Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σε άλλη χώρα εκτός Σένγκεν επιτρέπεται ή ακόμα και εκεί χρειάζομαι την άδεια?
Στην ουσία αποτελεί απλά άδεια εισόδου στην Ελλάδα -δεν έχει ισχύ βίζας Σέγκεν. Αν μπορείς να βγεις με το υπάρχον διαβατήριο οπουδήποτε στο εξωτερικό, με την μπλε βεβαίωση επιτρέπεται να ξαναεπιστρέψεις Ελλάδα. Είναι ένα έγγραφο που δεν αναγνωρίζεται όμως στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες..
Έχω χάσει ταξίδι στο παρελθόν όταν στο αεροδρόμιο δεν επέτρεψαν στην κοπέλα μου να επιβιβαστεί σε πτήση για Ισπανία.
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Στην ουσία αποτελεί απλά άδεια εισόδου στην Ελλάδα -δεν έχει ισχύ βίζας Σέγκεν. Αν μπορείς να βγεις με το υπάρχον διαβατήριο οπουδήποτε στο εξωτερικό, με την μπλε βεβαίωση επιτρέπεται να ξαναεπιστρέψεις Ελλάδα. Είναι ένα έγγραφο που δεν αναγνωρίζεται όμως στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες..
Έχω χάσει ταξίδι στο παρελθόν όταν στο αεροδρόμιο δεν επέτρεψαν στην κοπέλα μου να επιβιβαστεί σε πτήση για Ισπανία.


Μμμμμμμμ... κατάλαβα... Τέλεια γιατί οι απόψεις διίστανται και δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι...σε ευχαριστώ πολύ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τι τους μπερδεύετε τους ανθρώπους; Με ένα οποιοδήποτε Αλβανικό διαβατήριο κάποιος μπορεί να ταξιδέψει σε μια σειρά από χώρες χωρίς βίζα για τουρισμό, μεταξύ των οποίων και σε όλη την Ευρώπη πλην Ρωσίας, Αγγλίας & Ιρλανδίας. Αν θες να πας π.χ. στη Ρώμη, δε χρειάζεσαι βίζα (που θα χρειαζόσουν αν είχες Ρωσικό, Τούρκικο, Γεωργιανό ή τέλος πάντων άλλο διαβατήριο).
Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις, είναι αν το να βγεις από την Ελλάδα προς τρίτη χώρα έχει κάποια επίπτωση στην αίτησή σου (το οποίο ΔΕΝ το γνωρίζω).
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μπλέξιμο.... εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι το ότι αν προσπαθήσω να βγω εκτός Ελλάδας δεν θα μου το επιτρέψουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μπλέξιμο.... εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι το ότι αν προσπαθήσω να βγω εκτός Ελλάδας δεν θα μου το επιτρέψουν.
Ποιός δε θα σου το επιτρέψει και για ποιό λόγο; Έχεις διαβατήριο, με το οποίο μπορείς να ταξιδέψεις. Δε χρειάζεσαι καμία βίζα (Εκτός αν θες να πας Αγγλία, Ρωσία ή Ιρλανδία).
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ποιός δε θα σου το επιτρέψει και για ποιό λόγο; Έχεις διαβατήριο, με το οποίο μπορείς να ταξιδέψεις. Δε χρειάζεσαι καμία βίζα (Εκτός αν θες να πας Αγγλία, Ρωσία ή Ιρλανδία).


Απλά έχω μπλε βεβαίωση.. αυτό δεν είναι οριστική άδεια διαμονής.. δεν ξέρω.. κάποια περίοδο δεν επιτρεπόταν να πάμε ούτε στην χώρα μας με αυτό.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δες αυτό, τα γράφει αναλυτικά:

"Η βεβαίωση τύπου Α΄ ορίζεται ως «Βεβαίωση κατάθεσης αίτησης: Έγγραφο πιστοποίησης προσωρινής νόμιμης διαμονής, ετήσιας διάρκειας, που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες για την παραλαβή των αιτήσεων των πολιτών τρίτων χωρών που αφορούν σε χορήγηση ή ανανέωση αδειών διαμονής, εφόσον τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι πλήρη. Η βεβαίωση αυτή δεν παρέχει δικαίωμα κυκλοφορίας εντός του χώρου Schengen. Σε έκτακτες περιστάσεις δύναται να παρέχει δικαίωμα εξόδου του κατόχου της προς άλλη τρίτη χώρα εκτός κρατών – μελών Σένγκεν, με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη. Στην περίπτωση αυτή, τίθεται προθεσμία επιστροφής, μετά την πάροδο της οποίας ο κάτοχος της βεβαίωσης δεν γίνεται πλέον δεκτός στο ελληνικό έδαφος. "
 

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Δες αυτό, τα γράφει αναλυτικά:

"Η βεβαίωση τύπου Α΄ ορίζεται ως «Βεβαίωση κατάθεσης αίτησης: Έγγραφο πιστοποίησης προσωρινής νόμιμης διαμονής, ετήσιας διάρκειας, που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες για την παραλαβή των αιτήσεων των πολιτών τρίτων χωρών που αφορούν σε χορήγηση ή ανανέωση αδειών διαμονής, εφόσον τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι πλήρη. Η βεβαίωση αυτή δεν παρέχει δικαίωμα κυκλοφορίας εντός του χώρου Schengen. Σε έκτακτες περιστάσεις δύναται να παρέχει δικαίωμα εξόδου του κατόχου της προς άλλη τρίτη χώρα εκτός κρατών – μελών Σένγκεν, με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη. Στην περίπτωση αυτή, τίθεται προθεσμία επιστροφής, μετά την πάροδο της οποίας ο κάτοχος της βεβαίωσης δεν γίνεται πλέον δεκτός στο ελληνικό έδαφος. "

Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο!
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Καλημέρα σέ όλους!

Είμαι κάτοικος Ελλάδας, ειμαι από την Αλβανία και τώρα έχω μπλε βεβαίωση μέχρι να βγει η άδεια διαμονής μου.. δεν ξέρω που πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να μάθω αν επιτρέπεται να ταξιδέψω εκτός χώρας και αν ναι σε ποιες χώρες μπορώ και σε ποιες όχι?
Καλησπερα.με μπλε βεβαιωση μονο στην χωρα καταγωγη σου.
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.317
Καλησπέρα, το ψάξαμε πρόσφατα νομικά με την γυναίκα μου (πολίτης εκτός ΕΕ και με "μπλε βεβαίωση") γιατί θέλαμε να ταξιδέψουμε και αλλού σε αναμονή της μόνιμης άδειας. Γράφηκα μόνο και μόνο για να σου δώσω μία (ελπίζω) πλήρη και έγκυρη απάντηση και να μη κάνεις κάποια λάθος κίνηση που θα έχει οικονομικές ή άλλες επιπτώσεις.

Τα νομικά:
- Η μπλε βεβαίωση έχει την προσωρινή ισχύ άδειας παραμονής στην Ελλάδα μέχρι την απάντηση της υπηρεσίας (θετική ή αρνητική) και ως την λήξη της. Δεν επιτρέπεται να ταξιδέψεις εκτός της χώρας λόγω της μπλε βεβαίωσης, μόνο να παραμείνεις.

- Κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια, περίπου τέτοια περίοδο, ο/η υπουργός προστασίας του πολίτη ή κάποιος αντίστοιχος (πχ. εσωτερικών/εξωτερικών) βγάζει μία απόφαση που δίνει το δικαίωμα στους κατόχους της μπλε βεβαίωσης να ταξιδέψουν στην χώρα αρχικής προέλευσής τους (και μόνο) το επόμενο έτος. Δηλαδή η απόφαση βγαίνει ας πούμε 20 Δεκέμβρη του 2019 και λέει ότι μπορείς από 1/1/2020 και μέχρι 31/12/2020 να βγεις από την Ελλάδα και να επιστρέψεις και αν βγήκες το '19 να επιστρέψεις το '20. Η απόφαση αυτή συνήθως δημοσιεύεται και στο site της αστυνομίας και την γνωρίζουν φυσικά στα σημεία εξόδου/εισόδου. Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει απόφαση για το '20, ισχύει αυτή του '19 μέχρι τέλος του χρόνου.

Αυτά τα ωραία στην Ελλάδα φυσικά, γιατί όταν είσαι στο εξωτερικό (ειδικά αν πετάς με αεροπορική) οι υπάλληλοι του αεροδρομίου ΔΕΝ ξέρουν τι είναι η μπλε βεβαίωση και φυσικά δεν ξέρουν ούτε νοιάζονται για τους ελληνικούς νόμους και αποφάσεις και φυσικά έχουν κάθε λόγο (και θα το κάνουν) να μην σε αφήσουν να πετάξεις και θα μπλέξεις.

Οπότε χρειάζεται να πας στο τοπικό προξενείο ή αντίστοιχο και να ζητήσεις να σου γράψουν ένα χαρτί που λέει ότι με την συγκεκριμένη βεβαίωση μπορείς να ταξιδέψεις πίσω στην Ελλάδα μέχρι τη λήξη της. Εγώ τους έβαλα να γράψουν ότι έχει ισχύ προσωρινής άδειας παραμονής για να διευκολύνω τον υπάλληλο στο αεροδρόμιο να καταλάβει. Καλό είναι το χαρτί να είναι και στα αγγλικά και στην τοπική γλώσσα για παν ενδεχόμενο.

Μερικά ακόμα "ψιλά" αλλά σημαντικά τα οποία αφορούν κυρίως αεροπορικά ταξίδια.

Αν η πτήση έχει ενδιάμεσο σταθμό από τον οποίο θα βγεις εκτός transit (θα πάρεις σφραγίδα εξόδου/εισόδου και θα ξανακάνεις checkin), ακόμα και αν έχεις το δικαίωμα να το κάνεις με το ξένο διαβατήριο, τότε τυπικά η μπλε βεβαίωση δεν ισχύει γιατί δεν ταξιδεύεις από την χώρα προέλευσης αλλά από την τρίτη χώρα! Τώρα αν θα το προσέξει ο Έλληνας υπάλληλος στο σημείο εισόδου είναι ένα καλό ερώτημα (σχεδόν σίγουρα όχι) αλλά οι υπάλληλοι στο αρχικό ή εκεί αεροδρόμιο σχεδόν σίγουρα θα το δουν και θα ζητήσουν βίζα που δεν θα έχεις και... έμπλεξες!

Επίσης, θεωρητικά μπορείς με το ξένο διαβατήριό σου να φύγεις από την Ελλάδα προς τρίτη χώρα που στο επιτρέπει (όχι την χώρα προέλευσης), όμως έτσι "παραβιάζεις" την μπλε βεβαίωση καθώς σου επιτρέπει αναχώρηση από Ελλάδα μόνο προς τη χώρα προέλευσης. Αν δηλαδή πας με το ξένο διαβατήριο στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα, ο υπάλληλος θα σε αφήσει αλλά η αστυνομία θα θεωρήσει ότι βγαίνεις παράνομα (αν ασχοληθεί) και πιθανώς θα μπλέξεις - στην καλύτερη περίπτωση δε θα το δει κανείς, ίσως αν το δουν θα επιλέξεις να μην πετάξεις για να μην έχεις επιπτώσεις στη διαδικασία της άδειας παραμονής, στη χειρότερη θα σε "διώξουν" και θα ακυρώσουν την διαδικασία για την άδεια παραμονής και δε θα μπορείς να ξαναπεράσεις πίσω ή θα πληρώσεις πρόστιμο - γενικά μπλέξιμο.

Συνεπώς αν θες να ταξιδέψεις νόμιμα εκτός Ελλάδας, θα πρέπει να το κάνεις ΑΠΟ και ΠΡΟΣ την χώρα προέλευσης απ' ευθείας (ή με transit ενδιάμεσο σταθμό) και για το 2020 αφού βγει η απόφαση (ή το ρισκάρεις φεύγοντας το '19 ελπίζοντας ότι θα βγάλουν).
 
Last edited:

Besjana

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα, το ψάξαμε πρόσφατα νομικά με την γυναίκα μου (πολίτης εκτός ΕΕ και με "μπλε βεβαίωση") γιατί θέλαμε να ταξιδέψουμε και αλλού σε αναμονή της μόνιμης άδειας. Γράφηκα μόνο και μόνο για να σου δώσω μία (ελπίζω) πλήρη και έγκυρη απάντηση και να μη κάνεις κάποια λάθος κίνηση που θα έχει οικονομικές ή άλλες επιπτώσεις.

Τα νομικά:
- Η μπλε βεβαίωση έχει την προσωρινή ισχύ άδειας παραμονής στην Ελλάδα μέχρι την απάντηση της υπηρεσίας (θετική ή αρνητική) και ως την λήξη της. Δεν επιτρέπεται να ταξιδέψεις εκτός της χώρας λόγω της μπλε βεβαίωσης, μόνο να παραμείνεις.

- Κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια, περίπου τέτοια περίοδο, ο/η υπουργός προστασίας του πολίτη ή κάτι αντίστοιχο βγάζει μία απόφαση που δίνει το δικαίωμα στους κατόχους της μπλε βεβαίωσης να ταξιδέψουν στην χώρα αρχικής προέλευσής τους (και μόνο), εντός του επόμενου έτους. Δηλαδή η απόφαση βγαίνει το 20 Δεκέμβρη του '19 και λέει ότι μπορείς από 1/1/2020 και μέχρι 31/12/2020 να βγεις από την Ελλάδα και αν βγήκες το '19 να επιστρέψεις το '20. Η απόφαση αυτή συνήθως δημοσιεύεται και στο site της αστυνομίας και την γνωρίζουν φυσικά στα σημεία εξόδου/εισόδου. Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει απόφαση για το '20, ισχύει αυτή του '19.

Αυτά τα ωραία στην Ελλάδα φυσικά, γιατί όταν είσαι στο εξωτερικό (ειδικά αν πετάς με αεροπορική) οι υπάλληλοι του αεροδρομίου ΔΕΝ ξέρουν τι είναι η μπλε βεβαίωση και φυσικά δεν ξέρουν ούτε νοιάζονται για τους ελληνικούς νόμους και αποφάσεις και φυσικά έχουν κάθε λόγο (και θα το κάνουν) να μην σε αφήσουν να πετάξεις και θα μπλέξεις.

Οπότε χρειάζεται να πας στο τοπικό προξενείο ή αντίστοιχο και να ζητήσεις να σου γράψουν ένα χαρτί που λέει ότι με την συγκεκριμένη βεβαίωση μπορείς να ταξιδέψεις πίσω στην Ελλάδα μέχρι τη λήξη της. Εγώ τους έβαλα να γράψουν ότι έχει ισχύ προσωρινής άδειας παραμονής για να διευκολύνω τον υπάλληλο στο αεροδρόμιο να καταλάβει. Καλό είναι το χαρτί να είναι και στα αγγλικά και στην τοπική γλώσσα για παν ενδεχόμενο.

Μερικά ακόμα "ψιλά" αλλά σημαντικά τα οποία αφορούν κυρίως αεροπορικά ταξίδια.

Αν η πτήση έχει ενδιάμεσο σταθμό από τον οποίο θα βγεις εκτός transit (θα ξανακάνεις checkin), ακόμα και αν έχεις το δικαίωμα να το κάνεις με το ξένο διαβατήριο, τότε τυπικά η μπλε βεβαίωση δεν ισχύει γιατί δεν ταξιδεύεις από την χώρα προέλευσης αλλά από την τρίτη χώρα! Τώρα αν θα το προσέξει ο Έλληνας υπάλληλος στο σημείο εισόδου είναι ένα καλό ερώτημα (σχεδόν σίγουρα όχι) αλλά οι υπάλληλοι στο αρχικό ή εκεί αεροδρόμιο σχεδόν σίγουρα θα το δουν και θα ζητήσουν βίζα που δεν θα έχεις και... έμπλεξες!

Επίσης, θεωρητικά μπορείς με το ξένο διαβατήριό σου να φύγεις από την Ελλάδα προς τρίτη χώρα που στο επιτρέπει (όχι την χώρα προέλευσης), όμως έτσι "παραβιάζεις" την μπλε βεβαίωση καθώς σου επιτρέπει επιστροφή μόνο στην χώρα προέλευσης. Αν δηλαδή πας με το ξένο διαβατήριο στο αεροδρόμιο ο υπάλληλος θα πρέπει να σε αφήσει αλλά η αστυνομία θα θεωρήσει ότι βγαίνεις παράνομα (αν ασχοληθεί) και πιθανώς θα μπλέξεις - στην καλύτερη περίπτωση θα επιλέξεις να μην πετάξεις χωρίς επιπτώσεις.

Συνεπώς αν θες να ταξιδέψεις νόμιμα εκτός Ελλάδας, θα πρέπει να το κάνεις ΑΠΟ και ΠΡΟΣ την χώρα προέλευσης απ' ευθείας (ή με transit ενδιάμεσο σταθμό) και για το 2020 αφού βγει η απόφαση.



Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου... και ειδικά γιατί μπήκες στον κόπο να γραφτείς μόνο και μόνο για να μου απαντήσεις... πολλοί είναι αυτοί που ξέρουν ένα μέρος από αυτό και γίνονται μπερδέματα... ακόμα και οι αρμόδιοι για να σε ενημερώσουν δεν σου λένε όλες τις εκδοχές..σε ευχαριστώ και πάλι...
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.317
Ακριβώς γι αυτό τα έγραψα όχι μόνο για σένα αλλά και για όποιον άλλο τα χρειαστεί γιατί φάγαμε πολύ χρόνο και τηλέφωνα για να βρούμε σίγουρη λύση (δε μπορούσαμε να ρισκάρουμε να χάσουμε την πτήση για οικονομικούς λόγους).

Πχ. στην περιφέρεια μας είπαν (ανεπίσημα φυσικά) να κάνουμε μία επίσημη μετάφραση της μπλε βεβαίωσης στα αγγλικά, λες και αν πας ένα "τυχαίο" χαρτί στα αγγλικά σε κάποιον υπάλληλο αεροδρομίου στο εξωτερικό που λέει ότι "κατέθεσες τα χαρτιά" στην Ελλάδα έχει κάποιο νόημα. Μόνο η πρεσβεία/προξενείο μπορεί να δώσει επίσημο χαρτί που δε μπορούν να αρνηθούν στο εξωτερικό και φυσικά αυτό μας το είπαν από την αεροπορική και το επιβεβαίωσε και το εκεί προξενείο (στο οποίο φάγαμε ένα πρωί μέχρι να βρουν πως θα το γράψουν - τουλάχιστον ξέρανε την περίπτωση).

Δυστυχώς, εκτός του ότι λίγοι υπάλληλοι ξέρουν, είναι και λίγο τυχαίο το αν θα σε ελέγξουν ουσιαστικά ή αν ένας υπάλληλος σε αφήσει μια φορά ακόμα και χωρίς σωστά χαρτιά γιατί βαριέται, δε καταλαβαίνει ή δε δίνει δεκάρα, αλλά ποτέ δε ξέρεις αν ο επόμενος θα είναι το ίδιο.

Φυσικά αν περνάς τα σύνορα οδικώς απ' ευθείας από την χώρα προέλευσης είναι εύκολα τα πράγματα γιατί το μπλε χαρτί δε χρειάζεται να το δείξεις στο εξωτερικό κάπου, μόνο στην Ελλάδα όταν βγαίνεις και μπαίνεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom