Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μια χαρα καταλαβες.
Η φιλη σου πληρωσε 70 ευρω τα δυο σκελη μαζι στην Aegean , οταν το ενα μονο σκελος Αθηνα Βουδαπεστη ειναι πολυ ακριβοτερο.
Εκει δεν διαμαρτυρηθηκες.

Αλλα οταν ηρθε η ωρα για το δικο σου εισιτηριο σου κακοφανηκε που το ενα σκελος ειναι ακριβο ενω τα δυο Κεφαλονια- Αθηνα + Αθηνα- καπου ειναι φτηνοτερα.
Μάλλον μπέρδεψες τους Γιώργηδες.Εγώ είμαι ο giorgtsi o @giorgos t έγραψε για την Κεφαλονιά.Εγώ απλά απάντησα σε ένα άλλο μήνυμα που έλεγε για απαγόρευση επιβίβασης στην πτήση της επιστροφής ενώ δεν έχεις επιβιβαστεί στη μετάβαση και εδώσα για παράδειγμα το περιστατικό που συνέβη με τη φίλη μου.Για να το διευκρινίσω καλύτερα 70 ευρώ έκανε η μια διαδρομή Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη με aegean όπου έκλεισε Χριστουγεννιάτικα το εισιτήριο 1 μέρα πριν την πτήση δηλαδή την ημέρα που δεν πέταξε με wizzair.Και εμένα μου φάνηκε περίεργη η τιμή αλλά φαντάζομαι μπορεί να είχε η aegean καμία ακύρωση θέσεων της τελευταίας στιγμής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.973
Για να το διευκρινίσω καλύτερα 70 ευρώ έκανε η μια διαδρομή Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη με aegean όπου έκλεισε Χριστουγεννιάτικα το εισιτήριο 1 μέρα πριν την πτήση δηλαδή την ημέρα που δεν πέταξε με wizzair.Και εμένα μου φάνηκε περίεργη η τιμή αλλά φαντάζομαι μπορεί να είχε η aegean καμία ακύρωση θέσεων της τελευταίας στιγμής.
Ποσοι Γιωργηδες γραφετε; :haha:
H Αιγαιου δεν εχει διαδρομη Θεσσαλονικη Βουδαπεστη και μια χαρα ειπες αρχικα Θεσσαλονικη- Αθηνα - Βουδαπεστη. Και δεν ειχε ακυρωση, ειναι ειδικη πολιτικη για πτησεις με δυο σκελη. Ειναι φτηνοτερα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ποσοι Γιωργηδες γραφετε; :haha:
H Αιγαιου δεν εχει διαδρομη Θεσσαλονικη Βουδαπεστη και μια χαρα ειπες αρχικα Θεσσαλονικη- Αθηνα - Βουδαπεστη. Και δεν ειχε ακυρωση, ειναι ειδικη πολιτικη για πτησεις με δυο σκελη. Ειναι φτηνοτερα.
Χαχαχ είμαστε πολύ τι να κάνουμε..Την πτήση Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη εννοούσα με ενδιάμεση στάση Αθήνα αλλά το έγραψα για συντομία σκέτο.Ναι αλλά μου κάνει εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή σε high season και μια μέρα πριν..Μια βδομάδα αναχωρήσουμε είχα την δυνατότητα να ακυρώσω την wizz δωρεάν λόγω της αλλαγής του αεροδρομίου και κοιτούσα τις τιμές της aegean και ήταν εξωφρενικό ποσό πάνω από 300 θυμάμαι για αυτό και τα άφησα ως έχει.Η φίλη μου στάθηκε τυχερή στην υπαιτιότητά της και δεν ακριβοπλήρωσε το καινούργιο εισιτήριο,ωστόσο πήρε μεγάλο μάθημα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι κανόνας σε όλες τις "κανονικές" αεροπορικές εταιρίες του κόσμου (που εφαρμόζουν τους κανονισμούς της ΙΑΤΑ, για τις λοιπές, κατά κανόνα low-cost, ισχύουν παρεμφερή αλλά με άλλη λογική) ότι ένα e-ticket (αριθμός με 13 ή 14 ψηφία), εκδίδεται για συγκεκριμένες διαδρομές με συγκεκριμένη σειρά, και συνοδεύει μια κράτηση (record locator ή PNR) που περιλαμβάνει συγκεκριμένες θέσεις σε συγκεκριμένες πτήσεις. Αν γίνει no-show σε κάποιο τμήμα, θα πρέπει να γίνει επανέκδοση του εισιτηρίου (υπό όρους που διαφέρουν ανά αεροπορική).
Αν το "εισιτήριο" σου έχει πάνω από ένα e-tickets για τον ίδιο επιβάτη (δηλαδή άλλο e-ticket για τη μετάβαση κι άλλο για την επιστροφή, παρότι η κράτηση είναι εννιαία), όπως τα εξέδιδε παλιά η Aegean, τότε μπορεί να σπάσει με μια απλή αλλαγή της κράτησης. Αυτό πλέον είναι σπάνιο.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους .
Βρίσκω εισιτήρια για Μαδρίτη , με Aegean , για Απρίλη 2019 , τιμή 122€ (χωρίς αποσκευή).
Οι γνωρίζοντες τι λένε; είναι καλή τιμή για τον εν λόγω προορισμό;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα σε όλους .
Βρίσκω εισιτήρια για Μαδρίτη , με Aegean , για Απρίλη 2019 , τιμή 122€ (χωρίς αποσκευή).
Οι γνωρίζοντες τι λένε; είναι καλή τιμή για τον εν λόγω προορισμό;
Κλεισε. Από τις φθηνότερες τιμές που μπορείς να βρεις με Aegean.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Καλημέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα αλλα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει η αν το έχει κάνει κάποιος... Θέλω να κλείσω εισητήρια με ανταπόκριση Τουρκία επειδή βγαίνουν πολύ οικονομικά, με συμφέρει να κλείσω ξεχωριστά και να πάω Τουρκία παρα να κλείσω απο Τουρκία απευθείας για τον προορισμό που θέλω. Μπορώ να κάνω τσεκιν και να μπω στο αεροπλάνο απο Τουρκία που θα είναι η χώρα ανταπόκρισης χωρίς να ξεκινήσω από την πρώτη χώρα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα αλλα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει η αν το έχει κάνει κάποιος... Θέλω να κλείσω εισητήρια με ανταπόκριση Τουρκία επειδή βγαίνουν πολύ οικονομικά, με συμφέρει να κλείσω ξεχωριστά και να πάω Τουρκία παρα να κλείσω απο Τουρκία απευθείας για τον προορισμό που θέλω. Μπορώ να κάνω τσεκιν και να μπω στο αεροπλάνο απο Τουρκία που θα είναι η χώρα ανταπόκρισης χωρίς να ξεκινήσω από την πρώτη χώρα?
Έχει συζητηθεί πολλές φορές και μια σύντομη απάντηση είναι όχι.
Μάλιστα ήταν το αμέσως προηγούμενο "μεγάλο" θέμα που συζητήθηκε σε αυτό το νήμα. Διάβασε αν θες από εδώ https://www.travelstories.gr/commun...αεροπορικά-εισιτήρια.56053/page-9#post-711170
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.973
Βλεπω ενα εισιτηριο Αθηνα Θεσσαλονικη με την Ellinair κατηγοριας Super E με κοστος 39,94 . Πατωντας πανω στην τιμη αναφερει
Super E

■ Ticket cancellation: Refund of airport taxes & charges
■ Change ticket: Penalty fee 45€ (for domestic flights) or 65€(for international flights) + fare difference
Η αναλυση τιμης δειχνει

ITINERARY COST
1 x ADULTS2,00 €
Taxes & Services37,94 €

Αυτο σημαινει οτι αν ακυρωσω παιρνω πισω ολους αυτους τους φορους; Και το πεναλτι ειναι τα 2 ευρω του εισιτηριου;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δύσκολο μου φαίνεται να ισχύει αυτό. Μπορείς μήπως να προχωρήσεις την κράτηση για να δεις τους πλήρεις όρους ή να τους βρεις στη σελίδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom