Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Χρήστος Χ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αφού μιλάς Αγγλικά δεν είναι πρόβλημα να κάνεις μια διανυκτέρευση την προηγούμενη μέρα και να πας με την άνεση σου.Το Αυτομεταφορά αναφέρεται σε σχέση με τον διαγωνισμό;΄Οτι πρέπει να πας στον διαγωνισμό με δικά σου μέσα και ευθύνη μάλλον.
Οσο έψαχνα για πτήσεις μου έβγαζε την Αυτομεταφορα και κατάλαβα ότι πρέπει σε κάποιες πτήσεις να πάρω την βαλίτσα μου και να ξανακάνω τσεκ ιν αλλά δεν διευκρινίζει κάτι παραπάνω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Αυτομεταφορα στο skyscanner σημαινει οτι αλλαζεις αεροδρομιο σε καποιες περιπτωσεις για να παρεις την επομενη πτηση, και μαλιστα με ευθυνη σου να προλαβεις να φτασεις στο αλλο αεροδρομιο. Αλλοτε μονο ξανακανεις τσεκ ιν. Πολυ ζορικο σεναριο, καθως οι πτησεις ειναι διαφορετικων εταιρειων, μη συνδεδεμενες και σε περιπτωση καθυστερησης ξεμενεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
α) Εγώ βλέπω πτήσεις την Πρωταπριλιά με regular εταιρείες (όχι loco) με δύο connections με σχετική αναμονή στα αεροδρόμια γύρω στα 400+ ευρώ, η οποία είναι μια πολύ λογική τιμή για το ζευγάρι αναχώρησης-προορισμού που ψάχνεις.

β) Αν σ' αρέσει το ρίσκο παίξε με τις επιλογές στο https://www.kiwi.com/, απλά εκεί αλλάζεις πτήσεις με διαφορετικές εταιρείες (αν και σε προστατεύει το kiwi guarantee) και πληρώνεις τις όποιες διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μια ερωτηση κιεγω!!!Μεσω skyscanner τα αεροπορικα για συγκεκριμμενες ημερομηνιες (θεσσαλονικη-μπογκοτα με γυρισμο παναμα σιτι-θεσσαλονικη)με turkish airlines μου τα εβγαζε 715 ενω την ιδια ωρα στο σαιτ της turkish 880 περιπου.Δεν εχω προτιμησει την skyscanner προς το παρον ακομα για να κλεισω εισιτηρια οποτε αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μια ερωτηση κιεγω!!!Μεσω skyscanner τα αεροπορικα για συγκεκριμμενες ημερομηνιες (θεσσαλονικη-μπογκοτα με γυρισμο παναμα σιτι-θεσσαλονικη)με turkish airlines μου τα εβγαζε 715 ενω την ιδια ωρα στο σαιτ της turkish 880 περιπου.Δεν εχω προτιμησει την skyscanner προς το παρον ακομα για να κλεισω εισιτηρια οποτε αναρωτιεμαι γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα.
' Εχεις προχωρήσει την κράτηση μέχρι το τέλος(πριν την πληρωμή);Και υπάρχει ακόμη η διαφορά;Με ποιό πρακτορείο θα γίνει η κράτηση;Η με την αεροπορική;Κοίταξε και τους όρους.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κλείσει αεροπορικά μέσω του pame diakopes. Θα πρέπει να πληρώσω στη σελίδα τους επιπλέον για να κάνω check in ή θα μπορέσω κανονικά μέσω της σελίδας της αεροπορικής εταιρείας;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κλείσει αεροπορικά μέσω του pame diakopes. Θα πρέπει να πληρώσω στη σελίδα τους επιπλέον για να κάνω check in ή θα μπορέσω κανονικά μέσω της σελίδας της αεροπορικής εταιρείας;
Ζητάνε επιπλέον χρήματα για check in;Με ποια αεροπορική έκλεισες;Από την σελίδα της αεροπορικής και με τον κωδικό κράτησης σου επιτρέπει να κάνεις διαχείριση της κράτησης σου;Αν γίνεται αυτό θα κάνεις και check in με την αεροπορική.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ζητάνε επιπλέον χρήματα για check in;Με ποια αεροπορική έκλεισες;Από την σελίδα της αεροπορικής και με τον κωδικό κράτησης σου επιτρέπει να κάνεις διαχείριση της κράτησης σου;Αν γίνεται αυτό θα κάνεις και check in με την αεροπορική.
Έκλεισα με την ellinair η οποία απ όσο διάβασα δε χρεώνει το check in, απλά μπορώ να το κάνω από 48 ώρες πριν την πτήση (σήμερα αργά το απόγευμα θα είναι 48 ώρες πριν) αλλά όταν βάζω τα στοιχεία που ζητάει για το check in, γράφει ότι δεν υπάρχει ο επιβάτης και αγχώθηκα λίγο, γιατί δεν έχω ξανακλείσει μέσω άλλου site πέρα από των ίδιων των αεροπορικών που έχω ταξιδέψει.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Το αυτομεταφορα εάν είναι αυτό που σου βγάζει σε μερικές σελίδες αναζήτησης πτήσεων είναι ότι υπάρχει ανταπόκριση πτήσεων (συνδυασμός 2 τουλάχιστον πτήσεων δλδ) αλλά σε διαφορετικό αεροδρόμιο και η μεταφορά από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο γίνεται με δικό σου μέσο δίχως να φέρει κάποια ευθύνη η εταιρεία εαν χάσεις την πτήση. Επίσης εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για δύο ξεχωριστά εισιτήρια και όχι για ενιαίο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Έκλεισα με την ellinair η οποία απ όσο διάβασα δε χρεώνει το check in, απλά μπορώ να το κάνω από 48 ώρες πριν την πτήση (σήμερα αργά το απόγευμα θα είναι 48 ώρες πριν) αλλά όταν βάζω τα στοιχεία που ζητάει για το check in, γράφει ότι δεν υπάρχει ο επιβάτης και αγχώθηκα λίγο, γιατί δεν έχω ξανακλείσει μέσω άλλου site πέρα από των ίδιων των αεροπορικών που έχω ταξιδέψει.
Το pame diakopes ζητάει χρήματα για να κάνεις το check in από την σελίδα τους;Αφού είναι ellinair μπορείς εύκολα να τους πάρεις και ένα τηλ. αν το απόγευμα ακόμη δεν σε αναγνωρίζει σαν κράτηση/επιβάτη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κλείσει αεροπορικά μέσω του pame diakopes. Θα πρέπει να πληρώσω στη σελίδα τους επιπλέον για να κάνω check in ή θα μπορέσω κανονικά μέσω της σελίδας της αεροπορικής εταιρείας;
Καλημέρα. Ό,τι σου έχει στείλει το πρακτορείο ισχύει. Διάβασε τα μαιλ του.
@fotast ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα πρακτορεία πουλάνε εισιτήρια για low cost με την προυπόθεση το check in να γίνει από αυτούς, μάλλον με κάποιο αντίτιμο.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Το pame diakopes ζητάει χρήματα για να κάνεις το check in από την σελίδα τους;Αφού είναι ellinair μπορείς εύκολα να τους πάρεις και ένα τηλ. αν το απόγευμα ακόμη δεν σε αναγνωρίζει σαν κράτηση/επιβάτη.
Ζητάει 12€ για το τσεκ ιν και έχω διαβάσει και από άλλους ότι το ζητάει καθώς απασχολεί εργαζόμενο για να κάνει το τσεκ ιν σου. Ναι, εάν δε γίνεται και το απόγευμα, θα τηλεφωνήσω, δεν το είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom