Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
βλέπω ότι η βαλίτσα είναι έξτρα, και με αρκετά μάλιστα χρήματα
εισαι σιγουρος? η Malaysia χρεωνει αποσκευη? δε νομιζω....
η "χρεωση διαχειρισης" αναφερεται στη χρέωση που θα υποβληθεις αν θελησεις να αλλαξεις, ακυρωσεις την κρατηση σου, διαδικασια που γινεται απο το σαιτ τους. αν εισαι σιγουρος για το ταξιδι σου κλεισε αφοβα απο το συγκεκριμενο σαιτ.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
εισαι σιγουρος? η Malaysia χρεωνει αποσκευη? δε νομιζω....
Χμμμ... λες να έβαλα έξτρα (2η δηλαδή) αποσκευή; Θα το ξανακοιτάξω, αν και μάλλον θα πάω προς pamediakopes στο οποίο βλέπω βγάζει και τις τιμές κατευθείαν σε ευρώ ενώ στην εταιρεία μπαίνει μετά και η χρέωση μετατροπής νομίσματος
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χμμμ... λες να έβαλα έξτρα (2η δηλαδή) αποσκευή; Θα το ξανακοιτάξω, αν και μάλλον θα πάω προς pamediakopes στο οποίο βλέπω βγάζει και τις τιμές κατευθείαν σε ευρώ ενώ στην εταιρεία μπαίνει μετά και η χρέωση μετατροπής νομίσματος
Δεν επιλέγεις να σου κάνουν αυτοί τη μετατροπή σε ευρώ. Το αφήνεις στο default νόμισμα και κανονίζει η τράπεζα τη μετατροπή.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπερα σας....δευτερο θεμα για το φορουμ και αφορα σε αναζητηση φτηνων αεροπορικων εισητηριων για Σκωτια. Εδιμβουργο η Ινβερνες. Εκτος απο skyscanner ποια αλλη μηχανη αναζητησης μπορει να με βοηθησει να βρω φτηνα εισητηρια και να συνδυασω αυτα που με εξυπηρετουν καλυτερα....? Υπαρχει? Επισης να πω εξαιρετικο, γρηγορο και πολυ ευκολο στη χρηση το GO!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπερα σας....δευτερο θεμα για το φορουμ και αφορα σε αναζητηση φτηνων αεροπορικων εισητηριων για Σκωτια. Εδιμβουργο η Ινβερνες. Εκτος απο skyscanner ποια αλλη μηχανη αναζητησης μπορει να με βοηθησει να βρω φτηνα εισητηρια και να συνδυασω αυτα που με εξυπηρετουν καλυτερα....? Υπαρχει? Επισης να πω εξαιρετικο, γρηγορο και πολυ ευκολο στη χρηση το GO!
Πολλοί πηγαίνουν Λονδίνο απ όσο ξέρω για να τους βγει οικονομικά με ραιαν και από εκει Σκωτία πάλι με ραιαν που έχε πολύ οικονομικά εισιτήρια για Σκωτία (τσέκαρε και καμιά άλλη εταιρία μήπως πηγαίνει) αλλιώς μετά από Ελλάδα απευθείας έχει μόνο η aegean.Δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει...[/QUOTE]
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Je
Καλησπερα σας....δευτερο θεμα για το φορουμ και αφορα σε αναζητηση φτηνων αεροπορικων εισητηριων για Σκωτια. Εδιμβουργο η Ινβερνες. Εκτος απο skyscanner ποια αλλη μηχανη αναζητησης μπορει να με βοηθησει να βρω φτηνα εισητηρια και να συνδυασω αυτα που με εξυπηρετουν καλυτερα....? Υπαρχει? Επισης να πω εξαιρετικο, γρηγορο και πολυ ευκολο στη χρηση το GO!
Η Jet2 πετάει απευθείας από θεσνικη για Γλασκόβη αν ενδιαφέρεσαι και σε βολεύει. Από τέλη Μαΐου και μετά αρκετά οικονομικές.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@alexandra Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις με low cost αεροπορικές. Αν επιλέξεις κάποιο από τα δρομολόγια με ενδιάμεση στάση που θα βρεις στο site που προτείνεται παραπάνω, να ξέρεις ότι θα πρέπει να κλείσεις δυο διαφορετικά εισιτήρια. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις τσεκαρισμένες αποσκευές θα πρέπει να τις παραλάβεις και να τις πας εκ νέου στο check in.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει έχεις κάποιες ώρες αναμονή ανάμεσα στις πτήσεις για να αποφύγεις να χάσεις τη δεύτερη σε περίπτωση που η πρώτη καθυστερήσει. Δεν θα αναλάβει η εταιρία να σε τακτοποιήσει σε επόμενη κτλ καθώς το εισιτήριο σου δεν είναι ενιαίο, αλλά δυο ανεξάρτητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εκτος απο skyscanner ποια αλλη μηχανη αναζητησης μπορει να με βοηθησει να βρω φτηνα εισητηρια και να συνδυασω αυτα που με εξυπηρετουν καλυτερα....?
H καλύτερη μηχανή αναζήτησης πτήσεων (δυστυχώς δεν αφορά τις περισσότερες low-cost) δεν είναι μηχανή αναζήτησης πτήσεων με δυνατότητα αγοράς εισιτηρίων αλλά μηχανή εύρεσης των καλύτερων συνδυαστικών ναύλων για ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο με τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης.
https://matrix.itasoftware.com/

Aφού βρεις το συγκεκριμένο δρομολόγιο που σε ενδιαφέρει με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (ημερομηνίες, connections, αεροπορικές), μετά θα πρέπει να το ψάξεις σε κάποια μηχανή αναζήτησης ή στο site της αεροπορικής για να πάρεις την τιμή που είδες στο Matrix.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Καλησπέρα σας,
Συμβαίνει το εξής περίεργο κοιτάζω πτήση απο Αθήνα --> Μιλάνο τον Οκτώβριο με agean.
Είναι ακριβές την ημέρα που θέλω (120 ε το άτομο).
Την ίδια μέρα έχει η Agean (αργοστόλι --> Αθηνα --> Μιλάνο) με 50 Ε!!!
και η πτήση Αθήνα Μιλάνο είναι η ίδια !

Μπορώ να βγάλω το εισιτήριο απο Αργοστόλι --> Μιλάνο και εγώ να πάρω την πτήση απο την Αθήνα?

ΕυχαριστΩ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας,
Συμβαίνει το εξής περίεργο κοιτάζω πτήση απο Αθήνα --> Μιλάνο τον Οκτώβριο με agean.
Είναι ακριβές την ημέρα που θέλω (120 ε το άτομο).
Την ίδια μέρα έχει η Agean (αργοστόλι --> Αθηνα --> Μιλάνο) με 50 Ε!!!
και η πτήση Αθήνα Μιλάνο είναι η ίδια !

Μπορώ να βγάλω το εισιτήριο απο Αργοστόλι --> Μιλάνο και εγώ να πάρω την πτήση απο την Αθήνα?

ΕυχαριστΩ
Όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom