Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την Κύπρο, ελπίζω ότι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Είμαι πολίτης της Ρωσίας και διαμένω νόμιμα στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή έχω ένα μπλε βεβαίωση με οπόια περιμένω την έκδοση κάρτας άδειας παραμονής. Μπορώ, με αυτή την βεβαίωση, να πετάω στη Λάρνακα για 1 εβδομάδα, με εισιτήριο επιστροφής και την κρατιση του ξενοδοχείου;
Καλημερα, θα χρειαστει να παρεις βιζα για να ταξιδεψεις στην Κυπρο αλλα απ' οτι ξερω εχοντας Ρωσικο διαβατηριο ειναι αρκετα απλο να παρεις βιζα για Κυπρο και ειναι κατι που το κανεις online χωρις καθυστερηση. Αν θυμαμαι καλα ειναι και δωρεαν χωρις χρεωση..
 
Last edited:

Isi. Alushi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας. Είμαι από Αλβανία και έχω καταθέσει για άδεια διαμονής απο το Απρίλη. Δλδ τώρα έχω την μπλε βεβαίωση. Θέλω όμως να παω Γερμανια αφού εδώ και ένα χρόνο ο άντρας μου δουλεύει εκεί. Όπως ξέρετε όμως με της αδειες γίνεται χαμός και ετσι σκέφτομαι ναα ζητήσω βίζα για οικογενειακή επανένωση στην γερμανική πρεσβεία. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται αφου έχω βεβαίωση.. Αν κάποιος έχει την εμπειρία η έχει ακούσει κατι θα με βοηθούσε πολύ.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα σέ όλους!

Είμαι κάτοικος Ελλάδας, ειμαι από την Αλβανία και τώρα έχω μπλε βεβαίωση μέχρι να βγει η άδεια διαμονής μου.. δεν ξέρω που πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να μάθω αν επιτρέπεται να ταξιδέψω εκτός χώρας και αν ναι σε ποιες χώρες μπορώ και σε ποιες όχι?
 

NIKOSPTOL

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα σέ όλους!

Είμαι κάτοικος Ελλάδας, ειμαι από την Αλβανία και τώρα έχω μπλε βεβαίωση μέχρι να βγει η άδεια διαμονής μου.. δεν ξέρω που πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να μάθω αν επιτρέπεται να ταξιδέψω εκτός χώρας και αν ναι σε ποιες χώρες μπορώ και σε ποιες όχι?
Νομίζω εκεί που έχεις κάνει τα χαρτιά σου αυτοί θα σε κατευθύνουν..
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Νομίζω εκεί που έχεις κάνει τα χαρτιά σου αυτοί θα σε κατευθύνουν..

Είναι πολύ δύσκολο να τους βρω.. δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.. και για να πάρεις πληροφορίες πρέπει να περιμένεις 3 μέρες στην ουρά!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όσο καιρό έχεις την μπλε βεβαίωση, κανονικά επιτρέπεται να ταξιδέψεις μόνο στη χώρα καταγωγής σου, δηλαδή την Αλβανία.
Οπουδήποτε αλλού, αφού βγει η άδεια διαμονής.
Αυτό ίσχυε έξι χρόνια πριν, αν άλλαξε κάτι τώρα δεν το γνωρίζω. Αν και δύσκολο να αλλάξει, παραείμαστε δυσκοίλιο κράτος.
Παρεμπιπτόντως, πότε έκανες τα χαρτιά;
 

NIKOSPTOL

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Είναι πολύ δύσκολο να τους βρω.. δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.. και για να πάρεις πληροφορίες πρέπει να περιμένεις 3 μέρες στην ουρά!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Ισως σε βοηθήσει το Ελληνικό προξενείο η το Αλβανικό, θέλει τρέξιμο καλό κουράγιο
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Όσο καιρό έχεις την μπλε βεβαίωση, κανονικά επιτρέπεται να ταξιδέψεις μόνο στη χώρα καταγωγής σου, δηλαδή την Αλβανία.
Οπουδήποτε αλλού, αφού βγει η άδεια διαμονής.
Αυτό ίσχυε έξι χρόνια πριν, αν άλλαξε κάτι τώρα δεν το γνωρίζω. Αν και δύσκολο να αλλάξει, παραείμαστε δυσκοίλιο κράτος.
Παρεμπιπτόντως, πότε έκανες τα χαρτιά;

Καλησπέρα! Εννοείς πότε έληξε η προηγούμενη άδεια μου και έκανα αίτηση για την επόμενη σωστά? Τα εκανα τον Οκτώβριο του 2018 ... Η άδεια θα βγει μου είπαν αυτόν τον Μάρτιο...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα! Εννοείς πότε έληξε η προηγούμενη άδεια μου και έκανα αίτηση για την επόμενη σωστά? Τα εκανα τον Οκτώβριο του 2018 ... Η άδεια θα βγει μου είπαν αυτόν τον Μάρτιο...
Με μπέρδεψες. Είχες ήδη άδεια διαμονής; Αν ναι, πώς γίνεται να έκανες τα χαρτιά τον Οκτώβριο του 2018 και να περιμένεις ενάμιση χρόνο για την άδεια;
Τέλος πάντων, αν θέλεις βρες το τηλέφωνο από τη διεύθυνση αλλοδαπών στη Λάρισα. Είναι πολύ εξυπηρετικοί, απλά μην τους πεις πού έκανες χαρτιά κτλ, ριξτο σαν ερώτηση απλά :)
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δυστυχώς δεν μπορείς... Η μπλε βεβαίωση αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα για την περίπτωση που θελήσεις να επισκεφθείς τη χώρα καταγωγής σου -ή οπουδήποτε αλλού- και να ξαναεισέλθεις.
Για να μεταβείς σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή ή άλλη χώρα όμως χρειάζεται κανονικά βίζα σύμφωνα με τους κανονισμούς της χώρας σου.
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Με μπέρδεψες. Είχες ήδη άδεια διαμονής; Αν ναι, πώς γίνεται να έκανες τα χαρτιά τον Οκτώβριο του 2018 και να περιμένεις ενάμιση χρόνο για την άδεια;
Τέλος πάντων, αν θέλεις βρες το τηλέφωνο από τη διεύθυνση αλλοδαπών στη Λάρισα. Είναι πολύ εξυπηρετικοί, απλά μην τους πεις πού έκανες χαρτιά κτλ, ριξτο σαν ερώτηση απλά :)

Εγώ μένω στην Ελλάδα από μικρή.. έχω άδεια διαμονής την οποία την ανανεώνω όταν λήγει και μέχρι να βγει η επόμενη μου δίνουν μπλε βεβαίωση!σε ευχαριστώ πολύ!!!

Δυστυχώς δεν μπορείς... Η μπλε βεβαίωση αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα για την περίπτωση που θελήσεις να επισκεφθείς τη χώρα καταγωγής σου -ή οπουδήποτε αλλού- και να ξαναεισέλθεις.
Για να μεταβείς σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή ή άλλη χώρα όμως χρειάζεται κανονικά βίζα σύμφωνα με τους κανονισμούς της χώρας σου.
Άρα δηλαδή αν δεν βγει η άδεια διαμονής μου δεν μπορώ να ταξιδέψω σε καμία ευρωπαϊκή χώρα χωρίς να έχω βίζα.. μόνο στην Αλβανία στον τόπο καταγωγής μου...

Σε άλλη χώρα εκτός Σένγκεν επιτρέπεται ή ακόμα και εκεί χρειάζομαι την άδεια?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom