Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Ανδριανε, επειδη το εχω κανει δεν εχεις προβλημα να πας στην Γερμανια λογω Ε.Ε. δεν θα υποβληθεις σε συνοριακο ελεγχο περα απο αυτον της αεροπορικης.
Υπαρχει μονο μια περιπτωση να εχεις θεμα εφοσον ξαφνικα αποφασισει η Γερμανια να εισαγει ξανα ελεγχους για καποιο χρονικο διαστημα πχ αυτο ειχε συμβει περσι με τις τρομοκρατικες επιθεσεις στο Βελγιο και στην Γαλλια, αυτο ομως δεν εχει πολλες πιθανοτητες να συμβει..

Σε οτι αφορα τα ταξιδια με την βεβαιωση σε αλλες χωρες μετα απο πολυ ψαξιμο εγω εχω καταληξει στο οτι οντως δεν συμβαινουν οχι ομως γιατι υπαρχει καποιος νομος που το απαγορευει αλλα απο ταξιδιωτικη οδηγια της αστυνομιας και του υπουργειου Εσωτερικων οι οποίες απο οσο γνωριζω πλεον δεν εκδιδονται.
Εαν ομως το διαβατηριο σου, σου δινει την δυνατοτητα να ταξιδεψεις χωρις να χρειαζεσαι την αδεια διαμονης π.χ Αλβανικο βιομετρικο διαβατηριο για ταξιδι σε χωρα Σενγκεν, μπορεις να το κανεις.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Ανδριανε, επειδη το εχω κανει δεν εχεις προβλημα να πας στην Γερμανια λογω Ε.Ε. δεν θα υποβληθεις σε συνοριακο ελεγχο περα απο αυτον της αεροπορικης.
Υπαρχει μονο μια περιπτωση να εχεις θεμα εφοσον ξαφνικα αποφασισει η Γερμανια να εισαγει ξανα ελεγχους για καποιο χρονικο διαστημα πχ αυτο ειχε συμβει περσι με τις τρομοκρατικες επιθεσεις στο Βελγιο και στην Γαλλια, αυτο ομως δεν εχει πολλες πιθανοτητες να συμβει..

Σε οτι αφορα τα ταξιδια με την βεβαιωση σε αλλες χωρες μετα απο πολυ ψαξιμο εγω εχω καταληξει στο οτι οντως δεν συμβαινουν οχι ομως γιατι υπαρχει καποιος νομος που το απαγορευει αλλα απο ταξιδιωτικη οδηγια της αστυνομιας και του υπουργειου Εσωτερικων οι οποίες απο οσο γνωριζω πλεον δεν εκδιδονται.
Εαν ομως το διαβατηριο σου, σου δινει την δυνατοτητα να ταξιδεψεις χωρις να χρειαζεσαι την αδεια διαμονης π.χ Αλβανικο βιομετρικο διαβατηριο για ταξιδι σε χωρα Σενγκεν, μπορεις να το κανεις.
Δεν πολύ κατάλαβα την δεύτερη παράγραφο με συγχωρείς.
Εμένα η Αδεια παραμονής είχε λήξη πρόσφατα την ημέρα που έληξε πήγα και την ανανέωσα Αλλά δεν εκδόθηκε κανονικά ακόμα, μου έδωσαν απλά μια βεβαίωση η οποία είναι μέχρι να βγει η αδεια διαμονής κανονικά.
Έστειλα mail στην περιφέρεια δεν μου απάντησαν πρέπει να πάρω τηλέφωνο να μάθω.
Αλλά από ότι κατάλαβα δεν γίνεται έτσι μου είπε ο πατέρας μου αλλά και πάλι ακόμα δεν γνωρίζω.
Αν δεν εκδοθεί θα ακυρωθεί το ταξίδι εκτός αν μάθω ότι όντως γίνεται θέλει ψάξιμο ..γτ ακόμα και στην περιφέρεια δεν στα λένε καλά ρωτα τον έναν και ρωτα τον άλλον είναι...ξαναλεω
Εγώ έχω μια απλή βεβαίωση..δεν εκδόθηκε η αδεια διαμονής περιμένω ακόμα έχει 1 εβδομάδα.
Edit: με αλβανικό βιομετρικο διαβατήριο δικαιουμε να μείνω 3 μήνες Μόνο σωστά;
 
Last edited:

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Δεν θα εχεις προβλημα να ταξιδεψεις στην Ε.Ε. με την βεβαιωση, γιατι δεν θα περασεις καποιον συνοριακο ελεγχο. Ειναι σαν να πηγαινεις Θεσσαλονικη, μονο η αεροπορικη θα ελεγξει τα χαρτια σου. Προσωπικα το εχω κανει 2 φορες στο παρελθον και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε απο την αεροπορικη, το πολυ πολυ να σου ζητησουν να τους δειξεις την μπλε βεβαιωση.

Στην δευτερη παραγραφο πιο πανω αναφερομουνα γενικα για ταξιδια με την βεβαιωση και σε χωρες που χρειαζεται να περασεις συνοριακο ελεγχο.

Στην περιφερεια μην περιμενεις σε καμμια περιπτωση να βγαλεις ακρη απο email και τηλεφωνο, μονο αν πας εκει και συναντησεις καποιον λογικο υπαλληλο που γνωριζει το αντικειμενο του (πραγμα οχι ευκολο) μπορει να ενημερωθεις.
Προσωπικα επειδη εχουν εξαντλησει την υπομονη με τα να μην μου δινουν σωστες πληροφοριες καταθετω πλεον μονο με δικηγορο.
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Δεν πολύ κατάλαβα την δεύτερη παράγραφο με συγχωρείς.
Εμένα η Αδεια παραμονής είχε λήξη πρόσφατα την ημέρα που έληξε πήγα και την ανανέωσα Αλλά δεν εκδόθηκε κανονικά ακόμα, μου έδωσαν απλά μια βεβαίωση η οποία είναι μέχρι να βγει η αδεια διαμονής κανονικά.
Έστειλα mail στην περιφέρεια δεν μου απάντησαν πρέπει να πάρω τηλέφωνο να μάθω.
Αλλά από ότι κατάλαβα δεν γίνεται έτσι μου είπε ο πατέρας μου αλλά και πάλι ακόμα δεν γνωρίζω.
Αν δεν εκδοθεί θα ακυρωθεί το ταξίδι εκτός αν μάθω ότι όντως γίνεται θέλει ψάξιμο ..γτ ακόμα και στην περιφέρεια δεν στα λένε καλά ρωτα τον έναν και ρωτα τον άλλον είναι...ξαναλεω
Εγώ έχω μια απλή βεβαίωση..δεν εκδόθηκε η αδεια διαμονής περιμένω ακόμα έχει 1 εβδομάδα.
Edit: με αλβανικό βιομετρικο διαβατήριο δικαιουμε να μείνω 3 μήνες Μόνο σωστά;
Καλησπέρα. Έχω ταξιδεψει σε χώρες εντός Σένγκεν χωρίς να έχουν ελέγξει την άδεια παραμονής μου. Η μόνη εταιρεία που μου εχει ζητήσει να περάσω από το γκισέ τους για έλεγχο είναι η Ryanair.Καλό είναι όμως να επικοινωνήσεις και με εναν δικηγόρο. Καλο ταξιδι..
 

pico

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Παιδιά έχω θέμα κ θέλω την βοήθεια σας....

Υπάλληλος Αλβανικής καταγωγής με όλα τα νόμιμα έγγραφα για παραμονή και εργασία στην Ελλάδα πρέπει να πάει στην Σόφια Βουλγαρίας για να δουλέψει σε ένα κατασκευαστικό έργο που έχουμε αναλάβει στην εταιρεία μας για 8 ημέρες.
Ενώ έχει πάει 3 φορές μόνο με διαβατήριο (λόγω αγνοιας μας) την τρίτη φορά τον πιάσανε κ του ειπαν ότι χρειάζεται visa κ με τα πολλά του είπαν οτι δεν θα ξανα έρθει χωρίς visa. Προσπαθώ να μιλησω με την πρεσβεια της Βουλγαρίας στην Αθήνα αλλα ολοι εκεί μεσα μιλάνε Βουλγάρικα και μισο αγγλικά κ η συνενοηση μας ειναι καλή εως χάλια.

1η ερώτηση τι βίζα πρέπει να βγάλει C ή D?
2η τι χαρτιά χρειάζετε?
κ 3η ποιό σημαντική ερώτηση ποσο καιρο κάνει μια visa να βγεί?

ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έλληνας υπάλληλος που μπαίνει με ταυτότητα Βουλγαρία δεν υπάρχει στην εταιρεία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν θα εχεις προβλημα να ταξιδεψεις στην Ε.Ε. με την βεβαιωση, γιατι δεν θα περασεις καποιον συνοριακο ελεγχο. Ειναι σαν να πηγαινεις Θεσσαλονικη, μονο η αεροπορικη θα ελεγξει τα χαρτια σου.
Υπό κανονικές συνθήκες έτσι είναι, αλλά καλό είναι να μη θεωρεί κανείς πως είναι σίγουρο. Γίνονται συχνά έλεγχοι είτε λόγω φόβου τρομοκρατικών επιθέσεων, όταν έχει ματς και φοβούνται για χούλιγκανς, σε διεθνή φόρουμ κλπ, ποτέ δεν είσαι σίγουρος.
 

AliBoromand

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, Κατάγομαι από το Ιράν και έχω άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς, θέλω να ταξιδεψω στην κυπρο για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ήθελα να δω αν μπορώ να ταξεδεψω χωρίς πρόβλημα με την άδεια παραμονής που έχω η θα χρειαστεί να βγάλω βίζα από την πρεσβεια της Κύπρου . Ευχαριστώ
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπέρα, Κατάγομαι από το Ιράν και έχω άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς, θέλω να ταξιδεψω στην κυπρο για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ήθελα να δω αν μπορώ να ταξεδεψω χωρίς πρόβλημα με την άδεια παραμονής που έχω η θα χρειαστεί να βγάλω βίζα από την πρεσβεια της Κύπρου . Ευχαριστώ
Προσωπικα θα σου προτεινα να ρωτησεις και στην Περιφερεια που εχεις καταθεσει για την αδεια διαμονης για το εαν θα εχεις καποιο περιορισμο να εισελθεις στην Ελλαδα εφοσον βγηκες απο την χωρα με την βεβαιωση.
Οπως εγραψα και σε ενα σχολιο πιο πανω δεν φαινεται να υπαρχει καποιος νομος που να στο απαγορευει αυτο αλλα καλο ειναι να ξερεις γιατι παλια βγαζανε ταξιδιωτικες οδηγιες που ανεφεραν οτι με την βεβαιωση μπορεις να ταξιδεψεις μονο προς την χωρα σου.
Ετσι για επιβεβαιωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom