Ερώτηση για φωτοταπετσαρία τοίχου

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το θέμα είναι η αντοχή στο χρόνο. Κυρίως το φως που συνήθως ξεπλένει τα χρώματα σε φωτογραφίες. Αυτό σε τι βαθμό το διασφαλίζουν δεν ξέρω
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κοιταω αυτα τα sites αλλα δεν μπορω να βρω ακρη,δε βλεπω πολυ μεγαλες αναλυσεις ή αρχεία raw.Αν εχει κανεις,καμια ιδεα,να με παραπεμψει σε συγκεκριμενη φωτο με τροπικη φυση,ας μου πει.Η συζυγος απογοητευτηκε...!

Αλλιως θα κοιταξω για συνηθισμενο ειδος ταπετσαριας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν θέλαμε να στεναχωρήσουμε τη σύζυγο αλλά είναι προτιμότερο απ'το να σκάγατε 250 και να είχατε και άσχημο αποτέλεσμα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν καταλαβαίνω γιατί τον απογοητεύετε τον άνθρωπο τόση ώρα, έχω δει εκατοντάδες γιγαντοποστερ- ταπετσαρίες σε όλα τα σύγχρονα Μουσεία και τα περισσότερα είναι τέλεια. Η τεχνική έχει προχωρησει πολύ στα τυπώματα και αν ακόμη έχει κόκο βρίσκουν κόλπα και τον εξαφανίζουν (άλλωστε τα κάπως αχνά είναι και αισθητικά πολύ καλύτερα). Το χρώμα είναι δεδομένο ότι θα αλλαξει σχετικά, αυτό συμβαίνει και στο τύπωμα της πιο απλής φωτογραφίας. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βρεις τον σωστό επαγγελματία που μπορεί να αντιληφθεί τι θέλεις, τα υπόλοιπα θα στα φτιάξει αυτός στο πρόγραμμα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αλλο αχνα χρωματα και αλλο η φωτογραφια να ειναι σαν να φωτογραφιζεις απο δορυφορο το 1960. Ακομα και αν αγορασεις αρχειο raw αν η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη με καμια compact το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο. Ολες αυτες οι γιγαντοαφισες που βλεπουμε εχουν τραβηχτει με κατι μηχανες νααα με το συμπαθειο. Παρολα αυτα αν τις παρατηρησεις απο κοντα βλεπεις θολουρα, γενικα ειναι φωτογραφιες για παρατηρηση απο αποσταση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν τον απογοητεύουμε,του είπαμε τι είδους φωτογραφία χρειάζεται για να την αναπαράγει σωστά σε τόσο μεγάλο μέγεθος.

Τι νομίζεις δηλαδή ρε borealis ότι τα γιγαντοπόστερ που βλέπεις είναι τραβηγμένα με καμιά pocket;

Με μηχανές studio είναι και με αναλύσεις εξωπραγματικές.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
χμ...ειχα βρει καταλαθος μια μερα στα IKEA μια φωτογραφια-ταπετσαρια-πινακα, δεν ξερω...κατι τετοιο. που ηταν μια κρεμαστη γεφυρα σε ζουγκλα. Η φωτο μου εφερε στο μαυλο αμεσως κατι εξωτικο. Η γυναικα μου ξετρελαθηκε και πηγαμε σπιτι αμεσως να μετρησουμε για να την παρουμε αλλα δεν μας εκατσε στις διαστασεις.
ψαξτο μηπως σου κανει. Δεν ηταν και πολυ ακριβη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
χμ...ειχα βρει καταλαθος μια μερα στα IKEA μια φωτογραφια-ταπετσαρια-πινακα, δεν ξερω...κατι τετοιο. που ηταν μια κρεμαστη γεφυρα σε ζουγκλα. Η φωτο μου εφερε στο μαυλο αμεσως κατι εξωτικο. Η γυναικα μου ξετρελαθηκε και πηγαμε σπιτι αμεσως να μετρησουμε για να την παρουμε αλλα δεν μας εκατσε στις διαστασεις.
ψαξτο μηπως σου κανει. Δεν ηταν και πολυ ακριβη.
Εσύ λες εναν μεγάλο πίνακα που φαίνεται και σχεδόν 3D. Ε ωραίος είναι αλλά μάλλον άλλο πράγμα ψάχνει...

Οπότε να ρωτήσω κάτι κι εγώ, αν και δεν είχα σκεφτεί να ρωτήσω εδώ, αλλά αφού ανοίχτηκε το θέμα το εκμεταλλεύομαι...

Σ'ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο πίσω απο το ταμείο είχε αυτή τη φωτό
Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://1.bp.blogspot.com/-nfFJH5awmrw/Tdl8BRPdu5I/AAAAAAABJz4/b2AFyoprS7U/s1600/Academy.8.jpg
και μ'άρεσε για να τη βάλω πίσω απο το γραφείο μου, ταπετσαρία τοίχου. Αλλά όσο έψαξα στο ίντερνετ δε τη βρήκα σε τεράστια ανάλυση για να φτιαχτεί ωραία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να τη βρώ πουθενά τεράστια ανάλυση;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και μ'άρεσε για να τη βάλω πίσω απο το γραφείο μου, ταπετσαρία τοίχου. Αλλά όσο έψαξα στο ίντερνετ δε τη βρήκα σε τεράστια ανάλυση για να φτιαχτεί ωραία. Ξέρει κανείς αν μπορώ να τη βρώ πουθενά τεράστια ανάλυση;
Seth Saith: The Enduring, Unveiled Genius of Raphael

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Sanzio_01.jpg

ειναι μεγαλουτσικη, αλλα δε τη λες τεραστια, θελει και τονωση χρωματων...και λιγο κοψιμο για να ειναι οπως την αλλη που βρηκες..( ειναι 3824χ2964 πιχελς)

παντως επειδη προκειται για πολυ γνωστο πινακα, θα τη βρεις ευκολα σε αφισα η μεγαλη εκτυπωση ωστε να την αγορασεις και μετα να φτιαξεις οτι 8ες
π.χ

Raphael - School of Athens, Canvas Print, Fine Art Print, or Poster

The School of Athens (Raphael) Posters at AllPosters.com

The School Of Athens Posters, Prints and The School Of Athens Art
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Seth Saith: The Enduring, Unveiled Genius of Raphael

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Sanzio_01.jpg

ειναι μεγαλουτσικη, αλλα δε τη λες τεραστια, θελει και τονωση χρωματων...και λιγο κοψιμο για να ειναι οπως την αλλη που βρηκες..( ειναι 3824χ2964 πιχελς)

παντως επειδη προκειται για πολυ γνωστο πινακα, θα τη βρεις ευκολα σε αφισα η μεγαλη εκτυπωση ωστε να την αγορασεις και μετα να φτιαξεις οτι 8ες
π.χ

Raphael - School of Athens, Canvas Print, Fine Art Print, or Poster

The School of Athens (Raphael) Posters at AllPosters.com

The School Of Athens Posters, Prints and The School Of Athens Art
Ευχαριστώ πολύυυ!!

Ε βέβαια, αν δεν το έβρισκες εσύ, ποιός θα το έβρισκε.......;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Να ρωτήσω κάτι και εγώ; Κάποια στιγμή έψαχνα έτοιμη ταπετσαρία την υδρόγειο ή παγκόσμιο χάρτη. Στα μαγαζιά τις επαρχίας που έψαξα δε βρήκα ούτε και σε κάποια site μήπως ξέρει κάποιος που να ρωτήσω;;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ταπετσαρία δεν ξέρω, αλλά τέτοιες αφίσες μεγάλες έχει το National Geographic Store.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom