Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πως γίνετε την ίδια ακριβώς ημερομηνία να έχει 700 ευρώ για νέα Υόρκη και 1380 για Βιετνάμ ;;;;ποια λογική εξυπηρετεί όλο αυτό ;τι φάση
Δεν "εξυπηρετεί" κάτι, είναι ανόμοια σύγκριση. Άλλος προορισμός, άλλες εταιρείες για το ίδιο δρομολόγιο, διαφορετικές high season για τον κάθε προορισμό, περισσότερος ή λιγότερος ανταγωνισμός. Το Αθήνα-Νέα Υόρκη μπορείς να το βρεις με 15 διαφορετικές εταιρείες, δεν είναι το ίδιο για Βιετνάμ.

Όπως μπορείς την ίδια στιγμή να βρεις για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία πιο ακριβό εισιτήριο για πτήση μισής ώρας από πτήση 3ωρών (βλ. πτήση Αθήνα-Ηράκλειο με πτήση Αθήνα-Βρυξέλλες), έτσι ισχύει και για long-haul ταξίδια.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Δεν "εξυπηρετεί" κάτι, είναι ανόμοια σύγκριση. Άλλος προορισμός, άλλες εταιρείες για το ίδιο δρομολόγιο, διαφορετικές high season για τον κάθε προορισμό, περισσότερος ή λιγότερος ανταγωνισμός. Το Αθήνα-Νέα Υόρκη μπορείς να το βρεις με 15 διαφορετικές εταιρείες, δεν είναι το ίδιο για Βιετνάμ.

Όπως μπορείς την ίδια στιγμή να βρεις για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία πιο ακριβό εισιτήριο για πτήση μισής ώρας από πτήση 3ωρών (βλ. πτήση Αθήνα-Ηράκλειο με πτήση Αθήνα-Βρυξέλλες), έτσι ισχύει και για long-haul ταξίδια.
Έχει η νέα Υόρκη high season ????
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Υπάρχει μέρος στο κόσμο που να μην έχει high season?? Δοκίμασε να αγοράσεις εισιτήρια Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά και Φλεβάρη να δεις τι διαφορά. Μια βδομάδα πριν ή μετά το Thanksgiving, μια βδομάδα πριν ή μετα το Halloween, μια βδομάδα πριν ή μετά την 4η Ιουλίου, μπορώ να την μεγαλώσω την λίστα αλλά νομίζω καταλαβαίνεις...
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Υπάρχει μέρος στο κόσμο που να μην έχει high season?? Δοκίμασε να αγοράσεις εισιτήρια Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά και Φλεβάρη να δεις τι διαφορά. Μια βδομάδα πριν ή μετά το Thanksgiving, μια βδομάδα πριν ή μετα το Halloween, μια βδομάδα πριν ή μετά την 4η Ιουλίου, μπορώ να την μεγαλώσω την λίστα αλλά νομίζω καταλαβαίνεις...
Κατάλαβα δεν το είχα σκεφτεί έτσι νομίζω η πορεία των εισιτηρίων έχει πάρει ανεξέλεγκτη πορεία γενικά
 
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλημέρα σε όλους.
Οκτώβριο θέλω να κλείσω εισιτήρια για Νότια Αφρική από 11 Οκτωβρίου μέχρι 1 Νοεμβρίου.
Βρίσκω με Ethiopian με 606 ευρώ.
Είναι καλή η τιμή και η εταιρεία; Δεν έχω ξανά πετάξει με αυτήν την εταιρεία.
Ευχαριστώ
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Δεν είμαι στο σωστό θέμα αλλα δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο!
Θέλω να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για την χρήση VPN κατά την αναζήτηση αεροπορικών εισιτηρίων? θα βρω φθηνότερα με αυτόν τον τρόπο?
Ας με διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν είμαι στο σωστό θέμα αλλα δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο!
Θέλω να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για την χρήση VPN κατά την αναζήτηση αεροπορικών εισιτηρίων? θα βρω φθηνότερα με αυτόν τον τρόπο?
Ας με διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει!
Ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις αλλά δεν είναι σίγουρο πάντα. Πολλές φορές όταν ψάχνεις από ΙΡ άλλης χώρας έχει διαφορετικές τιμές, μου 'χει συμβεί. Ακόμα περισσότερες όταν ψάνχεις σε εσωτερική άλλης χώρας με ΙΡ δική της, οπότε φρόντισε να συνδέεσαι στον αντίστοιχο VPN server.
Επίσης όταν ψάχνεις ένα εισιτήριο αρκετες φορές από Ελλάδα για κάποιο συγκεκριμένο προορισμό και δεις την τιμή ν' ανεβαίνει, είναι καλό να κάνεις και αναζήτηση μέσω VPN, ενδέχεται να βρεις χαμηλότερη τιμή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν είμαι στο σωστό θέμα αλλα δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο!
Θέλω να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για την χρήση VPN κατά την αναζήτηση αεροπορικών εισιτηρίων? θα βρω φθηνότερα με αυτόν τον τρόπο?
Ας με διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει!
Κάπως πιο σωστό τώρα το θέμα ;)
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Καλησπέρα σε όλους. Είχαμε κλείσει εισιτηρια με ryanair για Τελ α βιβ για 25-30 Οκτώβρίου. 366 ευρώ 4 ατομα με μια μεγαλη βαλιτσα. Με όσα γίνονται εκει τις τελευταίες μέρες έχουμε πάρει την απόφαση να μην πάμε τελικά. Ψάχτηκα λίγο για τις ίδιες ημερομηνίες σε άλλο προορισμό και πχ για Μάλτα και μου βγάζει έξτρα χρέωση αλλαγής κράτησης για κάθε άτομο 180€!!!!

Απ ότι διάβασα στους κανόνες του σαιτ της Ryanair αν γίνει η πτήση δε δικαιούμαστε καμία επιστροφή. Είναι έτσι όπως τα λέω ή κάνω κάπου λάθος;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απ ότι διάβασα στους κανόνες του σαιτ της Ryanair αν γίνει η πτήση δε δικαιούμαστε καμία επιστροφή. Είναι έτσι όπως τα λέω ή κάνω κάπου λάθος;
Επειδή είναι ιδιαίτερη η κατάσταση θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το chat της ryanair και να αιτηθείς είτε αλλαγή εισιτηρίων, είτε πίστωση του ποσού με τη μορφή κουπονιού προκειμένου να επιλέξεις κάτι άλλο. Ύστατη λύση η αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα, στην περίπτωση που δε βγάλεις καμία άκρη.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καλημέρα! Θα ήθελα να πάω στο Λονδίνο , αρχές με μέσα Ιανουαρίου (μετά τις γιορτές). Μέχρι στιγμής όσα εισιτήρια έχω βρει είναι πολύ ακριβά και δεν με βολεύουν τόσο οι ώρες ... Πιστεύετε ότι αν τα κοιτάζω κάθε μέρα ίσως εμφανιστεί κάτι που να με βολεύει? Εμφανίζονται καινούργιες πτήσεις? Επίσης ποιο site μου προτείνετε ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.294
Καλημέρα! Θα ήθελα να πάω στο Λονδίνο , αρχές με μέσα Ιανουαρίου (μετά τις γιορτές). Μέχρι στιγμής όσα εισιτήρια έχω βρει είναι πολύ ακριβά και δεν με βολεύουν τόσο οι ώρες ... Πιστεύετε ότι αν τα κοιτάζω κάθε μέρα ίσως εμφανιστεί κάτι που να με βολεύει? Εμφανίζονται καινούργιες πτήσεις? Επίσης ποιο site μου προτείνετε ?
Καινούριες πτήσεις δύσκολο.Οι διαθεσιμότητες αλλάζουν,για αυτό καλύτερα να παρακολουθείς συνέχεια.Αν δεν έχει τρομερή διαφορά στην τιμή καλύτερα να κλείνεις εισιτήρια από τις αεροπορικές εταιρείες κατευθείαν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom