Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Έκλεισα με την ellinair η οποία απ όσο διάβασα δε χρεώνει το check in, απλά μπορώ να το κάνω από 48 ώρες πριν την πτήση (σήμερα αργά το απόγευμα θα είναι 48 ώρες πριν) αλλά όταν βάζω τα στοιχεία που ζητάει για το check in, γράφει ότι δεν υπάρχει ο επιβάτης και αγχώθηκα λίγο, γιατί δεν έχω ξανακλείσει μέσω άλλου site πέρα από των ίδιων των αεροπορικών που έχω ταξιδέψει.
Συνήθως παίρνει λίγο χρόνο για ενημερωθεί το σύστημα της αεροπορικής.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα. Ό,τι σου έχει στείλει το πρακτορείο ισχύει. Διάβασε τα μαιλ του.
@fotast ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα πρακτορεία πουλάνε εισιτήρια για low cost με την προυπόθεση το check in να γίνει από αυτούς, μάλλον με κάποιο αντίτιμο.
Δε μου έχει στείλει κάποια επιπλέον πληροφορία. Στο αρχικό μέηλ υπήρχε ένα pdf που γράφει τα στοιχεία των επιβατών, τον αριθμό κράτησης και τον αριθμό πτήσης (δηλαδή αυτά που ζητάει η ellinair για να γίνει το τσεκ ιν) αλλά γράφει από πάνω "1. Ο κωδικός της αεροπορικής εταιρείας για το check-in
σας" και είναι κενό, δε γράφει κάτι και έχω μπερδευτεί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δε μου έχει στείλει κάποια επιπλέον πληροφορία. Στο αρχικό μέηλ υπήρχε ένα pdf που γράφει τα στοιχεία των επιβατών, τον αριθμό κράτησης και τον αριθμό πτήσης (δηλαδή αυτά που ζητάει η ellinair για να γίνει το τσεκ ιν) αλλά γράφει από πάνω "1. Ο κωδικός της αεροπορικής εταιρείας για το check-in
σας" και είναι κενό, δε γράφει κάτι και έχω μπερδευτεί.
Αν δεν μπορέσεις να κάνεις check in θα πρέπει να πάρεις τηλ. πρώτα το πρακτορείο και μετά την αεροπορική.Ευτυχώς είναι Ελλάδα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δε μου έχει στείλει κάποια επιπλέον πληροφορία. Στο αρχικό μέηλ υπήρχε ένα pdf που γράφει τα στοιχεία των επιβατών, τον αριθμό κράτησης και τον αριθμό πτήσης (δηλαδή αυτά που ζητάει η ellinair για να γίνει το τσεκ ιν) αλλά γράφει από πάνω "1. Ο κωδικός της αεροπορικής εταιρείας για το check-in
σας" και είναι κενό, δε γράφει κάτι και έχω μπερδευτεί.
Περίμενε να αρχίσει το check in και αν συνεχίζει να μη σε αναγνωρίζει ως επιβάτη, άρχισε τα τηλέφωνα.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Δε μου έχει στείλει κάποια επιπλέον πληροφορία. Στο αρχικό μέηλ υπήρχε ένα pdf που γράφει τα στοιχεία των επιβατών, τον αριθμό κράτησης και τον αριθμό πτήσης (δηλαδή αυτά που ζητάει η ellinair για να γίνει το τσεκ ιν) αλλά γράφει από πάνω "1. Ο κωδικός της αεροπορικής εταιρείας για το check-in
σας" και είναι κενό, δε γράφει κάτι και έχω μπερδευτεί.
Δοκίμασες στο σάιτ της αεροπορικής ,στην διαχείριση της κράτησης μου, αν υπάρχει η κράτηση;
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Επίσης, δεν τα λες και λόου κοστ το Αθήνα-Θεσσαλονίκη για 2 άτομα 200€, όταν έχω δώσει 150€ για Βερολίνο αλλά η αισχροκέρδια στις πτήσεις εσωτερικού είναι εντελώς άλλο θέμα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Επίσης, δεν τα λες και λόου κοστ το Αθήνα-Θεσσαλονίκη για 2 άτομα 200€, όταν έχω δώσει 150€ για Βερολίνο αλλά η αισχροκέρδια στις πτήσεις εσωτερικού είναι εντελώς άλλο θέμα
Ισως το τρένο να γίνεται σιγά-σιγά μια καλή επιλογή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσης, δεν τα λες και λόου κοστ το Αθήνα-Θεσσαλονίκη για 2 άτομα 200€, όταν έχω δώσει 150€ για Βερολίνο αλλά η αισχροκέρδια στις πτήσεις εσωτερικού είναι εντελώς άλλο θέμα
Η αλήθεια ότι δεν είχα την elinair στο μυαλό μου στο προηγούμενο μήνυμά μου.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική

Attachments

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Γιατί δε δοκιμάζετε να κάνετε check-in και από έναν desktop browser; Οι εφαρμογές και οι browsers για κινητά πολλές φορές εμφανίζουν τέτοια λάθη.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Γιατί δε δοκιμάζετε να κάνετε check-in και από έναν desktop browser; Οι εφαρμογές και οι browsers για κινητά πολλές φορές εμφανίζουν τέτοια λάθη.
Θα το δοκιμάσω μόλις επιστρέψω σπίτι. Ευχαριστώ πολύ!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Επειδή ξέρω ότι δε θα μπορέσετε να κοιμηθείτε(ΚΛΑΙΩ) :p, επικοινώνησα με το pame diakopes και ένας πολύ ευγενικός από την αγγλική εξυπηρέτηση πελατών (ΓΔΦ;! Ελληνική δεν είναι η σελίδα; ) μου έδωσε το σωστό αριθμό κράτησης, που δε μου είχε σταλεί ποτέ με μέηλ και τελικά έκανα κανονικά ονλάιν τσεκ ιν δωρεάν απ τη σελίδα της ellinair.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom