Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

eleni@@@

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αυτό που είναι πιο πιθανό να πλήρωσες, είναι η προκράτηση θέσεων. Το checkin δεν επιτρέπεται να το κάνει άλλος εξ' ονόματός σου, θα ήταν πολύ περίεργο να το προσφέρει σαν υπηρεσία κάποιο site. Μάλλον αυτό που σου είπαν ήταν ότι x μέρες ως κάποιες ώρες πριν την πτήση μπορείς να κάνεις online checkin εσύ (και ίσως θα σε ενημερώσουν για αυτό, αλλά όχι ότι θα σου στείλουν τις έτοιμες κάρτες επιβίβασης).

Όταν κάνεις το checkin, online ή στο αεροδρόμιο, εφόσον έχεις κάνει προκράτηση θέσεων, θα σε βάλει στις θέσεις που έχεις διαλέξει.

Επίσης απέφευγε να γράφεις κεφαλαία, φαίνεται σαν να φωνάζεις.
Για την ακρίβεια μου γράφουν
"Θα ολοκληρώσουμε τον έλεγχο εισιτηρίων για εσάς, μόλις η αεροπορική εταιρεία επιτρέψει την πρόσβαση, μεταξύ 48 και 8 ωρών πριν από την πτήση. Στη συνέχεια, θα στείλουμε τις κάρτες επιβίβασης στο email σας"
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Για την ακρίβεια μου γράφουν
"Θα ολοκληρώσουμε τον έλεγχο εισιτηρίων για εσάς, μόλις η αεροπορική εταιρεία επιτρέψει την πρόσβαση, μεταξύ 48 και 8 ωρών πριν από την πτήση. Στη συνέχεια, θα στείλουμε τις κάρτες επιβίβασης στο email σας"
Είναι κάπως ασυνήθιστο.΄Ηξερα ότι αν κλείσεις και με ηλεκτρονικά πρακτορεία πάλι μόνος σου φροντίζεις για το check-in και τις κάρτες επιβίβασης.Μόνον κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει το esky μπορεί να μας πεί.Προσωπικά δεν το ξέρω.
 

eleni@@@

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Είναι κάπως ασυνήθιστο.΄Ηξερα ότι αν κλείσεις και με ηλεκτρονικά πρακτορεία πάλι μόνος σου φροντίζεις για το check-in και τις κάρτες επιβίβασης.Μόνον κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει το esky μπορεί να μας πεί.Προσωπικά δεν το ξέρω.
Συμφωνώ μαζί σας, αυτό ήξερα και εγώ. Μέχρι τώρα επέλεγα θεσεις , γι αυτό μου φαίνεται περίεργο που δεν μου ανοιξε το πλάνο των θέσεων για να δηλώσω και που στο ηλεκτρονικό εισιτήριο δεν αναγράφονται θεσεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Συμφωνώ μαζί σας, αυτό ήξερα και εγώ. Μέχρι τώρα επέλεγα θεσεις , γι αυτό μου φαίνεται περίεργο που δεν μου ανοιξε το πλάνο των θέσεων για να δηλώσω και που στο ηλεκτρονικό εισιτήριο δεν αναγράφονται θεσεις.
Το πλάνο θέσεων ανοίγει στο check-in.Σε ποιά εταρεία είχες τις θέσεις την στιγμή της κράτησης και στο ηλεκτρονικό εισιτήριο είχε και τις θέσεις;
 

eleni@@@

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Το πλάνο θέσεων ανοίγει στο check-in.Σε ποιά εταρεία είχες τις θέσεις την στιγμή της κράτησης και στο ηλεκτρονικό εισιτήριο είχε και τις θέσεις;

Aegean και Ryanair. H ουσία είναι να μην ανησυχώ , έτσι δεν είναι ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Aegean και Ryanair. H ουσία είναι να μην ανησυχώ , έτσι δεν είναι ;
Αν δεν γίνει αυτό που λέει το esky,τότε με τον κωδικό της κράτησης σου μπορείς να κάνεις check-in,να διαλέξεις την θέση σου και να έχεις τις κάρτες επιβίβασης σου.΄Οταν ανοίξει το check-in 48 ώρες πριν την πτήση.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
52
Likes
19
προσπαθώ να κλείσω ένα ταξίδι μέσω esky.gr. Exω να ταξιδέψω χρόνια και βλέπω πολλές αλαγες που δεν καταλαβαίνω. Έχω δυο θέματα.
1. Έχω βρει της πτήσεις (economy) και στο κάτω μέρος της σελιδας εχει να κανω την πληρωμη. Δεν ειδα καπου ομως να μου ζηταει να δηλωσω αν εχω καποια εξτρα μεγαλη βαλιτσα εκτος απο το μικρο βαλιτσακι που θα εχω στην καμπινα. Τι κανω τωρα εδω;
2.Μου ζητραει αν θελω να κάνω ηλεκτρονικό check in το οποιο δεν εχω ξανακανει και δεν το καταλαβαινω ακριβως. Αν δεν το κανω θα εχω καποιο προβλημα στο αεροδρομιο;
Πετάω με volotea και επιστρέφω με aegean.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
προσπαθώ να κλείσω ένα ταξίδι μέσω esky.gr. Exω να ταξιδέψω χρόνια και βλέπω πολλές αλαγες που δεν καταλαβαίνω. Έχω δυο θέματα.
1. Έχω βρει της πτήσεις (economy) και στο κάτω μέρος της σελιδας εχει να κανω την πληρωμη. Δεν ειδα καπου ομως να μου ζηταει να δηλωσω αν εχω καποια εξτρα μεγαλη βαλιτσα εκτος απο το μικρο βαλιτσακι που θα εχω στην καμπινα. Τι κανω τωρα εδω;
2.Μου ζητραει αν θελω να κάνω ηλεκτρονικό check in το οποιο δεν εχω ξανακανει και δεν το καταλαβαινω ακριβως. Αν δεν το κανω θα εχω καποιο προβλημα στο αεροδρομιο;
Πετάω με volotea και επιστρέφω με aegean.
Καλησπέρα.. δεν θέλω να το παίξω ξυπνιος, αλλά γιατί δεν κλείνεις τα εισιτήρια κατευθείαν από τα σάιτ των αεροπορικών? Είναι αρκετά εύκολο.. για το 1 δεν έχω απάντηση, για το 2. Το ηλεκτρονικό check in ανοίγει 48 ώρες πριν την πτήση και σαφώς σε συμφέρει να το κάνεις ηλεκτρονικά, από το να περιμένεις στο γκισέ στο αεροδρόμιο.. αν κάνω λαθος ας με διορθώσει κάποιος συμφορουμιτης.. απλά επαναλαμβάνω, εγώ θα έκλεινα τα εισιτήρια από τα σάιτ των αεροπορικών.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
52
Likes
19
Nαι αυτό θα προσπαθήσω να κάνω τώρα. Αν κάνω ηλεκτρονικό checkin δεν χρειαζεται να περιμενω στο γκισε; Πως θα δωσω την βαλιτσα την μεγαλη που θα εχω μαζι μου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Nαι αυτό θα προσπαθήσω να κάνω τώρα. Αν κάνω ηλεκτρονικό checkin δεν χρειαζεται να περιμενω στο γκισε; Πως θα δωσω την βαλιτσα την μεγαλη που θα εχω μαζι μου;
Αν κάνεις ηλεκτρονικό τσεκ-ιν και έχεις βαλίτσα θα πας φυσικά στον γκισέ.Απλά θα τελειώσεις πιό γρήγορα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Αν κάνεις ηλεκτρονικό τσεκ-ιν και έχεις βαλίτσα θα πας φυσικά στον γκισέ.Απλά θα τελειώσεις πιό γρήγορα.
Οχι. Θα διαλεξει θεση με το ηλ τσεκ ιν διπλα στην παρεα του. Στο γκισε δινουν ο,τι περισσεψε, που σημαινει και χωριστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom