ταξίδι χωρίς λίγο ταλαιπωρία δεν γίνεται...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μια απλή πτήση την κάνατε σίριαλ. Κλείνεις κοινό εισιτήριο με επιστροφή, πετάς όλους τους τομείς, έχεις μαζί σου ταυτότητα/διαβατήριο, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δε σ'αρέσει αυτό το σύστημα, κλείνεις απλά segments με Ryanair ή παρόμοιες. Δεν κάνεις κάτι απ' τα παραπάνω έχεις πρόβλημα και όταν με το καλό επιστρέψεις σπίτι, γκρινιάζεις στα φόρουμ για την κακή Αegean ενώ η ευθύνη είναι όλη δική σου.
Μα θα κλείσεις και επιστροφή απλά με ξεχωριστή κράτηση.Δεν κατάλαβες τι εννοούσα.Χαζό χαρακτήρισα το γεγονός οτι σου απαγορεύουν να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο της επιστροφής εφόσον δεν χρησιμοποίησες της μετάβασης...
Πιο πριν μας έγραψες ότι το εισιτήριο ήταν σε κοινή κράτηση, τώρα μας λες ξεχωριστή. Αποφάσισε τι απ' τα δύο και το συζητάμε.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Το ναι πήγαινε ακριβώς στην φράση που παράθεσα. Δεν καταλαβαίνω την πρώτη σου παράγραφο. Γιατί να ξεμείνω, αφού θα έχω εισιτήριο. Οι συμβουλές της δεύτερης παραγράφου είναι περιττές αν έχεις δυο διαφορετικά εισιτήρια και βγαίνεις και κερδισμένος.
Δεν ξέρω αν δεν το διατύπωσα σωστά. Αν έχεις μία ενιαία κράτηση μετ' επιστροφής και είσαι στον προορισμό σου, η εταιρεία (σε έκτακτο μαζικό γεγονός μιλάμε πάντα) θα προσπαθήσει να σε προωθήσει στο αρχικό αεροδρόμιο, όταν αυτό καταστεί δυνατό και ενδεχομένως, ανάλογα τις περιστάσεις, και να καλύψει την παράταση της διαμονής σου. Σε δυο διαφορετικές κρατήσεις, η κάθε κράτηση είναι ανεξάρτητη από την άλλη. Έτσι η πρώτη κράτηση θα έχει διεκπεραιωθεί και θα έχουν λήξει οι αξιώσεις της. Στη δεύτερη κράτηση είναι πολύ μεγαλύτερες οι πιθανότητες απλά να ακυρωθεί και να σου επιστραφούν τα χρήματα, αντί της αναζήτησης νέας πτήσης, δεδομένου μάλιστα ότι η όποια απαγόρευση αναχώρησης δεν έγινε με υπαιτιότητα της εταιρίας.
Οι «συμβουλές» της δεύτερης παραγράφου μπορεί να φανούν χρήσιμες σε κάποιον, αν για άλλον είναι περιττές, μπορεί να τις προσπεράσει, αλίμονο!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μια απλή πτήση την κάνατε σίριαλ. Κλείνεις κοινό εισιτήριο με επιστροφή, πετάς όλους τους τομείς, έχεις μαζί σου ταυτότητα/διαβατήριο, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δε σ'αρέσει αυτό το σύστημα, κλείνεις απλά segments με Ryanair ή παρόμοιες. Δεν κάνεις κάτι απ' τα παραπάνω έχεις πρόβλημα και όταν με το καλό επιστρέψεις σπίτι, γκρινιάζεις στα φόρουμ για την κακή Αegean ενώ η ευθύνη είναι όλη δική σου.

Πιο πριν μας έγραψες ότι το εισιτήριο ήταν σε κοινή κράτηση, τώρα μας λες ξεχωριστή. Αποφάσισε τι απ' τα δύο και το συζητάμε.
Άλλο λέω εγώ άλλο λες εσύ.Αυτό που είπα εγώ οτι το εισιτήριο ήταν σε κοινή κράτηση αφορά το περιστατικό που συνέβη με την φίλη μου.Πιο πάνω γράφουν για απαγόρευση επιβίβασης σε πτήση επιστροφής εαν δεν έχεις εμφανιστεί στην πτήση μετάβασης.Και απαντάω εγώ πάνω σ αυτό γράφοντας το συμβάν με την φίλη μου λέγοντας οτι μπόρεσε να χρησιμοποιήσει κανονικά το εισιτήριο της επιστροφής χωρίς να υπάρξει κάποιο θέμα (τα γράφω αναλυτικά μπορείς να τα ξαναδιαβάσεις αν δεν κατάλαβες κάτι) και σχολιάζω μετά εγώ "χαζό" το γεγονός οτι δεν σ αφήνουν να επιβιβάζεσαι στην πτήση της επιστροφής εαν δεν έχεις εμφανιστεί στην πτήση μετάβασης και έχεις τις 2 πτήσεις σε μια κράτηση (μου εξηγούν οτι έτσι είναι ο νόμος αλλά εγώ παραθέτω την γνώμη μου) και λέω εγώ τώρα οτι μ αυτό το σκεπτικό για να σαι σίγουρος μην σου κάτσει καμιά στραβή μπορείς να κάνεις 2 ξεχωριστές κρατήσεις μια για την μετάβαση και μια για την επιστροφή και μετά γράφεις κάτι δικά σου περί επιστροφής άδειων αεροπλάνων στην βάση που δεν κολλάνε καν με την συζήτηση....Άμα έχεις ακόμα κάποια απορία πες μου να στο εξηγήσω αναλυτικότερα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
.Ευτυχώς η φίλη μου την γλίτωσε φθηνά και βρήκε εισιτήριο 70 ευρώ για την επόμενη μέρα της τελευταίας στιγμής (ειλικρινά απόρισα με την τιμή περιμένα να είναι πάνω απο 300+)με aegean από Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη μέσω Αθήνας 3 μέρα Χριστουγέννων και ήρθε και μας βρήκε και εμείς πληρώσαμε ένα σκασμό λεφτά στην γουιζ για Χριστουγεννιάτικο ταξίδι
Δεν καταλαβαινω αφου συνεβη στην παρεα σου μεσω αλλου προορισμου να πληρωσει ψιχουλα στην Aegean γιατι διαμαρτυρηθηκες για το εισιτηριο που εβρισκες αρχικα. Εχεις εμπειρια και ξερεις οτι ειναι φτηνοτερο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν ξέρω αν δεν το διατύπωσα σωστά. Αν έχεις μία ενιαία κράτηση μετ' επιστροφής και είσαι στον προορισμό σου, η εταιρεία (σε έκτακτο μαζικό γεγονός μιλάμε πάντα) θα προσπαθήσει να σε προωθήσει στο αρχικό αεροδρόμιο, όταν αυτό καταστεί δυνατό και ενδεχομένως, ανάλογα τις περιστάσεις, και να καλύψει την παράταση της διαμονής σου. Σε δυο διαφορετικές κρατήσεις, η κάθε κράτηση είναι ανεξάρτητη από την άλλη. Έτσι η πρώτη κράτηση θα έχει διεκπεραιωθεί και θα έχουν λήξει οι αξιώσεις της. Στη δεύτερη κράτηση είναι πολύ μεγαλύτερες οι πιθανότητες απλά να ακυρωθεί και να σου επιστραφούν τα χρήματα, αντί της αναζήτησης νέας πτήσης, δεδομένου μάλιστα ότι η όποια απαγόρευση αναχώρησης δεν έγινε με υπαιτιότητα της εταιρίας.
Από που προκύπτουν όλα αυτά; Είναι δικές σου υποθέσεις;

Επειδή γίνεται λόγος σε άλλα μηνύματα: Ξεχωριστά σκέλη αγοράζεις και στην aegean χωρίς διαφορά στην τιμή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άμα έχεις ακόμα κάποια απορία πες μου να στο εξηγήσω αναλυτικότερα...
Δεν μπορείς να καταλάβεις προφανώς ότι όταν η αεροπορική σου πουλάει φθηνότερα το εισιτήριο επιστροφής απ' ότι δύο ξεχωριστά εισιτήρια πήγαινε και έλα ή όταν στα πουλάει ενιαία περιμένει από σένα να πετάξεις τις πτήσεις που έκλεισες. Δηλαδή για να στο πω απλούστερα η εταιρεία έκανε κάποιο προγραμματισμό θέσεων, αεροσκάφους, πληρώματος κτλ. Δεν περιμένει από σένα να κάνεις skip ένα segment επειδή σου βγαίνει φθηνότερα. Η αεροπορική το γνωρίζει το κόλπο που πας να κάνεις γι΄αυτό και σου απαγορεύει να επιβιβαστείς στη δεύτερη πτήση. Πραγματικά λυπάμαι το προσωπικό εδάφους που πρέπει να διαχειριστεί τέτοιους επιβάτες σαν εσένα που όχι μόνο δε γνωρίζουν τους όρους των εισιτηρίων που κλείνουν αλλά είναι και ξεροκέφαλοι.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν μπορείς να καταλάβεις προφανώς ότι όταν η αεροπορική σου πουλάει φθηνότερα το εισιτήριο επιστροφής απ' ότι δύο ξεχωριστά εισιτήρια πήγαινε και έλα ή όταν στα πουλάει ενιαία περιμένει από σένα να πετάξεις τις πτήσεις που έκλεισες. Δηλαδή για να στο πω απλούστερα η εταιρεία έκανε κάποιο προγραμματισμό θέσεων, αεροσκάφους, πληρώματος κτλ. Δεν περιμένει από σένα να κάνεις skip ένα segment επειδή σου βγαίνει φθηνότερα. Η αεροπορική το γνωρίζει το κόλπο που πας να κάνεις γι΄αυτό και σου απαγορεύει να επιβιβαστείς στη δεύτερη πτήση. Πραγματικά λυπάμαι το προσωπικό εδάφους που πρέπει να διαχειριστεί τέτοιους επιβάτες σαν εσένα που όχι μόνο δε γνωρίζουν τους όρους των εισιτηρίων που κλείνουν αλλά είναι και ξεροκέφαλοι.
Με το να μην επιβιβαστείς σε μια πτήση η εταιρία δεν χάνει τα λεφτά της απ όσο γνωρίζω αρα που είναι το κακο;εσύ απ ότι κατάλαβα λες κλείνω με aegean 100 ευρώ πήγαινε έλα για Βουδαπέστη(40 και 40 αντίστοιχα) και βρίσκω φθηνότερο με Ryan στο πήγαινε οπότε το κλείνω και χρησιμοποιώ αυτό και στην επιστροφή aegean που είχα κλείσει πριν...Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ κάτι τέτοιο ξαναλέω για εκατοστή φορά ότι απόρησα εάν σου τύχει μια στραβή και δεν μπορέσεις να πετάξεις στο πήγαινε και βρεθείς με άλλο τρόπο στον προορισμό σου ακόμα και αν αυτό είναι καινούργια πτήση με άλλη εταιρία γιατί να μην χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο επιστροφής από την κράτηση που έχεις πληρώσει;;;Μου εξηγούν πως υπάρχει νόμος που το απαγορεύει οκ δεκτο αν και δεν συμφωνώ είναι υποχρεωμένος να συμβιβαστω με τις πολιτικές των εταιριών που ταξιδεύω..Η λέξη ξεροκεφαλος με την οποία απευθύνεσαι σε εμένα δεν ταιριάζει στην προσωπικότητα μου και θα σε παρακαλούσα πολύ να μην με χαρακτηρίζεις έτσι χωρίς να με γνωρίζεις...Φέρομαι με σεβασμό στις εταιρίες και στα αεροδρόμια καθώς και στους υπαλλήλους του και πότε δεν δημιουργήσαμε κάποια φασαρία εγώ και η παρέα μου.Στο περιστατικό που συνέβη στην Καβάλα συνομιλιααμε με αστυνομία αεροδρόμιο και εταιρία και μας εξήγησαν πως η φίλη μου δεν μπορεί να πετάξει δεν δείξαμε καμία άσχημη συμπεριφορά και δεχθήκαμε με σεβασμό την απόφαση...Ασχολουμαι με τα ταξίδια 1,5 χρόνο και κάθε μέρα μαθαίνω καινούργια πράγματα οπως έμαθα σήμερα για τον νόμο των εισιτηρίων εσύ μπορεί να είσαι ειδικός με τα ταξίδια και να τα ξέρεις όλα εγώ όμως ακόμα μαθαίνω για αυτό σε παρακαλώ να λείπουν οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί και ειρωνικές συμπεριφορές που έχεις την τάση να εμφανίζεις συχνά απ ότι παρατηρω και δεν νομίζω πως ταιριάζουν με την αισθητική του φορουμ...Εδω μέσα μπήκα για να μάθω!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν καταλαβαινω αφου συνεβη στην παρεα σου μεσω αλλου προορισμου να πληρωσει ψιχουλα στην Aegean γιατι διαμαρτυρηθηκες για το εισιτηριο που εβρισκες αρχικα. Εχεις εμπειρια και ξερεις οτι ειναι φτηνοτερο.
Μπορείς να ξαναεξηγησεις τι εννοείς γιατί δεν το κατάλαβα; :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μπορείς να ξαναεξηγησεις τι εννοείς γιατί δεν το κατάλαβα; :p
Μια χαρα καταλαβες.
Η φιλη σου πληρωσε 70 ευρω τα δυο σκελη μαζι στην Aegean , οταν το ενα μονο σκελος Αθηνα Βουδαπεστη ειναι πολυ ακριβοτερο.
Εκει δεν διαμαρτυρηθηκες.

Αλλα οταν ηρθε η ωρα για το δικο σου εισιτηριο σου κακοφανηκε που το ενα σκελος ειναι ακριβο ενω τα δυο Κεφαλονια- Αθηνα + Αθηνα- καπου ειναι φτηνοτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom