Γαλλία Ερώτηση για μετάβαση στο Στρασβούργο

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από Αθήνα, με Air France μέσω Παρισιού ή με Lufthansa μέσω Φρανκφούρτης.
Στη δεύτερη περίπτωση, το σκέλος Φρανκφούρτη - Στρασβούργο γίνεται με λεωφορείο της Lufthansa και το εισιτήριο είναι ενιαίο.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα,χωρις να εχω παει βεβαια,απο Στουτγκαρδη νομιζω ειναι πιο ευκολοπροσβασιμο,γυρω στη 1 ωριτσα.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
έχω πάει μια ώρα περίπου από Βασιλεία
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εγώ πήγαινα από Φρανκφούρτη με λεωφορείο, έχει στάση μόλις βγεις.
Εναλλακτικά όπως ειπώθηκε από Στουτγκάρδη. Δες τι σε συμφέρει πιο πολύ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Aegean δεν πετάει πλέον για Στρασβούργο;
Γιατί, πότε πέταγε? (Οι έκτακτες/charter πτήσεις για το ευροκοινοβούλιο δε μετράνε).

Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα,χωρις να εχω παει βεβαια,απο Στουτγκαρδη νομιζω ειναι πιο ευκολοπροσβασιμο,γυρω στη 1 ωριτσα.
Να το ψάξεις κι άλλο. Από το αεροδρόμιο της Στουτγάρδης δεν αναχωρεί κανένα διεθνές/υπεραστικό μέσο πλην αεροπλάνου. Ή θα νοικιάσεις αυτοκίνητο από κει για να πας, ή θα πας με το S-bahn στο κέντρο της πόλης, και θα πάρεις το τρένο από το σιδηροδρομικό σταθμό εκεί. Και μάλλον το τελευταίο θα είναι με ανταπόκριση, γιατί τα απευθείας TGV είναι σπάνια (για μια καθημερινή την επόμενη εβδομάδα που κοίταζα, έχει στις 06:54, στις 08:54, στις 12:54, στις 18:54 και 19:11 (απλό) ).

Από τη Φρανκφούρτη αντίθετα, το λεωφορείο φεύγει μέσα από το αεροδρόμιο και σε αφήνει στο κέντρο του Στρασβούργου. Κι από Βασιλεία, επίσης, τα πράγματα είναι επίσης εύκολα (μόνο που από Αθήνα δεν έχουμε πτήσεις για Βασιλεία).
Επίσης υπάρχουν και οι πτήσεις της Air France με ανταπόκριση στο Παρίσι, που είναι μια ακόμα εναλλακτική.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Γιατί, πότε πέταγε? (Οι έκτακτες/charter πτήσεις για το ευροκοινοβούλιο δε μετράνε).

Οι πτήσεις για Βρυξέλλες κάποιες μέρες την εβδομάδα σταματούσαν Στρασβούργο (καλοκαίρι-φθινόπωρο 2011) και ήταν τακτικές, όχι charter.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γίνεται να κοιτάξεις να πας μέσω Βρυξελλών που το δεύτερο σκέλος γίνεται με κάποιο Embaer, με μικρο δηλαδη αεροπλάνο. Με Brussels Airlines. Απο την άλλη μέσω Παρισιού αλλα πρόσεχε μην φτάνεις Ντε Γκολ και πρέπει να αλλάξεις αεροδρόμιο γιατί η πτήση θα φεύγει απο Ορλι. Το airtickets βγάζει κάτι τέτοιους συνδυασμούς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γίνεται να κοιτάξεις να πας μέσω Βρυξελλών που το δεύτερο σκέλος γίνεται με κάποιο Embaer, με μικρο δηλαδη αεροπλάνο. Με Brussels Airlines. Απο την άλλη μέσω Παρισιού αλλα πρόσεχε μην φτάνεις Ντε Γκολ και πρέπει να αλλάξεις αεροδρόμιο γιατί η πτήση θα φεύγει απο Ορλι. Το airtickets βγάζει κάτι τέτοιους συνδυασμούς.
H Brussels μετά τον Οκτώβριο σταματάει τις πτήσεις για Αθήνα...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
taver said:
H Brussels μετά τον Οκτώβριο σταματάει τις πτήσεις για Αθήνα...
Μετα τον Οκτώβριο όμως μπορείς να κλείσεις εισιτήριο με Brussels αλλα το πρώτο σκελος εκτελείται με Aegean, καθότι μέλος Star Alliance
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.330
Likes
3.485
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πας Θεσσαλονίκη κ απο κει με Ryanair πετάς στο Karlsruhe /Baden Baden
Απο κει είναι μια ωρίτσα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom