Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Συνεχιζω τις ερωτησεις .Γενικα που οφειλεται η ,πολλες φορες αρκετα μεγαλη,διαφορα αναμεσα σε τιμες που προσφερει το ενα πρακτορειο(petas,tripmonster,pame diakopes κ.τ.λ.) σε σχεση με ενα αλλο ?Σκεφτομαι να κλεισω για παραδειγμα μεσω skyscanner και βλεπω οτι η τιμη ενος εισητηριου για λατινικη αμερικη διαφερει εως και 50 ευρω,ισως και παραπανω.Δεν εχω παει την κρατηση μεχρι τερμα γιατι ακομα ψαχνομαι οποτε δεν γνωριζω για εξτρα χρεωσεις.
Και δευτερον καθως μονο μια φορα εχω χρησιμοποιησει μηχανη αναζητησης για να κλεισω,την airtickets για λατινικη αμερικη,θα ηθελα να ρωτησω γενικοτερα αν ειναι καλυτερο να κλεινεις μεσω μηχανης η στο σαιτ της εκαστοτε εταιριας?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Συνεχιζω τις ερωτησεις .Γενικα που οφειλεται η ,πολλες φορες αρκετα μεγαλη,διαφορα αναμεσα σε τιμες που προσφερει το ενα πρακτορειο(petas,tripmonster,pame diakopes κ.τ.λ.) σε σχεση με ενα αλλο ?Σκεφτομαι να κλεισω για παραδειγμα μεσω skyscanner και βλεπω οτι η τιμη ενος εισητηριου για λατινικη αμερικη διαφερει εως και 50 ευρω,ισως και παραπανω.Δεν εχω παει την κρατηση μεχρι τερμα γιατι ακομα ψαχνομαι οποτε δεν γνωριζω για εξτρα χρεωσεις.
Και δευτερον καθως μονο μια φορα εχω χρησιμοποιησει μηχανη αναζητησης για να κλεισω,την airtickets για λατινικη αμερικη,θα ηθελα να ρωτησω γενικοτερα αν ειναι καλυτερο να κλεινεις μεσω μηχανης η στο σαιτ της εκαστοτε εταιριας?
Πέρα απο το οικονομικό(συγκρίνοντας πάντα τελικές τιμές) η άλλη διαφορά είναι οτι σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος αν κλείσεις απο πρακτορείο θα πρέπει να βρεί λύση το πρακτορείο.Ορισμένα δεν φημίζονται για το service τους.Στην άλλη περίπτωση μιλάς κατευθείαν με την αεροπορική.Νομίζω αν δεν έχει τρομερή διαφορά τιμής δεν αξίζει το πρακτορείο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσης τα πρακτορεία χρεώνουν επιπλέον των fees της αεροπορικής για ακυρώσεις, αλλαγές. Πρέπει να διαβάσεις αυτούς τους όρους.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Επίσης τα πρακτορεία χρεώνουν επιπλέον των fees της αεροπορικής για ακυρώσεις, αλλαγές. Πρέπει να διαβάσεις αυτούς τους όρους.
Για παραδειγμα Θεσσαλονικη-Αβανα και πισω οι τιμες πρακτορειων απο 691 ευρω(με βαλιτσες, οχι flexible, αντε να προσθεσεις καποιες υπηρεσιες εξτρα οπως τελος διεκπεραιωσης με λιγα χρηματα γυρω στα 30 ας πουμε τα εβγαλα αρα παμε στα 720) ενω στο σαιτ της turkish airlines 871 αντιστοιχα. Τεραστια διαφορα εκτος αν τι να πω αυτη η τιμη των 871 περιλαμβανει- ειναι εισιτηριο flexible με προσθεση ασφαλειων καθε τυπου ενω το 690-720 εισαι στο ελεος του θεου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Για παραδειγμα Θεσσαλονικη-Αβανα και πισω οι τιμες πρακτορειων απο 691 ευρω(με βαλιτσες, οχι flexible, αντε να προσθεσεις καποιες υπηρεσιες εξτρα οπως τελος διεκπεραιωσης με λιγα χρηματα γυρω στα 30 ας πουμε τα εβγαλα αρα παμε στα 720) ενω στο σαιτ της turkish airlines 871 αντιστοιχα. Τεραστια διαφορα εκτος αν τι να πω αυτη η τιμη των 871 περιλαμβανει- ειναι εισιτηριο flexible με προσθεση ασφαλειων καθε τυπου ενω το 690-720 εισαι στο ελεος του θεου.
Αν είσαι σίγουρη οτι συγκρίνεις τους ίδιους τύπους εισιτηρίων με τις ίδιες υπηρεσίες και εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η διαφορά τότε προχωρείς με το πρακτορείο(αν το θεωρείς αξιόπιστο στο service του).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για παραδειγμα Θεσσαλονικη-Αβανα και πισω οι τιμες πρακτορειων απο 691 ευρω(με βαλιτσες, οχι flexible, αντε να προσθεσεις καποιες υπηρεσιες εξτρα οπως τελος διεκπεραιωσης με λιγα χρηματα γυρω στα 30 ας πουμε τα εβγαλα αρα παμε στα 720) ενω στο σαιτ της turkish airlines 871 αντιστοιχα. Τεραστια διαφορα εκτος αν τι να πω αυτη η τιμη των 871 περιλαμβανει- ειναι εισιτηριο flexible με προσθεση ασφαλειων καθε τυπου ενω το 690-720 εισαι στο ελεος του καιθεου.
Η διαφορά είναι μεγάλη. Πήγαινε τη διαδικασία κράτησης εως το τελος και στα δυο, διάβασε τους όρους του εισιτηρίου και τους όρους του πρακτορείου και μετα αποφάσισε.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
1300 πήγαινε έλα Νέα ζηλανδία με βαλίτσα με ημερομηνίες Χριστουγεννιάτικς είναι καλά;
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπερα κι απο εμενα! Πολυ ομορφα ολα αυτα που γραφετε και με κανουν να θελω να παω παρα πολυ κι εγω στο. Amalfi coast. Η αληθεια ομως ειναι πως τωρα σκεφτομαι να "διευκολυνω" λιγο οικονομικά την αδερφη μου που σκεφτεται το γαμηλιο ταξιδι της. Μου ανεφερε για Σεπτέμβρη οτι θελει να παει αλλα αυτο που δεν ξερω καθολου ειναι αν μπορω ν της κλείσω αεροπορικα εισητηρια με ανοιχτη ημερομηνια. Γνωριζει κανεις? Στην ουσια θα ηθελα καπως να της κανω δωρο ενα μερος του ταξιδιού αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο και αν γινεται βασικα. Το budget είναι 300 ευρώ. Σας ευχαριστώ πολυ ολους για το χρονο σας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα κι απο εμενα! Πολυ ομορφα ολα αυτα που γραφετε και με κανουν να θελω να παω παρα πολυ κι εγω στο. Amalfi coast. Η αληθεια ομως ειναι πως τωρα σκεφτομαι να "διευκολυνω" λιγο οικονομικά την αδερφη μου που σκεφτεται το γαμηλιο ταξιδι της. Μου ανεφερε για Σεπτέμβρη οτι θελει να παει αλλα αυτο που δεν ξερω καθολου ειναι αν μπορω ν της κλείσω αεροπορικα εισητηρια με ανοιχτη ημερομηνια. Γνωριζει κανεις? Στην ουσια θα ηθελα καπως να της κανω δωρο ενα μερος του ταξιδιού αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο και αν γινεται βασικα. Το budget είναι 300 ευρώ. Σας ευχαριστώ πολυ ολους για το χρονο σας!
Καλησπέρα! Για να μην πονοκεφαλιάζεις: καρτούλα με αεροπλανάκια και αφιέρωση: Αυστηρά για το γαμήλιο ταξίδι, μαζί με τα λεφτάκια μέσα στον φάκελο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom